Lütfen bekleyiniz...

İngiltere’de MBA ve Staj Programları
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İngiltere’de MBA ve Staj Programları

İngiltere’de MBA ve Staj Programları

Akademik dönem açılyor, İngiltere’de MBA ve staj programları her zamankinden daha fazla araştırılıyor. MBA eğitimi esnasında, vize gerekliliklerini ve not gerekliliklerini karşılayabildiğiniz sürece; staj programlarına da katılabilme imkanınız var. İngiltere’de eğitim alacak olan kişiler,  uzmanlaşmaya çalıştıkları alan üzerinden MBA tamamlayarak, bir an önce iş hayatına girmek istiyorlar. Bu süreçte, sizlere iyi bir rehber olabilecek İngiltere’de MBA eğitimi ve staj içeriğimizle ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Elbette, İngiltere’de MBA süresince diplomanın yanısıra çeşitli sertifikalarla da destekleneceğinizi unutmayın.

İngiltere’de MBA Yapmak İçin Gerekli Kabul Şartları Neler? Hangi Sınavlara Girmem Gerekiyor?

Yakından takip etmeniz gereken şeylerden bir tanesi, İngiltere’de MBA için aldığınız sınav başarı notları ve Türkiye’deki akademisyenlerin sizlere yönelik yazdığı referans mektuplarıdır. İngiltere, yüksek lisans ve MBA(Master of Business Administration) programlarında dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Özellikle Times Higher Education ve QS sıralamaları baz alındığında; dünyanın en önde gelen üniversiteleri bu ülkede bulunuyor diyebiliriz. Sağlık, alternatif tıp, mühendislik, MBA, Pazarlama, Finance ve Management gibi bölümlerin ağırlıklı olarak tercih edilmesinin yanı sıra, sosyal bilimler alanında Psikoloji ve hukuk alanında da birçok alternatif yüksek lisans programlarıyla uluslararası öğrencilerin ilk tercihi olmaktadır.

IELTS: Öğrencilerin IELTS sınavı ve tercihen UKVI versiyonu üzerinden en az 6.5 puan vermeleri gerekmektedir. Bazı üniversiteler 7.0 puan talep etmektedir. Subscore ismi verilen parça parça test skorları da okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin her biri üzerinden en az 6.0 puan olmalıdır. Üniversiteler, not ortalamanız ve diğer akademik değerlerinizin uygun olması halinde şartlı Kabul de vermebilmektedir. Vize için ihtiyacınız olan CAS mektubu için son bir tarih belirlenir ve bu tarihe kadar IELTS sınavınızı teslim etmeniz gerekir. Bu tarih İngiltere’deki üniversiteler arasında farklılık gösterse de genellikle Mayıs, Haziran aylarına kadar uzanmaktadır. Ayrıca İngilizceniz yetersiz kalırsa skorunuz düşük olursa pre-master programlarından veya düşük bir farklı kaçırdıysanız pre-sessional English programlarından faydalanabilirsiniz.

İngiltere’de MBA Kabulu İçin Hangi Evrakları Toplarlamak Gerekli?

Daha kolay olsun, daha kolay okunsun diye, sizlerin İngiltere’de MBA eğitimi öncesinde elinizde olması gereken evrakları tek tek madde halinde sıraladık. En önemlilerinden bir tanesi elbette motivasyon mektubu ve öğrencinin, okula sağlayacağı özgeçmiş bilgileri. Ne eğitimi aldınız, hangi eğitimlerden geçtiniz, uzmanlıklar gibi çeşitli bilgilerin yer aldığı bir özgeçmiş bekleniyor.

Motivasyon Mektubu: Öğrenci kendisini, geçmişini ve akademik hedefleri ile kariyer odaklarını çok iyi şekilde anlatmalılar.

