Lütfen bekleyiniz...

İş Görüşmesi İçin İngilizce: İngilizce Mülakatta Neler Tavsiye Edilir?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İş Görüşmesi İçin İngilizce: İngilizce Mülakatta Neler Tavsiye Edilir?

İş Görüşmesi İçin İngilizce: İngilizce Mülakatta Neler Tavsiye Edilir?

İş görüşmeleri her zaman streslidir,  hatta sayısız iş görüşmesine katılarak, bu konuda da bir kariyer geliştirmiş olan iş arayanlar için bile. Stresi azaltmak için en iyi yol iş görüşmesine hazırlanmış olmaktır. Yaygın olarak sorulabilecek iş mülakatı sorularını gözden geçirmek için zaman ayırın. Bu tarz tipik mülakat sorularını cevaplamak için örnek cevapları ve tavsiyeleri de gözden geçirin. Daha sonra şirketi araştırmak ve iş görüşmesine hazırlanmak için kendinize zaman ayırın. Bu şekilde, iş görüşmesi yapacağınız şirketle ilgili sorulabilecek spesifik soruların cevapları için hazır ve bilgi sahibi olursunuz.

İş Görüşmesi İçin İngilizce Kullanılması Gerekiyorsa Ne Yapmalı, Nereden Başlamalı?

Globalleşmeyle birlikte şirket yöneticileri, artık ana dili İngilizce olan kişiler de olabiliyor. Dolayısıyla, hayatınızdaki iş görüşmesi, birkaç İngilizce soruyla şenlenebilir, buna hazırlıklı olmakta fayda var. Sorular, sıkça sorulan mülakat sorularıyla başlar, gergin bir ‘maaş beklentin ne?’ sorusuyla tamamlanır. Bu soru, belki de dünyanın en can sıkıcı sorularından bir tanesi.  Taktikleri hep insan kaynakları ve yöneticiler yapcak değil, sizler de çeşitli taktikler uygulayarak iş görüşmesini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Muhakkak o, “biz sizi arayacağız” cümlesini duyacaksınız, lakin olumlu sonuç ihtimali de artar. Hedefleriniz ve beklentiler meselesi. Görüşmeciler Eğer birbirimiz için uygun bir uyum olduğunu bilmek istiyorum. Dolayısıyla bunu planları hakkında konuşmak için hazırlıklı olmalı ve aradığınızı. Ayrıca endüstrisi hakkında konuşmak için hazır olmalıdır, ve şirket hakkında sizin için çalışmak umuyoruz.

Tavsiye: İş Görüşmesi İçin İngilizce Hazırlık: Yurtdışı Eğitim

İş görüşmesinde, ne kadar iyi bir İngilizce bilginiz olsa da İngilizce iş görüşmelerinde sizin İngilizce bilginizden çok; insanlarla yabancı dilde üstelik stres altındayken nasıl bağ kurduğunuz ve nasıl iletişime geçtiğinize bakılır. Dolayısıyla burada sizlere, yurtdışında İngilizce eğitim programlarını önerebiliriz. Özellikle İngiltere, İrlanda, çok dilli yapısıyla İsviçre ve bir diğer taraftan Kanada’da eğitim ile birlikte sadece iş görüşmelerine yönelik değil; tüm hayatınızı kapsayabilecek bir İngilizce dil eğitimi almış olacaksınız.  Özellikle yurtdışında gerçekleştirilen dil okulu programlarında ‘iş İngilizcesi’ programları sayesinde o iş içerisinde çabuk yükselme şansınız da artış gösterecek.

Bu sıklıkla şu gibi bir istek olacaktır : “Lütfen bana özgeçmişinizden bahsedin.” Bu soruya, genel bir cevap sağlamaktansa yöneticiye ya da insan kaynaklarına sektörel bir cevap vermeniz daha uygun ve olumlu olacaktır. Yani, özgeçmişinizdeki görevlerinizden bahsederken, İngilizce olarak terimsel ağırlıklı cümleler kurmanız, teknik ya da iş ekosistemine bağlı idiom’larla cevaplar vermeniz daha etkili olur. Dolayısıyla, yurtdışında eğitim çerçevesinde iş İngilizcesi eğitim almanız sadece hayalinizdeki işe girmeyi değil; aynı zamanda o şirkette daha da çabuk yükselmenizi sağlayacaktır.

İş görüşmeleri genelde streslidir, İngilizce iş görüşmesi ise çoğu zaman daha da stresli olabilir. İngilizce iş görüşmenize biraz daha fazla zaman ayırarak iyi bir şekilde hazırlanmanız, büyük gün geldiğinde sizi daha rahat ve kendinden emin hisetirecek olması kaçınılmaz! İngilizce iş görüşmesine hazırlanmanın üç boyutu var. İlk boyut; hangi dilde olursa olsun herhangi bir iş görüşmesi için yapılacak temel hazırlıklar. Bu aşama, görüşmeye gideceğiniz firma hakkında bilgi toplama ve kendinizi, eğitiminizi ve iş deneyimlerinizi nasıl anlatacağınızı planlama gibi temel konuları içerir. Herhangi bir iş görüşmesine hazırlanırken internette iş görüşmesi anahtar kelimesi ile arattığınızda önünüze milyonlarca sonuç çıkacak, lakin en etkili çözümlerden bir tanesi de elbette yurtdışı dil okulları programlarına katılım sağlamak.

 

Mülakat Sırasında En Fazla Sorulan İngilizce Sorular

 

How would you describe yourself? (Kendinizi nasıl anlatırsınız?)

What are your strengths? (Güçlü yanlarınız nelerdir?)

What are your weaknesses? (Zayıf yanlarınız nelerdir?)

Why did you leave your last job? (Bir önceki işinizden neden ayrıldınız?)

What do you do in your current role? (Şu andaki görevinizde neler yapıyorsunuz?)

Why would you like to work here? (Neden bu firmada çalışmak istiyorsunuz?)

When could you start? (Ne zaman çalışmaya başlayabilirsiniz?)

What kind of salary are you expecting? (Maaş beklentiniz nedir?) En çetrefilli soru!

 

İlk aşamada olduğu gibi, internette biraz araştırma yaptığınızda bu sorulara nasıl cevap verebileceğine dair detaylı web sayfaları ve yazılar bulabilirsiniz. Yaygın olarak sorulan bu İngilizce mülakat sorularına cevap verirken İngilizceyi nasıl kullandığınız (çekimlerin doğru kullanılması, kusursuz kelime bilgisi, açık ve anlaşılır bir şekilde konuşma) ve iş verenin firmaya kültürel uyum beklentisini ne kadar karşıladığınız da oldukça önemli.

Yaygın olarak sorulan sorulara nasıl cevap verilmesi gerektiğini araştırırken eğitim durumunuza en uygun olan yurtdışı dil okulu programlarıyla çalışmalısınız. Eğer Amerika’da iş görüşmesine giriyorsanız Amerika’da dil okulu programlarına katılmanız daha da mantıklı olacaktır. Bununla birlikte; aynı şekilde İngiltere, İrlanda ya da diğer İngilizce konuşulan ülkeler için de bu bu ülkelerin dil okulu programlarına göz atabilirsiniz.. İngilizce iş görüşmesine kendi ülkenizde girecekseniz, iş verenin hangi ülkeden olduğunu araştırarak, o ülkeyle ilgili hazırlıklarınızı yapabilirsiniz. Mülakat yapan iş verenin kültürel beklentilerini ne kadar çok karşılarsanız, sizi o kadar çok beğenecek ve size işi teklif etme olasılığı artacaktır.

Eklenme Tarihi: 2018-05-18 15:42:10