Lütfen bekleyiniz...

Film Ambiyansında İngilizce Öğrenmek
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Film Ambiyansında İngilizce Öğrenmek

Film Ambiyansında İngilizce Öğrenmek

İngilizce öğrenmek istiyor fakat bir türlü başaramıyor musunuz? Zor geliyor ve sıkılarak bırakmayı mı tercih ediyorsunuz? Siz yinede erkenden vazgeçmeyin! Çünkü sunacağımız yöntem ile İngilizce öğrenmek kolaylaşıyor ve keyifli hale dönüşüyor. Herkesin severek uygulayacağı bu etkili yöntem için gerekenler sadece bir televizyon ve bolca patlamış mısır! Film başlıyor…

Film İzlemenin İngilizce Öğrenmeye EtkileriBilim adamlarının ve hatırı sayılır eğitimcilerin sundukları tezlere göre; ‘bir şeyi öğrenmekte zorluk çekmeniz aslında yanlış metodu kullanıyor olmanızdan kaynaklanır’ şeklinde. Yani bir şeyleri öğrenmek ile uygulama yeteneğine sahip olmak arasında fark var. Örneğin; Gitarın nasıl çalındığını herkes anlayabilir ama sadece bazıları gitar çalabilir. Bu farka neden olan şey ise öğrenme metodudur. Her insanın görsel ve işitsel yönleri farklı kuvvettedir. Bazılarımız duyarak kolayca öğrenir bazılarımız ise görmek ve uygulamak isteriz. Bu durumdan bahsetmemin nedeni aslında yeni bir dil öğrenmek konusunda mutlak bir yeteneğe sahip olduğunuzu farkına varmanızı sağlamak. Kısacası; İngilizce öğrenemiyor olmanızın nedeni siz değilsiniz.

Peki İngilizce öğrenememenizin sebebi ne? Pek çok farklı sebep olabilir fakat en sık rastlanan sebep maruz bırakılmış olmak. Kendinizi bu güne dek yanlış yöntemler ile ve baskı altına sokarak İngilizce öğrenmeye maruz bırakmış olabilirsiniz. Halbuki İngilizce sadece farklı bir iletişim kanalıdır. İşte o iletişim kanalını açacak en basit yöntemi kavrarsanız yeni bir dil öğrenmek sandığınızdan da kolay hale gelebilir.

Bildiğiniz tüm öğrenme yöntemlerini unutun! Çünkü şimdi asıl konumuz olan film izlemenin etkilerine geçiyoruz. Size hitap eden tüm yöntemler severek izlediğiniz yabancı filmlerde mevcut. Çünkü filmler hem görsel hem işitsel hem de tepkisel ambiyansa sahiptir. Kısacası ortak bilincimizi harekete geçirir. Film izlemek gibi odaklanmakta güçlük çekmeden gerçekleştirdiğimiz eylemler sırasında öğrenme algılarımız bütünüyle serbest kalır. Kendimizi rahat ve keyifli hissederken hafızamız zorluk çekmeden ve bize fark ettirmeden sürekli bilgi kaydeder. Kısacası yabancı filmlerdeki havalı replikler İngilizce öğrenmeye giden en etkili yollardan biridir.

Filmlerden İngilizce Öğrenmek İçin Öneriler


En büyük altyazılar lütfen!İlk olarak İngilizce seviyenizi kendinize itiraf edin. Eğer başlangıç ve orta seviyede iseniz zaten bildiğiniz ve sevdiğiniz bir filmi seçerek başlayın. Çünkü anlatılan hikayeyi biliyor olmanız olayları takip etmenize gerek kalmadan dile odaklanmanızı sağlar.

Bir diğer önemli unsur ise altyazı. Türkçe altyazı bilinenin aksine en etkili yollardan biridir. Çünkü seslendirilen şeyin anlamını zorlanmadan fark etmenize olanak tanır. Farklı anlarda tekrar eden kelimeler anlamını bildiğiniz takdirde aklınızda kalır. Türkçe altyazılar size basamak atlattığında ise hiç duraksamadan İngilizce altyazıya geçin. Kendinize meydan okuyun ve İngilizce altyazıda tanıdığınız kelimeleri yakalamaya çalışın. Eğer cümlenin genelinde bilinmeyenler çoğunlukta olsa bile 8 kelimeden bildiğiniz iki kelime oyuncunun duygusu ile birleşip diğer 6 kelimenin gizemini ortaya çıkaracaktır.

