Lütfen bekleyiniz...

Kanada’da Lise (Yurt Dışı) Eğitim Bursu Nasıl İşliyor?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kanada’da Lise (Yurt Dışı) Eğitim Bursu Nasıl İşliyor?

Kanada’da Lise (Yurt Dışı) Eğitim Bursu Nasıl İşliyor?

Kanada exchange öğrenci, MBA programları, yüksek lisans gibi eğitim kollarında güçlenirken bu ülkenin uluslar arası büyüyen liseleri, Kanada’nın öğrenci çeşitliliğini artırıyor.  Liselerde 4 farklı dil okutulması, eğitim müfredatının ağırlıklı olarak uygulamalı derslerden kurulu olan Kanada, liselerden sporcu, bilim insanı, veteriner çıkarabilmek adına bursluluk şartlarını genişletme konusunda hızını artırdı.  

2017 – 2018 eğitim döneminin güz döneminde uluslar arası tanınırlığı olan bir ABD spor kanalı, NBA’nin kurumsal olarak Kanada liselerine sponsor olduğunu ve 2019 yılına kadar Amerikan Kolej Basketbolu ligi için on bini aşkın sporcuyu, Kanada liselerinden çıkarmayı amaçlıyorlar. Üstelik; bu burs süreci ABD üniversitelerinde, son sınıfa kadar devam ediyor. Sadece ABD’nin NBA’si değil Çin’in, Rusya’nın ve uzak doğunun teknoloji ve ar-ge şirketleri de Kanada’nın kapısında.

Kanada’da burs almanın kapısı, kayak, kış sporları, hokey gibi buza dayalı sporlardan geçiyor. Zaten pekçok okulun, hokey, kayak ve çeşitli spor dallarıyla ilgili okul takımları profesyonellik seviyesinde yer alıyor ve lise eğitimi alacaksanız sizler de bu takımlarda kolayca yer alabilirsiniz.

Kanada’da Lise Döneminde Eğitim Bursu Nasıl Alınabilir? Ne Tipte Burslar Sağlanıyor?

Lise eğitim bursları 2 aşamadan geçiyor. Ağırlıklı tercih edilen spor bursu, okulun tracking, futbol, basketbol, yüzme, güreş, atletizm gibi spor branşlarında aktif olarak rol oynaması ve okulunun spor takımlarını başarıya yürütmesi gerekiyor. En azından, takım koçlarından B+ seviyesinde not almaları gerekiyor.

Sağlanan spor burslarının yanısıra; bilim, yetenek, matematik ve politika bursları yer alıyor. Politika bursu, öğrencinin okul münazaraları aldığı başarılara ilişkin olarak %20 ve %40 dolaylarında burs almasıyla ilgili. En çok tercih edilen burs çeşidi ise öğrencilerin teknoloji, robotik araştırma ve geliştirme, kodlamalarla aldığı burslar olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte bilim burslarının içeriğinde matematik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar mühendisliği gibi sınıfların da B+ notunda olması şartı var.

Kanada’da, ağustos aylarında başlayan lise maratonu haziran ayında tamamlanıyor ve spor alanında ya da bilim alanında başarıya ulaşan öğrenciler, burslarını devam etirerek üniversite hayatlarına devam ediyor.  Ülkedeki eğitim burslarının büyük bir çoğunluğu spor ve başarı burslarından oluşsa da çeşitli okullarda burs seçenekleri alternatifleriyle çoğalmaya bu yıl da devam ediyor. Sadece spor başarı bursu değil, herhangi bir mesleki yatkınlığınız, bilgisayar beceriniz, biyoloji ve doğa bilgilerinizden de Kanada’da burslu lise eğitimi şansı yakalamanıza fırsat verecektir.

Kanada liselerinden burs kazanabilmeniz takdirde ve bu bursu başarıyla sürdürebilirseniz, üniversitede de burslu devam etme fırsatınız da artar. Bir parantez açarsak; Kanada’da lise eğitimi alan Kanadalıların 90%’lık bir kısımı üniversitelerine burslu olarak devam ediyorlar.  Bir diğer taraftan, Kanada liselerinde eğitim fırsatı yakalandığında, öğrenciler bir çeşitli sınav ve burs platformlarının yönlendirmeleri, rehberliği ile yılı bitirecekler. Notları, B+ olan öğrencilerle, özellikle çeşitli üniversite sınavlarından bildiğimiz, CollegeBoard öğrencilere üniversite konusunda yardım sağlıyorlar.

 

Kanada’da Lise Eğitimi Programları: İşte Alternatifler ve Tercihler

 

Lise eğitim konusunda çeşitli varyasyonlara sahip programlar da bulunuyor. IB, AP programları, en çok tercih edilen programlardan bir tanesi. Öğrencilerin yeteneklerine göre uyarlanan seçmeli dersler, burslu olarak üniversiteye geçişin kapısını aralıyor. Bunun yanısıra aile yanında konaklamalı programlar,  yatılı eğitim usulü gibi çeşitli öğrenim programları var.

 

Popüler Kanada Liseleri ve Fiyatları!

Appleby College, Albert College, Pickering College, Lakefield College, Upper Canada College, Stanstead College, Trinity College School dünya çapında adını duyurmuş okullar var. Bu okullarda çeşitli aktiviteler yüzmeye, outdoor aktivitelerden kültür gezilerine kadar hafta sonlarını da kapsayan çok çeşitli etkinlikler yapılıyor. Okul ücretleri yıllık 30 bin dolar ile 35 bin dolar arasında değişiyor, yurt, yemek ve sağlık sigortası ücretlerinin de toplamı yıllık 15-20 bin Kanada doları arasında değişir.
Eklenme Tarihi: 2018-04-11 16:38:04