Lütfen bekleyiniz...

Hangi Ülke Eğitim Sistemi İle Ön Planda? Karşılaştırmalı Dil Eğitim Sistemleri
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Hangi Ülke Eğitim Sistemi İle Ön Planda? Karşılaştırmalı Dil Eğitim Sistemleri

Hangi Ülke Eğitim Sistemi İle Ön Planda? Karşılaştırmalı Dil Eğitim Sistemleri

İyi bir eğitim hayatı ve iyi bir kariyer planlaması için hangi ülkenin eğitim sistemi daha iyi? Kariyer planlaması açısıdan hangi dil okulu, hangi master programları tavsiye ediliyor? Kariyer planlarınız için, yurt dışı master sistemlerini ve eğitim programlarını tavsiyeler ile birlikte mercek altına aldık!

 

3 yılda bir, ülkelerin eğitim sistemi güncellenerek kamuoyuna duyuruluyor. Dolayısıyla yurt dışı dil kursları, yurt dışı master programları, yurt dışı lise eğitimi gibi spesifik arayışta olan kişiler, eğitim planlamalarını bu oranlara göre düzenliyorlar.  Son 3 yılda fazlasıyla kriter değişti ve yurt dışı eğitim için uygun görülen ülkelerin sıralamaları da farklılıklar gösteriyor. Önceki yıllarda yurt dışı dil öğrenimi, yurt dışı lise eğitimi konusunda İskandinav ülkelerinin eğitim sistemi takdir toparken bu İskandinav ülkelerinin düşüşü söz konusu. Yükselen sistemler, Kanada, İngiltere, Rusya, Malta, Güney Kore gibi ülkeler eğitim sistemleri ile yükselişe geçti. Zira; kısmen İskandinav kültürünü taşıyan İngiltere, kısmi bir yükselişin içerisinde. En düşük eğitim sistemi puanlamasına sahip olan ülkeler ise Meksika, Brezilya ve Endonezya oldu.

Yurt Dışı Master – MBA Programları Çerçevesinde Kanada Popülerleşiyor

Peki ama neden? Yurt dışı master programları için katılımlar günbegün artarken Kanada’nın bu konudaki sıralaması artıyor.  Başlıca nedenlerden bir tanesi ise, son yıllarda Kanada Üniversitelerinin diğer ülkelerin üniversiteleriyle karşılaştırıldığında daha cazip işbirlikler sunması olabilir. Kanada ve ABD; Finlandiya, İsveç gibi ülkelerden daha çeşitli MBA – Yurt Dışı Master programları açıyorlar.

Tarım, hayvancılık: Kanada coğrafi konumu nedeniyle toprak mahsulü konusunda kısıtlı. Dolayısıyla tarım gereçlerini Meksika, ABD, Brezilya gibi ülkelerden karşılıyorlar. Hal böyle olunca Kanada Üniversiteleri teknolojiyi de destek alarak tarım konusunda yeni bir trend yakalamaya çalışıyor. Biyoloji ve bu bölümn varyasyonlarıyla çeşitli çalışmalar yürütüyorlar.

Mühendislik: Verilere göre Yurt Dışı Master programları ile ilgili Kanada tercih edildiğinde mühendislik bölümleri daha fazla tercih ediliyor. Uzun periyodlar halinde geliştirilen inşaat ve bunun gibi projelerinin büyük bir bütünü Kanada Üniversiteleri desteği ile ortaya çıktı.

 

İngiltere’de Zorunlu 11 yıllık Eğitim, 4 Dil Seçenekleri Bol Bol Sınav Sistemleri

İngiltere, eğitim sistemini analitik zekaya dayandırıyor. 5 yaşından başlayan zorunlu eğitim süreci 11 yıl devam ediyor ve İngiltere’de pek fazla hazırlık sınıfı popülerliği yok. Eğer ülkeye dışarıdan gelen bir uluslar arası öğrenciyseniz, devlet okullarına girmek imkansıza yakın.  Buna bağlı olarak; özel okullar ve devlet okulları arasında müfredatlar açısından dağlar kadar fark var!

Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Fransızca, arkeoloji ve sanat tarihinden oluşan İngiltere lise eğitim sistemi, GCSE ismindeki sınavı barındırıyor ve bu sınav, üniversiteler için bir tür giriş kapısı. Üniversiteler açısından da devlet üniversitelerine yerleşilmesi yurt dışından gelen bir öğrenci için liselerde olduğu gibi oldukça zor.

 

Girişimcilik Konusunda Malta Adası’nın Sözü Geçiyor!

Malta Adası’nın politikaları, girişim ile ortaya çıkan şirketlerden vergi almamayı vizyon olarak görüyor. Dolayısıyla Malta, büyük şirketlerin gösterdiği ilgi ile  bir çeşit küçük Silikon Vadisi olma yolunda ilerliyor.  Önüne, teknoloji konusunda bir kariyer hedefi koyan kişiler, yurt dışı MBA ve yurt dışı master programlarını Malta Adası ile gerçekleştirebiliyorlar. Genel olarak bakıldığında lise ve üniversite hazırlık sınıfları TOEFL sınavlarına yönelik verdiği İngilizce eğitimler, Advanced kurları ve farklı dil eğitimleriyle açılıyor. Diğer taraftan standart lise eğitimi Türkiye’ye benzer bir şekilde 12 yıl üzerinden tasarlanmış. 

Üniversiteler ise, ağırlıklı olarak İngiltere menşeili üniversiteler, özel üniversiteler ve devlet üniversiteleri olarak gruplandırılıyor.

 

Lise Eğitim Sistemleri Nasıl? Hangi Ülke Yurt Dışı Lise Eğitimi Konusunda Daha Başarılı?

Amerika kıtasında, bir tür vize savaşları yaşanıyor. ABD’de lise eğitimleri ağırlıklı olarak spor bursları ile ön plandayken İngiltere, Kanada, İzlanda, Almanya kişisel başarı ve kişisel gelişime yönelik burs sağlıyorlar.  ABD’de spor bursu kazanabilmek, B+ notlardan ve en az 1 sezon spor kollarında başarıdan geçiyor. İlginç bir istatistik; ABD lise eğitim sistemi, yurt dışından gelen öğrencilerin yüzüne daha fazla gülüyor. Özellikle Amerika kıtasında uygulanan farklı bir kredili not sistemi bulunuyor. Türkiye’de uygulamaya geçen ‘Bologna Sistemine’ benzer bir kredi sistemi Amerika kıtasındaki eğitim kurumlarında uygulanıyor. Yani, her dersin belirli bir kredisi bulunuyor. Bu krediler öğrencilerin o haftalık ders saatlerine eşit ağırlıkta dağıtılıyor. Maksimum 5 kredi, minimum da 2 kredilik dersler alınabiliyor. Öğrenciler, bir akademik takvim yılı içerisinde 15 kredilik ders alıyor, bu ortalama bir döneme 5 ders karşılığında. Elbette 6 veya 7 derslik bir program uygulaması olabilir fakat bu durumda öğrencilerin başarı ortalaması düşebiliyor.

Amerika’nın Üniversite sistemi, farklı okul biçimlerini getirdi. Community Collage, State Üniversiteleri ve liseleri, teknoloji enstitülerinden oluşan bir eğitim yelpazesi bulunuyor. 

 

 

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-11 12:29:09