Lütfen bekleyiniz...

Gidenler Anlattı! Yurt Dışında Eğitim Almanın Avantajları
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Gidenler Anlattı! Yurt Dışında Eğitim Almanın Avantajları

Gidenler Anlattı! Yurt Dışında Eğitim Almanın Avantajları

Yurt dışında eğitim almayı düşünüyor fakat bir takım endişeler mi duyuyorsunuz? Kafanızı kurcalayan ayrıntılar ve merak ettiğiniz şeyler konusunda çözümsüz mü kaldınız? Öyleyse bu yazımız tam size göre! Neden yurt dışında okumak istediğinizi ve yurt dışında okuyunca hangi imkânlara sahip olabileceğinizi sizin için araştırdık. Yazımızı düzenlerken daha önce yurt dışında eğitim görmüş öğrencilerimizin deneyimleri ve yorumlarından ilham aldık.  

‘Yabancı Dil Öğrenmenin En İyi Yolu Nedir?’Dil eğitimi almak istediğimizde muhtemelen kafamızda beliren ilk soru bu oluyor. En ekonomik, en kısa ve en verimli yolu araştırmaya başlıyoruz. Yurt dışında dil okuluna katılmaya karar vermeden önce alternatif yöntemleri deneyen pek çok öğrenci ile karşılaşıyoruz. Yurt dışındaki eğitim programını tamamladıktan sonra ki yorumları ise ‘bunca zaman boşuna vakit ve emek harcamışız.’ ‘Bilseydik baştan dil okuluna giderdik’ şeklinde oluyor. Direk yurt dışında eğitime katılanlar ise ‘yabancı dil öğrenmenin en iyi yolu’ yorumunda bulunuyorlar. Çünkü yurt dışında eğitim kalitesi ve olanakları dışında, günlük yaşantınızda etrafınızda öğrenmek istediğiniz dili konuşan insanların bulunması gibi bir etken var. Dili öğrenmeye ve kullanmaya teşvik ediliyor ya da tabiri caizse mecbur bırakılıyorsunuz. Bu noktada İngiltere dil okulu, Malta dil okulu ya da Amerika dil okulu hiç fark etmez, gittiğiniz her ülkede bir adım önde başlamış oluyorsunuz. Çünkü öğrendiklerinizi bolca pratik etme şansına sahip oluyorsunuz. Araştırmacılar da ‘uygulayarak öğrenmenin’ gücünü destekliyor.

‘Yurt Dışı Dil Okulu Fiyatları Bütçeleri Zorluyor Mu?’Bize başvuran öğrencilerimizin ilk endişelerinden birinin maliyet problemi olduğunu fark ediyoruz. Aksini mümkün olduğunca belirtmeye ve anlatmaya çalışıyoruz. Ucuz olduğunu iddia etmiyoruz. Elbette bütçeyi biraz zorlamak gerekebiliyor. Fakat ülke, şehir ve program planlamasını doğru şekilde yaparak öğrencilerin tahmin ettiklerinden daha uygun fiyatlar çıkardığımız oluyor. Bu duruma şaşıran ve sevinen öğrencilerimizde oldu. Bazen talepler daha kapsamlı programlar, daha elit lokasyonlar ya da lüks konaklamalar şeklinde oluyor ve maliyet artıyor. Yine de yurt dışı dil okuluna katılan öğrenciler ‘bütçeleri zorladık ama parlak bir gelecek ve hayat tecrübesi olarak geri döndü.’ diyorlar. Özellikle İngiltere dil okulu fiyatları ve Amerika dil okulu fiyatları biraz yüksek olsa bile, yurt dışında edindiğiniz bilgiler hayatınızın ilerleyen dönemlerinde de işinize yarayacaktır. Bilgi ve kültür seviyenizi arttırma ve bunu yaşamınızın her evresinde kullanma olanağı bulacak, kendinizi geliştirmiş olacaksınız. Zaten öğrencilerimiz de yorumları ile tüm bunlara değecek sonuçlar aldıklarını onaylıyorlar.

