Lütfen bekleyiniz...

Geleceğin Şekillenmesi ile Yükselişe Geçen Meslekler
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Geleceğin Şekillenmesi ile Yükselişe Geçen Meslekler

Geleceğin Şekillenmesi ile Yükselişe Geçen Meslekler

 

‘Gelecek, geçmişin devamı olmayacak.’ Emre USTAOĞLUGünümüzde gözde olan ve iyi kazandırdığı söylenen mesleklerin dünyanın her geçen gün hızla değişen yapısı nedeniyle rafa kalkacağı düşünülüyor. Özellikle son 20 yıl içerisinde yaşanan değişimler şehirleşme, ulaşım, güvenlik, sağlık ve eğitim yapısı gibi pek çok alanda farklılık ve yeniliği beraberinde getiriyor. Hızla değişen yapı ve gelişen teknoloji ile yeni iş alanlarına ihtiyaç artıyor. Ayrıca bu iş alanlarında yeni departmanlar ve meslekler oluşmaya başlıyor. Peki, öngörülen gelecekte gelişmesi gereken alanlar ve bu alanlara bağlı meslekler hangileri? Sizin için fütürist bir araştırma yaptık ve yükselişe geçen meslekleri kaleme aldık.

Gelecek Hızla İnşaa Ediliyor!Değişen yaşam koşulları ve demografik özellikler nedeni ile tarih boyunca birbirinden farklı ve yeni meslekler oluşturduk. Bundan 5-10 yıl önce bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz yenilikler hayatımıza çoktan girdi ve geleceğin hem parlayan hem de çok kazandıran mesleklerini faal hale getirdi. Peki, öngörülen gelecekte dünyayı güzelleştirmek ve yaşamımızın sürdürülebilirliğini korumak adına gelişen yeniliklerin öncüsü olacak gençler için neler yapmalıyız? Bizim onlara ihtiyacımız olduğu gibi onların da, kendi geleceklerini kusursuz şekilde inşa edecekleri bilgi ve eğitime ihtiyaçları var. Böylece dünyanın yeni çağlara ve yeni devrimlere tanıklık etmesini başarabiliriz.

Bunun için ise;

Bilgisayar ve Teknolojiİlk sırayı açık ara kodlama, işleme ve depolama yapmayı sağlayabilecek araçların ve alanların geliştirilmesi alıyor.  Sahip olduğumuz her şey hızla dijital bilgiye dönüşüyor. Bundan yaklaşık 10 yıl önce ‘Facebook’ denilen olgu birden hayatımıza girdi. Basit bir şekilde düzenlenen panelden ilkokul arkadaşlarımıza ulaşıp iletişim kurduk. Fakat aslında görmediğimiz kısımda ciddi bir devrim gerçekleşiyordu. Yeni bir yazılım ve kodlama tekniği geliştirilmişti. İnternet dünyasını ve altyapıyı hızla değiştiren ve farklı yeniliklere öncü olan bu kod parçalarını keşfeden insan, şuan dünyanın en başarılı ve zengin insanlarından biri. Kaydet, sil, düzenle komutları hayatımıza yerleşti ve dahası robotlar insanların rolünü oynamaya çoktan başladı bile. Eskiden kitaplar, yazıtlar, resimler varken şimdi ‘Google Arama Motoru’ var. Dünya dışı bilgilere bile tek bir tuşla hızla erişiyoruz. Fakat Google’da bir uygulama, yani aslında internetin sadece % 10’luk kısmını oluşturuyor. Tüm internet alanımızı ‘Google Veritabanı’ oluşturuyor. Her sonuca Google araması ile ulaşıyoruz. Fakat Google’ın oluşturulduğu kısma Google üzerinden ulaşım ne yazık ki yok. Yani kısacası görünmeyen ve keşfedilmeye açık pek çok teknolojik oluşum mevcut. Sırrını çözme ve geliştirme yeteneğine sahip insanlara ihtiyaç her geçen gün artıyor. O nedenle gençlerin internetin merak alanlarına balıklama atlamasını tavsiye ederiz. Çünkü artık hiç bir şeyi kodlamadan veya dijitalleştirmeden hareket edilemeyecek!
Peki gençler bilgisayar ve teknoloji alanında neler yapabilir?

