Lütfen bekleyiniz...

Kanada’da Eğitim Sonrası Kariyer Fırsatları Nasıl? Kanada’da İş Bulma ve Çalışma Fırsatları
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kanada’da Eğitim Sonrası Kariyer Fırsatları Nasıl? Kanada’da İş Bulma ve Çalışma Fırsatları

Kanada’da Eğitim Sonrası Kariyer Fırsatları Nasıl? Kanada’da İş Bulma ve Çalışma Fırsatları

Kanada’da eğitim liselerden üniversitelere kadar nitelikli bir eğitim ekosistemi ve iyi bir özgeçmiş fırsatı sunuyor. Kanada’da eğitim tercihinizi özellikle master ve diğer lisans üstü programlardan yana kullanırsanız gerekli vize şartlarının karşılanması doğrultusunda elbette Kanada’da eğitim sonrası kariyer fırsatı ve iş fırsatı yakalayabilirsiniz. Kanada’da eğitim sonrası iş fırsatı arayışındaysanız, ‘iş bulma’ fikrini biraz daha göz ardı ederek öncelikle Kanada’da eğitim önceliğinizi belirtmeniz gerekecek. Sonuç olarak elinizin altındaki vize çeşidi, bir türlü öğrenci vizesi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Konuyla ilgili izlemeniz gereken yolları, atmanız gereken adımları ve ayrıca Kanada’da eğitim konusunda nasıl başarı yakalayabileceğinizi danışmanlarımıza danışarak öğrenebilirsiniz.

Kanada’da Eğitim Sonrası İş Bulabilir Miyim?

Mezun olduktan sonra Kanada’da kariyer yapmayı düşünenler için ülkede özellikle Toronto, Vancouver, Montreal, Quebec gibi bölgelerde yer alan ve uluslar arası kategoride değer gören  üniversitelerin ve iş kollarının yoğun olduğu şehirlerde eğitim ve yaşam maliyetleri kısmi ve göreceli olarak yüksek olsa da Amerika, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeler kadar pahalı değildir. Bu nedenle her yıl çok sayıda yeni mezun eğitim aldıkları üniversitelerin danışmanlık hizmetlerinden faydalanarak Kanada’da iş imkanı aramaya devam ediyorlar. Ülkede son yıllarda özellikle petrol sektöründeki ilerleme, bu alanlarda petrol mühendisi ihtiyacını artırmakla birlikte, teknoloji alanındaki gelişmeler özellikle bilgisayar ve bilgi teknolojileri, bilgisayar programcılığı ve yazılımı, grafik ve web tasarımı ile sağlık sektöründe ise doktor ve hemşire alanlarında her geçen gün daha fazla istihdam ihtiyacı doğurabiliyor.

Eğitim sonrasında için Kanada’da iş bulmak ve kariyer yapmak teknoloji odaklı sanayi gelişimi ve sektör ekosistemi, doğal güzellikleri ve genç nüfusa yatırım yapan nadir ülkelerinden biri olması nedeniyle, tercih sebebiyken bu rakamlar düşük işsizlik oranları ve gelişmiş ekonomik yapısını da etkileyen en büyük etkenlerden bir tanesidir. Kanada’da mezun olduktan hemen sonra Kanada’da kariyer yapmak isteyen öğrenciler için iki seçeneğiniz olacak; Kanada’da herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitim aldıysanız, lisansüstü eğitim için başvurabilir ve Kanada’da akademik kariyer imkanlarını göz önünde bulundurabilirsiniz ya da bölümünüze uygun sektörlerde iş arayabilirsiniz. Kanada’da eğitim sonrası özellikle mühendislik, sağlık sektörü, işletme, bilişim teknolojileri, havacılık, yazılım ve ekonomi gibi alanlarda iş fırsatları yakalama şansınız var.

Kanada’da Eğitim ve Çalışma Vizesi Şartları Neler?

Kanada’da öğrencilik hayatınız boyunca çalışma vizesine başvurmadan eğitim aldığınız üniversitelerin kampüslerinde haftada 20 saate kadar çalışma hakkına sahip olursunuz. Bu yaz tatillerinde tam günü kapsar. Mezun olduktan sonra Kanada’da kariyer yapmak için uluslararası öğrenciler, Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı yani PGWPP isimli platform kapsamında çalışma iznine başvurabilirler. Maksimum 3 yıla kadar verilen çalışma izni öğrencinin eğitim aldığı süreye göre değişiklik gösterebilir.

Kanada’da Eğitim Sonrası Mezuniyetle Çalışma İzni Nasıl Alınır?

 Kanada’da eğitim sonrası iş fırsatları yakalamak sandığınızdan da zor bi konu. Başarı, niyetiniz ve diploma notunuz Kanada’da iş fırsatları için etkileyici olsa da gerekli ‘yazılı’ duyuruları da var. Mezun olduktan sonra çalışma izni almak için en az 8 aylık bir eğitim programından mezun, Kanada’da eğitim hayatınızı üniversitede lisans ya da lisansüstü programları ile bitirmiş olmanız, Ayrıca, Kanada’da eğitim ile mezun olduktan sonra alacağınız mezuniyet belgesi ya da transkript ile 90 gün içinde çalışma izni için başvuruda bulunmanız ve son olarak çalışma vizesine başvurmak için öğrenci vizesine sahip olmanız gerekir.

Aynı zamanda Kanada’da eğitim ile, her yıl ülkeye yerleşmek isteyen nitelikli öğrencilerin ve start up avcılarının radarına da girebilirsiniz. Bununla ilgilii olarak, yeni mezun kişiler eğer İngilizce ya da Fransızca dil gereksinimlerini karşılayabiliyorsa, Kanada’da eğitim hayatını tamamlayabilen kişileri radarına alan Express Entry ile çalışabilme ve iş fırsatları yakalayabilirler. Gerekli şartları Kanada’nın işkuru olan CIC web sitesi üzerinden daha ayrıntılı olarak öğrenebilir, bölgenizde bulunan konsolosluklardan bilgi edinebilirsiniz.

 Kanada’da eğitim alarak kesinlikle eğitim alabileceğinizi garanti edilmiyor. Dediğimiz gibi, bu daha çok niyetinizle, eğitim skorlarınızla ve ne kadar Kanada’da eğitim amacı taşıdığınıza bağlı detaylardır. Eğer Kanada’da eğitim sonrasında kariyer fırsatları ve iş olanakları arıyorsanız eğitim aldığınız üniversiteyi, şehri ve bununla birlikte danışmanlık şirketinizi iyi seçmeniz önerilir. Seçtiğiniz şehirde bölümünüze uygun iş alanları ve fırsatları olup olmadığını kontrol edin.

Kanada'da eğitim sonrasında kariyer yapmayı fikriniz varsa, hem eğitiminiz süresince staj süreçlerini iyi değerlendirmeniz hem de ülkedeki gönüllü hizmetlere ve alanınızla ilgili part-time iş olanaklarına bakmanızda fayda olacaktır.

İş imkanları için mezun olmadan 2-3 ay önce araştırmalara başlayın ve kendinizi en iyi şekilde ifade edeceğiniz bir resume dosyası ve özgeçmiş ile başvurularda bulunun. Ardından ve daha da önemlisi; Kanada’da ve Amerika’da düzenlenen kariyer fuarlarına ve seminerlerine katılarak sosyal ağınızı güçlendirmeniz, öncelikli tavsiyelerimizden olacaktır.

Eklenme Tarihi: 2018-05-30 13:02:23

2020-06-04 03:35:18