‘Hayat Rutininizi Kırmaya Cesaret Edemiyor Musunuz?’Öyleyse yurt dışı dil okulları tam size göre! Yıllardan beri süre gelen tecrübelerimiz sonucunda, bazen bize gelen öğrencilerin endişe ve çekingenlik içinde olduklarını anlayabiliyoruz. Yersiz korkular besleyen çok fazla insanla karşılaşıyoruz. Özellikle böyle öğrencilerimizle ekstra ilgilenmek ve yardımcı olmak istiyoruz. Dil okuluna gittiklerinde eğitim süreci boyunca iletişim kurmaya devam ediyor, durumlarını özenle takip ediyor, en ufak sıkıntılarında müdahale etmeye çalışıyoruz. Fakat bu oldukça kısa süreli oluyor. Çünkü öğrenciler zamanla yeni deneyimlerle becerilerini geliştiriyor ve kendilerini keşfetmeye başlıyorlar. Tamamen yeni bir kültürel ortamda yaşamak ve belki de oranın dilini konuşamamak başta korkutucu geliyor ama aynı zamanda heyecan verici olduğunu itiraf ediyorlar. Günler geçtikçe olgunlaştıklarını, yapabildiklerini gördükçe kendilerini daha öz güvenli hissettiklerini söylüyorlar. Kanada dil okuluna giden öğrencimiz panik içinde yola çıktı. Gitmeden önce defalarca aradı. İletişimimizi sürdürdük. Yaklaşık 2 hafta sonra ‘alışık olduğumdan çok farklı bir ortamdayım, endişeli ve heyecanlıyım.’ dedi. Zamanla whatsapp’tan başarılarını ve gelişimini paylaştığı fotoğraflar gelmeye başladı. Eğitim bitiminde ise ‘yurt dışı eğitim hayat rutinini kırmak için mükemmel bir yol.’ yorumunda bulundu. Dil okulu deneyimleri geleceğinizle ilgili karamsar düşüncelerden arınmanızı sağlarken, aynı zamanda çoğu kişinin sahip olmadığı vizyonu yakalamanıza fırsat tanır. Cesaret edin, çekinmeyin, korkmayın!

‘İlk Elden Yeni Keşiflerde Bulunma Fırsatı’Yurt dışı dil okuluna katılan öğrencilerimize gittikleri ülkeler ile ilgili yorumlarını mutlaka soruyoruz. Başvuruda bulunan kişinin talep ve özelliklerini göz önüne alarak ona en uygun ülkeyi seçmek istiyoruz. Geri dönüşler esnasında fark ediyoruz ki deneyimlerinin en keyifli kısmı olarak hep etkinlik ve aktivite dönemlerinden ya da haftasonu gezilerinden bahsediyorlar. Öğrenciler boş zamanlarında vakitlerini merakları doğrultusunda daha önce görmedikleri birçok yeri gezerek ve çeşitli etkinliklere katılarak geçiriyorlar. İngiltere, Amerika, Malta, Kanada tüm ülkelerden, şehirlerden ve okullardan memnun ve mutlu dönüyorlar. Öğrenciler ‘ilk zamanlar zorlansak bile asla sıkılmadık her şey harikaydı.’ diyorlar. Bazıları ise ‘ ülkenin tarihi ve turistik yerlerini gezme fırsatı buldukça yeni şeyler keşfettik’ yorumunda bulunuyorlar. Çünkü belki de hayatlarında ilk kez farklı bir atmosferde, farklı bir kültürü ilk elden tanıma fırsatı buluyorlar. Sizin gibi farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile aynı ortamda bulunmak size yepyeni dostlukların ve farklı bakış açılarının kapısını açabilir. Böylelikle onların kültürlerini tanımak da sizin için bambaşka bir tecrübe olacaktır. Ayrıca bu yeni arkadaşlar birçok ülkede bağlantı edinmenizi ve ilerleyen kariyerinizde işe yarayacak dostlara sahip olmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda diğer kültürlerle karşılaşmak kendi kültürünüze yeni bir gözle bakmanızı sağlar, diğer insanların sizin kültürünüz hakkındaki fikirlerini öğrenir, yeni fikirler ve bakış açısıyla eve dönebilirsiniz. Yurt dışında eğitim alan öğrencilerimizin ortak olarak dile getirdiği yorum; ‘Hayatımı tamamen değiştiren bir deneyim oldu ve bugüne kadar yaptığım en iyi şeylerden biri’ şeklindeydi. Sizi de bu deneyime ortak olmaya değer buluyoruz.

‘Son Olarak’Sıklıkla soruluyor; yurt dışı dil okullarında konaklamalar nasıl oluyor? Gittiğiniz lokasyon ve seçtiğiniz kuruma göre değişiklik göstermesine rağmen her yerde öncelikle aile yanı konaklama bulunuyor. Öğrenci yurtları, misafir evleri, apartlar, paylaşımlı odalar, lüks odalar ve anlaşmalı oteller gibi seçenekler de mevcut. Ayrıca yine öğrencilerimize yardımcı olmak amacı ile İngiltere’de kurumumuza ait uygun fiyatlı bir öğrenci yurdu açtık. Peki, konaklamalar ne kadara mal oluyor? Hiç merak etmeyin. Her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulunuyor. Hepsi de kesinlikle özenle seçiliyor. Konforlu ve güvenli oluyor. York Yurt Dışı Eğitim ofisinde profesyonel ve özverili bir ekip ile çalışıyoruz. Ücretsiz danışmanlık sunuyor ve sizin adınıza vize işlem sürecini biz yürütüyoruz. Yurt dışında dil okulu dışında pek çok seçenek mevcut. Yaz okulu, lise, üniversite gibi. Bu alanlarda da akademik danışmanlık sunuyoruz. Yani kısacası yurt dışında eğitim hayalinizi gerçekleştirebilir, hem kişisel gelişiminize katkıda bulunabilir, hem de kariyerinizde sıçrama yaşayabilirsiniz.

