Lütfen bekleyiniz...

İngiltere’de Üniversiteye Geçiş Nasıl Yapılır?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İngiltere’de Üniversiteye Geçiş Nasıl Yapılır?

İngiltere’de Üniversiteye Geçiş Nasıl Yapılır?

Üniversite sistemi, lisans öğreniminin yanısıra yüksek lisans-doktora olarak kategorilendirilir. Birleşik Krallık’taki bazı ülkeler hariç ülkenin diğer bölgelerinde lisans eğitimi normal olarak üç yıl devam etmektedir. Spesifik lisans derecesi için öğrenciler okudukları konu üzerinde uzmanlaşma hızlarını artırmak için ana müfredata ek olarak bir veya iki konuda daha ders alabilir.Yurdışı eğitim çerçevesinde İngiltere’de üniversitelerin birçoğu eski üniversitelere göre kabul şartlarında daha esnek davranabiliyorlar. Üniversiteler, öğrencilere lisansüstü eğitim kapsamında master ve doktora programları sunar. İngiliz üniversiteleri tarz olarak öğrencileri düşünme ve karar verme konularında eğitir ve onlara araştırma yapma olanağı sağlar. Köklü ve örnek alınanbir eğitim sistemine sahip olan İngiltere'de üniversite eğitimi, verdikleri eğitimin kalitesi ile ün yapmış ve saygınlık kazandı. Bu kurumların verdikleri dereceler tüm dünyada tanınıyor.

İngiltere’de Lisans Alanında Yurtdışı Eğitim Nasıl Alabilirim?

Detaylıca, bu yazıda belirttiğimiz gibi, öncelikle IELTS gibi İngilizce testlerinden başarı sağlamak gerekiyor. İngiltere'deki üniversitelerden alınan diplomalar iş yaşamında başarının kapısını açan anahtarlardır. İngiltere'de yüksek standarda sahip bir eğitim aldığınız için, diplomanız işverene, konunuza vakıf olduğunuzun ve bu konu hakkında öğrenim görebilecek kadar iyi düzeyde İngilizce bildiğinizin garantisini verir.İngiltere'deki üniversiteler, bireysel tercih ve ihtiyaçlarınıza mutlaka cevap verecek çok çeşitli programlar sunmaktadır. Size ne düşüneceğinizi değil nasıl düşünmeniz gerektiğini gösterecektir. Ayrıca sınıflarda alacağınız derslerin yanı sıra daha küçük gruplarda fikir alış verişi yapabilme şansınız olacaktır.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Ne Zaman Başlıyor?

İngiltere'de akademik yıl genellikle Eylül ya da Ekim aylarında başlarsa da öğrencilerin kabul edilebileceği farklı tarihler mevcuttur. Çünkü bazı yüksek öğretim kurumları dönem esasıyla çalışır veya araştırma öğrencileri öğrenim yılının herhangi bir yerinde başlayabilirler. İngiltere'de üç dönemli bir eğitim sistemi vardır. Noel ve Paskalya zamanlarındaki tatiller ile Ağustos ayının tamamı ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Her bir dönem on-on dört hafta uzunluğundadır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır. Öğrenci kabul koşulları bir üniversiteden diğerine ve hatta bölümden bölüme farklılık gösterebilir. Her üniversitenin aradığı özel koşulları, bize danışarak öğrenebilirsiniz.

Türkiye ve İngiltere eğitim sistemi farklı olduğundan, lise diploması İngiltere'deki üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için genellikle yeterli görülmemekle birlikte, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilmektedir. Kimi zaman yabancı dilde eğitim veren bir liseden iyi dereceli bir diploma, üniversitenin ilk yılına başlamak için kabul edilebilmektedir.

Yurtdışı eğitim, İngiliz yüksek öğrenim kurumlarından birinde bir yıllık hazırlık kursunu tamamlayanlar lisans derecesine kabul edilebiliyorlar. Bahsi geçen kurslar ya üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından verilir. Alınan dersler, üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve İngilizce'nin gelişimine yardım sağlar. İngiltere'de üniversite seviyesinde eğitim görmek ve sosyal yaşamı en iyi şekilde sürdürebilmek için belirli bir seviyede İngilizce bilmek gereklidir.