 

Veri Tabanı Analizi ve Yönetimi;

Bilişim Teknolojileri alanı altında yer alan bu bölüm, sorunsuz çalışan veri tabanı tabloları tasarlamak üzerine verilen eğitimleri kapsar. Bilişim dünyasının ilk adımını ve en önemli unsurunu içinde barındırır. Bilgileri depolamak ve ihtiyaç duyulduğunda erişebilmek! Günümüzde her alanda; hastane, mağaza, otel vb. yerlerde yapılan işlemler dijital ortamdan yönetiliyor. Analiz ve bir veri tabanı modeli çıkarma işini yapabilmek size yeni veri tabanı geliştirebilme olanağı kazandırıyor. Gelişen her veritabanının güncel kalması ve normalizasyonunu koruması günümüzde önemli rol oynuyor. Bu nedenle bu alanda analiz, yönetim ve tasarım yapacak pek çok yeteneğe ihtiyaç var.

Siber Güvenlik;

Pek çok önemli bilgiyi dijital ortamda depolamak ve yönetebilmek; bu bilgilerin korunması gereksinimini de beraberinde getiriyor. İşte bu nedenle; ‘Siber Güvenlik’ sürekli olarak sürdürülmesi ve geliştirilmesi gereken bir sektör halini aldı. Ulusal bilgilerden kişisel bilgilere kadar pek çok konuda bilgiyi korumak adına teknolojik güvenlik oluşturulması zorunluluk haline geliyor. Bu durum aynı zamanda ‘güvenlik mühendisliği’ ve ‘security yazılım’ uzmanlığı gibi meslek kollarının da oluşmasına olanak tanıyor. Hatta gelecekte ihtiyacın artacağı öngörüldüğü için günümüzde bu alanda eğitim veren enstitüler çoğalmaya başladı bile.

Nanoteknoloji;

Kuantum mekaniği teorileri ile ulaşılan ve geliştirilen bu alan; maddenin büyüklük ihtiyacının altındayken ortaya çıkardığı özel niteliklerin araştırılması ve kullanılmasına olanak tanıyor. Nanoölçek boyutlarda yeni materyaller geliştirmek ve atomik ölçekteki maddelerin kontrolünü sağlayabilmek için günümüzde tüm devletler ‘nanoteknolojiye’ milyar dolarlık yatırım yapıyorlar. Gelecek teknolojinin yapılanması için; üst seviyede zeka, ilgi ve merak taşıyan insanlara bu alanda ihtiyaç gittikçe artıyor. Bu alanda yeteneğe sahip gençler gelecekte ‘teknolojinin bilim adamları’ olarak anılacaklar. Ayrıca bu insanların elektrik, inşaat, kimya ve makine mühendisliği alanlarında büyük faydalarını göreceğiz.

Yapay Zeka;

Tabi ki tüm bunlarla bağıntılı olarak geliştirilen teknoloji unsurları ve araçlarının en önemli yapıtaşını yapay zeka oluşturacak. Bilgisayardan robotlara kadar pek çok aracın görevlerini kullanıcı odaklı olarak yerine getirme kabiliyeti yapay zeka ile sağlanacak. Ciddi ustalık isteyen bu alanda; insanın düşünme yöntemlerini analiz edebilecek ve bunlara uyumlu yapay yönergeleri yaratabilecek yeteneklere oldukça ihtiyaç duyulacak. Bu işi yapanlar yani yapay zeka tasarımcıları, gelecekte insan aklından bağımsız olarak kendi kendini geliştirip güncelleyebilecek önemli projelere imza atacaklar.

