Lütfen bekleyiniz...

İsviçre’de Üniversite Eğitimi: Tıp Eğitimi
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İsviçre’de Üniversite Eğitimi: Tıp Eğitimi

İsviçre’de Üniversite Eğitimi: Tıp Eğitimi

İsviçre’de üniversite  kurumları çoğunlukla  İsviçre devletine ait. İsviçre'de 10 Kanton Üniversitesi ve 2 farklı da federal eğitim kurumu bulunuyor. Bu eğitim kurumlarında, yani İsviçre’de üniversite eğitimi için diğer ülkelere nazaran biraz daha farklı bir prosedür işliyor. Yabancı dil eğitimi, yabancı dil bilgisi ve daha önce yurtdışında eğitim alabilme tecrübesine bağlı olarak ve elbette sınav başarı puanlarına göre alımlar gerçekleşiyor. İsviçre’de üniversite ile tıp eğitimi almak için, diğer bölümlere nazaran biraz daha sıkıştırmanız gerekiyor kendinizi. Şimdi biraz İsviçre’de tıp eğitimi ve üniversite eğitimi programlarının detaylarına bakalım...

İsviçre’de Üniversite Prosedürleri ve Eğitim Müfredatları Nasıl?

Akademik yıl, iki sömestrdan oluşuyor. Kış sömestr'ı Ekim ayının son haftası başlar, şubat ayının ortasına kadar devam eder. Yaz sömestr'ı Mart ya da Nisan ayının ortasında başlayıp Haziran ve Temmuz gibi sona eriyor. Öğrenim süresi 4-5 yıl olabilmekle birlikte üniversite eğitimi temelde 3 yıl üzerinden yerleşti. Elbette tıp eğitimi alacak olan kişilerde bu üniversite eğitimi süresi artış gösterecektir.  Türkiye'den İsviçre’de üniversite okumaya gidecek olan öğrenciler, öncelikle dil sınavına dahil edilirler. Yabancı bilmeyen öğrenciler bir sene boyunca hazırlık sınıfına alınır ve dil eğitimi görürler. Şunu hatırlatmak gerekir; İsviçre’de üniversite eğitimi sadece bir dil üzerinden değil, okulun bulunduğu kantona göre değişiklik gösteriyor. Fransızca ve Almanca da bunlara dahil.

İsviçre’de Üniversite Eğitimi Çoklu Programlardan Oluşuyor. Hangi Eğitim Programlarıyla Tıp Eğitimi Alabilirsiniz?

İsviçre'deki Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri, Öğretmenlik Eğitimi ve Yüksek Eğitim Enstitüleri, en çok tıp alanında ve tıp öğrencileri tarafından tercih edilen eğitim kurumları oldu. Bu grupla İsviçre’de tıp eğitimi alacak olan kişiler, Higher Vocational Program denilen yüksek öğrenim grubuna girme durumundalar. Buralarda öğrenciler teorik eğitimden çok pratiğe yönelik yetiştirilirler.

İsviçre’de Bilim ve Tıp Alanında Kaç Tane Üniversite Var?

İsviçre'de 70'den fazla teknoloji okulu, 30'dan fazla ileri teknoloji okulu vardır. 10 farklı tıp üniversitesi,  7 tane Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bulunuyor. Bu üniversitelerde, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği , Mikroteknoloji, Telekominikasyon, Enformasyon Teknolojisi, yani IT bölümleri, Makine Mühendisliği, Orman Mühendisliği ve Matbaa Teknolojisi, Kimya, Kimya Mühendisliği, Gıda Teknolojisi, Bioteknoloji gibi pek çok alanda eğitimler sağlanıyor. Görüldüğü gibi, İsviçre’de üniversite eğitimi, ağırlıklı olarak sınıf derslerinden değil enstitü tipindeki üniversitelerde uygulamalı olarak devam eder.