İngiltere'deki yüksek öğretim kurumları ve kolejler öğrencilerin hazırlık (Foundation) bölümlerine kabul için minimum IELTS’de en az 5.0, TOEFL 70 ve lisans programlarına kabulü içinse IELTS (genelde 6.0) veya TOEFL (213 veya “paper based” 550) istediklerini vurgulayalım.

Bazı üniversiteler, Cambridge Proficiency in English ve Cambridge Certificate in Advanced English  sınavlarını da kabul etmektedir.

İngiltere’de Yurtdışı Eğitime Şartlı ve Şartsız Kabuller

Şartsız kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği incelendikten sonra, yeterli görüldükleri takdirde şartsız kabule hak kazanırlar.Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olmak, İngilizce yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olmak vb.) şartlı kabul verilir.

İngiltere  üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz öğrenciler için genellikle A-Level, AS-Levels, Uluslar arası Bakalorya ve GNVQ'dan uygun ve yeterli puanı almış olmaktır. Yabancı öğrenciler için ise bunun yolu Foundation Kurslarına katılmaktır. Türkiye'den lise diploması almış olan öğrenciler, üniversiteye devam edebilmek için genellikle 1-2 akademik yıl devam eden "A-Level" (advanced level) diploma veya ‘International Foundation Year’ gibi muadili bir eğitimi almak zorundadırlar.

Foundation Kursları: Türkçe temel ya da geçiş kursları olarak ifade edebileceğimiz foundation kursları özellikle gerekli yeterliliğe sahip olmayan öğrencilerin üniversite eğitimine devam etmelerine imkân sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu kursların bazıları iş idaresi, hukuk, mühendislik ya da elektronik gibi özel programlara, bazıları da genel sosyal bilimler gibi bir programa giriş içindir. Bir ya da daha fazla konuda bir yıl süren foundation kurslarının çoğu bir üniversite ya da yüksekokuldaki belli bir diploma derecesi ile bağlantılıdır ve bunda başarılı olan öğrenci üniversiteye devam etme hakkı kazanır.

İngiltere’ye Üniversiteye Geçiş Şartları

Öğrenciler genellikle Eylül ya da Ekim aylarında programlara başlar, bunun için de bir önceki yılın sonbahar aylarından itibaren başvuru yapılmış olması gerekir. Tarihleri detaylandırırsak Oxford – Cambridge üniversiteleri ve tıp fakültelerine başvuru tarihleri, Eylül ya daEkim ayı gibi sona eriyor Okullara doğrudan başvuru yapmaya konusunda vasıfları yeterli olan öğrencilerin müracaatları UCAS denen bir çalışma grubu aracılığıyla yapılır. Daha iyi açıklayabilmemiz için; ÖSYM örneği verilebilir. ÖSYM ile aynı fonksiyona sahip olan UCAS, başvurunuzu seçtiğiniz okullara iletecekler. Bir üniversite ya da yüksekokul; öğrencisinin A-Level ya da eşdeğeri sınavlarda belli notları almış olması şartına bağlı olarak öğrenciyi kabul eder. Başvurulan üniversite ya da yüksekokul öğrenciyi kabul etmezse, UCAS başvuruyu hala açık yeri olan diğer öğretim kurumlarına yollayacaktır. UCAS vasıtasıyla aynı anda 5 okula kadar başvuru yapılabilir.

Üniversitelere doğrudan başvuru yapmak için vasıfları yeterli olmayan öğrenciler önce bir sene süren Foundation programlarına katılır. Foundation programları belli bir üniversite bünyesinde alınabileceği gibi bu programı sunan bağımsız okullardan da alınabilir.

Eklenme Tarihi: 2018-05-29 18:12:06

2018-05-29 15:27:07