Lütfen bekleyiniz...

Cambridge Analytica ve Büyük Veri: Dünyaya Hükmedebileceğiniz Yeni Bir Master Alanı
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Cambridge Analytica ve Büyük Veri: Dünyaya Hükmedebileceğiniz Yeni Bir Master Alanı

Cambridge Analytica ve Büyük Veri: Dünyaya Hükmedebileceğiniz Yeni Bir Master Alanı

Sosyal medya, sadece medya yönetimi kapsamında değil aynı zamanda bütün analitik teknolojileri barındıran bir ağ haline geldi. Veri, büyük veri, veri işleme, veri madencilik gibi alanlar çoğunlukla sosyal medyadan besleniyor ve kullanıcıların internet üzerinde yaptığı her işlem, her sorgu kısacası tüm faaliyetleri veri merkezleri içerisinde toplanıyor. Bu verilerin kullanılmasına, değerlendirilmesi de, büyük veri, veri madenciliği gibi iş alanlarıyla mümkün hale geldi. Tahmin edebileceğiniz üzere; bunlar gibi yeni nesil iş alanları, bilgisayar mühendisliği gibi IT departmanları altında toplanıyor. Bir altın gibi değerlenen bu alanlar, şu günlerde öğrencilere master, yüksek lisans alanlarında sunuluyor. Büyük veri ve veri analitiği bölümlerinde yapabileceğiniz 1 yıllık yüksek lisans programı, sizin kariyerinizi daha da yükseltecektir.

Ağırlıklı olarak PhD seviyesinde öğrencilere sunulan büyük veri ve veri analizi yüksek analizleri, yoğun olarak Amerika yüksek lisans, master programları çerçevesinde yürütülüyor ve bahsettiğimiz data bilimleri tezli veya tezsiz seçenekleriyle öğrencilere açıldı.

Amerika’da Yüksek Lisans ve Büyük Veri: Hangi İş Alanlarında İmkan Sağlanıyor?

Elbette bilgisayar bilgisi, programlama bilgisi gibi detayların yanısıra mühendislik fakültelerinde gösterilen madencilik bilgileri, büyük veri alanında mutlaka istenen bilgilerden bir tanesi. Endüstri mühendisliği yüksek lisans programları, araştırmaya dayalı bölüm ve fakülteler, IT fakülteleri, büyük veri dünyasına ‘kapak atmanızı’ sağlayabilecek bölümlerin içerisinde. Bunun yanısıra, iş yönetimi, işletme gibi bölümlerde okuyup, bir diğer taraftan da yazılım, kodlama gibi detaylara hakimseniz elbette büyük veri alanında yüksek lisans yapabilirsiniz. Bu alan, çeşitli üniversitelerde ‘sivil veri mühendisi’ olarak geçebilir.

Amerika’da büyük veri, veri analizi gibi bir alanda yüksek lisans alınması durumunda medya veri kurumları, teknoloji şirkelteri, veri merkezleri, iş analizliği, iş geliştirme gibi alanlarda iş imkanı bulabilir. Bunun yanısıra, Amerika dil okulları, dil kursları da dönemsel olarak ilgilenenlere bu konuyla ilgili yeterli bilgilendirmeleri yapıyorlar.

 

Büyük Veri, Endüstri 4.0 çağının gerektirdiği analitik alanlardan bir tanesi. Kısacası, internetten ortaya çıkan verilerin anlamlandırılmasına, verileri işleme, depolama, bu verilere göre aksiyon alma ve iş geliştirme alanlarına bu doğrultuda yeni faaliyetlerin uygulanması, yeni iş zekalarının geliştirilmesi, kısacası internete göre aksiyon alma olarak adlandırılabilir.  Şirketler, sizlerin de yapacağınız büyük veri yüksek lisans dahil çeşitli alanlara 5 milyar dolara yaklaşan yatırımlar yapıyor. Yani, Amerika’da bu konuda yapabileceğiniz bir yüksek lisans programının iş hacmi aşağı yukarı 7 milyar dolara sahip.

Son günlerde, herkesin dilinde olan Cambridge Analytica, ne yaptı sorusunun cevabı ise verinin tamamını işleyerek hizmet alan kişiye, bu verileri ‘gelecekte nasıl aksiyon alınması gerektiğini’ olarak sundu. Sosyal medya platformları, kullanıcıların verilerinden faydalanarak, hangi konularda aksiyon alınması, hangi konularda daha dikkatli olunması gerektiğini hizmet sağladığı kişiye sundu.  Örneğin, bir teknoloji şirketi yönetiyorsunuz, herhangi bir cihazınızla ilgili geri bildirim almak istiyorsunuz. Büyük veri ve analiz şirketleri de kullanıcıların internette sizin piyasadaki cihazınızla ilgili yaptığı tüm yorumları, tüm sorguları ve tüm eleştirileri raporlar halinde sizlere sunabiliyor. Ya da bir sosyal medya kullanıcısı, hangi gönderilerinin daha fazla beğenildiğini, hangi gönderilerinin tepki çektiğini anlayabilmek ve buna göre aksiyon alabilmek adına çeşitli veri analizi ve büyük veri şirketlerine danışabilir.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-14 17:40:17

2018-04-14 14:40:17