Lütfen bekleyiniz...

Kanada'da Üniversite Eğitimi Nasıl? İşte Yorumlar!
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kanada'da Üniversite Eğitimi Nasıl? İşte Yorumlar!

Kanada'da Üniversite Eğitimi Nasıl? İşte Yorumlar!

 Kanada’da üniversite eğitimi için ekonomik bir rota olan Community College’lerin giriş şartları da dört senelik okullara kıyasla daha esnektir. Genellikle ‘College, Institute, Insitute of Technology, Technical College’ gibi isimler taşıyabilen bu okullarda okul harçları da daha ekonomiktir. Kanada’da 130’dan fazla Community College’de öğrenciler normal okullara kıyasla daha ekonomik rakamlara üniversite eğitimi alabilirler. Kanada community college’lerinde az sayıda da olsa lisans programları ve lisansüstü sertifika ve diploma programları da sunulmaktadır.

Kanada’da Üniversite Eğitimi Nasıl? Kanada Üniversiteleri Hakkında Yorumlar

Kanada eğitim sistemi yapı olarak ABD’ye çok benzer. Kanada’da eğitim sistemini bir merkezden yöneten tek bir kurum yoktur. Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç idari kademede eğitim sistemleri farklılık gösterir. Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standardını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini belirleyen eğitim bakanlığı bulunur. Kanada’da lise sonrası eğitim kurumları başlıca iki ana bölüme ayrılır: Kanada’da üniversite ve sanat ve teknik yüksek okulları.

Kanada’da Üniversite Okumak İsteyenler Hangi Derecelere Yükselebiliyor?

Kanada’da üniversite okumayı amaçlayan öğrenciler, akademik ve mesleki eğitim verir ve öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri; yani BA, BSc, MA, MSc, PhD gibi dereceler kazandırabiliyor. Sanat ve teknik yüksekokulları ise çeşitli sanat dallarında ve teknoloji alanlarında sertifika ve diploma programları sunar ve iş eğitimi verirler. Bu yüksekokullardan üniversitelere yatay geçişler bazen mümkündür. Quebeck’te ise, popülasyon nedeniyle sistem biraz daha farklı bir şekilde işliyor. CEGEPS olarak eğitim sistemince bilinen iki çeşit program vardır: 3 yıllık mesleki programlar ve iki yıllık ön lisans programları. Üniversiteler ve yüksek fakültelerin arasında, Kanada genel olarak bir konumda bulunan çok sayıda üniversite yüksekokul barındırıyor. Bunlar diploma vermektedirler fakat lisansüstü programlara (master ve doktora) sahip değillerdir.

Kanada’da Üniversite Hazırlık Eğitimi Nasıl?

Kanada üniversiteleri İngilizce bilgisi konuşulan ülkeler arasında kategori olarak en seçici olanlarını oluşturur. Her üniversite kendi giriş şartlarını belirlediği için öğrencileri bireysel olarak değerlendirir. Daha önceki eğitimi ve diplomalarının denkliğini inceler. Ulusal bir üniversite giriş sınavı yoktur. Başvuru şartları kurumlara göre değişebiliyor. Kanada’daki üniversitenin ya da herhangi bir kurulun eğitim diline göre İngilizce yahut Fransızca’ya çevrilmiş şekilde akademik transkriptler/not çizelgeleri ile birlikte Kanada orta öğreniminin muadili bir öğrenimi tamamlamış olmak. Bazı okullar öğrencilerin gerekli akademik temele sahip olmasını temin için belirli dersleri almış olma zorunluluğuna sahiptir.

İngilizce yada Fransızca (okulun eğitim diline göre) yetkinlik göstergesi olarak standart dil testlerinden belirli puanlar almış olmak. Mesela TOEFL’dan en az 79/80IBT yada IELTS’den 6.5 gibi..Öğrencilerin en az 18 yaşında olmaları gerekir. Bazı okullar yetişkin öğrencileri de kabul eder.Programa bağlı olarak öğrencilerden aşağıdakilerden bazıları yada tamamını yerine getirmeleri istenebilir.

Kanada’da üniversite eğitimi sonrasında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için de farklı alanlarda imkanlar yer alıyor. Her yıl dünya genelinden 150 binden fazla uluslar arası kategorideki öğrenci bu ülkenin yükseköğretim sisteminin prestij ve kalitesini yaşamak için Kanada’yı tercih etmektedir. Kanada’da üniversiteler,  toplamda 100’e yakın üniversitede hemen her alanda yüksek lisans programı bulmak da mümkün. Kanada üniversiteleri tarafından sunulan yüksek lisans programları hem gelenek itibariyle hem de modern yaklaşımları harmanlayarak öğretim kalitesi ve araştırma imkanlarının harika bir kombinasyonunu üretiyor.

Kanada’da Üniversite Okumak İçin İngilizceniz Yeterli Değilse?

Elbette, Kanada’da üniversite okumak IELTS sınavından gelecek olan sonuca bağlı bir durum.  Öncelikli hedefiniz iyi bir Konuşma İngilizcesi geliştirmek olacaktır. Ardından da IELTS’ye odaklanmanız gerekir.

Eğitim sonrasında için Kanada’da iş bulmak ve kariyer yapmak teknoloji odaklı sanayi gelişimi ve sektör ekosistemi, doğal güzellikleri ve genç nüfusa yatırım yapan nadir ülkelerinden biri olması nedeniyle, tercih sebebiyken bu rakamlar düşük işsizlik oranları ve gelişmiş ekonomik yapısını da etkileyen en büyük etkenlerden bir tanesidir. Kanada’da mezun olduktan hemen sonra Kanada’da kariyer yapmak isteyen öğrenciler için iki seçeneğiniz olacak; Kanada’da herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitim aldıysanız, lisansüstü eğitim için başvurabilir ve Kanada’da akademik kariyer imkanlarını göz önünde bulundurabilirsiniz ya da bölümünüze uygun sektörlerde iş arayabilirsiniz. Kanada’da eğitim sonrası özellikle mühendislik, sağlık sektörü, işletme, bilişim teknolojileri, havacılık, yazılım ve ekonomi gibi alanlarda iş fırsatları yakalama şansınız var.

Kanada’da Üniversite Eğitimi ve Çalışma Vizesi Şartları Neler?

Kanada’da öğrencilik hayatınız boyunca çalışma vizesine başvurmadan eğitim aldığınız üniversitelerin kampüslerinde haftada 20 saate kadar çalışma hakkına sahip olursunuz. Bu yaz tatillerinde tam günü kapsar. Mezun olduktan sonra Kanada’da kariyer yapmak için uluslararası öğrenciler, Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı yani PGWPP isimli platform kapsamında çalışma iznine başvurabilirler. Maksimum 3 yıla kadar verilen çalışma izni öğrencinin eğitim aldığı süreye göre değişiklik gösterebilir.

Eklenme Tarihi: 2018-06-13 16:31:27