Lütfen bekleyiniz...

Girişimcilik Öncesi En Önemli Yurtdışı Eğitim Girişimi Kanada’da Üniversite
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Girişimcilik Öncesi En Önemli Yurtdışı Eğitim Girişimi Kanada’da Üniversite

Girişimcilik Öncesi En Önemli Yurtdışı Eğitim Girişimi Kanada’da Üniversite

Girişimciler, startup’lar ve Exist’ler bütün altyapılarını uluslar arası normlara göre ve kurallara göre düzenlemek zorundalar. Pekçok yurtdışı ülke; girişimcilik konusunda aktif rol oynayanlara veya yatırım yapmak isteyen ve özellikle genç girişimcilere pekçok avantaj sağlıyorlar. Girişimcilere yaşam hakkı ve çeşitli hibeler de yurtdışında girişimcilerin yüzünü güldüren detaylardan bir tanesi. Yurtdışı eğitim ile birlikte girişimleriniz daha fazla destekçi alabilir, özellikle İngilizce hakimiyetiyle pekçok avantaj yakalayabilirsininiz.

Kanada’da Üniversite Çeşitleri: Yurtdışı Eğitim ile Birlikte Girişimciliğe Bir Adım Daha!

Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrenciler standart dört senelik lisans eğitimine doğrudan başlayabilecekleri gibi kabul şartları daha esnek olan, iki ve üç senelik eğitim veren community college dediğimiz daha fazla alana yönelik eğitimler sağlayan eğitim kurumlarından bir tanesiyle eğitimlerine başlayabilirler. Kanada’da üniversite eğitimi için ekonomik bir rota olarak ön planda olan Community College’lerin giriş şartları da dört senelik okullara kıyasla daha esnek yapıda. Özellikle ‘College, Institute, Insitute of Technology, Technical College’ gibi isimler taşıyabilen bu okullarda okul girişimcilik için yurtdışı eğitim alan kişilerin sayısı daha da fazla. Kanada’da 130’dan fazla Community College’de öğrenciler normal okullara kıyasla daha ekonomik rakamlara üniversite eğitimi alabilirler. Kanada’da üniversite kategorileri arasında  community college’lerinde az sayıda da olsa lisans programları ve lisansüstü sertifika ve diploma programları da alternatif olarak sunuluyor.

Kanada’da Lisans Eğitimi: Ağırlıklı Olarak Son Sınıf

Kanada’da üniversite eğitim sistemi ekosistem olarak ABD’ye oldukça benzerlik gösteriyor. Kanada’da eğitim sistemini bir merkezden yöneten tek bir kurum yoktur. Şehir, eyalet ve federal kurumlar olmak üzere üç idari kademede eğitim sistemleri farklılık gösterir. Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standardını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini belirleyen eğitim bakanlıkları bulunuyor. Kanada’da alabileceğiniz akademik eğitim kurumları başlıca iki ana bölüme ayrılıyor: Üniversiteler ve sanat-teknik yüksekokulları. Üniversiteler akademik ve mesleki eğitim verir ve öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırır: (BA, BSc, MA, MSc, PhD, vs.). Sanat ve teknik yüksekokulları ise çeşitli sanat dallarında ve teknoloji alanlarında sertifika ve diploma programları sunar ve iş eğitimi verirler. Bu yüksekokullardan üniversitelere yatay geçişler bazen mümkündür. Quebeck’te sistem biraz farklıdır. Colleges d’eseignement general et professionnel (CEGEPS) adıyla bilinen iki çeşit program vardır: 3 yıllık mesleki programlar ve iki yıllık ön lisans programları. Bahsettiğimiz girişimcilik amaçlı yurtdışı eğitim programlarını tercih eden kişiler, ağırlıklı olarak MA, PhD programlarının yanısıra sanat-teknik yüksekokulları da tercihlerinin arasında olabiliyor.

Üniversiteler ve yüksekokullar arasında bir konumda bulunan çok sayıda üniversite yüksekokul bulunmaktadır. Bunlar diploma vermektedirler fakat lisansüstü programlara (master ve doktora) sahip değillerdir.

Kanada’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Kanada üniversiteleri İngilizce konuşulan ülkeler arasında kategori olarak en seçici olanlarını oluşturur. Her üniversite kendi giriş şartlarını belirlediği için öğrencileri bireysel olarak değerlendirir. Daha önceki eğitimi ve diplomalarının denkliğini inceler. Ulusal bir üniversite giriş sınavı yoktur. Başvuru şartları kurumlara göre değişmektedir. Ancak aranan genel şartlar şu şekildedir:  Okulun eğitim diline göre İngilizce yada Fransızca’ya çevrilmiş şekilde akademik transkriptler/not çizelgeleri

Yurtdışında Akademik Eğitim İçin Gerekli Şartlar

 Kanada orta öğreniminin muadili bir öğrenimi tamamlamış olmak. Bazı okullar öğrencilerin gerekli akademik temele sahip olmasını temin için belirli dersleri almış olma zorunluluğuna sahiptir.  İngilizce yada Fransızca (okulun eğitim diline göre) yetkinlik göstergesi olarak standart dil testlerinden belirli puanlar almış olmak. Örnek olarak TOEFL’dan en az 79/80IBT yada IELTS’den 6.5 notlar gibi örneklendirilebilir. Öğrencilerin en az 18 yaşında olmaları gerekiyor. Bu kural hiçbir bölgede, hiçbir eyalette ve ülkede değişmez. Bazı okullar özgeçmişe bağlı olarak ve diğer faktörlere bağlı olarak yetişkin öğrencileri de kabul edebiliyorlar.

 

Yurtdışında akademik eğitim kategorisinde, Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyenlerden,  Programa bağlı olarak öğrencilerden, yan tarafta belirttiğimiz detaylardan veya evraklardan bazıları yada tamamını yerine getirmeleri istenebiliyor: Girişimlerden çeşitli  örneklerin verilmesi ya da fikirle ilgili bir portfolyo teslim etmek, mülakata katılmak gibi gereksinimler, muhakkak istenebilir. Transkriptler, lise eğitimi başarı dereceleri, İngilizce dil yeterliliği ve Amerika’da üniversite okumak için yeterli olabilecek sınavların geçilmesi, zorunluluk olarak sağlanıyor.

Kanada’da Master Eğitimi de Girişimciler İçin Çokça Tercih Edilen Yöntemlerin Arasında

Kanada, girişimciler açısından yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için de fazlasıyla tercih edilen  bir ülkedir. Her yıl dünya genelinden binlerce, hatta daha fazla uluslar arası öğrenci Kanada’da yurtdışı eğitim almak, üniversite okumak veya master eğitimi almak için Kanada’yı tercih ediyorlar. Sadece, ülkenin yükseköğretim sisteminin prestij ve kalitesiyle alakalı değil, Kanada’nın genç nüfus planlaması ve öğrencilere verdiği değer için Kanada’yı tercih ediyorlar. Kanada’da toplamda 100’e yakın üniversitede hemen her alanda yüksek lisans programı bulmak mümkündür. Kanada üniversiteleri tarafından sunulan yüksek lisans eğitim programları hem gelenek hem de modern yaklaşımları harmanlayarak öğretim kalitesi ve araştırma imkanlarının harika bir girişimcilik imkanı ve girişimcilik ekosistemi üretiyor.

Eklenme Tarihi: 2018-05-02 12:41:36