Lütfen bekleyiniz...

İngiltere’de Yurtdışı PhD Programları: İngiltere’de Hangi Bölümler Ağırlıkta?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İngiltere’de Yurtdışı PhD Programları: İngiltere’de Hangi Bölümler Ağırlıkta?

İngiltere’de Yurtdışı PhD Programları: İngiltere’de Hangi Bölümler Ağırlıkta?

İngiltere’de yurtdışı eğitim kapsamında gerçekleştirilen PhD programları gittikçe daha cazip hale geliyor. İngiltere'de üniversite kapsamında doktora yapmak, gelecekteki iş dünyası ile doğrudan bağlantı kurmanız ve kariyer gelişiminde tepeye oynamak için büyük bir fırsattır. İngiltere’de yurtdışı eğitim kapsamında alacağanız doktora programları, kendi profesyonel alanınızda çalışabilmeniz için ve uzmanlığınızı gösterebilmek adına açıkçası, kaçınılmaz bir fırsato lduğunu söyleyelim. Doktora, yani bilinen adıyla PhD derecesi genellikle 3 yılda tamamlanabiliyor. Öğrenciler, İngiltere’de PhD programları çerçevesinde, üniversite programında yer alan bir akademisyenin denetiminde, kendi seçtikleri alanda araştırmalarını tamamlayarak doktora tezlerini yazarlar.

İngiltere’de Yurtdışı PhD Programları İki Varyasyona Ayrılıyor

İlk doktora derecesi PhD veya Dphil, İngiltere’de üniversiteler kapsamında Doctor of Philosophy olarak adlandırılır. Bir lisansüstü araştırma derecesi olan bu çalışma, fen bilimleri, sosyal bilimler ve güzel sanatlar sahalarında alınabilmekte fakat bu çalışma alanları, PhD ünvanının yanında belirtilmediğini söyleyelim. İngiltere’de yurtdışı eğitim ile normal şartlar altında PhD öğrenimi başarılı bir lisans öğreniminin ardından en az üç yıllık bir çalışmayı gerektiriyor. Buna karşın, belirli bir araştırma uzmanlığı veya lisans üstü diploma olmaksızın hemen doktoraya başlamak pek mümkün, İngiltere’de üniversitelerin koyduğu şartnamelere göre pek de mümkün değil.

İngiltere’de Üniversiteler ile PhD Programları: PhD’nin Kapsamı Nedir?

İngiltere üniversitelerinin çoğu, daha önce bir lisansüstü araştırma tecrübesi olmayan PhD adaylarının, önce MPhil yani bilinen adıyla; Master of Philosophy veya benzeri bir araştırma programına kaydetmekte, bu programda tatminkar bir ilerleme görüldüğünde de PhD kaydına geçiş yaptırılabiliyor.

İkinci doktora derecesi Yüksek Doktora olarak adlandırılıyor. Bu doktora derecesi, belirli bir bilim alanına önemli katkıda bulunmuş ve seçkin bir akademik geçmişi olan kişilere, daha önce yayınlanmış akademik çalışmaları esas alınarak verildiğini hatırlatalım.

İngiltere'de üniversiteler, doktora ve PhD gibi  akademik programlara kabul ve bu programların içerik ve şartları konusunda kendi düzenlemelerini yapma yetkisine sahipler. The Privy Council olarak adlandırılan kurul, üniversitelere doktora dahil tüm akademik dereceleri verme yetkisi vermektedir. Oldukça sınırlı sayıda da olsa Kraliyet Enstitüsü, başvurunuz sırasında bu, The Royal Institution olarak karşınıza çıkacak; gibi bazı araştırma kurumlarında da doktora çalışmaları yürütebilirsiniz. Bu tip kurumların adları İngiltere’de üniversiteler için bir yönetim merkezi olan Eğitim Bakanlığı'nca epartment for Education-DFE içerikleri yayınlanıyor.

İngiltere’de PhD Programları İçin Başvuru Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Bu konuda, İngiltere’de PhD programları için ulusal bir düzenleme olmamasına karşın, doktora programları için öğrencilere danışmanlık yapabilecek düzeyde tecrübeli öğretim üyeleri gerekiyor. İlgili kalite ve standartlar, yüksek öğrenim kurumları arasındaki kalite kabul sistemi (system of quality audit) ve dış gözlemci sistemi external examiner system ile belirlendi. Bu konudaki tüm disiplinler, yani prensipler Higher Education Quality Council-HEQC, yani Yüksek Öğrenim Kalite Kurulu tarafından tüm kurumlar adına yayınlıyorlar. Bu konuda, İngiltere’de PhD programları için araştırmalar ve başvurular gerçekleştirdiğiniz anlarda; bu yazdığımız kurum ve disiplinlerinin İngilizcesine dikkat etmeniz oldukça önemli.

İngiltere’de Üniversiteler İle Hangi Bölümlerde PhD Programlarına Katılımlar Sağlayabilirsiniz?

Hemen hemen her bölümde PhD programları yer alsa da; İngiltere’de PhD için oldukça rağbet gören departmanlar ve bölümlerden bahsedelim; IT bölümleri, uluslar arası ilişkiler, psikoloji, gazetecilik ve iş yöneticiliği bölümleri, İngiltere’de PhD programları arasından en çok tercih edilen bölümlerdir. Bu saydığımız bölümlerden ise; business administration bölümünün yanısıra journalism; yani gazetecilik bölümleri, yurtdışı eğitim çerçevesinde İngiltere’de üniversiteler ile PhD programlarını tercih eden kişilerce tercih ediliyor.

Şehirlere baktığımızda, ilk sırada elbette Oxford ve Londra var. Londra’nın dışında Liverpool, Belfast, Swansea gibi şehirlerdeki İngiltere üniversite kurumları ön planda. Zira Swansea, Oxford, Londra gibi bölgeler tamamiyle öğrenci şehirleri olarak kabul edilir.

İngiltere’de PhD Öncesi Üniversite Araştırıyorken Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

İngiltere’de 3 farklı üniversite tipi var.  Öncelikli olarak puanları oldukça yüksek olan, 12. veya 13. yy’dan bu yana dünyanın en eski üniversiteleri arasından herhangi bir seçim yapmak. Ancak unutmayın ki, Oxford’un da bu grupta yer aldığı okul grubu inanılmaz bir not ortalaması istiyor. Bununla birlikte red-brick üniversiteleri olarak da adlandırılan bir grup var. İngiltere’de üniversiteler sanayi devrimi ile birlikte başka bir evreye geçti ve bu üniversiteler 19.yy sonrası dönemde kurulan İngiltere üniversiteleri var. Son olarak, elbette, 1992 sonrası açılan İngiltere üniversiteleri, PhD programları ile dikkat çekici.

Her yazımızda da belirttiğimiz gibi; bu süreçte research proposal’lar da oldukça dikkat çekici olmalı. üksek lisans başvurularında olduğu gibi kabul almanız için gerekli belgeler; lisans ve yüksek lisans diplomaları, referans mektupları, niyet mektubu yani personal statement, CV, varsa ekstra diplomalar, sertifikalar, IELTS/TOEFL sonucu ve burslu öğrenciyseniz sponsorluk belgesidir. Ayrıca yüksek lisans sırasında vs. yayınlanmış makaleleriniz varsa ya da yüksek lisans dersleri kapsamında yüksek not aldığınız ancak yayınlanmamış makaleleriniz varsa bunları da ek belge olarak başvurmak istediğiniz okullara ya da bu eğitim kurumunda bulunan akademisyenlere gönderebilirsiniz.

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-11 11:21:41