Lütfen bekleyiniz...

Kanada’da Eğitim: Kanada’da Doktora Başvurusu Hakkında Her Şey (2018)
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kanada’da Eğitim: Kanada’da Doktora Başvurusu Hakkında Her Şey (2018)

Kanada’da Eğitim: Kanada’da Doktora Başvurusu Hakkında Her Şey (2018)

Kanada, özellikle üniversite ve doktora eğitim programlarıyla ülkenin genç nüfusa verdiği ve öğrencilere verdiği imkanlar sayesinde her gün geçtikçe bir eğitim ülkesi olmaya devam ediyor . Sahip olduğu doktora programı şartları ve eğitimde sunduğu olanaklarıyla, Kanada dünya genelinde bilinirlik kazanan ülke ve bununla birlikte her yıl yüzbinlerce uluslar arası öğrencinin üniversite, doktora ve dil okulu eğitimini almak için gittikleri bir yerdir. Kanada’da doktora eğitimi, diğer ülkelere göre çok daha farklıdır. Sıkı bir denetim altında bulunan üniversiteler, tek bir bakanlık veya kurum tarafından yönetilmiyor. Şehir, eyalet ve federal yönetimin denetimi altındalar ve çok kollu bu denetleme  özellikleriyle diğer ülke üniversitelerinden ayrılıyorlar. Aslında bu yönüyle oldukça Amerika Birleşik Devletleri’ne benziyor diyebiliriz.

Tüm Detaylarıyla Kanada’da Doktora Eğitim Programları

Kanada’da doktora eğitimi programları söz konusu ise, eyaletler, kendilerine bağlı üniversitelerin müfredatlarını, sınavların standartlarını koyan, finansal düzenlemeleri gibi üniversitelerin her alanı ile sıkı sıkıya ilgilenirler. Bu da Kanada’da master okuyanların çok daha geniş imkanlara sahip olmasını etkiliyor.

Kanada’da eğitim kurumları, çoğunluğu devlete bağlı olmak üzere 100 kadar üniversitesi bulunan yeplazesiyle eğitime verdiği önem sayesinde yurtdışından çok sayıda öğrenci, burada eğitimini tamamlamak istemektedir. Ayrıca Kanada üniversitelerinden alınan diplomaların gücü ve YÖK denkliği de eklendiğinde oldukça tercih edilebilir bir ülke halini alıyor. Kanada’da eğitim soz konusu olduğunda diğer ülkelerde ise kendi eğitim kurumları ile denkliği bulunmayabilir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Bu sıraladığımız durum da öğrenciler için büyük bir avantaj olarak görülüyor.

Kanada’da Yurtdışı Eğitim Programlarından En Çok Tercih Edileni: Doktora Programları

Kanada’da master eğitimi almak isteyen öğrenciler, iki farklı bölüm altında tercihlerini yaparlar. Birinci seçenek üniversiteler, ikinci seçenek ise sanat-teknik yüksek okulları. Akademik ve mesleki eğitim veren eğitim kurumları, okul bitiminde öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırırlar. (BA, BSc, MA, MSc, PhD, gibi programlar, örnek programların arasındadır.) 

Kanada’da master programı çerçevesinde eğitim alan ve iktisadi bilim okumanın birçok avantajı bulunuyor. Mesleki bir bölümden mezun olanlara sertifika imkanı tanımakla birlikte iş imkanı da tanıyan ülke, yüksek okullardan üniversitelere geçiş olanağı da tanımaktadır. Kayıt ve eğitim kolaylığının yaşanması açısından geliştirilmiş bir eğitim sistemine sahip olan Kanada, öncelikle 2 yıllık bir okul hayatını sunar, akabinde mesleki bir alan veya 3-4 yıllık üniversitelere geçiş hakkı tanır ardından da hem yurtdışından gelen öğrencilere hem de zaten Kanada’da eğitim almak isteyen öğrencilere çeşitli imkanlar sunuyorlar.

Eğitimde gösterdiği ciddi gelişmelerle dünyanın en gözde ülkelerinden biri olmayı başaran Kanada’da Fransızca ve İngilizce dilleri kullanıldığı için uluslararası öğrencilerin her iki dile yakın durmalarını sağlar. Ön lisans, yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlere sunulan oldukça faideli seçenekler ve üniversite harç masraflarındaki ekonomik rakamlar, eğitim döneminin daha uygun şartlarda devam etmesini sağlayabiliyor.

Kanada’da doktora eğitimini almak isteyen öğrenciler, diğer ülkelerin şartlarına nazaran çok daha iyi şartlara sahip olabiliyorlar. Okul döneminde çalışma izni, okul tercihinde sunulan esneklikler, konaklama, kültürel alanlardan yararlanma ve iş dünyasının üniversiteler ile yakından ilgilenmesi gibi gibi birçok hayat şartı öğrencilerin bulundukları ortama daha rahat alışmalarını etkileyebiliyor. Tüm bunların yanında çok kültürlü bir ülke olmasının da getirisi olarak eğitim süresince farklı insanlarla tanışma imkanının bulunduğu Kanada’da sosyal aktiviteler bakımından zayıf olan bir insana dahi, eğitim sisteminin sosyallik ve spora dayalı olması nedeniyle kısa sürede aktif bir bireye dönüşebiliyor. Tabi bunun getirisi olarak da okul hayatından sonraki çalışma döneminde yüksek kariyere sahip olma avantajını değerlendirmeye başlıyor.

Kanada’da Doktora Eğitimi, Eğitim Sistemiyle Nasıl Evrildi? Eğitim Sisteminin Artıları Neler?

Kanada’da eğitim şartları, diğer ülkelere göre çok daha yüksektir ki bu özelliğinden dolayı yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında Kanada yer alıyor. Kanada’da ön lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin yanı sıra birçok üniversitesinde doktora eğitimi de alınabilmektedir. Fakat başından söylemek gerekiyor ki 3-7 yıl arası süren doktora eğitimine başvuruda bulunmak için gerekli olan bazı şartlar elbette bulunuyor.

Kanada’da Doktora Eğitimi İçin Gerekli Şartlar, Girilmesi Gereken Sınavlar

Kanada’da doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerde en çok aranan şartlardan biri IELTS ya da TOEFL sınavlarında yüksek puan alınmış olmasıdır. Tabi iş bununla da sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda doktora yapılmak istenen bölümle ilgili üniversite bulmak ve danışmanlık yapacak bir profesör bulmak da istenen şartlardandır. Kanada’da master eğitimi, bu anlamda zengin ve çok sayıda profesöre sahip olduğu için bu konuda sıkıntı yaşamayacağınızı bilmeniz oldukça önemli bir detay. Kanada’nın birçok üniversitesinde çeşitli doktora programlarında eğitim görme fırsatı sunduğumuz çeşitli programlarla ilgili detaylı bilgili almak için danışmanlarımızla irtibata geçerek bu konuda destek alabilirsiniz.

Eklenme Tarihi: 2018-05-08 15:34:45