Lütfen bekleyiniz...

İngilizce Öğrenmenin En Etkili 5 Yolu
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İngilizce Öğrenmenin En Etkili 5 Yolu

İngilizce Öğrenmenin En Etkili 5 Yolu

İngilizce öğrenmenin aslında sanıldığı kadar zor olmadığını sürekli söylüyoruz. Fakat yeni bir dil öğrenme ve konuşabilme aşamasında kararlı ve disiplinli olmak önemli rol oynuyor. Bazen zor geliyor ve vazgeçiyoruz, bazen gramer konusunda bocalıyoruz, bazense çok iyi bildiğimiz halde konuşamıyoruz. Eğer saydığım sorunlar size tanıdık geliyorsa belki de önereceğimiz 5 yöntemi denemenin vakti gelmiştir.

 

İşe okuyarak başlayın!


Gramer konusundaki eksiklikleriniz ya da bilmediğiniz kelimeler nedeni ile okuduklarınıza anlam verememek sizi İngilizce öğrenmekten vazgeçiriyor olabilir. Fakat İngilizce öğrenmek için okumayı sevmelisiniz. Hem de her şeyi! Gazete, dergi, makale ve özellikle çocuk kitapları. Basit cümleler ve anlaşılır bir dil ile yazılan İngilizce çocuk kitapları yeni başlayanlar için en etkili yöntemdir. Çünkü gramer derslerinden aşina olduğunuz cümle yapılarının örneklerine ve bilmediğiniz pek çok kelimenin tekrarına rastlarsınız. Böylece daha fazla İngilizce kelimeye hakim olur ve nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. Eğer cümlelerin anlamlarını çözmekte zorluk çekiyorsanız bir diğer önerimiz ise sözlük okumak. İngilizce- Türkçe bir sözlük alarak tıpkı kitap gibi rastgele sayfalarını açıp tekrar tekrar okuyun. Bu kelime dağarcığınızın genişlemesine yardımcı olacaktır.

Türkçe-İngilizce sözlüğü yeterince okuduktan sonra ise İngilizce sözlüğe geçebilirsiniz. Bu yöntem ise anlamını bildiğiniz kelimelerin İngilizce açıklamalarını öğrenmenize yardımcı olur. İngilizce iletişim kurarken bu yöntemin epey faydasını görebilirsiniz. Böylece karşınızdaki kişiye kullanmak istediğiniz fakat o an aklınıza gelmeyen kelimenin tanımında bulunabilirsiniz. Bildiğiniz üzere bu durumla Türkçe konuşurken de karşılaşıyoruz. Bazen kelimeyi hatırlayamıyor ve tarif ediyoruz. Yani kısacası İngilizce konuşmak için İngilizcedeki her kelimeyi ezbere bilmek gerekmiyor.

 

Bilmek kadar duymak da önemli…İngilizce öğrenmek için ikinci yöntemimiz ise dinlemek. Bunun için en sevdiğimiz şey olan müziği önerebilirim. Kulağınıza hoş gelen yabancı şarkıları ya da sevdiğiniz sanatçıların şarkılarını ve albümlerini sürekli dinleyin. Anlamanıza hiç gerek yok, sadece dinleyin. Her fırsatta dinlemeye ve eşlik etmeye çalışın. Şarkı sözlerini ezberleyin. Zorluk çekiyorsanız sözlere internetten bakarak yardım alabilirsiniz. Şarkı sözlerini birkaç kez okuyup kapatın ve şarkıyı dinlemeye başlayın. Sözlerin gözünüzün önünde parça parça belirdiğini fark edeceksiniz. Bir süre sonra tanıdığınız kelimeleri seçebilir ve tekrarına rastlayarak telaffuzunu öğrenebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise izlemek. Yabancı diziler, filmler ve yabancı kanalları takip edin. Hatta bir süre boyunca mümkünse Türkçe yayından uzak durun. Özellikle TV karşısında vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız bu yöntemin epey faydasını görürsünüz. Karşısında uyuyakalsanız bile bırakın İngilizce kelimeler bilinçaltınıza yerleşsin. Kulak aşinalığı telaffuzu güçlendirmenin en etkili yoludur. Doğru telaffuz ise daha kolay anlaşılmanıza neden olur.

 

Cümlelerinizi düşünerek kurmak için yazışın.Yazışmak iki düşünüp bir yapmak için en uygun yöntemdir. Böylece hata yapma şansınız azalır ve kendinizi daha güvende hissederseniz. Aslında hata yapmaktan çekinmemek en doğrusu fakat bazılarımız bu çekingenliği yenmekte güçlük çekiyor. O nedenle yazışarak cümle kurma pratikleri yapmanız kendinize güven duymanız konusunda size zaman kazandırır. Peki, İngilizce yazışmak için hangi yöntemleri kullanabiliriz?

İngilizce bilen ya da sizin gibi öğreniyor olan arkadaşlarınızla yazışma dilinizi İngilizceye çevirebilirsiniz. Varsa tanıdığınız yabancı insanlar ile ya da yurt dışındaki arkadaşlarınız ile iletişime geçebilirsiniz. Bunlar yakınlarınızla yapacağınız eylemler olduğu için çekinmenizi önler. Çekingenlik duygunuzu yendiğinizde ise ‘public’ yazışmalara yönelin. Örneğin; İngilizce içerikli web sitelerini takibe alın. Hobileriniz ve zevklerinize uygun İngilizce aramalar yapın ve okuduğunuz içeriklerin ya da videoların altına yorumlar bırakın. Konu ile ilgili merak ettiğiniz soruları sorun. Hatta dil değişimi yapmak üzere arkadaşlar edinebilir ve onlarla sohbet edebilirsiniz. Böylelikle harika pratikler yapmış olursunuz.