Siz yine de fazla abartmamaya çalışın…Destansı, uzun, hareketli, felsefi ve güçlü filmler yanlış tercih olabilir. 3 saatlik bir Stephen King filmi İngilizceye hakim olmanızın aksine, kafanız karışmasına ve soğumanıza neden olabilir. Siz en iyisi standart 90-100 dakikalık biraz komik, biraz duygulu ve basit diyaloglu filmleri tercih edin. Unutmayın ki önceliğiniz dile odaklanmak dil aksın ve anlaşılsın yeter, Oscar’a aday olmasa da olur.

Teneffüs önemli!90 dakikalık film Türkçe olsa bile arada mutlaka kelimeler ve cümleler kaçacaktır. O nedenle yeni öğrenmeye çalıştığınız dildeki filmi izlerken kısa teneffüsler verin. 20 dakikada bir ara vererek devam etmeden önce kendinizi dinlendirin ve tekrar başlayın. Hatta sevdiğiniz filmin en can alıcı 5 dakikalık sahnesini 10 kez izleyin ve replikleri ezberleyerek sesli olarak telaffuz edin. Bu yöntem aksanınızı ileri seviyeye taşıyacak ve keyifle pratik yapmanızı sağlayacaktır.

Bazen yazmak da işe yarar!Bilmediğiniz ya da beğendiğiniz kelimeleri not alın. Nasıl yazıldığını bilmiyorsanız okunduğu gibi not alın. Daha sonra sözlükte anlamını bulun. Emin olun bu şekilde öğrenilen kelimeler daha uzun süre hafızanızda kalacaktır. Hatta bir adım ileri gidip sevdiğiniz replikleri not alıp muhabbet sırasında esprilerinize ekleyin. Kısacası dinlemekle yetinmeyin sık sık tekrar etmeye çalışın.

Film çeşidiniz bol olsun.Mesela sadece Amerikan sineması olmaz. İngilizce konuşulan tüm dünya filmlerine şans verin. Böylece farklı İngiliz aksanlarını kavrama olanağı bulursunuz. İngilizce öğrenirken bu önemli bir detaydır. Çünkü belki İngiliz aksanını anlamak size Amerikan aksanından daha basit gelebilir. Bunu keşfetmeniz önemli. Keşif sırasında ise; Harry Potter gibi sırf İngiliz aksanı ile ilerleyen hareketli filmleri, durgun ve hikaye gibi anlatılan sanat filmlerini ya da Guy Ritchie’nin Brad Pitt ile efsaneleşen Snatch gibi farklı aksanların iç içe geçtiği zengin filmleri tercih edebilirsiniz.

Bir ihtimal daha var o da; FluentU

 

En kolay ve en etkili yol: FluentU. O da nedir diyorsanız kısaca bahsedelim. Fluentu bir web sitesi ve burada sevilen pek çok film mevcut. Fakat diğerlerinden farklı olarak bu filmler aslında İngilizceyi filmlerden öğrenmek isteyenler için hazırlanmış. Yani içinde öğrenmeyi destekleyen çalışmalar var. Filmle birlikte indirdiğiniz klasörlerde bölümler, cümleler, konular ve örnek cümleler gibi çalışmalar mevcut. Bazı filmlerde açıklamalı ara videolar da bulunuyor. Hatta sadece İngilizce değil 9 farklı dil seçeneği mevcut. Çalışmalar sırasında filmden öğrenmeniz gereken kelimeler kullanıldığı sırada altyazıda sarı olarak beliriyor. Böylece fark etmenizi sağlayarak öğrenmenizi kolaylaştırıyor. Mutlaka göz atın derim.

FluentU sayfasına gitmek için tıklayın.Buna benzer bir diğer alternatifte İngilizce öğrenmeye yardımcı klasörler. Benzer şekilde sitelerden seçtiğiniz filme ait Word ve PDF şeklindeki dosyaları indiriyorsunuz, filmi açıp takip ederken bir yandan da laptoptan çalışma metinlerine göz atıp yöntemleri tekrar ediyorsunuz. Bu yöntem filme konsantre olmanıza biraz engel oluyor fakat yine de işe yarıyor! Bizden söylemesi…

York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı yılların tecrübesi ile yurt dışı eğitim ve yabancı dil eğitimleri konusunda ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyor. Kişiye özel eğitim planı tasarlıyor ve bünyemizde özel dersler ile dil eğitimi alanında çalışmalar yürütüyoruz.

Yurt dışı eğitim ve İngilizce öğrenmek hakkında ya da diğer seçenekler ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışmanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemizden form bırakabilir ya da Nişantaşı’nda ki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.
 

Eklenme Tarihi: 2017-12-05 16:29:41

2017-12-05 13:29:41