Lütfen bekleyiniz...

İngiltere’de Üniversite Okumak için Gerekli Şartlar
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İngiltere’de Üniversite Okumak için Gerekli Şartlar

İngiltere’de Üniversite Okumak için Gerekli Şartlar

İngiltere’de üniversite okumak isteyen kişiler, IELTS sınavı sonuçlarına göre değerlendirilmeye alınarak, dil yeterlilikleri test edilir. Esasında tüm konu, İngiltere’de başarısız olabilme, İngiltere’de üniversite eğitimi sırasında iletişimsizlik yaşayabilmenizi önlemektir. İngiltere’de üniversite okumak genellikle 3 yıl sürüyor. Tıp, diş hekimliği veya mimarlık gibi spesifik bazı  bölümler 3 yıldan daha uzun sürede mezun verebiliyorlar. Eğitim dönemi eylül ya da kim ayında başlar buna karşın bazı üniversitelerin bazı programlarında ocak ayı başlangıcı da bulunmaktadır. Bir başka açıdan bakalım; İngiltere’den kastınız Birleşik Krallık ise, ülkelere göre üniversite okumak için gerekli şartlar değişkenlik gösterebiliyor.

İngiltere’de Üniversite Okumak: Adımların İlki..

Her akademik eğitim yazımızda belirttiğimiz gibi, lise notları, transkriptin gücü, İngiltere’de üniversite okumak için oldukça önemli bir detay. Buna karşın eğer lise notlarınız ve not ortalamanız beklendği kadar iyi değilse veya Türkiye’de lise eğitiminde A levels, IB, AP gibi uluslararası diplomalardan birini alamadıysanız (kaynak GB Konsolosluk), bunun yanısıra İngilizce ortalamanız IELTS 6 veya 6.5 seviyesinde değilse, İngiltere’de lisansa başlamak için ilk önce foundation olarak adlandırılan, yerel olarak oryantasyon denilen hazırlık programını okumanız gerekiyor. İngiltere’de üniversitelerin kendi uyguladıkları hazırlık programları bulunabiliyor, ayrıca, üniversitelerde hazırlık programlarını yapabilecek uluslararası kalitede kurumlarla çalışabiliyorlar. Bu kurumların birden fazla üniversiteler ile anlaşmaları oluyor ve genellikle üniversite - kolej kampüslerinde öğrencilere hazırlık eğitimini, yeterli not alamayan öğrencilere sunabiliyorlar.

İngiltere’de Üniversite Okumak: Adımların İkincisi, Spesifik Durumlarla Hazırlık Kurları...

Üniversite öncesinde hazırlık eğitimine başlamak için öğrencilerin not ortalamasına ve İngilizce seviyesine bakıyorlar. Şartların ve detayların tamamiyle üniversitelere bağlı olduğu bu durum içerisinde  Foundation için IELTS 4.5 ile kabul eden bir çok üniversite varken, bazı üniversiteler de, buna karşın IELTS 5.5 sonucunu görmek isteyebiliyorlar. Elbette İngiltere’de üniversite katılımı esnasında bir önemli nokta; öğrenciler hazırlık süresince sadece İngilizcelerini geliştirmekle kalmayıp oradaki ortama, ilişkilere ve ülke şartlarına uyum süreçlerini de notlarını çok fazla etkilemeden devam ederler. Aynı zamanda da İngiltere’nin eğitim sistemine de alıştırılırlar.

En Önemli Adım: İngiltere’de Üniversite Hazırlık Nasıl Atlanır?