Bilgisayar ve Teknoloji alanında yükselişe geçen meslekler bu şekilde iken dünya çapında ünlü ve prestijli pek çok üniversite bu alanlarda eğitim imkanı sunuyor. İşte o üniversitelerden bazıları;

Toronto ÜniversitesiHem yaşam hem de eğitim kalitesi dünya çapında bilinirliğe sahip olan Kanada, en seçkin eğitim kurumlarına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk onda yer alan Toronto Üniversitesi, Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri alanında ise birinci sırada yer alıyor. Yukarıda saydığımız alanlar ve bu alanların alt kırılımlarından oluşan pek çok bölüme ev sahipliği yapıyor. Ağ İşletmenliği, Web Programcılığı ve Veri Tabanı Programcılığı bu bölümlerden bazılarını oluşturuyor. Her alanda uluslararası öğrencilere kapısı açık olan bu üniversitede yıllık 10.000- 16.000 CAD arasında değişen ücretler ile Bilgisayar ve Teknoloji alanlarında eğitim almak mümkün.

California Institute of Technology (Caltech)ABD'nin California eyaletinde, Los Angeles şehrinin Pasadena bölgesinde bulunan Caltech, bilim ve teknoloji dallarına ağırlık vermiş önemli teknik üniversitelerden biridir. California Teknoloji Enstitüsü ayrıca ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA)'ya ait ‘Jet Propulsion Laboratory'nin yönetimi ve işletiminden de sorumludur. Öğrenci sayısı yaklaşık 2100 olan küçük bir okul olmasına rağmen, Nobel ödülleri, öğretim üyelerinin yaptığı yayınlara verilen referanslar ve çeşitli üniversite sıralamaları gibi ölçütlerle dünyanın ilk on üniversitesi arasında yer alır ve MIT'den sonra dünyanın en iyi ikinci teknik üniversitesi olarak bilinir. Ayrıca Bilgisayar ve Teknoloji alanında kendini geliştirmek isteyen pek çok gencin hayalini süslemektedir.

 

University of California Santa Cruz

 

Silikon Vadisinin yükselen yıldızı olan bu eğitim merkezi bünyesinde yürüttüğü pek çok partnerlik ile dikkat çekiyor. Google, Youtube, Apple ve General Electric gibi dünyanın önde gelen şirketlerinde; ‘extension’ programı kapsamında staj fırsatı imkanı sunan bu üniversite, Bilgisayar ve Teknoloji alanında  eğitim imkanlarını her geçen gün geliştiriyor.
Ayrıca yukarıda saydığımız bölümlerde kendinizi geliştirebilmeniz adına pek çok seçeneğin yanında online eğitimler de mevcut. University of California Santa Cruz bu konuda imkan sunan kapsamlı kurumlardan biri. İşletme, Mühendislik ve Biyosistemler alanlarını kapsayan eğitimler; Proje Yönetimi, Bilgisayar Programcılığı, İnternet Programcılığı ve Teknik Yazım bölümlerinde verilir. Aşağıdaki link online eğitim programı hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

UCSC Silicon Valley Extension

Ayrıca UCSC bünyesinde yer alan kısa süreli eğitim programlarından biri de ‘Gaming’ üzerine. Bu noktada ‘gaming’ konusuna da kısaca değinelim. Tüm dünyada yükselişe geçmiş olan interaktif medya bünyesinde yer alan bu bölüm oyun üretiminin yaratılış kavramını öğretmek üzere 12 aylık  yoğun bir eğitimi kapsıyor. 1 yıllık eğitim süresinde geliştirme araçlarını kullanarak hayalinizdeki oyun fikrini hayata geçirme şansı buluyorsunuz. Bu alandaki yükseliş özellikle bilgisayarda sürekli oyun oynayan çocukları serbest bırakmamız gerektiğinin habercisi. Son 5 yıldır sessizce devleşen; biletlerinin 2 saatte tükendiği, oyun zekasının uluslararası seviyeye ulaştığı ve milli sporcu derecelerinin verildiği turnuvalar dünyada bambaşka bir akımı başlattı. Bu nedenle Silikon Vadisinin dev üniversitesi tarafından da master konusu oldu. Gittikçe büyüyen ve rağbet gören bu alanda ülke olarak daha şimdiden, E-spor turnuvaları ve dünya ligindeki birinciliklerimizle Avrupa ve Asya’da lider konumdayız.

