Lütfen bekleyiniz...

Kanada’da Mühendislik Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kanada’da Mühendislik Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Kanada’da Mühendislik Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Kanada’da üniversite eğitimi dendiğinde akla gelen ilk bölümlerden bir tanesi; mühendislik fakültesi altında çalışan üniversite bölümleri. Kanada’da üniversite eğitimi altında hangi bölümler okunmalı sorusu sorulduğunda başta bilgisayar mühendisliği ve makine mühendisliği yanıtı verilir. Dünyanın en güvenli yazılım teknolojilerinin ve altyapı teknolojilerinin doğum yeri olan Kanada, üniversite eğitimlerinde de bilgisayar mühendisliği konusunda üst düzey eğitimler sağlıyor.  Kanada'da, bilgisayar mühendisliği ve teknoloji alanında sadece ABD’in ismini duysak da bu konuda Kanada’da üniversite eğitimi sayesinde bu ülkeden çok sayıda mühendis çıkıyor.

Örneğin, Kanada’da üniversite eğitimi dendiğinde ve de mühendislik fakültesi dendiğinde akla gelen ilk üniversitelerden bir tanesi olan Waterloo Üniversitesi de, Microsoft ve Google gibi önemli şirketlere, bilgisayar mühendisliğinden mezunlar göndermesi ile meşhurdur.

Kanada’da Üniversite İle Mühendislik Fakültesine Girecekler İçin Gerekli Şartlar

Eğitim sistemi ve üniversiteleri ile öğrencilerin ilk tercih ettiği ülkelerden olan Kanada her sene dünyanın her yanından başvurular almaktadır. Sunduğu sosyal haklar ve üniversite mezuniyeti sonra 2 seneye kadar Kanada’da yaşayıp iş bulma şansı sunan Kanada birçok konuda avantaj sunuyor. Özellikle Ontario (Toronto, Ottowa, Hamilton vs)  ve British Columbia (Vancouver, Langly, Richmond)  bölgelerindeki çok başvuru alan üniversiteler başarılı mezunlar vermektedir.

Elbette en önemlisi, lise mezuniyet notunuz. Kanada’da üniversite eğitimi, özellikle mühendislik alanında iyi seviyede bir okul geçmişi istiyor. Aşırı yüksek not ortalması istemese de Türkiye’deki liselerden mezun olmuş öğrencilerin başvuru yaptıkları üniversiteye yerleşebilmeleri için 70 üzerinde bir puana sahip olmaları gerekiyor.

Kanada’da Üniversite ile Mühendislik Fakülteleri Yeterli İngilizce Bilgisi Yoksa Ne Yapılmalı?

Eğer lise transkript puanınız 70’in altında ise Kanada’da üniversite okumak için diğer bir şansınız üniversitelerin Foundation, yani hazırlık programlarına katılarak puanınızı yükseltebilir ve sonrasında lisans derslerine başlayabilirsiniz. Kanadada üniversite eğitimi ne başlamak için okulunuza minimum 6,5 IELTS sınavı ya da benzeri sınav skoru sunmanız gerekmektedir. Eğer bu puanı sunamıyor ve 5,5 – 6 puan sınırında kaldıysanız üniversitenin 1. sınıfını pathway programına katılarak lisans dersleriyle birlikte dil eğitimi alabilir ve 1 sene gibi bir zaman kaybı yaşamamış olursunuz. Eğer İngilizce seviyeniz ielts 5,5 puanın altında ise üniversite eğitiminiz öncesince İngilizce dil eğitimi almanız gerekmektedir. Kanada üniversite başvuru tarihleri

Kanadada üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler okul başvurularını ne zamana kadar yapabilirler diye merak ediyorsanız ortalama Eylül ayında başlayan akademik yıl için başvuru belgelerinizin orjinallerini okuldan okula değişmekle birlikte en geç (Ontorio bölgesi) 15 Ocak tarihine kadar okula göndermiş olmamış gerekmektedir. Yarı dönemde başlama şansı bulunmaktadır.

Mühendislik Fakültesi ile Ön Planda Olan Kanada Üniversiteleri

Kanada üniversiteleri, bilindiği gibi, bugün bir çok ülkede prestijli üniversiteler ve vasat üniversiteler tasnifi yapılabilir. Lakin Kanada’da üniversiteler için bunu söylemek doğru olmayacaktır. Öte yandan, Kanada’daki eğitim öğretim sistemi tek elden bir kurum ile yönetilememektedir. Kanada’da eğitim sistemi denetlenebilen bir mekanizmaya sahiptir. Kanada’daki farklı eyaletlerde eğitim müfredatı geliştiren, yapılacak olan sınavların standartlarını koyan, gerekli finansal düzenlemelerini gerçekleştiren ve ilgili kurumdaki öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden bir eğitim bakanlığı bulunuyor. Kanada’da en iyi üniversiteler bölümden bölüme değişmekle birlikte, Toronto Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi ve McGill üniversiteleri, dünyaca ün salmış olan Kanada’da üniversite isimleri.

Kanada’da Üniversite Okuyacaklar İçin Konaklama Şartları

Kanada; Kanada doları bazında para birimi kullanıyor ve USD ve Pound’a nazaran daha uygun bir fiyat listesi çıkarabiliyor. Ülkede yeme-içme ve yaşam masrafları diğer ülkelere oranda biraz daha makul. Yani, kur olarak değil birim olarak hesaplandığında bir yemek menüsünü 10 dolarlık bir fiyat karşılığında alabilirsiniz. Kanada halkının eğitime önem veren, sıcakkanlı ve yardım sever olması ülkeye okumaya giden uluslararası öğrenciler için büyük bir şans olduğu daha önceki örneklerde de gördük. Ülkenin görülecek pek çok doğal güzelliğe sahip olması, temiz havası ve yaşanabilir kentleri öğrencilerin üniversite hayatlarını kaliteli bir şekilde geçirip, kendilerini geliştirmelerine olanak sağlar.

 Öğrenciler pek çok ülkede olduğu gibi Kanada’da da devlet veye özel yurtlarda, aile yanında ya da hostellerde yaşama fırsatları var. Okulların yurtları genellikle kampüs içerisinde bulunuyor ve okula yakınlığı ve nitelikli kütüphanelerle birlikte tercih konusu. Ulaşım kolaylığı ve masrafları düşürme imkanı sunan bu fırsattan yararlanabilmek için hızlı davranmak gerekmektedir. Bulacağınız özel yurtlar ise maliyet olarak üniversite yurtlarından biraz daha fazla olduğunu söylemekte fayda var. Tek ya da çift kişilik odalarda kalmak isteyenler genellikle bu yurtları tercih etmektedir. Alternatiflerden diğeri de aile yanı konaklama şansı var. Bu tip konaklama öğrencilerin aile sıcaklığından kopmadan ev konforunda yaşamalarını sağlar. Her bir aile devlet ve üniversiteler tarafından özenle seçildiğinden oldukça güvenli bir alternatif. Maddi olarak rahat olan ve rahatına önem veren öğrencilerin kimi zaman hostel kiralama yolunu tercih ettiği de görülüyor.

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-22 12:58:52