Öğrenci özgeçmişi: Öğrenci, İngiltere’de iyi bir master programı için sahip olduğu tecrübeler, stajlar ve iş tecrübelerini iyi bir şekilde belirtmeliler. Önde gelen üniversiteler özellikle MBA programları bunu çok önemsiyor. Örnek olarak alacağınız özgeçmişler, birer iş başvurusu özgeçmişi değil akademik özgeçmişler olmalı.

 Öğrenci transkripti: Öğrencinin ders notları ve aldığı dersler incelenir ve bölüme yönelik uzmanlığı, başarısı ya da potansiyeli transktipt üzerinden göz önünde bulundurulur. Diploma gerekiyor; eğer hazırsa teslim edilir, değilse tamamlandıktan sonra teslimi sağlanır. Referans mektupları da bu süreç içerisinde sizlerden istenecektir. Öğrenci en az 1 akademik olmak üzere 2 referans mektubu teslim etmelisiniz.

İngiltere’de MBA’in Yanısıra Staj Nasıl Yapılır?

İngiltere, çeşitli MBA programlarıyla halihazırda staj imkanları sağlayabiliyor.

Northampton Üniversitesi, MBA programına katılan uluslararası öğrencilere ücretli staj avantajı dahi sağlayabiliyorlar. Ücretli staj olanaklarından 2 yıl olarak düzenlenen full-time MBA programına katılan öğrenciler faydalanabilirler.

12 aylık MBA programında eğitim alan öğrenciler, staj yapma fırsatı yakalayamıyorlar. Sadece  24 aylık MBA programına katılan adaylar ise ücretli staj gerçekleştirebiliyorlar Öğrencilerin staj yerleştirmesi okulun anlaşmalı olduğu firmalar aracılığı ile yapılacak. ngiltere’de staj programlarında eğitim ve çalışma bir arada verilmektedir. Haftalık belirli bir saat İngilizce eğitimi alan öğrenci, kursu başarıyla tamamladıktan sonra staj hayatına başlangıç yapar. Öğrenci staja başlamadan önce İngilizce’nin yanı sıra iş hayatına dair de çeşitli eğitimler almaktadır.

Genellikle İngiltere’de MBA eğitimi devam eden ya da üniversiteden mezun olan gençler tarafından tercih edilen staj programları 2-6 ay arasında sürebiliyor. Programların amacı; kişinin İngilizce bilgisini iş hayatında pekiştirmesi, geliştirmesi, iş deneyimi kazanması ve uluslararası iş yapma etiklerini öğrenmesidir. Program sayesinde katılımcılar İngilizce’yi anavatanında hem de iş hayatında kullanma şekillerini öğrenebilir, küresel bir vizyon kazanabilir ve çokuluslu firmada çalışma deneyimi edinebilir.

İngiltere’de staj programlarına başvurabilmek için yeterli İngilizce bilgisine sahip olmak en önemli şartlardan bir tanesi. Katılımcılar staja başlamadan önce kendi seviyelerine uygun bir İngiltere’de kurs programına yerleştirilmekte, gerekli başarı seviyesine ulaştıktan sonra stajlarına başlayabiliyorlar. Staj programlarına başvurmak için en azından Advanced seviyede olması gerekiyor.  

İngiltere’de Eğitim Vizesi İçin Hangi Evrakların Sağlanması Gerekli?

İngiliz üniversitelerinde kapsamlı bir MBA eğitimi için Tier4 General Student Visa verilir olarak adlandrılan vize çeşidi veriliyor. Bu vize türüne başvuru yapabilmek için müracaat öncesi banka hesabında en az 28 gün müddetince okul ve yaşam giderleri miktarının tutulmuş olması gerekir. Banka hesabı öğrenci veya anne/babaya ait olabilir. Hesabın anne/babaya ait olması halinde dokümanlara bir de sponsorship mektubu eklenir. Yaşam giderleri Londra ve Londra dışı olmak üzere ana hatlarıyla iki şekilde hesaplanır. Fiyatlar hakkında tüm detaylar için bizi arayın!

 

Eklenme Tarihi: 2018-06-05 14:47:18