Saydığımız kurumlar dışında Teknoloji ve Bilişim alanlarında önde gelen diğer kurumlar ise;

Carnegie Mellon University
University of California Los Angeles (UCLA)
Oxford University
Harvard University
University of Cambridge

Ayrıca Türkiye’deki hemen hemen her meslek lisesi Bilişim Teknolojileri alanında eğitim sunmaktadır. Genç yaşta kendini geliştirmek isteyen öğrenciler Türkiye’de ya da uluslararası liselerde bu alanları tercih ederek güçlü bir kariyerin temellerini atmaya başlayabilirler.

Yaratıcı Medya ve Pazarlama

 

Yükselişe geçen alanlardan ikincisini tabi ki dijital medya ve iletişim alanları oluşturuyor. Bilgisayar ve Teknoloji alanı ile paralel ilerleyen bu alanda yine pek çok bölüm ve bu bölümlere ait meslek açıkları bulunuyor. Çünkü, kodlanan ve dijitalleştirilen her şeyin aynı zamanda bir ön yüze yani görünüme sahip olması gerekiyor. Tüm kodlanan yapıların görsel olarak tasarlanması ve önümüze taşınmasından sorumlu olan kişiler analitik alanlardan daha çok yaratıcı alanlara ilgi duyan kişilerden oluşuyor. Yani ressamlar, tasarımcılar, heykeltıraş, senarist ve editörler gelecekte atölyelerden ofislere ve ajanslara taşınacak ve grafik, görsel ve dijital tasarımcılar halini alacaklar. Geleceğin gözde iş ilanlarında arananlar; simülasyon tasarımcısı, illüstratör ve oyun tasarımcıları olacak. Eğer siz de yaratıcı yeteneklere ve dijital-teknolojik kafaya sahipseniz hemen bu bölümlere yönelmeye başlayın derim.

Dijital Medya ve Dijital İletişim;

Elektronik ortamda kitle iletişim araçlarını oluşturan her türlü platform dijital medyayı kapsıyor. Dijital medyanın en önemli özelliği ise; masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan avuçiçi cihazlara kadar her alandan ulaşılabilir olmasıdır. Dijital medya sayesinde, görüntü, ses, metin ve daha bir çok yöntem ile büyük miktarlarda veri ve içeriği paylaşılabilir hale getirebiliyoruz. Dijital medya gelişiminde öncü olan ve gelecek iletişimin şekillenmesinde önemli rol oynayan buluşlardan bazılarını, hız ve kalitesini koruyarak minimalize halde kullanıma ulaşabildiğimiz örneğin, iPhone gibi cihazlar oluşturuyor. Bu gibi cihazlar, app’ler yani uygulamalar ile günlük hayatımıza pek çok kolaylık getirmek amacı ile her geçen gün gelişiyor. Buna bağlı olarak insanların online iletişim kurma biçimleri de önemli ölçüde değişiyor. Bu da dijital medya ve iletişimin iş alanlarında kullanımının yaygınlaşmasını sağlıyor. O nedenle yeni iş ve meslek alanları hızla güncel hale geliyor.

Content (İçerik) ve Reklam;