İngilizce öğrenmek için sosyal yöntemler bu şekilde. Bunların yanı sıra senaryo ya da hikaye yazmak, İngilizce metinler hazırlamaya çalışmak, rüyalarınızı İngilizce not etmek ya da İngilizce günlük tutmak gibi hoşunuza giden eylemleri gerçekleştirerek seviyenizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Motivasyon şart! Konuşmak gerekiyor...


Bütün enerjinizi toplayın ve çekingenliği bir kenara bırakın. İnsanlarla konuşmaya başlayın. Şunu unutmayın ki ‘İngilizce öğreniyor ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum’ derseniz kimse sizi garipsemez. Aksine yardım etmekten hoşnut olurlar.

Yüz yüze konuşmak için hazır değilseniz bile yabancı arkadaşlarınızı arayıp birkaç dakika basitçe sohbet etmeye çalışabilirsiniz. Söylediklerini anlamadığınızda tekrar sorun ve cevap için acele etmeyin. Anlamaya ve anlaşılmaya başladığınızı fark ettiğinizde diliniz kendiliğinden çözülecektir. Sonuçta size yabancı olan bir dili konuşuyorsunuz ve kimse harika sonuçlar çıkarmanızı beklemiyor. İletişim kanallarınızı biraz olsun aralarsanız bu sizi İngilizce öğrenmek için daha çok motive edecektir.

Yabancı insanı nerden bulup iletişim kurarım? diye düşünüyorsanız bu konuda da birkaç önerimiz var. :)
Örneğin; eviniz uygunsa ya da öğrenci evinde kalıyorsanız bir odanızı kısa bir süreliğine yabancı öğrenciler ile paylaşabilirsiniz. Onları misafir edebilir ya da ilanlar vererek birkaç aylığına ev arkadaşı olabilirsiniz. Boş zamanlarınızda turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlere gidebilirsiniz. Mesela Sultanahmet gibi ya da Kapadokya… Ayrıca ‘exchange language’ adı altında düzenlenen ve internet üzerinde duyurulan pek çok dil değişim etkinliği var. Bu etkinliklerde yabancı insanlar sizin ülkenize ziyarete gelir ve sizin İngilizce öğrenmenize yardımcı olmaya çalışırlar. Onları takip edip katılabilirsiniz.

 

Tabi ki yurt dışına gitmek en garantili yol!İngilizceyi ne için öğrenmek istiyorsunuz? Öncelikle buna yanıt bulmalısınız. Çünkü; bu soru pek çok farklı alternatifi beraberinde getiriyor. Eğitim, iş, sosyalleşmek ya da gelişim. İngilizce öğrenmek sizin için bütünüyle tercih mi yoksa gereklilik mi? Her iki koşulda da yurt dışına gitmek en geçerli yöntem. Çünkü; İngilizce dünyanın ortak dili. Eğer Japonca öğrenmek isterseniz tek seçenek Japonya’dır. Ama İngilizce geniş bir haritaya sahiptir.

Eğer sorunuzun cevabı tercihen İngilizce öğrenmek ise; vaktiniz ve bütçeniz uygunluğu kapsamında yurt dışına çıkmaya çalışın. İmkanlarınızı fazla zorlamadan birkaç günlüğüne yakın bir ülkeyi ziyarete gidin. Avrupa ülkeleri olabilir ya da vize konusunda zorluk çekiyorsanız vize istemeyen Bosna Hersek, Karadağ ya da Kosova gibi ülkeler olabilir. Hem yakın, hem ekonomik, hem de ortak dil İngilizce. Çünkü; İngilizceyi öğrenmek için o dili tamamıyla yaşamak ve sürekli o dilde iletişim kurmaya ve düşünmeye maruz kalmak en uygun yöntemdir. Gittiğiniz ülkede o ülkenin özelliklerine uygun pek çok terim ile karşılaşma şansı bulursunuz. Ayrıca tatil ve gezi dönemlerini sürekli sosyal ve faal halde geçirdiğiniz için diğer insanların arasında ve onlarla iletişim halinde olursunuz.

Eğer İngilizce öğrenmek bir gereklilik ise; ihtiyacınız doğrultusunda ve gereken süre ile yurt dışı eğitimlerine katılın. Yaz okulu, dil okulu, lise, üniversite, yüksek lisans, diploma ya da sertifika programları… Çünkü yurt dışında sunulan tüm bu eğitim çalışmaları size hem profesyonel olarak dil gelişim desteği hem de kişisel yatırım sunar. Bu eğitimler kapsamında 2 haftadan 1 yıla kadar katılım esnekliğiniz olur. 2 hafta gibi kısa bir süre için bile yurt dışına gitseniz ihtiyacınız olan eğitimi kompakt şekilde görme ve yaşayarak öğrenme şansı bulursunuz. Farklı bir ortama girmek ve geleneklerine alışık olmadığınız bir ülkede misafir olmak sizi meraklandırır ve keşfetmeye başlarsınız.

Hala İngilizce öğrenmeye kararlıysanız ve neye ihtiyacınız olduğu konusunda bocalıyorsanız York ile iletişime geçerek tavsiyeler alabilir ve ihtiyacınıza uygun eğitim planlaması için destek talebinde bulunabilirsiniz. Çünkü yılların tecrübesi ile kişiye özel eğitim planı tasarlıyor ve bünyemizde özel dersler ile dil eğitimi alanında çalışmalar yürütüyoruz.

Yurt dışı eğitim ve İngilizce öğrenmek hakkında ya da diğer seçenekler ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışmanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemizden form bırakabilir ya da Nişantaşı’ndaki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.


 

 

Eklenme Tarihi: 2017-12-21 14:29:34

2017-12-21 11:29:34