Lütfen bekleyiniz...

İngiltere’de Foundation Eğitimi İçin Gerekli Şartlar Neler?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İngiltere’de Foundation Eğitimi İçin Gerekli Şartlar Neler?

İngiltere’de Foundation Eğitimi İçin Gerekli Şartlar Neler?

İngiltere’de üniversite eğitimi, foundation programlarıyla da mümkün hale geldi. Foundation olarak adlandırılan yurtdışı üniversite hazırlık programı, karşınıza zaman zaman İngiltere’de üniversite hazırlık başlıklarıyla çıkmış olabilir. Detaylı ve detaylıca araştırılması gereken bir konu olan İngiltere’de foundation eğitimi ile üniversite eğitimi, düzgün adımlar atılabilirse muhakkak kaliteli bir İngiltere üniversitesine girmiş olabileceksiniz. ama nereden başlamanız gerektiği konusunda pek emin değilsiniz. İngiltere üniversitelerine giriş  hakkında hazırladığımız bu haber ile size adım adım İngiltere’de üniversite hazırlık sürecini anlatacağız.

İngiltere’de Foundation Programları Nedir? Nasıl Girilir?

Okul ortamında İngilizce eğitimi biraz problemli bir süreç olabiliyor ve öğrenciler tam anlamıyla liselerden mezun olduklarında, yurtdışında üniversite eğitimi görebilecek kadar ve sınavları geçebilecek kadar iyi seviyede İngilizce bilmiyorlar. Dolayısıyla İngilizce seviyeniz yeterli düzeyde değilse göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey, İngiltere’de foundation olarak geçen üniversite sınav hazırlık dönemine katılmak olacaktır.  Yüzlerce seçenek arasından size en uygun okul ve şehir seçeneğini değerlendirilmesi ve tercih edilmesi için, konusunda York Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndaki uzman eğitim danışmanları ile görüşmeniz daha da faydalı olacaktır. Akademik dil eğitiminiz sonrasında ise , İngiltere’de okumak istediğiniz bölüme uygun bir foundation , yani üniversite hazırlık programına yerleştirilirsiniz.

Bilindiği üzere İngiltere’de üniversite lisans derecesi 3 yıl olarak statülendirilmiş , foundation programları ise bir yıl sürüyor.  Toplam 4 yılda İngiltere’de iyi bir üniversiteden ve arzu ettiğiniz bir bölümden mezun olma şansına sahipsiniz .Bir foundation programına başlamanız için sağlamanız gereken en önemli iki şart ise, iyi bir lise not ortalaması ve orta-üst seviye İngilizce dil  bilgisi, yani IELTS’den 5,5 ya da 6’lık bir not alabilecek kadar.

İngiltere Foundation Program Seçenekleri, Başvuru Şartları Neler?

İngiltere’de katılabileceğiniz farklı foundation program seçenekleri bulunur. Üniversitede okumak istediğiniz alan doğrultusunda bir hazırlık programına katılmanız çok daha faydalı olacaktır.  Foundation program seçenekleriniz; İngiltere üniversite hazırlık programlarının ücretleri ortalama 17.000 GBP’dir. Konaklamanız içinse ortalama bütçeye öğrenmek için danışmanız daha faydalı olacaktır. Üniversite lisans programlarının ücretlerini öğrenmek için buraya göz atabilirsiniz.

Foundation Programı Ardından İngiltere’de Üniversite Okumam Mümkün Mü?

Gereklilikleri yerine getirdiğiniz takdirde evet. Foundation programı esnasında gösterdiğiniz başarı, iyi bir İngiliz üniversitesine yerleşmeniz için büyük önem taşır. Foundation programınız esnasında akademik danışmanınız ile size uygun en iyi üniversiteler belirlenir ve bu üniversitelere internetten ve okulların platformları üzerinden başvurunuz yapılır. Üniversitelerden gelen cevaplara göre, sizde arzu ettiğiniz okulu seçebilirsiniz.

