Lütfen bekleyiniz...

İngiltere’de Tiyatro (Üniversite) Eğitimi: Güzel Sanatlar Fakültesi İçin Hangi Şartlar Gerekli?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İngiltere’de Tiyatro (Üniversite) Eğitimi: Güzel Sanatlar Fakültesi İçin Hangi Şartlar Gerekli?

İngiltere’de Tiyatro (Üniversite) Eğitimi: Güzel Sanatlar Fakültesi İçin Hangi Şartlar Gerekli?

İngiltere’de tiyatro eğitimi başta olmak üzre; Görsel sanatlar, grafik tasarım, tiyatro, fotoğrafçılık, yaratıcı yazarlık, müzik, film making gibi lisans programları ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Shakespeare’den midir bilinmez, İngiltere’de tiyatro eğitimi lisans düzeyinde veya yüksek lisans düzeyinde en fazla tercih edilen sanat bölümüüdür.  Elbette, İngiltere’de üniversite bitirebilmek için gerekli  kuralları göz önünde bulundurmanız gerekli; örneğin yalnızca seçtiğiniz alanda değil diğer alanlarda da kendinizi geliştirme girişimlerinde bulunmanız oldukça önemli. Yani, aktif olarak sadece tiyatro eğitiminde değil aynı zamanda sahne tasarımı, dekor tasarımı, senaryo, yaratıcı yazarlık, dramaturji gibi alanlarda da uzmanlaşmanız gerekecek. İngiltere’de üniversite eğitimi içerisinde tiyatro eğitimi almak için lise mezuniyeti, 18 yaşından büyük olma şartı olmakla birlikte çeşitli sınav başarıları da gerekli olarak görülüyor. TOEFL sınavı, ağırlıklı olarak İngiltere’de tiyatro eğitimi veya tamamiyle üniversite eğitimi öncesinde aşılması gereken engellerden bir tanesi.Son olarak hazırladığınız dosyayla okula başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Başarıları dünyaca kanıtlanmış tiyatro oyunlarının temeli İngiltere’de atılmış. Buna ek olarak İngiltere’de üniversite eğitimi sırasında tiyatro eğitimi alan kişiler veya tiyatro alanları altında eğitim alan kişiler güçlü senaryo eğitiminden de geçiyor. İngiltere’de tiyatro eğitimi, ayrıca sadece eğitimlerle  değil oldukça büyük bir alana yayılmış olan prodüksiyon, sahne ve tasarım merkezine sahiptir. Buna ek olarak boş zamanlarınıza ve  şehre hareket katan üniversite tesisleri öğrencilerin iyi vakit geçirmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir çok olanağa sahipler.  İngiltere’de üniversiteler, bulunduğu konum dolayısıyla akademik eğitimlerinin dışında öğrencilerinin kendilerini geliştirebileceği bir çok sanatsal platforma yakındır.

Pekçok sanat galerisi, müze ve opera binaları bölgeyi uluslararası öğrenciler için çekici hale getirmektedir. Kampüs civarındaki ünlü kafeleri, gösteri merkezleri, sanat galerileri ile sanattan bir an bile olsun uzaklaşmayacaksınız. Kampüs ortamında yer alan çeşitli stüdyolar, öğrencilerine bu imkanı sunan İngiltere’de üniversiteler, tiyatro kariyeri için iyi bir başlangıç olabilir. Sonuç olarak,  belki de avrupanın en önemli sanat çevrelerini, akademisyenlerini ağırlar ve okul öğrencileri belki seçmelerine bile giremeyecekleri önemli filmlerde, sahne sanatlarında ve yapımlarda çalışma fırsatı bulur.

İngiltere’de Üniversite Programı İle Tiyatro Bölümü Burslu Kazanılabilir Mi?

Dünyaca ünlü senarist ve oyuncuların yanısıra  Türkiye’den de bir çok öğrencinin tercih ettiği bir alan olan İngiltere’de tiyatro eğitimi, öğrencilere çeşitli burs imkanları da sağlayabiliyor. Lakin; İngiltere’de üniversite için burs kazanabilmek 3.veya 4. sınıfta mümkün olabilir. Bununla birlikte yurtdışından İngiltere’de üniversite okumak için gelenler için biraz daha zor. Bu üniversite programı oyuncu olmak veya oyunculuğunu geliştirmek isteyen herkes için önemli imkanlar sunan popüler bir tercih.

İngiltere’de üniversite bursu, oldukça iyi bir sınav başarısının yanısıra iyi derecede İngilizce, B+ üstü ders notları,  sözel ve teorik derslerdeki başarılarınızın yanısıra; uygulamalı derslerdeki ve sahne derslerindeki başarılar da oldukça etkili olacaktır. Bu cümlenin yanında, gayet de mümkün olduğunu söylemeliyiz.

İngiltere’de haftalık veya aylık oyunculuk eğitimleri pek mümkün değil. İngiltere’de oyunculuk okumak için lisans veya lisans üstü seviyelerde öğrenim almanız gereklidir. Yani, master ve doktora alanlarının yanısıra eğitim aldığınız okullarda oyunculuk, senaryo yazarlığı, sinema, film ve animasyon gibi bir çok dalda sertifika programları ve workshoplardan, master programlarına uzanan geniş bir akademik program yelpazesi bulunur. Sunduğu teknolojik altyapısı sağlam ve yenilikçi ders içerikleri sayesinde her akademik yılda dünyanın bir çok yerinden öğrenci çeker. Ayrıca öğrencilerine Harvard Üniversitesi deneyimi kazanmalarına olanak tanır. Yaz aylarında açılan workshop programlarına katılarak sizler de bu deneyimin bir parçası olabilirsiniz.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi (Tiyatro Eğitimi İçin Gerekli Şartlar)

 

İngiltere’de akademik yıl genellikle Eylül ya da Ekim aylarında başlarsa da öğrencilerin kabul edilebileceği farklı tarihler de mevcuttur. Çünkü bazı yüksek öğretim kurumları dönem esasıyla çalışır veya doktora vb programlara katılan araştırma öğrencileri öğrenim yılının herhangi bir yerinde başlayabilirler. İngiltere’de üç dönemli bir eğitim sistemi vardır. Noel ve Paskalya zamanlarındaki tatiller ile Ağustos ayının tamamı ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Her bir dönem on-on dört hafta uzunluğundadır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler düşünüldüğünde daha kısadır.

 

Üniversiteye giriş: İngiltere’de üniversiteye nasıl girilir? Öğrencilerimizin en çok merak ettikleri konuların başında gelen bu sorunun farklı altyapılardan gelen öğrencilere göre farklı cevapları vardır. İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz öğrenciler için genellikle A-Level, AS-Levels, uluslar arası Bakalorya ve GNVQ’dan uygun ve yeterli puanı almış olmaktır. Yabancı öğrenciler için ise bunun yolu Foundation Kurslarına katılmaktır. Türkiye’den lise diploması almış olan öğrenciler, üniversiteye devam edebilmek için genellikle 1-2 akademik yıl devam eden “A-Level” (advanced level) diploma veya ‘International Foundation Year’ gibi muadili bir eğitimi almak zorundadırlar. Türkiye’de normal liselerden mezun olmuş öğrencilerimizin büyük bir kısmı İngiltere’de yükseköğretime foundation programlarıyla adım atarlar.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-30 18:47:14

2018-04-30 15:47:14