Lütfen bekleyiniz...

IELTS Sınavı Hazırlık İçin Ne Yapılmalı? IELTS Sınavı İçin Dil Okulları
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

IELTS Sınavı Hazırlık İçin Ne Yapılmalı? IELTS Sınavı İçin Dil Okulları

IELTS Sınavı Hazırlık İçin Ne Yapılmalı? IELTS Sınavı İçin Dil Okulları

IELTS sınavı, uluslar arası düzeyde binlerce üniversite, resmi kurum ve işveren tarafından uluslar arası İngilizce yeterlilik sınavı olarak öncelikli kabul ediliyor. IELTS’ye kısaca bakmak gerekirse; öğrenciler iki farklı sınav türünü seçmek durumundalar. Akademik eğitim almayı planlayan öğrenciler ise IELTS Akademik türünü belirtmeleri gerekiyor. IELTS sınav sonucunu göçmenlik için kullanmayı planlayan adaylar da IELTS Genel sınavını tercih ederler.

IELTS sınavı için dil okulu seçmeden önce şunu göz önünde bulundurmak gerekir; ELTS İngilizce dil sınavı geçme veya kalmalı bir sınav formatında yer almıyor. Adayların değerlendirmesi 1 ile 9 arasında tam ve yarım puanlardan oluşan puanlamalarla değerlendiriliyor. Yurt dışındaki birçok üniversite lisans programları giriş IELTS akademik sınavından 5.5 ve 6.0, yüksek lisans (master ve doktora) için 6.5 ile 7.0 arası bir puan alınmasını şart koşar.

 Genellikle göçmenlik ve vize işlemleri için tercih edilen IELTS Genel sınavında ise 6.0 almak çoğu zaman yeterli olmaktadır. Gireceğiniz sınav türü ve puan miktarı konusunda danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaklardır.

IELTS Sınavı Hazırlık Sürecinde Ne Yapılması Gerekiyor? Nasıl Bir Sınav Hazırlık Süreci?

Listening Session Akademik IELTS ve Genel IELTS bölümlerinde ortaktır. Ortalama 30 dakika sürmektedir. Dört bölümden oluşmaktadır. Bölümler arasında geçiş için 10 dakika süre tanınır. Sorular çoktan seçmeli, kısa cevaplar, cümle tamamlama, özet tamamlama, tablo doldurma, not tamamlama, eşlemelerden oluşur. Birinci bölüm iki kişi arasındaki günlük konuşmalardan oluşmaktadır. İkinci bölüm, günlük sosyal hayatta duyabileceğiniz bir monologtan oluşmaktadır. Üçüncü bölüm, dört kişiye kadar bir eğitim konulu konuşma olacaktır. Son bölüm ise akademik bir monologtur. Her bir soru bir puandır. 40 üzerinden verilen puan IELTS'in 1-9 arasındaki puanına çevrilir. Örnek IELTS dinleme parçalarını buradan bulabilirsiniz.

Reading session;  toplamda 60 dakika süren ve 40 sorudan oluşan bir bölümdür. IELTS Reading bölümünde Akademik IELTS ve Genel IELTS alan adaylar farklı soruları cevaplamaktadır. IELTS Akademik okuma bölümleri bilimsel yayınlardan, gazetelerden veya kitaplardan alınmış bölümlerden oluşmaktadır. IELTS akademik okuma bölümündeki sorular genel konuları içerdiği için bir mühendis de bir İngilizce öğretmeni de akademik okuma parçalarını anlamakta zorlanmaz. Genel IELTS okuma bölümü 3 parçadan oluşmaktadır. IELTS okuma parçaları; günlük gazete haberleri, firma kataloglarındaki makaleler ve kitaplardan toplanmaktadır. Birinci bölüm 6 ile 8 arası kısa parçadan oluşan olaylara dayanan sorulardır. İkinci bölüm iki kısa parçadan oluşmaktadır. Sorular iş başvurularında veya iş yerlerinde geçen konulardan oluşmaktadır. Üçüncü bölüm ise çok daha uzun, günlük yaşamda karşılaştığımız bir konuyu içermektedir. Her bir soru bir puandır. 40 üzerinden verilen puan IELTS'in 1-9 arasındaki puanına çevrilir.