Kompozisyon yazma başarı ve becerisi, makale yazmak, ifade gücü,  referans teknikleri, sunum yapmak ve sunum teknikleri, hatta ‘eleştiri’ İngiltere üniversite sisteminin dayandırdığı konulardır. Bu alanların hepsinde öğrenci eğitim alır ve deneyim kazanır. Bununla birlikte yurt dışından gelen öğrenciler foundation eğitimini okumak istediği lisans alanına göre alır. Yani İngilizce derslerinin yanında seçtiği bölümünde giriş dersleri olur. Yani, şu meşhur 101’ler, 101-c’ler foundation sırasında alınabilir  Böylece lisans eğitimine başladığı zaman öğrenci kendisini eğitim sistemine de, bölümüne de yabancı hissetmez. Sadece bu konu değil ayrıca öğrenciler kendi bölümlerine daha hızlı bir şekilde adapte olabilirler. Öğrencinin başarısı için bu çok önemli bir etken olduğunu söylemek gerek. Sebep ise bir lisan konuşmak ile ve o dilde üniversite eğitimi almak tamamiyle teorik ve pratik olarak farklı şeylerdir. Üniversitede eğitmenler uluslar arası öğrencilerinde eğitim sistemini ve dili en iyi şekilde bilerek oraya geldiğini düşünüp İngiliz bir öğrenciyle aynı geri dönüşü bekler. Burası oldukça önemli...

İngiltere’de Üniversite Okumak İçin Bir Adım Daha Yaklaştık!

İngiltere’de üniversite başvuruları için genel bir merkezi bir sistem bulunur. UCAS adı verilen sistem, University and College Admission Service. olarak adlandırılır. UCAS yanlızca üniversitelere başvuru yapmak için kullanılan bir sistem olmamakla birlikte uluslar arası öğrencilerin başvuru öncesinde ve sonrasında destek alabileceği tek ve resmi sistemdir. UCAS dediğimiz sistem, tamamiyle çevrim içi bir teknoloji servisi olarak çalışır ve öğrencilere sadece okullara başvuru imkanı tanımaz. Aynı zamanda öğrenciler tüm üniversiteler ve programları hakkında da detaylı bilgiye ulaşmalarını sağlıyorlar.  UCAS ile bir öğrenci için en fazla 5 üniversite başvurusu yapılabilir. 

İngiltere’de üniversiteler başvuru süreçlerini iki döneme ayırdılar Eylül ve Ocak ayı için üniversiteler alım yapabiliyorlar. Okulların Eylül girişi için değişmekle birlikte Ocak ile Nisan ayı içerisinde başvurular tamamlanıyor. Ocak girişi içinde başvurular Eylül ayına kadar okullara iletilmesi gerekiyor.

İngiltere’de Üniversite Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Nihayet, son adımımız, İngiltere’de herhangi bir üniversiteye başvurunun yapılması. Gerekli şartlar, diğer ülkelere göre kıyaslandığında hemen hemen aynı materyalleri içeren bir şart listeleri bulunuyor.

Eğer geçiş veya Türkiye’deki üniversiteyi bırakarak yurtdışında, İngiltere’de üniversite okumak için karar aldıysanız en okuduğunuz okuldan veya üniversiteden alacağınız İngilizce bir not dökümü, yani transkript. Dil yeterliliğinizi kanıtladığınız sınav sonuçları resmi olarak bakarsak TOEFL veya IELTS sınavılarından bahsediliyor. İngilizce yeterliliği için IELTS veya TOEFL gibi uluslar arası geçerliliği olan sınavlar, tıpkı Türkiye’de Ölçme Seçme ve Yerleştirme sınavlarının zorunluluğu gibi, zorunlu sınav sonuçları olduğunu söylemek lazım . Her üniversitenin istediği sınav sonucu elbette değişebilir. Ancak genel olarak lisans için IELST 6, Yüksek Lisans programları için IELTS 6.5 gibi sonuçlar aranıyor. Bazı bölümler daha yüksek puanlar talep edebilmektedir.

Listeye devam edecek olursak; İngiltere’de üniversite okumak için 2 veya 3 adet referans mektubu, İngilizce diploma niyet mektubu, CV ve Resume. Resume ve CV detayları artı bir kazanç olacaktır lakin eğer kafanızda İngiltere’de yüksek lisans gibi bir düşünceniz varsa CV ve Resume gereklilik kazanıyor.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-27 17:46:53