Lütfen bekleyiniz...

Kanada’da Yurt Dışı Yüksek Lisans: Mühendislik Alanında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kanada’da Yurt Dışı Yüksek Lisans: Mühendislik Alanında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Kanada’da Yurt Dışı Yüksek Lisans: Mühendislik Alanında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Kanada’da, yurt dışı yüksek lisans programları çalışma imkanını da yanına alarak üniversite hayatındaki kişilerin akademik ve iş kariyeri açısından fazlasıyla artısı olacak. Öncelikle mühendislik alanında hangi departman içerisinde yüksek lisans yapmak istediğinizi belirleyin, üniversitenizden aldığınız akademik raporları, tavsiye mektuplarını ve transkriptinizin niteliğinden emin olduktan sonra Kanada’da yurt dışı yüksek lisans programlarına dahil olabilirsiniz. Aslında bir diğer taraftan, ‘Kanada’da yurt dışı yüksek lisans yapıyorken çalışabilecek miyim?’ sorusuna cevap bulabilmeniz gerekiyor, zira vize ve başarı gerekliliklerini karşılayabildiğiniz sürece, Kanada’da yüksek lisans yapıyorken çalışma fırsatınız var.Bir parantez açalım; Kanada’daki şirketlerin stajyerlere ödedikleri ücret yılda yaklaşık 35 bin ile 45 bin Kanada Doları seviyesinde.

Kanada'da alacağınız yüksek lisans eğitimi kesinlikle kariyerinizde ve kişisel gelişiminizde, 'pastayı çilek ekleyerek bitirmek' deyimini katacaktır.

Bu detayları ele aldıktan sonra mutlaka tezli mi, yoksa tezsiz bir yüksek lisans programına mı ihtiyacınız olduğunu belirleyin.  Lakin, sıraladığımız bu detaylar, Kanada’da çalışma, kariyer gelişme ve Kanada’da yaşama gibi eğitim sonrası hayatınız etkileyebilecek pekçok detayın da akıbetini çiziyor. Yüksek lisans programınızı tamamladıktan sonra Kanada’da yaşayabilme fırsatlarınız, programın ardından yakalayabildiğiniz başarıya göre değerlendirilir. Prosedürler ve adımlar tamamlandıktan sonra Kanada’da yaşama hakkı ve uygun bir kariyer edinebilirsiniz.

Kanada’da Yüksek Lisans Yapabilmek İçin Ne Gerekli? Burs Şartları ve İş-Kariyer Şartları...

Bu detayların ardından, uygulama kısmına bir dikkat çekmek gerekli. Zira Kanada üniversiteleri, öğrencilerden iyi seviyede transkript bekliyorlar.  Üniversite yıllarınızda, Türkçe dersinizde ve Türk Dili ve Edebiyatı gibi derslerde ne kadar başarılı olduğunuza bakarlar. Dolayısıyla, İngilizce bilgisi bir zorunluluk, bununla birlikte Türkçe bilgisi ve güzel Türkçe 2. seviye zorunluluk.

Artık, daha fazla öğrenciye, kişiye özel bir eğitim programı geliştiren Kanada, yüksek lisans programlarını saha araştırmaları, saha çalışmaları ve alanınızı yatkınlığınızla ilgili değerlendirme yaparlar. Aslında, yüksek lisans yaparken çalışma imkanınız burada oluşuyor, çünkü yüksek lisans programlarının saha kısımı 6 aydan başlıyor ve bu dönem içerisinde başarınıza bağlı olarak bağlı bulunduğunuz herhangi bir şirkette maaşlı olarak çalışabiliyorsunuz.  

Eğer burs arayışındaysanız, akademik ve iş performansınız burs akıbetinizi etkiler.Burslar, ya şirketlerin çalışanlarına sağladığı özel burslar ya da akademik olarak sağladığınız başarıya bağlı olarak yüksek lisans bursu kazanabilirsiniz.

Kanada’da yüksek lisans fiyatları göz önünde bulundurulursa birim fiyatları olarak hemen hemen kulağa yatkın rakamlar ortaya çıkıyor. En düşük fiyatlar, 8000 Kanada Doları olarak listelendi, en tepe seviye yüksek lisans fiyatları ise 40 bin Kanada Doları olarak listelenmiş. Bu yüksek lisans  programları, bildiğiniz gibi yüksek lisans standart yıllarından oluşur. Yani iki yıllık bir eğitim sizleri bekliyor. Buna karşın eğer doktora programlarından devam etmek istiyorsanız, 4 yıl ile 7 yıl arasında değişen bir eğitim programına katılmanız gerekecektir.  Kanada yüksek lisans programları ile ilgili detayları, eğitim danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

 

 

Kanada, yüksek lisans programlarıyla adeta başlı başına bir kampüs haline geldi. Amerika, İngiltere ve Almanya’nın yüksek lisans konusundaki başarı ve dikkat çekiciliği, şu yıllarda Kanada tarafından geri planda kalıyor.

Eklenme Tarihi: 2018-04-16 14:25:05

2018-04-16 11:25:05