Lütfen bekleyiniz...

İngilizce Dil Eğitimi Almak İsteyen Disleksi Öğrenciler İçin Çeşitli Stratejiler ve Uygulamalar
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İngilizce Dil Eğitimi Almak İsteyen Disleksi Öğrenciler İçin Çeşitli Stratejiler ve Uygulamalar

İngilizce Dil Eğitimi Almak İsteyen Disleksi Öğrenciler İçin Çeşitli Stratejiler ve Uygulamalar

Disleksi durumundaki öğrenciler, çeşitli teknolojilerin ve stratejilerin de yardımıyla 21. yüzyıl okullarında daha başarılı olmaya başladılar. Disleksi, bir çeşit öğrenim güçlüğü durumu ve öğretmenler, eğitmenler tarafınan bu durum fark edilmediği sürece eğitimlerinden geri kalabiliyorlar. Özellikle yeni dil öğrenme, İngilizce dil eğitimi konusunda daha da önemi artan disleksi durumundaki öğrencilerin öğrenim durumları, çeşitli mobil uygulamalar ve uygulanabilecek çeşitli stratejilerle güçlenebilir.  Zira disleksi durumundaki çocuklarını yurt dışı dil eğitimi programlarına göndermek isteyen veliler çeşitli bilinmezliklerden ötürü çekince yaşayabiliyorlar. Bu durumla ilgili en çok; ‘Dislektik çocuğumu nasıl yurt dışı dil okuluna veya İngilizce dil kursuna gönderebilirim?’ sorusu soruluyor. İngilizce dil eğitimi konusında, öğrenciler disleksi durumu ile karşı karşıya oldukları zaman analitik zekanın, sözel zekaya nazaran daha fazla ağırlık göstermesi nedeniyle kelimeleri aktarmada ve İngilizce içerisindeki kelimeleri heceleyerek veya ögelerine ayırarak dile getirebiliyorlar.

Buna karşın; disleksi durumundaki öğrenciler, sadece İngilizce dil eğitimi konusunda değil, sorun yaşayabilecekleri herhangi bir konuda analitik zekalarının ağırlığı ve problem çözebilme yetenekleriyle durumun üstesinden gelebiliyorlar.

Dislektik Öğrenciler İçin İngilizce Dil Eğitimi Nasıl Olabilir? Hangi Stratejiler Uygulanabilir?

Disleksi durumundaki kişiler, düşünüldüğünün aksine dil eğitimi konusunda büyük problemler yaşamazlar.  Disleksinin yapısı, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca dilleri, dislektik öğrencilerin dil öğrenimi için oldukça uygun.  Almanca ve Fransızca’daki sessiz harflerin çokluğu, bağlaçlarda ve hecelemelerde disleksi durumundaki öğrencileri, kişileri etkilemiyor. Örnek verecek olursak; ‘ I can’ karşılığı olan je peux, sessiz harfleri nedeniyle tek hece olarak söylenir ve bunun gibi cümle yapıları sayesinde disleksi durumundaki kişiler Fransızca dilini daha hızlı öğrenebiliyorlar. Bu detayın ardından, disleksi durumundaki kişilerin İngilizce dil eğitimi konusundaki stratejilere göz atalım:

  • Çoklu Algılama Yöntemi ( Multisensory)

Hareketler, işaretler  ile işitmenin senkronize bir şekilde bulunduğu bir eğitim methodu. Disleksi durumundaki kişi, İngilizce dil eğitimi esnasında sadece duyma ve görme duyularını değil, tüm duyularını harekete geçirerek daha kolay ve daha yapıcı bir eğitim süreci yaşayabiliyor.  Bir sınıf içerisinde, çoklu algılama yöntemi ağırlıklı olarak LEGO, çeşitli kağıt materyaller, yap-boz oyunları çoklu algılama yöntemi içerisinde en çok uygulanan methodlardan. Yurt dışı İngilizce dil okulları, ağırlıklı olarak çeşitli aktivitelerle İngilizceyi harmanlayarak uygun eğitim modelini geliştirebiliyorlar.

Bununla birlikte fiziksel aktivitelerle birlikte heceleme ve kelime söyleme alıştırma yöntemleri de var. İngilizce dil eğitimi almak isteyen dislektik öğrenciler, ip atlama, tırmanm, spor yapma, merdiven çıkma gibi fiziksel aktiviteler esnasında kelimelere ve cümlelere daha iyi hükmedebiliyorlar.

 

  • Teknoloji Yardımı ve Çeşitli Araç Gereçlerin Kullanılması

 Dijital mağazalarda veya bilgisayarınıza indirebileceğiniz ‘Pocket Spell Check’ uygulamaları ile kelime söyleme ve cümle kurma konusunda dislektik öğrencilere katkıda bulunabilirsiniz. İngilizce dil eğitimi sırasında, disleksi durumundaki öğrenciye öncesinde kişinin, bir kelimeyi nasıl söylediği veya fonetik kuralları açısından doğruluğunu karşılaştırma yöntemi ile öğretebilirsiniz.  Bir eğitim esnasında, dislektik öğrencinize kağıt üzerine çeşitli cümleler yazmasını isteyin, doğruluğunu ve yanlışlığını hiçbir şekilde belirtmeden, çeşitli kartlar ve görseller yardımıyla bu cümlenin doğru yapısını gösterebilirsiniz. Bu, özellikle yurt dışı İngilizce dil eğitimi esnasında dislektik kişilere en çok uygulanan yöntem.

  • Kağıt üzerinde çeşitli renklendirmelerle yazıların veya kelimelerin vurgusunu artırabilirsiniz. Böylece, dislektik öğrenciler renkleri takip ederek İngilizce dil eğitimi konusunda sıkıntı yaşamazlar.

 

 

Disleksi Durumundaki Öğrencilerin İngilizce Dil Eğitimi İçin Katkıda Bulunabilecek Bilgisayar Materyalleri

Yıllardır, oynayarak öğrenme yöntemleri popüler bir şekilde uygulanıyor. Bununla birlikte bilgisayar oyunları, İngilizce dil eğitimi almak isteyen dislektik öğrenci açısından oldukça faydalı. Kar amacı gütmeyen disleksi platformları, öğrencilere sunduğu oyunlarla aktiviteleri ve İngilizceyi harmanlayarak dislektik öğrencilere yardımcı oluyorlar. Dyslexiagames, Simplex Spelling, İngilizce dil eğitimi veren kurumların genel olarak tercihleri oluyor.  Bu oyunlar, puzzle ile eğitim, 3 boyutlu çizim ile eğitim, okuma aktiviteleri, yazma aktiviteleri, özellikle dislektik öğrencilerin İngilizce dil eğitimi esnasında hangi zorluklarla karşılaştığını, kullanıcı davranışlarıyla ölçerek, katkıda bulunuyor.

 

Son olarak, en önemli detay İngilizce dil eğitimi esnasında eğer grup çalışması yapılıyorsa dislektik öğrencinin partnerinin seçimi de oldukça önemli. Eğitmenler, grup çalışmaları esnasında dislektik öğrenci ile sınıfın çalışkan isimlerini karşılaştırmaya özen gösteriyorlar.

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-12 12:34:41