Bir web sitesinin kullanıcılara yönelik hazırlanmasını sağlayan her türlü yayına content adı verilmektedir. Geneli yazılardan oluşan content, günümüzde içinde diğer öğeleri de barındırabilmektedir. İnternetin kurulumu bütünü ile ‘Content Sharing’ kavramına bağlıdır. Bir web sitesini ziyaret amacı her ne olursa olsun öncelikli olarak bilgi almaya yöneliktir. Bu noktada web sitesindeki içerikler en net bilgiye, kaliteye, okunaklılığa ve diğer alt etkenlere sahip ise web sitesinin başarısını yüksek oranda etkiliyor. Günümüzde, tüm meslek kollarına ve şirketlere ait web sitesi zorunluluğu oluşmaya başlamış iken, orijinal ve özgün içerik üretebilen insan ihtiyacı da doğru orantılı olarak çoğalmıştır. Kısacası yazarlar ve bilgi aktarma yeteneğine sahip olanlar artık dijital alanda görev yapmaya başlıyor.
İnternet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojik gelişmelerin önemli hal almaya başlaması ile dijital ortamda yaratılan ve paylaşılan bilgilerin daha büyük kitlelere ulaşabilmesi için dijital reklam ağı oluşturulmaya başlandı. Web sitelerinin ve içerisindeki öğelerin daha fazla görüntülenmesini sağlamak için anahtar kelimeler ve hedef kitleler oluşturarak görüntülü ve yazılı reklam panoları oluşturmak bir hayli önem kazandı. Sitedeki trafik akışını hızlandırmak ve aksiyon almayı sağlamak için ‘internet reklamcılığı’ adı altında farklı ve yaratıcı çözümler geliştiriliyor. Tarih boyunca her alanda olduğu gibi dijital alanda da yine en büyük hisseler ‘reklam ve tanıtıma’ yatırılıyor. Kısacası; reklam tasarlamak ve dönüşüm sağlamak oldukça önemli ve bu işi yapanlar ciddi kazançlar elde edebiliyorlar.

İllüstrasyon ve Simülasyon Tasarımı;

Geleceğin önemli mesleklerini oluşturan alanlar arasında yer alan İllüstrasyon ve Simülasyon özellikle sanat ve yaratıcılık yeteneği yüksek kişilere hitap ediyor.
İllüstrasyon aslında bir nevi grafik tasarım alanının gelişmiş ve modernize edilmiş halini temsil ediyor. İnsanların her halükarda ve tüm alanlarda çizgiler oluşturma ve görünüm yaratma ihtiyacının hiç tükenmeyeceği söyleniyor. Çünkü dil ve yazı gibi öğelerden farklı olarak görseller, tüm dünya tarafından kısa sürede ve net şekilde anlaşılabilir olan güçlü ifadelerin başında yer alıyor. İllüstrasyon tekniği ise resimden farklı olarak doğada benzeri görülmeyen ve deneysel olarak kurgulamanın mümkün olmadığı kompozisyonlar oluşturmayı esas alıyor. O nedenle bu işi yapacak kişilerin çizim yeteneği ile beraber üstün yaratıcılığa da sahip olması önemli bir etken.
Simülasyon ise illüstrasyondan farklı olarak gerçekten var olan bir sistemin en yakın modelini dijital ortamda oluşturma işlemini kapsıyor. Bu çalışmalar pek çok alanda problem çözmekte önemli rol oynuyor. Özellikle tıp alanında geliştirilecek insan simülasyonları gerçek hayattan önce model üzerinde çalışma yapma ve sonuçları izleme imkanı sunabilir. 6 aşamadan oluşan simülasyon tasarımlarının gelişiminin uzun süre devam edeceği aşikar. Ayrıca Endüstri Mühendisliği problemleri, sosyal, askeri, ekonomik, temel bilim konuları ve tıp gibi pek çok alanda sıklıkla kullanılacağı öngörülüyor.

Oyun Tasarımı ve Sanal Gerçeklik (Virtual Reality);