Size uygun eğitim programını keyifle tasarlamaları için danışanlarımızla iletişime geçebilir, form bırakabilir ya da Nişantaşı’ndaki ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.  

 

İrem Ünal - EC Vancouver

 

Bu yazıya; çok sevdiğim ve her gün özlediğim Kanada’ya selam ederek başlamak istiyorum. Kanada’yı özlüyorum çünkü hayatımın şu ana kadar ki en mutlu, en huzurlu günlerini orada geçirdim.

Bir dil okulu macerasıyla başladı bütün bir hikaye…

Kariyerime yön vermeye çalıştığım bir dönemdi ve ne yapacağıma bir türlü karar veremiyordum. Hemen araya not düşeyim; güzel bir okuldan mezun ve mesleğini icra etmeye başlamış bir avukatım. Yerel işlerle uğraşıp günün birinde kendi ofisimi açmak mı yoksa İngilizcemi geliştirip uluslararası işler yapan kurumsal yerlerde çalışmak mı? Nasıl bir yol çizmeliydim?

 

Seçeneklerden ağır basanı, uluslararası bir firmada çalışmaktı ve bunun için İngilizcemi geliştirmem şarttı. İngilizce eğitim almak için yurt dışına çıkmanın en doğru yöntem olduğunu düşünüyordum. Ancak ne kadar sürede İngilizcemi istediğim seviyeye getirebileceğimi ve bunu hangi ülkede yapacağımı; bu eğitim için ne kadar bütçe ayırmam gerektiğini bilmiyordum.

Bir gün bütün bu soruların yanıtını bulmak için araştırmaya başladım. Ve karşıma York Education çıktı. Ofislerine görüşmeye gittim ve kafamdaki her şeyi sordum. Onlar da büyük bir ilgiyle sorularımı tek tek yanıtladılar. Bu sayede ben de içime sinen kararlar verdim. Desteklerinden dolayı York Education ekibine özellikle teşekkürlerimi iletiyorum.

Ülke seçimine karar verirken biraz zorlandım. Ancak topladığım bilgiler sonunda Kanada’ya karar verdim. Kanada dolarının değerinin diğer ülke dövizlerine göre düşük olması, oradaki dil okullarının ve eğitimlerinin kaliteli olması, kullanılan aksanın temiz ve anlaşılır olması başlıca nedenlerimdi.

Ülkeye karar vermekle iş bitmiyor tabi ki; bir de şehir ve okul seçmek gerekli. Ben tercihimi Vancouver’dan yana kullandım. Orayı seçmemdeki tek sebepse, ülkedeki  en ılıman şehir olmasıydı. Çünkü ben soğuktan hiç hazzetmem. Farklı bir ülkeye gidecekseniz, böyle detayları da düşünmeniz gerekiyor.

Okula gelirsek; ben EC English School’da eğitim aldım. Çünkü programı en çok içime sinen okul orasıydı. Ancak genel hatlarıyla okulların hepsi eş değerdeler. Hem iyi eğitim veriyorlar hem de bir sorun yaşadığınızda sizinle mutlaka ilgileniyorlar.

Ülke ve şehir her şey tamamdı. Şimdi eğitim programımı ve yaşama süremi planlamam gerekiyordu. Intermediate seviyedeki İngilizcemi geliştirmek için en az 6 aylık bir sürece ihtiyacım olduğunu ön görüyordum. Planlarımı bu şekilde yaptım ve 6 buçuk ay kadar bir süre Kanada’da yaşayıp eğitim aldım.  Eğitim ve yaşam bir araya gelince, süre sonunda İngilizce seviyem Pre Advanced oldu. Yani; haberleri takip ediyor, günlük ihtiyaçlarımı karşılamak adına konuşabiliyor ve pek çok konuda takılmadan sohbet edebiliyordum.

Tabi, dil eğitiminin pek bir sınırı yok. Pre Advanced seviyesine gelince de durmamak gerek. Ancak bu seviye, gelmek istediğim noktada benim için gayet yeterliydi ve bunu kısa sürede halletmemin sebebi, Kanada’ya gitmemdi.

