Lütfen bekleyiniz...

Çocuklar Yaz Okuluna Hazır! Peki Ya Siz?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Çocuklar Yaz Okuluna Hazır! Peki Ya Siz?

Çocuklar Yaz Okuluna Hazır! Peki Ya Siz?

Sevgili anne-babalarımız çocukların eğitimi ve kişisel gelişimi adına en doğru kararı vermek konusunda epey sıkıntılar çekiyorlar. Bize yaz okulu için başvuruda bulunan ebeveynlerin belli başlı sıkıntılarına yıllardan beri şahit oluyoruz. Gözünüzde büyüyen ve sizi endişe girdaplarına sürükleyen nedenleri ele aldık. O güzel ebeveyn yüreğiniz biraz olsun rahatlasın istedik. Tecrübelerimize dayanarak çocuklarınızı yaz okuluna sevgiyle ve ferah ferah uğurlamanıza yardımcı olacak bu yazıyı hazırladık.

 

‘Eller Kadir Kıymet Bilmiyor Annem’Öncelikle yaş sorunsalına bir açıklık getirelim. Mesela annelerimiz arıyor; ‘oğlumu yaz okuluna yollamak istiyorum fakat kendisi henüz çok küçük 14 yaşında’ diyorlar. Fakat biz sizi her yıl 03 ve 18 yaş arası yüzlerce öğrenci ağırlayan o en güvenilir kurumların en prestijli ve yüksek güvenlikli kampüslerinde yer verdiği programlara yönlendiriyoruz. Yani biraz klişe olacak ama bizim için ‘güvenlik yaştan değil baştan’ önemli. Yani evet, çocuğunuz elbette bir takım zorluklar ile karşılaşacak ama hangimiz hayatı öğrenirken ve deneyimlerken zorlanmadık? Yani aslında çocukların yeni bir ortama, yeni arkadaşlara ve yeni kurallara alışma hızını başta genel yaşantısı olmak üzere, en çokta anne-baba tutumunun etkilediğini görüyoruz. Yani siz hazırsanız, onlarda alışmaya hazırdır! Şunu da kabul etmek gerekir, aslında çok özler diye endişelenmiyor, çok özlemekten korkuyoruz. Kampa gitmeye dünden razı zıpır zıpır çocuklara çok rastlıyor olduğumuz için bu kanıya vardık. Çocuklar her ne kadar heyecanlı ve mutlu şekilde kampa gitseler de, ilk etapta mutlaka ısınma sürecinden geçiyorlar. Bu süreçte anneler çocukların sık sık evi aramasını istiyorlar. Biz bu durumun çocukların uyum sağlama sürecine negatif etki ettiğini görüyoruz. Yani uyumu kuvvetlendirmek yerine, her telefon ettiğinizde aslında zorlaştırıyorsunuz. Yaz okullarında zaten iletişim için çocuklara özel vakit veriliyor. Fakat, mesaj ve iletişim abartıldığı takdirde bazen hiç tam anlamıyla uyum sağlayamadıkları da oluyor. Bu konuda biraz sabırlı olup, tabiri caizse ‘bağrımıza taş basmak’ en doğrusu olacaktır.

 

‘ O bensiz yapamaz, kesinlikle çok arar.’Hiç endişelenmeyin! Çocuklar için kendilerini ispat edebilecekleri en güvenli ortam yaz okuludur. Hayatın her aşamasında, hepimiz zorluklar ile karşılaşırız. Yani aslında çocuklar, normal hayatlarında yaz okulunda olduğundan daha çok sıkıntı ile karşılaşıyorlar. Ebeveyn olarak siz mesafe ve diğer imkansızlıklar nedeni ile durumu içsel olarak zorlaştırıyor olabilirsiniz. Elbette çocuklar zaman zaman diğer çocuklarla iletişimde zorluk yaşayabilirler. Yaz okulu bu durumu prova etmek için en ideal ortamlardan biridir. Dil eğitiminin yanı sıra çocuklar, her koşulda haklarını doğru şekilde savunmayı, perspektif olmayı, farklı görüş ve inanışları hoşgörü ile karşılamayı da öğrenirler. Böylece “gerçek hayatta’’ daha bilinçli ve daha “farkında” olmalarının yolunu açar. Siz olmadan kendilerini elbette sizin yanınızda olduğu kadar rahat ifade edemeyebilirler ya da kendilerini idare etmek konusunda zorluk çekebilirler. Fakat bu konuda kendilerini aşmaları için en güzel ortamlardan biri olan yaz okullarında, yaşayarak öğrenme fırsatını onlara sunmanızı öneririz. Hem çocuğunuzun daha da olgunlaşmış olarak geri döneceğine emin olabilirsiniz.