 

Writing Session; toplamda 60 dakika sürer ve iki yazma parçasından oluşur. Birinci yazma parçası en az 150 kelime, ikinci yazma parçası ise en az 250 kelimeden oluşur. IELTS Writing bölümünde Akademik IELTS ve Genel IELTS alan adaylar farklı konularda yazılar yazarlar. Akademik IELTS yazma bölümünde birinci bölüm tablo, grafik veya diyagram açıklaması. Adaylardan kendi kelimeleri ile açıklama yazmaları beklenmektedir. Bu bir diyagramı açıklamak, bir grafiği yorumlamak veya prosesi anlatmak şeklinde olur. İkinci bölümde adayların bir fikir, argüman veya bir problem hakkında essay yazmaları gerekir. Her iki bölümde formal stilde yazılmalıdır. Genel IELTS yazma bölümünde ise birinci bölümde adaylardan bir durum hakkında bilgi almak veya bir durumu açıklamak için bir yazı yazmaları istenmektedir. Yazı resmi veya formal stilde olabilir. İkinci bölümde ise bir durum, problem karşısındaki görüşe cevap şeklinde mektup yazmaları istenir. IELTS Writing bölümlerinde ikinci bölümün puan ağırlığı birinci bölümün iki katıdır.

 

Speaking session;  IELTS sınavlarında ister IELTS Akademik, isterseniz IELTS Genel olsun her ikisinde de Speaking bölümü ortaktır. Speaking sınavları genelde toplu yapılan IELTS yazma, okuma ve dinleme bölümlerinden bağımsız olarak yapılır. Yazılı sınavlardan önce veya sonra yapılabilir. Uzman bir IELTS examiner ile yapılan mülakat ortalama 11-14 dakika sürmektedir. Kayıt altına alınan IELTS speaking testi 3 bölümden oluşur. Birinci bölümde sınavı yapan kişi kendini tanıtır ve kimlik doğrulaması için adaya bir kaç soru yöneltebilir. Bununla birlikte ailesi, işi, okulu ile ilgili genel bilgileri sorar. Birinci bölüm ortalama 4-5 dakika sürer. İkinci bölüm de sınavı yapan kişi size bir konu ve bu konuda hazırlanmanız için bir dakika verecektir. Ayrıca adaylara kağıt ve kalem de verilmektedir. Üçüncü bölüm ise ikinci bölümde verilen konu ile ilgili adaylara sorular sorulabiliyor.

IELTS Sınavı İçin Nasıl Hazırlanmalı?

Danışmanlarımız, IELTS sınavı için en uygun dil okulları ve yaz okulları programlarını sizlere önerecektir. IELTS amacı ile dil okulu okumak isteyen öğrenciler, tercihlerini Amerika yaz okulları, Malta yaz okulları, İngiltere yaz okulları, İrlanda yaz okulları ve İrlanda yaz okulları ile uyguluyorlar. Zira profesyonel bir eğitim isteyen bir alan ve dolayısıyla bu süreçte alabileceğiniz iyi bir eğitim, IELTS sınavı sonuçlarında başarıya o kadar yaklaştıracaktır.

IELTS kurumu, İngilizce bilgisi içerisinde kelime havuzu, konuşabilme yeteneği ve yazı içerisinde uygun kelimeleri uygun yerlerde kullanılmasına dikkat ediyor. Özellikle speaking session’dan alabileceğiniz yüksek not ve başarı, IELTS sınavı ile ile ilgili süreci hafifletecektir. Basitçe özetlemek gerekirse, IELTS için uygun dil okulları, öğrencilere ortalaama 25-30 saatlik İngilizce dersi sağlayacaklar.

IELTS sınavı için yurt dışı dil okulları ile hazırlık yapan öğrenciler, şehir tercihlerini danışmanların da yardımı ve önerileriyle merkezi bölgelere yönlendirir. Brighton ve Oxford, İngiltere’nin eğitim başkenti olarak tercih edilirken İrlanda Dublin ile ön planda.

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-19 13:53:03