Lütfen bekleyiniz...

Indefinite Pronouns Konu Anlatımı ve Alıştırmalar
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Indefinite Pronouns Konu Anlatımı ve Alıştırmalar

Indefinite Pronouns Konu Anlatımı ve Alıştırmalar

İngilizce dersler konusunda belirsiz zamirler olarak bilinen Indefinite Pronouns, İngilizce konu anlatımı ve araştırmalar başlığı altında, bir diğer ders konumuz. Belirsiz zamirler olarak anlatılan Indefinite pronouns, konu anlatımı ile birlikte boşluk doldurma formatında araştırıldığı ve çalışıldığı takdirde daha olumlu bir yansıma yapacaktır. Belirsiz zamirler, yani Indefinite pronouns konusu, Türkçe’de de uygulanan bir konu başlığı ve dolayısıyla anlaşılması diğer İngilizce dersleri kadar zor olmayacaktır. Tıplı simple present tense örneğinde olduğu gibi, Indefinite pronouns olarak adlandırılan belirsiz zamirler konusu, olumlu cümleler ve olumsuz cümleler olarak ikiye ayrılabilir. Elbette Indefinite pronouns alıştırmalar, olumlu ve olumsuz olarak iki ayrı grupta yapıldığı takdirde biraz daha fayda sağlar.

Indefinite Pronouns (Belirsiz Zamirler) Alıştırmalar

Bu başlık da olumlu cümleler ve olumsuz cümleler olarak 2 alt grupta incelenebilir. Indefinite pronouns alıştırmalar içerisinde kategorilendirdiğimiz olumlu cümleler, some olarak oluşturulan belirsiz zamirler belirsiz bir niceliği tanımlamak için kullanılmakla birlikte, every ile oluşturulan belirsiz zamirler de bütün bir niceliği tanımlamak için kullanılıyorlar2. No ile oluşturulan belirsiz zamirler ağıırlıklı olarak olumsuz anlamı olan olumlu cümlelerde kullanılır, fakat buna rağmen bu cümleler olumsuz değildir çünkü not kelimesini içermiyorlar.

Buraya kadar, yani olumlu Indefinite pronouns ile alakalı şu örneklendirmelerle sizleri netleştirebiliriz.

Everyone is sleeping in my room.

Someone is sleeping in my home.

No one is sleeping in my home.

I gave everything to Joe.

He saw something in the kitchen.

There is nothing to drink.

I looked everywhere for my pen.

Keith is looking for somewhere to move on.

There is nowhere as beautiful as London.

May I Have Another? – Bu kalıp, ağırlıklı olarak yiyecek isteklerinde kullanılır.

Indefinite Pronouns’ta Olumsuz Cümleler

Belirsiz zamirler ile ilgili daha detaylı ve karmaşık konu, olumsuz Indefinite pronouns konuları, biraz daha titiz bir çalışma çervesi istiyor. Olumsuz cümleler sadece any kelimesini içeren belirsiz zamirler ile oluşturulabilir.

I don't have anything to read.

She didn't go anywhere last month.

I can't find anyone to have a dinner with me.

Any ile oluşturulan bir belirsiz zamir içeren çoğu olumsuz cümle, no ile oluşturulan bir belirsiz zamir kullanılmasıyla birlikte, olumsuz anlamı olan olumlu bir cümleye dönüştürülebiliyor. Lakin, bu dönüşüm ile anlamda bir değişim olacak; no ile oluşturulan bir belirsiz zamiri içeren cümle daha güçlüdür ve savunmacılık, umutsuzluk, öfke gibi çeşitli duyguları ima edebilir.

Örneklere bakacak olursak; “I don’t know anything about it” cümlesi ile birlikte sıradan bir görüntü ortaya çıkarken “I know nothing about it” cümlesi ya da “There was nothing to do” gibi bir cümle de savunmacılık içeren bir cümle olarak Indefinite Pronouns (Belirsiz Zamirler) konu anlatımı ile sunulur.

Ayrıca Indefinite pronouns ile birlikte olumsuz sorular konusu da önem taşıyor.  Yine some, any, every gibi belirsiz zamirlerin vurgulanarak kullanılmasıyla oluşturulan ‘olumsuz olarak’ ön plana çıkan sorulardır.  Soruş şekli itibariyle ‘yes’ ya da ‘no’ yanıtları alınabilir, lakin soruyu soran kişiler genellikle olumsuz yönüyle bu soruyu yöneltiyorlar.

Örneklendirmek gerekirse; Is there anything to drink? Bu cümleyle birlikte, “içecek bir şey kaldı mı” gibi bir “evet” ya da “hayır” yanıtı verebilecek bir soru olsa da; soruş amacı itibariyle sebep sonuç olarak bakıldığında tamamiyle olumsuz temelli bir soru olarak karşımızda.  Yani, özünde aslında “yemek kalmadı değil mi?” gibi bir anlam çıkıyor.  Ya da, boş bir binaye girdiniz, kimseyi bulamıyorsunuz ve kimsenin binada olmadığı açıkken; “Is everyone here?”gibi bir sesleniş de aynı anlamı taşıyor.

Indefinite Pronouns Konu Özeti ve Ezcümle

Belirsiz eşya, belirsiz kişi, miktarı belli olmayan durumlarda kullanılır. Belirli bir kişi ya da eşya, nesne için kullanılmaz. Örneğin hamburger yiyorsunuz. Eğer bir Indefinite pronouns kullanımı sunmak istiyorsanız yukarıdaki örnekteki gibi “may  I have another?” demeniz yeterli olacaktır. Another, hamburgerin yerine kullanıldı. Üstelik, tabakta kaç tane hamburger olduğu, olacağı gibi miktarlar da belli değil. Ayrıca Can anyone answer the telephone?” gibi bir soru ise, kaç kişiye seslenildiğinin belli olmamasıyla, da bir Idefinite pronoun kullanımı oldu.

 

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-06-29 16:24:02