Lütfen bekleyiniz...

İtalya’da Moda Tasarımı Bölümü ve Üniversite Eğitimi
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İtalya’da Moda Tasarımı Bölümü ve Üniversite Eğitimi

İtalya’da Moda Tasarımı Bölümü ve Üniversite Eğitimi

Akdeniz'in kalbinde yer alan İtalya, geçmişten günümüze muhteşem tarihi, büyüleyici sanatı, göz alıcı mimarisi, kültür çeşitliliği ve zengin mutfağı ile tüm dünyayı etkisi altına almıştır. İtalya bugün %95’lere varan okuma yazma oranı, Avrupa’nın en eski ve prestijli yüksek öğretim kurumları, yüksek seviye eğitim imkanı ve yabancı öğrencilere sunulan burs seçenekleri ile dikkat çekerken, mezuniyetten sonra kariyer imkanları ile de sizleri mutlu edecektir.

İtalya’da Moda Tasarımı Dersi Nasıl Alabilirim?

Öncelikle, İtalya’daki moda tasarımı dersleri ve bu konudaki eğitimler ağırlıklı olarak İngilizce ve İtalyanca gerçekleştirilir. Şu güne kadar ağırlıklı olarak üniversite 3. ya da 4. sınıf öğrencileri, son yıllarında İtalya’da moda tasarımı bölümü üzerinden üniversite eğitimi alarak diploma sahibi olabiliyorlar.  Elbette ilk olarak ihtiyacınız olacak olan detay, okullarınızdaki tasarım derslerinizin ve transkriptinizin güçlü bir destek sağlıyor olması.

Uluslar arası çapta moda ekonomisi ile İtalya; endüstriyel tasarım ve makine mühendisliği konusunda da yıllardır çıkışta. Özellikle spesifik olarak markaları irdeleyecek olursak moda ve tekstilde Armani, Benetton, bununla ilgili moda tasarımı bölümü ve üniversite eğitimini direkt olarak etkileyen sanat akımlarıyla birlikte tanınırlılığa ve üne sahip bir ülkedir. Bakalım, İtalya’da öğrenim görebileceğiniz en mantıklı bölümlerden biri olan moda tasarımı alanında neler ön planda? Nelere ve hangi detaylara dikkat etmeniz gerekiyor?

İtalya’da, Hangi Şehirlerde Moda Tasarımı Eğitimi Alabilirim?

İtalya, moda tasarımı ve moda sektörüne dair ‘üs’ lakabına sahip Venedik, Floransa, Roma ve Pisa gibi her birinin kendine has bir silüet ve tasarım bilinci olan ve tarihte tasarıma ve sanata damga da vuran Vinci, Dante, Marco Polo, Enrico Fermi, Vivaldi, Alessandro Volta, Galileo gibi referanslar, sadece İtalya’nın değil, aynı zamanda dünyanın da tasarım anlayışını değiştirdi.

İtalya’da moda tasarımı, tüm gücünü mühendislik, bilim, tasarım, bilim ve moda gibi alanlardan alıyor. İtalya’da 90’a yakın, eğitim alabileceğiniz üniversite bulunmasıyla birlikte özellikle moda ve tasarım konularında eğitimler Milan’ın dünya çapında ünlü, özel akademiler ve enstitülerde verilir. Çizimde teknik becerilerin, terzilik süreçlerinin, kalıp çıkarmanın ve teknik kısımların işlendiği derslerde aynı zamanda kumaş ve aksesuarlar olmak üzere çeşitli malzemelerin ve moda endüstrisi için gerekli olan diğer eğitimleri alabileceksiniz.

 İtalya’da Üniversiteler, Moda Tasarımı Öğrencilerine Hangi İmkanları Sunuyorlar?

İtalya’da moda tasarımı eğitimi, yurtdışı eğitim kategorisinde katılım sağlayan öğrencilere dünyanın en iyi okulları olarak kabul edilen moda ve tasarım fakültelerinde ders alırken bir yandan da yeni nesil koleksiyonları, trendleri, sezon stillerini, moda haftalarını daha teknik bir pencereden takip etmekle birlikte, İtalya’nın en ünlü moda evlerinde staj yapma ve moda tasarımcılarıyla tanışma fırsatı sunabiliyorlar. Çoğu moda ve tasarım fakültenin birçok tanınmış marka ile işbirliği ve ortaklığı yürütülürken, İtalya’da üniversite eğitimi esnasında kendinizi gösterme ve ispatlama şansınızı kaçırmamanızı öneririz. Örnek vermek gerekirse; bir enstitü formatında eğitim veren Istituto Marangoni okulunun Moschino ve Dolce&Gabbana gibi uluslar arası kategoride tanınan markalarla olan işbirliği gibi.

Moda ve Tasarımı Bölümü Sonrası Hangi Sektörlerde İş Bulabilirim?

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ülke özellikle sanat ve tasarım alanında çok sayıda okulla, oldukça geniş yelpazede lisans ve lisans üstü program çeşitliliğine sahiptir. Ülke genelinde her ne kadar eğitim dili İtalyanca olsa da üniversitelerin yabancı öğrenciler için İngilizce programları vardır. İtalya’da yüksek öğretim kurumları; Üniversiteler, AFAM olarak adlandırılan verilen Sanat, Müzik ve Dans, yani kısacası güzel sanatlar alanında yüksek okulları  ile Yüksek Teknik Enstitülerinden oluşuyorlar.

İtalya'da lisans eğitiminin 3-4 yıl sürdüğü İtalya’da moda ve tasarım eğitimi için çoğu öğrenci mezuniyetten sonra moda sektörü fotoğrafçılığı, moda yönetimi, moda editörlüğü, marketing, moda ve  gibi konularda bir yüksek lisans derecesine devam ederek sektörde farklı kariyer imkanlarına da yönelebileceksiniz. İtalya’da ya da başka bir eğitim kurumuna başvuracak öğrenciler için eğer AB üyesi olmayan ülkelerden geliyorsanız biraz daha uzun sürer. Bu nedenle başvuru tarihleri ve gerekli belgeler konusunda okulunuza danışmanızda ve erken müracat etmenizde fayda var. İtalya üniversiteleri için örneğin İngiltere’deki ya da Amerika’daki  gibi merkezi bir başvuru sistemi mevcut değil. İtalya’da üniversite eğitimi için, özellikle moda ve tasarımı öğrencileri AB dışında yaşayan öğrenciler, eğitim alacakları İtalya’daki üniversiteyi seçtikten ve başvuru talebinde bulunduktan sonra ön başvuru talep formu ile gerekli belgelerini ülkelerindeki İtalyan büyükelçiliğine ya da ülkenin konsolosluğuna teslim etmelidirler.

İtalya’da moda tasarımı eğitimi almayı düşünen öğrencilerin bir okula başvurabilmeleri için gerekli belgeler öğrenim göreceğiniz kurumlara göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle okulunuzun danışmanlık servislerinden bilgi alarak neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda konsolosluğa ileteceğiniz belgelerinizin bir tercüman tarafından noter tasdikli olarak İtalyancaya çevrilmesi gerektiğini unutmayınız. Sanat ve tasarım alanındaki kurumlarda eğitim almak için AB dışı öğrencilerin konsoloslukta Model A-bis olarak adlandırılan doldurmaları gerekir. İtalya üniversiteleri için istenilen belgeleri, York Education Solutions danışmanlığı ile işbirliği çerçevesinde sorunsuz bir şekilde çözümleyebilirsiniz.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-06-13 13:00:14