Bilgisayar oyunları günümüzde oldukça yaygınlaşmış ve geniş kitleler tarafından talep gören popüler bir mecra halini almıştır. Aslında sanal oyun kültürü 90’larda hayatımıza yerleşmeye başladı. Günümüzde ise oyun konsollarının yerini teknolojik akımın katkıları ile her alanda alternatif sunan dijital ortamlara aktarmaya başladık. Bu konuda az bilinen en önemli şey ise aslında oyun tasarımcılarının oyunu kodlamaktan ziyade görselini oluşturma işini yapıyor olduğudur. Bir dövüş oyunundaki karakter öğesi kodlanarak oluşturulur ve o karakterin görünümü grafikerler ya da illüstratörler tarafından tasarlanır. Fakat karakterin hareketlerinin gerçekliğe uygun yansıtılması işini ise oyun tasarımcıları yapar. Yani oyun tasarımı işi aslında simülasyon alanının gelişimine doğru orantılı olarak büyümektedir. Oyun üretimi ve tasarımı alanları global sektörde yaygın olduğu için bu eğitimi alan kişilere uluslararası platformda iş imkanları yaratır.
Virtual Reality yani Sanal Gerçeklik alanı ise güncel ortamlarda kullanımı henüz yaygınlaşmamış fakat eğitim ve gelişim aşamalarının hızla devam ettiği bir sektördür. Oluşturulmuş birçok örneği vardır fakat ticaret kanalı henüz yaygın olarak gelişmemiştir. Bilgisayarlar tarafından taklit edilerek üretilen ve görsel tecrübeden oluşan ortama sanal gerçeklik denir. Görüntü dışında ses ve harekette barındırabilir. 3 boyutlu olarak uzay algısı şeklinde alan yaratmaya yarayan bu teknoloji günümüzde 3D yazıcı kullanımının artması ile hızla gelişeceğinin sinyallerini verdi. Okullarda bu alana ait eğitim veren Arttırılmış Gerçeklik bölümü bulunur. Bu bölümden mezun olacak gençler ise bu teknolojinin kullanılacağı; eğlence, eğitim, mimarlık ve inşaat, reklam ve medya, tıp gibi alanlar için tasarım, üretim ya da pazarlama yapabilirler.   

Yaratıcı medya ve pazarlama alanlarında eğitim sunan uluslararası kurumlardan bazıları ise;

Carleton University- KanadaKanada’da Otlawa ve Ontario’da kampüsleri bulunan Carleton Üniversitesi; bilgi teknolojileri bölümü altında yukarıdaki alanlarda eğitim imkanı sunan uluslararası bir kurumdur. 1942’de kurulan Carleton, dünya üniversiteleri arasındaki sıralamasını her geçen gün yükseltiyor. Uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümleri ise; Sosyal Çalışmalar ve Medya, Bilgisayar ve Matematik Bilimi ve Oyun Tasarımı. Yenilikçi çalışmaları ve kapsamlı eğitim imkanları ile Carleton University bu alanlarda kariyer hedefleyen gençlere ışık tutuyor.

Arizona State University -ABD1885 yılında Arizona'da kurulmuş olan Arizona State Üniversitesi aynı zamanda araştırma üniversitesi özelliği taşır. Times sıralamalarında 131. sırada yer alan okul, başarıları ile adından dünya çapında söz ettirmeyi başarmıştır. Yaklaşık 65.000 öğrencisi vardır. Amerika genelinde; Tempe, Glendale, Mesa ve Downtown Phoenix'te toplam 4 kampüsü bulunmaktadır. Arizona Üniversitesi bünyesindeki çeşitli fakülteler arasında yenilikçi sektörlere yönelik; Teknoloji ve İnovasyon ile Bilgisayar ve Oyun tasarımı bölümlerini barındırır. Yukarıdaki alanlarda eğitim sunduğu bölümlere 150 ülkeden öğrenci kabul etmektedir. Yıllık ortalama eğitim ücreti ise; 20.000-28.000 USD arasındadır.

Lawrence Technological University –UKLTU İngiltere’de bulunana ve benzersiz kariyer imkanları sunan teknoloji odaklı bir eğitim kurumudur. Problem çözme odaklı, deneysel öğrenmeye yönelik “kuram ve uygulama” yaklaşımına sahip olan LTU’da, az mevcutlu sınıflarda öğrenciler ve akademisyenler arasında gerçek bir öğrenme ortaklığı sağlanır. Bu nedenle başarısı oldukça yüksektir. 48 milletten uluslararası öğrenci kabul eder ve yıllık eğitim ücretleri 26.000 USD civarındadır. Bünyesinde yer alan Bilgisayar ve Matematik Bilimi bölümü altında toplam 12 alanda yaratıcı medya ve pazarlama adına eğitimler sunmaktadır. Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım bölümü ise ikinci en çok tercih edilen bölümüdür.