Üniversiteden mezun olabilmek için öğrencinin son sınıfta tez hazırlaması gerekiyor. Yurtdışında İsviçre üniversiteleri ile eğitim alacak olan kişiler, ağırlıklı olarak son sınıfı tercih ettikleri için, ilk olarak tez çalışmalarına başlamak durumunda kalacaklar.  6-12 hafta arası tez hazırlama süreci olarak belirlenir ve bu sürecin ardından sonra mezun olan öğrencilerden isteyenler çalışırken isteyenler eğitimine devam edebilir.

İsviçre’de Üniversite Prorgramına Başvuru için Gerekli Belgeler:

Başarılı bir lise diploması, listemizin en başında yerini aldı.  Yüksek not ortalaması ile bitirilmiş bir lise geçmişi, başarılı bir referans mektubu, TOEFL sınavı ya da IELTS sınavından başarıyla ayrılabilmek. Ayrıca, tüm yurtdışı üniversitelerde olduğu gibi niyet mektubu, özgeçmiş gibi evraklar da sizlerden istenecektir.

İsviçre’de Üniversite Eğitimi Kapsamında Tıp Eğitimi Alacaklar, Kendilerini Nasıl Kabul Etirebilir?

Neden İsviçre’de üniversite eğitimi, sorusunu kendinize sormanız gerekiyor, zira İsviçre’de tepeden tırnağa bu soruyla karşılaşacaksınız. Oradaki pasaport görevlisinden akademisyenlerinize kadar herkes ‘neden İsviçre’de üniversite, sorusunu muhakkak soracaktır. Burada sizlerin ikna kabiliyetiniz devreye girecek ve etkili olacaktır

Daha önce, özellikle İsviçre’de yurtdışı eğitim programlarına katılmanız, diğer uluslar arası öğrencilere nazaran sizleri daha fazla ön plana atacaktır. Her ülkede olduğu gibi, İsviçre’de yurtdışında eğitim görmüş olmak iyi bir özgeçmiş. İsviçre’de üniversite eğitimi almadan önce, İsviçre dil okulu programlarıyla bu sürece hazırlanabilirsiniz.

İsviçre’de Tıp Alanında Üniversite Okurken Konaklama Biçimleri

En popüler yöntem, öğrencinin yurtta konaklaması. Özellikle yurtdışında üniversite eğitimi alacak kişiye tavsiye edilir. İsviçre’de üniversite okumaya ilk defa gelmiş ve okulda ilk senesi olan öğrenciler için iyi bir konaklama seçeneği. Bu seçenekte öğrenciler, üniversite kampüsünün içerisinde konaklıyorlar. Bu konaklama biçimi öğrenci açısından, hem sosyalleşebilme hem de farklı lisanlarla iletişim kurma açısından oldukça iyi bir seçenek. Yemek ihtiyacını yurt kafeteryasından karşılayabilir. Ayrıca kampüsün içerisinde, 1-2 kişilik odalarda kalan öğrenciler ulaşım için para harcamazlar ve okulun içinde olduklarından yolda zamanda kaybetmezler, bu zamanı sosyalleşerek ya da uyuyarak doldurabilirler. Boş vakitlerinde üniversitedeki diğer sosyal aktivitelere de katılma imkanları olur.

Elbette, sık sık karşınıza çıkan aile yanında konaklama seçeneği de alternatiflerinizden bir tanesi, öğrencinin tercihine göre, İsviçre’deki kendini gönüllü olarak belirleyen ailelerin yanında konaklıyorlar. Ailelerle görev paylaşımları, haftasonu gezintileri ve bayram gezintileri gibi çeşitli aktivitelere katılabiliyorlar.

Oda veya daire kiralamak, çok tercih edilmeyen ve popüler olmayan bir seçenek olsa da, var böyle bir şey. Özellikle birkaç kişi bir rezidans kiralayarak, okula yakın konaklama seçeneğini seçiyorlar ve böylece yine ulaşım masraafları da düşer. Diğer bir seçenek otellerde konaklamak olabilir. Ancak uzun vadede çok masraflı gelebilir.

 

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-09 12:10:55