Lütfen bekleyiniz...

İspanya'da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İspanya'da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar

İspanya'da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar

Avrupa’nın en kaliteli eğtitim segmentinden birine sahip İspanya’da üniversite eğitimi genel olarak 4 yıldır ve çoğu devlet üniversitesidir. Özel okulların bazılarında eğitim süresi 3 yıl olabilmektedir. Eğitim kalitesi ve uygun fiyatlarıyla İspanya, üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biridir.Lisans eğitimindeki öğrencilerin %95’i üniversitelerde eğitim görürler. Diğerleri ise ya ünveriste denginde ya da yüksek düzeyde mesleki eğitim veren kurumlarda okurlar. Bu kurumların baızları öğrencilerine üniversite derecesinde sertifika verir.

İspanya Üniversiteleri Hangi Sınavları Uyguluyor?

Öğrenciler öncelikle lise diplomalarının İspanya’da üniversite okumak için denk olduğunu teyit ettirmelidirler. Bu teyidi Madrid’deki İspanya Eğitim, Sosyopolitik ve Spor Bakanlığı’dır. Teyit için gerekli belgeler İstanbul’daki İspanya Büyükelçiliği veya Ankara’daki Başkonsolosluk aracılığı ile gönderilebilir.Teyit alan öğrenciler, İspanya üniversite giriş sınavı olan PAAU sınavından geçmek zorundadırlar. Sonuçlar hesaplandıktan sonra, her üniversitenin kendine has bir skor limiti vardır, alınan puana göre öğrenciler okul seçimlerini yapabilirler.

İspanya’da Üniversite Okumak için Tavsiye Üniversite

İspanya’da üniversite girişiminde olan kişiler, York Education’un da temsilcisi olduğu EAE Business School ile ilgilenebilirler. EAE, sadece avrupa’da değil aynı zamanda ABD ve diğer bölgelerde de adını duyurmuş bir üniversite. Üstelik, İspanya’da üniversite eğitimi veren EAE Business School’da eğitim alan öğrencilerin de Apple, Google gibi şirketlerde şu an yöneticilik yaptığı da bilinir.

Muhakkak aklınızda ‘konaklamalar’ ile ilgili net olmayan cevaplara sahip sorular da vardır. Aslında Amerika, Kanada ve İngiltere ile hemen hemen aynı konaklama seçenekleri mevcut.

Konaklama olarak diğer birçok yerde de olduğu gibi aile yanı veya yurt, otel seçenekleri değerlendirilebilir. Özellikle dil eğitimi için aile yanı konaklama diğer opsiyonlara göre daha fazla önem taşır. Daha az masraflı olmasının yanısıra, İspanyol aile ile beraber kalınacağı için okul dışında sürekli eğitimini aldığınız dilin pratiğini yapmak, o ülkenin kültürünü daha yakından tanımak, konuşup anlaşmak için dil bilgisi limitlerinizi zorlamayı gerektireceğinden aile yanı konaklama en uygun seçimdir. Tek kişilik ya da iki kişilik odalar seçilebilir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri aile tarafından karşılanır. Alerji olduğunuz veya farklı kültür ve inançlardan dolayı istemediğiniz yiyecekler (özellikle et içeren yemekler) önceden York Education Solutions danışmanları,  aileye bildirilir. Ailelerin kontrolleri okullar tarafından yapılır. Öğrencinin anlaşamamazlık, memnuniyetsizlik gibi durumlarında aile değiştirilebilir.

Öncelikli olarak, İspanya’da İspanyolca olarak lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en az B2 düzeyinde İspanyolca bilmesi gerekir. Yani, halk arasında ‘derdini anlatabilecek kadardan’ biraz daha iyi seviyede bir İspanyolca...

 Öğrenciler mezun oldukları orta öğretim kurumundan aldıkları diplomanın İspanya’daki üniversiteye giriş için İspanya’ya denk olduğunu teyit ettirmelidirler. Denklik onayını verecek kurum, Madrid’deki “İspanya Eğitim, Sosyopolitik ve Spor Bakanlığı”dır. Teyit için gereken belgeleri, İstanbul’daki İspanya Büyükelçiliği ya da Ankara’daki Başkonsolosluk aracılığıyla iletebileceksiniz..

Teyit alan öğrenciler Selectividad (PAU) sınavına (İspanya’nın üniversiteye giriş sınavı) girmelidir. Selectividad (PAU) sınavına girmesine gerek olmayan öğrenciler aşağıdaki şartlardan birini sağlıyor olması gerekir.

İspanya’da Eğitim İçin Gereklilikler Neler?

Türkiye’deki İtalyan, Alman, Fransız liselerinden mezun olmuş ve herhangi bir ek sınava ya da denkliğe ihtiyaç duymadan bu ülkelerde lisans eğitimine başlayabilecek durumda olmak şartlardan bir tanesi. AB denkliği olan IB (International Baccalaureate – Uluslararası Bakalorya) diploması veren Türk liselerinden birinden mezun olmak.

Bahsettiğimiz ihtiyaçları ve şartları sağlayan öğrencilerin lisans yerleşim sürecindeki diğer önemli kriterleri ise mezuniyet not ortalamaları, mezun oldukları okullar ve seçecekleri bölümü ilgilendiren lisedeyken aldıkları derslerdir.

Yeterli İspanyolcam Yosa Ne Yapılabilir?

Bununla ilgili, eğer öğrenci tüm şartları karşılıyor fakat dil yeterliliği yoksa izlenecek yol Dil Okulu + Selectividad Sınavı Hazırlık kursu. Öğrenci İspanya’ya giderek B2 düzeyine kadar İspanyolca eğitimi alması planlanır. Daha doğrusu,artlı kabul almış sayılır. Kurs bitiminde ise genellikle Ocak ayında başlayan ve Mayıs ayı sonuna kadar süren Selctividad sınavı hazırlık kursuna katılır. Öğrenci hangi İspanyol üniversitesine başvuruda bulunacağını İspanya’da iken seçer ve başvurusunu Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilen Selectividad sınavı sonucuna göre yapar. Öğrenciler ancak B2 düzeyinde skor elde ettikleri zaman Selectividad sınavının hazırlık kursuna katılabilirler.

Mayıs ayının sonunda girilen Selectividad sınavının sonuçları genellikle Haziran ayının sonuna doğru açıklanır ve Temmuz başı itibariyle üniversiteler başvuruları kabul etmeye başlar. Öğrenciler üniversitelere Selectividad sınavından aldıkları puanın %40’ı ve lise mezuniyet notunun %60’ı alınarak hesaplanan bir puan ile başvurusunu yapar. Eğer öğrenci bu tercihte yerleştirilemezse, Eylül ayında kalan ek kontenjanlardan da tercih yapma hakkına sahiptir.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-06-28 15:56:17