Kişisel sıkıntılar dışında diğer önemli hususlardan biri de yemek konusu tabi. ‘Ne yer ne içer? Ya aç kalırsa?’ Çok yemek seçiyor, her şeyi yemiyor, bu konuda şikayet ediyorsa, evde bu yüzden ona özel yemekler pişiyorsa bile, yaz okulunda tabağına sadece kızarmış patates ve ketçap alıp sıradan ayrılması mümkün değil.  Merak etmeyin. Doğru beslenmeyi kendi kendilerine öğrenmeleri an meselesi. ‘Nasıl?’ Hemen söylüyorum, özellikle İngiltere’de okullarda kantin yok. Yani bizdeki gibi aile yemek parasını sene başında ödemiş olmasına rağmen yemekleri beğenmediğini söyleyerek kantine gitme şansı yok. Sandviç, döner, hamburger alabileceği bir yer yok. Yaz okullarında yemekte bir eğitimdir. Çünkü tanımaya gittikleri kültürü deneyimlemeleri için bulunmaz bir fırsattır. Genelde uluslararası bir mutfak var, çocuklara hitap eden şeyler sunuluyor. Üç öğün en az iki üç çeşit meyve var. Öğlen ve akşamları et-tavuk-balık en az iki çeşit, pilav, spagetti, püre, patates kızartması, börek var. Ayrıca yanında haşlanmış sebze, kızarmış mantar gibi seçenekler de oluyor. Bir de üstüne tatlı, pasta, dondurma en az bir çeşit var. Hemde hepsi oldukça sağlıklı. Yani çocuklar evdeki damak tatlarını hiç aramıyorlar bile. Çünkü mutfak her ne kadar uluslar arası olsa da, ülkenin kültür ve alışkanlıklarından bağımsız düşünemeyiz. Kullandıkları soslar bizden farklı, pişirme şekilleri farklı. Döndüklerinde size İngiliz pilavı iki minik hile ile nasıl Türk pilavı haline getirilir anlatırlarsa şaşırmayın. :)

‘Her gün dünyanın dört bir yanından felaket haberleri alıyoruz. ‘Bu konuda kesinlikle haklısınız! Televizyonda seyrettiğiniz, gazete ya da sosyal medyada karşılaştığınız olumsuz şeyler sizin daha korumacı ve dikkatli olmanıza neden oluyor. Oysa yaz okullarında, çocuklara hepimizin hayalini kurduğu “ideal dünya” sunuluyor. Aynı zamanda doğayla daha yakın ilişkide bulunmaları sağlanarak dünyadaki tek ev sahibinin biz insanlar olmadığı aşılanıyor. Çocuklar sevgi, takım ruhu ve yaratıcılık gibi değerler içinde güvenle eğitim görüyorlar. Onlar olan bitenin farkında bile değilken, bir sonraki adımının güvenliği dahi deneyimli çalışanlar tarafından ölçüp biçiliyor. Oyun arkadaşları, öğretmenleri ve okul personelleri aslında onların koruyucu melekleri. Dolayısıyla çocukların bulunduğu kamp ortamı, aslında geride bıraktıkları şehir hayatından çok daha güvenli hale geliyor. Hemen buraya ufak bir parantez açalım, burada anlattıklarımın çoğu genel olarak yurt dışındaki yaz okulu ve kamplarda temel prensipler olmakla birlikte uygulamada, özende, dikkatte ve kalitede farklılıklar hayatın her alanında olduğu gibi kaçınılmazdır. Bu noktada doğru bir danışmanlık hizmeti almak şart oluyor. Doğru okul, uygun program ve çocuğunuz için ideal atmosfere sahip şehrin seçilmesi gibi pek çok kriter profesyonel kişiler tarafından kolayca belirlenebiliyor. Gönlünüz rahat olsun ve gözünüz arkada kalmasın. 

