Lütfen bekleyiniz...

Kanada’da Üniversite Hayatı: Konaklama
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kanada’da Üniversite Hayatı: Konaklama

Kanada’da Üniversite Hayatı: Konaklama

Kanada’da üniversite okuyacaklar açısından en önemli detay, eğitim kalitesi ve sosyal çevrenin yanısıra elbette konaklama durumu. Kanada’da üniversite okuyacak kişilerin çoğunluğu planlarını ABD’de ya da Kanada’da kalmak üzerine kurguluyor dolayısıyla eğitimlerini aksatmayacak bir ortamda kalabilmeleri ve buna göre bir danışmanlık hizmeti alabilmeleri oldukça mühim. Ağırlıklı olarak öğrenci evleri, hosteller ve üniversitelere bağlı olan rezidansların yanısıra aile yanı konaklama da Kanada’da üniversite okuyacak kişiler tarafından tercih ediliyor. Yazımızda ise üniversitelere bağlı yerlerde konaklama ile aile yanı kalma durumuna odaklanacağız. Öncelikle, Kanada’da üniversite hayatı ve üniversite ekosistemine bir bakalım.

Kanada’da Üniversite Hayatı Nasıl? Üniversite Hayatında Neler Bekliyor?

Kanada’da büyük çoğunluğu devlete ait olmak üzere 100’den fazla üniversite bulunuyor. Son rakamlar bu.  Bu üniversitelerin  bütününe yakını araştırma ve eğitim alanında uluslar arası derecede resmi tanınma kazanmış üniversiteler. Dünya sıralamasına bakıldığında ilk yüzde olan 5 üniversitesi tamamiyle ar-ge usülüyle eğitim veriyor. Bununla birlikte  Kanada'da üniversite okuyarak alınan derecelerin Türkiye’de YÖK denklikleri de bulunduğunu şimdiden söyleyelim..

 

Öğrenciler, Kanada’da üniversite okumanın yanısıra aynı veya farklı üniversitelerde lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi tercih ediyorlar. Unutmayın, Kanada gibi ülkeler, lisans sonrası eğitim için öncelikli olarak Kanada’da üniversite tecrübenize ve yurtdışında eğitim tecrübenize odaklanıor. Dil meselesine bakarsak Kanada’nın resmi dili hem İngilizce hem Fransızca olduğu için öğrenciler Kanada'da bu iki dilde de üniversite eğitimi alabilirler.

Kanada’da Üniversite’ye Başlamak: Sınavlar, Hazırlıklar...

Kanada’da Türkiye’den farklı olarak tek bir merkezi üniversite sınavı yapılıyor. Ek olarak her üniversitenin kendi belirlediği öğrenci kabul şartları var. Bunlar arasında yabancı öğrenciler için en önemlileri İngilizce yeterlilik seviyesi ve not ortalaması, odak noktasında. Kanada’da üniversite okumak isteyen yabancı öğrenciler ingilizce yeterlilik seviyelerini belgelemek zorundalar. Elbette pratik İngilizceden bahsediyoruz . Değerlendirme sınavları ise,  TOEFL, IELTS veya CAEL türevi sınavlar. Bu amaçla üniversite kabul komisyonları öğrencilerin bazı standart testleri almalarını isterler. Her okulun kabul ettiği standart testler ve istenilen minimum skorlar üniversitelerin kabul koşullarında belirtiliyor. Fransızca yeterlilik için Kanada’daki üniversitelerin öğrencilerden talep ettiği standart bir test tipi bulunmaz. Fransızca eğitim veren her okulun kendi belirlediği Fransızca yeterlilik kriterleri geçerlidir.

Kanada’da Öğrenciler İçin Konaklama

Kanada’da üniversite okuma şansı yakalayan öğrenciler, ağırlıklı olarak öğrenci yurtlarında veya rezidanslarda konaklamayı tercih ediyor. Aile yanı konaklama, elbette İngilizce eğitimi açısından oldukça önemli fakat öğrenciler, Kanada’daki aile evi ilişkilerinin eğitim hayatını etkileyebileceklerini düşündükleri için, öğrenciler ağırlıklı olarak öğrenci evlerini ya da rezidansları tercih ediyor. Elbette bu konaklama alternatifleri, sadece öğrencilere yönelik konaklama yerleri. Dolayısıyla birlikte çalışma fırsatı, birlikte sınava hazırlanma süreci gibi kolektif çalışma şartları nedeniyle öğrenci ortamı daha fazla tercih edilir. Okullara ait yurtların kapasiteleri dönemlik olarak farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla okul başvurunuz sırasında yurt için de ayrıca konaklama şartları ve Kanada’da üniversite yurtlarının kapasiteleriyle ilgili bilgiler almanız faydalı olacaktır. Yurtların avantajı sosyalleşmenizi sağlaması ve yurda ait spor tesisis, kütüphane gibi ortak alanların bulunmasıdır. Pek çok üniversitede yurtlar öğrencilerin ortak özelliklerine göre bölümlere ayrıldı.  Eğer aile yanında konaklama konusunu göz önünde bulunduruyorsanız okula başvurunuz sırasında konaklama için de başvurunuzu yapmanız gerekir. Yurtta kalmak istiyorsanız gittiğiniz şehre göre okula ait ya da özel yurtlarda konaklayabilirsiniz. Çok sık olmamakla birlikte öğrenciler kiralık ev konaklamasını da seçebilirler.

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-21 14:50:43