Bu alanda eğitim sunan diğer üniversiteler ise;

University for the Creative Arts –UK
Brunel University London
Sacred Heart University – ABD
Illinois Central College- ABD
University of the Arts London

Diğer yükselişe geçen meslekler ise; Tıp, Gıda, Tarım, Hayvancılık, Doğa Bilimleri, Çevre ve Ulaşım alanlarını kapsıyor. Hızla çoğalan ve büyüyen nüfus nedeni ile yaşlanan insan sayısı da bir hayli artıyor. Bu nedenle her zaman olduğu gibi tıp dünya çapında sürekli gelişen ve meslek açığı bulunan bir alan olmaya devam edecek. Tıp dışında, ülkemiz açısından her daim önem arz eden gıda, tarım ve hayvancılık alanları da gelişen teknoloji ile büyümeye ve yön değiştirerek yeni mesleklerin oluşumuna elverişli olacak. Yine nüfus artışı ile birlikte şehirleşme de devam ediyor. Bu nedenle doğal alanların korunması ve çevre düzenlemesi adına yenilikler yapmak gerekiyor. Doğal kaynaklar ve enerji tüketimi adına tasarruflu çözümler aramaya devam ediyoruz. Ayrıca ulaşım alanlarının gelişmesi ve düzenli hale gelmesi de önemli unsurlardan biri. Peki bu alanlarda yükselen meslekler hangileri? Bir de onlara göz atalım.

Enerji Sistemleri ve Mekatronik Mühendisliği;

Ülkemizde 2008 yılında müfredata giren ve 2011 yılında İŞKUR’un en popüler bölüm seçtiği Enerji Sistemleri Mühendisliği, kendi alanı altında pek çok bölümde çalışma ve gelişme imkanı sunmaktadır. Dünya üzerinde bulunan tüm enerji kaynaklarının kullanılabilir hale getirilmesi, hesaplama, tasarım, uygulama, raporlama ve kalite- kontrol süreçlerini içinde barındırır. Ayrıca günümüzde kullanılan enerji alanlarının daha verimli ve tasarruflu hale getirilmesi işlemlerini üstlenir. Ayrıca tüm bunlar yapılırken çevreye etkilerinin gözlenmesi ve zararın önlenmesi de önemli kıstaslardan biridir. Artan nüfus ile enerji açığı doğru orantılı olduğu için bu alanda görev yapacak kişilere hem ülkemizde hem de dünya çapında ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. O nedenle geleceğin şekillenmesi adına önemini uzun bir süre daha koruyacağa benziyor. Enerji sistemleri mühendisliği ile orantılı olarak yükselişe geçen bir diğer meslek ise; Mekatronik Mühendisliği. Bu alan Makine, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliğinin birleşimi ile oluşan ve gelişen bir alandır. Bu nedenle oldukça kapsamlıdır ve pek çok sektöre hitap etmektedir. Teknolojik tasarım yapabilen mühendislerin yetişmesi adına oluşturulan bu alan; gelecek yıllarda mühendislik mesleğinin farklı bir boyut kazanmasına ve mühendis ihtiyacının artmasına neden olacak.

Güneş Enerjisi;

Yenilenebilir enerji kaynakları bölümü içerisinde yer alan güneş enerjisi, günümüzde artan enerji tüketimi ve değişen iklim koşulları nedeni ile kullanımı pek çok alanda artacak bölümlerden biridir. Çünkü solar enerjinin yeryüzündeki dönüşümü diğer tüm enerji kaynaklarından kat kat daha fazla enerji açığa çıkarmaktadır. Ayrıca çevresel olarak temiz bir enerji kaynağıdır. O nedenle ne kadar çok alanda faydalanabilirsek o kadar katkısını göreceğiz. Günümüzde hali hazırda pek çok yöntem ile faydalanılan güneş enerjisi, gelecekte otomobillerden, telefonlara ve diğer elektronik araçlara, mimariden, elektrik üretimine kadar birçok alana yayılacaktır. Ayrıca buhar, ısı, sıvı ve gaz halinde trans edilerek daha nice alanda değerlendirilmesi için geliştirilmeye çalışılacaktır. Dünya tarihi boyunca enerjinin en önemli kaynağı daima Güneş olacak ve bu bölüme hakim olan pek çok kişiye çeşitli iş imkanları sunmaya devam edecek.

