Lütfen bekleyiniz...

Çocuklar Kitap Sayfalarını Çevirmiyor, Telefon Gibi Kaydırıyor!
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Çocuklar Kitap Sayfalarını Çevirmiyor, Telefon Gibi Kaydırıyor!

Çocuklar Kitap Sayfalarını Çevirmiyor, Telefon Gibi Kaydırıyor!

Dijitalleşmeyle birlikte çocuklar agresif bir şekilde teknolojiyle buluşturuldu. Üstelik zamanın ‘tabletler bilgisayarların yerini alıyor’ kampanyaları pek karşılığını bulmadı ve beğenilmeyen tablet – telefonlar, ebeveynler tarafından çocuklara ‘itildi’.  Durum meyvesini verdi, sonuçlar ortaya çıktı ve kendisini tabletten – telefonlardan ayıramayan çocuklar için büyük arayışlar başladı. ‘En azından kitap okusun’ düşüncesiyle Kindle, yani elektronik kitaplar ile buluşturulan çocuklar,kısa zaman içerisinde fiziksel kitaplarla hiçbir şekilde iletişime geçemediler ve şu sıralar fiziksel kitapları hemen hemen unutmuş durumdalar.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre; çocuklar kitaplarla iletişim kurduklarında ilk başta ne olduğunu tam olarak farkına varamıyorlar, ardından kitabın sayfalarını ‘çevirmiyor’, ‘kaydırmaya’ çalışıyorlar.  İlginç bir detay var; bu kaydırmaların çoğunlu öncelikle dokunmayla, ardından da sola doğru kaydırmayla gerçekleşiyor. Şimdi ise, zamanında agresif bir şekilde çocuklarla buluşturmaya çalıştığımız teknolojiler, şimdi de çocuklardan tamamiyle soyutlanmaya çalışılıyor. Durum, aileler açısından tam bir ‘felaket senaryosu’ olsa da, araştırmalar, tabletlerin ve elektronik kitapların çocuklara okumayı daha fazla sevdirdiğini söylüyor.

Tahminlere Göre Tablet ve Elektronik Kitaplar, Okuma ve Yazma Yaş Ortalamalarını Aşağıya Çekiyor

Kitap-çocuk ilişkisi bir kabus olabilir fakat elektronikleşmenin, dijitalleşmenin bazı faydalı yönleri de var. Aynı çalışmaya göre, Kindle ve tabletler ile okuma alışkanlığı kazanan çocuklar fiziksel materyallere göre karşılaştırıldığında daha erken okumaya ve yazmaya başlamışlar. Dijitalden okuyan çocukların, aynı zamanda dil bilgisi ve kelime bilgisinin de daha yaygın olduğu da gösteriliyor.  Elbette dijital içeriklerin daha kolay ve daha uygun fiyatlar ile ulaşılabilir olması da ebeveynler açısından da kolaylıklar barındırıyor. Hal böyle olunca, kütüphaneler gittikçe azaldı, fiziksel kitapların fiyatları yükseldi. Arada rekabet açısından büyük farklar oluştu.

 

Dünya çapında okuma alışkanlıkarında bir erozyon olduğu gayet açık ancak bu göstergeler bize, 7-12 yaş aralığındaki çocukların okuma repertuarlarında da değişiklikler olduğunu açıkça belli ediyor. Dijital mağaza indekslerine göre çocuklar için satın alınan elektronik kitaplar, ağırlıklı olarak eğitim kitapları değil yetişkinlere yönelik hazırlanan hikaye kitapları oldu.

Son dönemlere göre sıralanan, kategorilere göre çocukların kitap satın alma alışkanlıkları:

 

  • Bilim kurgu / Fantastik romanlar
  • “Nasıl Yapılır” temalı kitaplar
  • Yemek pişirme kitapları
  • Seyehat kitapları
  • Bilgisayar satın alma dergi ve kitapları

 

Sadece bu ayrıntılar değil, göze çarpan bir başka ayrıntı daha var; çocuklar Kindle ve tabletler ile okuma alışkanlıkları kazandıkça okuma yetisi gösterdikleri alanlar da elinin altındaki cihazlarla eş değer seviyede oluyor. Yani, dijital ortamda geçirilen süreler artış gösterdikçe, çocukların dijital konulu kitaplara, bilgisayar kitaplarına ve teknoloji broşürlerine gösterdikleri ilgi de artıyor.

Dijitalleşmeyle, çocuklar şoklama seviyesinde teknolojiyle tanıştı ve bu teknolojileri onlardan almak daha da güçleşiyor. Tamamiyle koparılmaya çalışılmasıyla da tam bir kaos ortamı oluşabilir. Asıl odaklanılması gereken noktanın, bu iki durum arasında bir dengenin oluşturulması gerektiğine işaret ediliyor. Günlük 1 – 2 saatlik mesailerle, çocuklarınıza dijital materyaller ile okuma ve eğlenme alışkanlığı kazandırmanız, şu sıralar daha yoğun olarak tavsiye edil

Eklenme Tarihi: 2018-04-11 16:18:41

2018-04-11 13:18:41