Sıcaklık açısından Vancouver doğru bir tercihti. Çünkü genellikle İstanbul’dan 6-7 derece daha soğuk oluyor. Havası genelde yağmurlu ve kapalıydı ama tertemizdi

Etrafta yeşil rengi yoğunlukta görmeniz kaçınılmaz. Burada herkes doğayla iç içe yaşar; kamp yapar, dağa çıkar, kayak yapar, bisiklete biner. Yani, mutlaka bir doğa sporuyla ilgilenirler. Mesela Vancouver’daki Whistler dağı kış olimpiyatları düzenlenen ve mutlaka görülmesi gereken bir dağ. Uzak gibi gelebilir ama yolda birbirinden güzel kumsalları ve ağaçlık alanları seyrederek giderken mesafeyi fark etmeyeceksiniz bile!

Vancouver mutlu bir şehir ve bu, size de yansıyor. Canlı, güvenli, huzurlu bir yer. Sosyalleşme açısından da zengin bir yer; asla sıkılmazsınız. Konserler, sanat etkinlikleri, galeriler, müzeler, eğlence mekanları, hokey maçları, kısacası ne ararsanız var! Özellikle hokey seviyor ve Canucks takımını destekliyorsanız, Kanadalılar sizi çok sevecek demektir! :)

Kanadalılar demişken; ne kadar sıcakkanlı ve kibar olduklarından bahsetmeden edemeyeceğim. İletişime açık biriyseniz, sokakta aynı yöne yürüdüğünüz biriyle bile sohbete başlayabilirsiniz. Çok konuşkan ve nezaket kurallarına özen gösteren insanlardır.

Ben eğitim sürem boyunca  “Homestay” adı verilen, aile yanında konaklama seçeneğini tercih ettim. Bu karardan fazlasıyla memnun kaldım. Ancak şunu belirteyim;  Kanada çok göçmen alan bir yer ve odalarını kurs öğrencilerine kiralayanlar  da genelde göçmen statüsündeki Asya yahut Avrupa kökenli insanlar oluyorlar.

Asyalı bir aileye düşerseniz bol bol pilav yiyeceksiniz demektir. : ) Ben Hırvat bir aileye denk geldim ve takdir edersiniz ki, şanslıydım. 65 yaşlarında ton ton çiftle yaşadım ve beni bal börekle beslediler. Aynı evde, benden başka iki öğrenci daha vardı ve ben de ekstra ücret ödeyerek kendime özel banyo kullanıyordum. Fakat maliyetinin fazla olduğunu farkettim ve başka bir kız öğrenciyle  ya da aileyle banyoyu paylaşmamın sorun olmayacağını düşündüm. Bu sebeple evimi değiştirdim. Bu arada Kanada’da farklı cinsiyetli öğrencilerin aynı banyoyu kullanması kesinlikle yasak!

Evimi değiştirirken okuldaki görevliler benimle gerçekten çok ilgilendi. Bu değişim için ekstra bir ücret de ödemedim. Eğer; evin temizliği, yemeklerin yetersizliği, rahat ders çalışma ortamının sağlanmaması gibi konularda sorun yaşarsanız, eviniz hemen değiştiriliyor.

İkinci ailem ise biraz da okuldaki danışmanlarımın çabalarıyla Kanadalı şeker bir aile oldu. Bu konuda da şanslıydım. Yemek, ulaşım ve insan ilişkileri bakımından hiç bir sorun yaşamadım. Her daim yardımcı olan, sevecen insanlardı. Bütün aile kutlamalarında birlikteydik; beni aileden biri gibi görüyor ve ayırmıyorlardı.

Lafı uzatmadan bitirmek istiyorum; çünkü anılarım beni duygulandırıyor. Gitmek isteyenlere tavsiyem; cesaretli olmaları ve dünyanın sadece yaşadıkları yârden ibaret olmadığını görmeleri. Dünyanın dört bir yanından dostlar edinin; ben hala ilk evimdeki arkadaşımı ve ikinci ailemi çok özlüyor ve görüşüyorum. Bunlar harika duygular; siz de tadın! Ayrıca, İngilizceyi öğrenin ve bu sayede karşınızda bambaşka kapıların açılabileceğini keşfedin. Prosedürleri hiç düşünmeyin; zaten bunları acenteniz halledecek ve sizinle daima irtibatta olucaklar. York Education, beni bu yolculukta hiç yalnız bırakmadı.

 

Kanada maceramı kısaca sizlerle paylaştım. Bu mektubun sizi cesaretlendirmesini ve isteklerinizi gerçekleştirmeniz için yol açmasını temenni ediyorum.

 

Esen kalın…              

 

İrem Ünal

 
 
 

Eklenme Tarihi: 2017-12-18 17:32:20

2017-12-18 14:32:20