Gıda Mühendisliği;

Gelecekte mühendis ihtiyacının artacağı bir diğer alan ise; bilimsel veriler ile geliştirilen Gıda Mühendisliği olacak. Gıdaların keşfedilmesi ve pek çok sektörde güvenli şekilde kullanılması adına yürütülen bu alanda; Tarım, Orman, Sağlık, Maliye, Sanayi ve Ticaret adına dönüşümler elde edilmeye çalışılacak. Gıda Mühendisliği bölümü altında Gıda Bilimi ve Gıda Teknolojisi alanlarında atılım gerçekleştirecek eğitimli gençler için bir sürü iş imkanı oluşacak. Sabırlı, üst düzey akademik yeteneğe sahip, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında başarılı kişilerin yoğunluklu olarak bu alana yöneleceği ve gelir kaynaklarının yüksek olacağı öngörülmektedir.

Ergonomi Mühendisliği;

Çağdaş üretim tekniklerini kapsayan ve günlük hayatta kullanılan araç ve gereçlerin geliştirilip düzenlemesine odaklı bu bölüm, özellikle son yıllarda ofis ve ajans şeklindeki iş yerlerinde vazgeçilmez unsurlardan biri. Genel olarak iş yerlerinde dekorasyonla uyumlu olarak yaratıcı, dinamik ve pratik çözümler yaratmayı esas alan Ergonomi Mühendisliği, çalışma sisteminde gerekli yapılanmalar ile ergonomik ortam oluşturarak çalışan verimini arttırmayı sağlamaktadır. İş sahaları arasında endüstri ve finans kurumlarından, kurumsal şirketler ve özel şirketlere kadar pek çok çeşitlilik mevcuttur. Gelecek 10 yıl içerisinde şuan olduğundan kat kat daha fazla açık oluşacak mesleklerden biridir. Ergonomi Mühendisliği ile bağlantılı olarak Tasarım Mühendisliği bölümü de yükselişe geçmeye aday alanlar arasındadır.

Geri Dönüşüm Uzmanlığı;

Geri dönüşüm; gelişen teknoloji ile beraber ülke kaynaklarını tüketmeden yerine koymak adına yüklü miktarlarda yatırım yapılan en önemli alanlardan biri halini aldı. Geri Dönüşüm Mühendisliği kapsamında; çevreyi yapılandırmak ve doğada oluşacak zararın önüne geçmek adına, su, endüstriyel atık, karton, şişe, koli, kağıt vb. atıkların tamamı ham maddeye dönüştürülmek üzere analiz ediliyor ve yeniden kullanım alanları aranmaya çalışılıyor. Ülkemizde bu alanda eğitim veren pek çok kurumun yanı sıra bu işi yapan önemli firmalarda bulunuyor. Gelecekte neredeyse her sektörde hizmet verecek ve geri kazanım ile bertaraf yönetimini üstlenecek olan geri dönüşüm uzmanlarını bir hayli karlı iş imkanları bekliyor.

Green Architecture (Yeşil Mimari);

İsminden de net olarak anlaşıldığı gibi doğa bilimleri ve çevre koruması adına geliştirilen bu meslek kolu; şehirleşmenin çevreyle dost şekilde gerçekleşmesi için yapılan gelişmeleri kapsar. Tükenen dünya kaynaklarının önüne geçmek ve sürdürülebilir kalmasını sağlamak özellikle, dengenin her an bozulabileceği şu dönemde, bozulmadan tutunmayı sağlayacak bu kritik mesleğin popülasyonunu arttırdı. Daha doğrusu bu alanda yapılan çalışmalar zorunlu hale geldiği için yaygınlaşmaya başladı d

Eklenme Tarihi: 2017-12-05 17:06:33

2017-12-05 14:06:33