3 sene süren lisans programlarına başlayacak olan uluslararası öğrencileri 1 yıl süren bu programla İngiliz Eğitim Sistemi ‘ne hazırlar. Üniversiteye başlarken öğretmenlerinizden alacağınız referans mektupları ve not ortalamanız üniversiteye kabul aşamasında oldukça önemlidir. IELTS sınavı skorunuz 5,5 ise eğitiminize Ocak döneminde yani sömestr sonrasında başlayarak lisans eğitiminize daha çabuk geçebilirsiniz. IELTS sonucunuz 6,0 ve lise mezuniyet not ortalamanız da iyiyse Nisan’da başlayıp 3 ay süren programlara da katılabilirsiniz. Eğer IELTS skorunuz 4,5 ise programa giriş hakkı kazanırsınız. Yalnız 4,5 IELTS ile bir akademik yıl Pre-Master programı almak zorunda kalabilirsiniz.

Foundation İle Sık Sık Anılan A-Levels Nedir?

Foundation programı, öğrenciyi lisans hayatına hazırlama konusunda, İngiliz Eğitim Sistemine geçişte alışma sürecini hızlandırma ve lise sonrası hemen başladıkları lisans dersleri yerine hazırlık dersleriyle hafifleştirmesine olanak verdiği için oldukça faydalı bir programdır. Öğrencinin lise mezuniyet ortalamasını yükseltmesine yardımcı olur. Bu program sonrasında rahatlıkla Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi gibi İngiltere’ nin en iyi üniversitelerine dahi giriş hakkı elde edebilirsiniz.

A-Levels Nedir?

İngiliz eğitim sistemine göre liseden mezun olan bir öğrenci üniversiteye başlayabilecek yeterlilikte değildir. Öğrencinin hangi bölüm ve hangi üniversitede okuyabileceğini belirlemek için ek bir eğitim alması gerekmektedir. Advanced Level(A-Level) 2 yıl süren bu eğitim süresince öğrenci üniversitede okumak istediği bölüme göre 3 yada 4 ders almakta ve bu az sayıdaki derse yoğunlaşmaktadır. Sene içi başarı, genel olarak öğrencinin o alanda yazması gereken makaleler veya hazırlaması gereken proje çalışmalarıyla bu çalışmalardaki başarısıyla ölçülmektedir.

İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin genel A-Level başarısı, yıl içinde yapılan sınavlarla ölçülmektedir. Sınav sonuçları iyi ve yeterli olmayan öğrenciler için yeniden sınava girme imkanı verilmektedir. Sınavlar Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenen bağımsız eğitim komitelerince incelenmektedir. A-Level eğitimini tamamlayan her öğrenci üniversiteye yerleştirilmektedir. Öğrencinin A-Level başarı notu ne kadar yüksekse, puanına paralel olarak iyi bir üniversite tarafından kabul edilme olasılığıda aynı oranda artar.

Foundation Eğitimi ile A – Levels Aynı Şeyler Mi?

Aynı şeyler değil aslında. Foundation eğitimi A-Level eğitiminin bir parçası olarak sayılmaz, dah yoğun içerikli ayrı bir programdır. Yani bir yıllık foundation eğitimini tamamlamış bir öğrenci +1 yıl A-Level programı alarak A-Level diplomasına sahip olamaz. A-Level diploması için öğrencinin lisedeki başarı durumuna göre yeniden bir veya iki akademik yıl A-Level okuması gerekir. Foundation ve A-Level programları öğrenciye İngilizce öğreten programlar değildir. Foundation ve A-Level eğitimi, zaten iyi derecede İngilizce bilen öğrencilere verilmektedir. İngilizcesi iyi olmayan bir öğrenci bu eğitimleri alamaz. Bu durumda öğrencinin Foundation ve A-Level eğitimine başlamadan önce İngilizce hazırlık eğitimi alması gerekir. Öğrencinin alması gereken İngilizce hazırlık eğitiminin süresi, öğrencinin o anki İngilizce seviyesine bağlıdır. İngilizcesi iyi olan bir öğrencinin 2-3 ay İngilizce eğitim alması yeterli olabilirken, İngilizcesi başlangıç seviyesinde olan bir öğrencinin 9-10 ay yoğun eğitim alması gerekebilir.

Yani, bu 1000 kelimenin üzerine bir özet geçeceksek; Foundation programı kısacası 1 yıllık hazırlık kurudur.

Eklenme Tarihi: 2018-05-10 15:37:06

2018-05-10 12:37:06