‘Ben başında durmazsam adam gibi ders çalışmaz’Öyleyse kesinlikle onu yaz okuluna gönderin. Ders disiplinini eğlence ile edinebilecekleri en ideal yer. Öğrenciler ilk gün İngilizce sınav olurlar. Sınavı ciddiye alarak yaparlarsa seviyeleri gayet doğru tespit edilir. ‘Aman bütün sene okulda İngilizce gördüm, burada bari zorlanmayayım, kolay bir sınıf olsun.’ diye sınavı hakkıyla yapmaz ya da cevapları kafadan atarlarsa tabii ki seviyeleri doğru tespit edilemeyebilir. Bazen İngilizce hazırlık sınıflarından gelen öğrencilerde güzel bir gramer altyapısı olsa bile, sözlü sınavda tutuk olup kendilerini ifade edemedikleri için ilk hafta seviyeleri tam oturmayabiliyor. Ama endişelenmeyin, ilk hafta konuşamayan ama ikinci hafta yükselen öğrencilere çok rastlanıyor. Bu konuda temel kural, ellerinden gelenin en iyisini yapmaları. Okuldaki tüm öğretmenler titizlik ve özveri ile takipte bulunurlar. O nedenle yaz okulunda ders süresi kısa, serbest zaman daha fazladır. ‘O nasıl olur ya’ dediğinizi duyar gibi oldum. Hadi çocuğumuzun yaz okulundaki 24 saati nasıl geçer bir göz atalım. Sabah erkenden kalkıp kahvaltı ederler. Ardından İngilizce dersleri gelir, bu farklı okullarda farklı sistemlerle uygulanır ama genelde sabahtan ve yarım gün şeklindedir. Ardından öğlen yemeği ve aktiviteler gelir. Öğrencilerin ‘ben bu öğleden sonra  birşey yapmak istemiyorum, gidip uyuyacak ya da köşede oturacağım.’ deme şansı (bence şanssızlığı) bulunmuyor. Her öğrenci, diğer öğrencilerle kaynaşmasını, İngilizceyi pratik etmesini sağlayan bir aktivite yapmak zorunda. Üstelik bunu her gün 6-7 seçeneğin içinden kendisi seçiyor. Akşam yemeğinden sonra bütün öğrencilerin birlikte katıldığı bir akşam aktivitesi düzenlenir. Bahçede barbekü partisinden öğrenci diskosuna, açık havada düzenlenen yarışmalardan yetenek gecelerine kadar çok çeşitli ve yaratıcı alternatifler sunulur. Buna da katılmak zorunludur. Dünyanın her tarafından gelen öğrencilerle bir arada bu deneyimi yaşamak, gözlemlemek, parçası olmak esas. Akşam aktivitesinden sonra da yatakhanelere dönülür. Yani gün içinde derste edindikleri bilgiler akıllarında kalmasa bile mühim değil. Önemli olanda bu hatta.  Çünkü asıl ders, üzerlerinde hiçbir baskı hissetmeden kendi istek ve güvenleri çerçevesinde iletişim kurmaları için teşvik edilmelerinin sağlanması oluyor. Hem zaten çocuğumuzu yaz okuluna birazda eğlensin, yeni şeyler deneyimlesin, güzel anılar biriktirsin, farklı dostluklar edinsin, farklı bir kültür içinde keşif ve macera dolu bir yaz geçirsin diye yollamıyor muyuz?

Hazır konu buraya gelmişken, yazımı süre sorunsalına değinerek tamamlamak isterim. ‘Nereye gitsin? Ne kadar kalsın?’ Biz York ailesi olarak 14 yaş altındaki çocuklar için yakınlık nedeni ile Malta, Almanya ve özellikle İngiltere’yi tercih etmenizi öneriyoruz. 14 yaş üstü için Amerika ve Kanada gibi seçeneklerde mevcut. Öğrencinin ilgi alanına göre; Kodlama, klasik yaz, sanat, spor, macera ve yoğun akademik olmak üzere pek çok program seçeneği mevcut. Süreyi katılacağı program doğrultusunda belirlemek en doğru seçim olur. Ama yine de belirtmek isterim ki klasik bir programa katılan öğrenci haftada 20 saat dil eğitimi dışında geziler ve çeşitli aktiviteler ile tam kapsamlı eğitim hizmeti görür. Bu durumda minimumda 2 hafta katılım sağlaması dahi yeterli olacaktır. Gönlünüzden ne koparsa yani. :) Sonuçta çocuğunuza hayatı boyunca unutamayacağı bir yaz dönemi hediye etmenin büyüğü küçüğü olmaz. ;)

Dipnot

 

 Diliyorum sizi aydınlatacak ve yardımcı olacak yeterli bilgiyi sizinle paylaşabilmişimdir. Ayrıca yurt dışı yaz okulları hakkında merak ettiklerinizi bizimle iletişime geçerek profesyonel ve özverili danışmanlarımızdan ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

 

 

 

  

Eklenme Tarihi: 2017-12-07 13:49:08

2017-12-07 10:49:08