Lütfen bekleyiniz...

Bugünün Ütopyası: Gaming Alanında Yurt Dışı Eğitim Almak
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Bugünün Ütopyası: Gaming Alanında Yurt Dışı Eğitim Almak

Bugünün Ütopyası: Gaming Alanında Yurt Dışı Eğitim Almak

Yurt dışı eğitim konusunda yeni bir alan var; Gaming! İçeriğinde düzinelerce bölümlerin olduğu Gaming sektörü, Güney Kore, Amerika, Kanada, İngiltere, Malta gibi ülkelerde gelişmiş durumda ve gelişmeye de devam ediyor. Sektörün lokomotifi Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan şirketlerin Gaming sektörüne yönelik ayırdığı bütçeler, NBA, Premier Lig, Tenis turnuvaları gibi üst düzey harcamaları ve bütçeleri olan alanlara yaklaştılar, üstelik birkaç yıl içerisinde Gaming sektörünün bu alanların bütçelerini de aşması bekleniyor. Dolayısıyla, sektörün çevresi geniş, ihtiyacı olduğu çalışan sayısı büyük, pastanın dilimi de oldukça büyük. Böylesi fırsatlar, Gaming sektörünü bir eğitim alanı haline getirdi ve Amerika, Kanada ve Güney Kore gibi çeşitli ülkeler bu sektöre yönelik alanlar açıyor. Elbette, Kanada bu alanda henüz yeni ve ilk nesillerini çıkarmak üzere.

İyi Bir Yurt Dışı Eğitim ile Hangi Gaming Alanlarında İş Sahibi Olabilirim?

Gaming, kendi kabuğunun içeriğinde medya, iletişim bilimleri, mühendislik, yazılım, UX design, arayüz tasarımı, yeni medya gibi iş alanlarını kapsıyor. Üstelik, üniversiteler yavaş yavaş gelişen çevrim içi yayıncılığa yönelik Twitch ve YouTube kanallarına yönelik de yeni medya dersleri sağlıyorlar. İşin içerisinde, Google’ın YouTube içerik yöneticilerine yönelik lazım kıldığı çeşitli kurallar da, bu işte uzmanlaşmayı istiyor. Dolayısıyla bu alanda bir eğitim sağlanması, ihtiyaç dahilinde gerçekleşti ve Amerika’daki çeşitli liseler ve üniversiteler, bu alanda eğitim sağlıyorlar.

Elbette sadece bu değil, Gaming sektörüne yönelik teknoloji şirketleri bambaşka bir alan açtılar. Sadece oyunculara yönelik geliştirilen mekanik klavyeler, fareler, monitörler, ve bilgisayar bileşenleri, UX tasarım, mühendislik ve yazılım alanlarında genişlemelere neden oldu.  Bu alanlar sadece bir iş alanı, lise veya üniversite bölümü değil; oldukça elit kategoride ürünler sağlayan bir ekosistem haline geldi. Karşınıza çıkmıştır; en basit özellikli ama kaliteli bir oyun faresi veya oyun klavyesinin minimum fiyatı yaklaşık 300-400 dolardan başlayan fiyatlardan satılıyor. Komplike bir oyun sistemi arayışındaysanız, ortalama 7 bin – 8 bin dolarlık bir masrafı elden çıkarmanız gerekiyor.

Arz-talep ilişkisi bu kadar elit kategorideyken şirketler Gaming sektöründe eğitime, özgeçmişten daha fazla dikkat ediyorlar. Örneğin mühendislik alanında Gaming alanına yönelik bir master programını başarıyla tamamladığınızda, kuvvetle muhtemel 3-4 yıl tecrübeli bir mühendis adaydan, bir adım önde olabilirsiniz. Elbette bu detay, sizlerin okul puanlarınızla ve portfolyönüzle ilgili bir durum.

Nasıl bir ekosistemin içerisinde olacağınızı daha iyi özetleyecek olursak; League of Legends gibi oldukça temel bir altyapıya sahip olan bir oyun, 2016 yılı içerisinde 1.6 milyar dolarlık kar sağladı. Yani, geliştirici şirketin tüm harcamaları kitaptan çıkarıldığında, ceplerinde kalan 1.6 milyar dolardan bahsediliyor.

Amerikan Üniversiteleri, Kendi League of Legends Takımlarını Kurdular, Başarı Bursu Hedefliyorlar

Harvard, Kaliforniya Eyalet, Georgia gibi üniversiteler şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en başarılı e-spor takımlarına sahip üniversitelerden.  Bu üniversitedeki öğrenciler, LoL turnuvalarına katılma hakkını kazandıkları takdirde; uluslar arası veya ulusal branşlarda müsabakalara çıkabiliyorlar. Üstelik, gelişen sektörle birlikte, üniversiteler bu alanlara burs imkanları da açmaya başladılar.

Gaming alanında ümit vaad eden bir diğer iş alanı ise, marketing ve marketing bilimleri. Bu alandaki arayışlar, ağırlıklı olarak Gaming sektörüne hakim ve Gaming jargonuna hakim insanlardan seçiliyor.

Şu bir gerçek ki; üniversiteler henüz, sadece ‘Gaming’ isiminde bir üniversite bölümü açmıyorlar. Pek de girişimleri yok gibi. Fakat, Kanda üniversiteleri ve Amerikan üniversiteleri, ders müfredatlarına Gaming alanındaki pek çok kategoriyi de kendi bölümlerince değerlendiriyorlar. Tasarım bölümlerinin içerisinde yer alan Gaming UX design, Gaming interface design, Game developer gibi alanlar, kesinlikle müfredata bağlandı ve bölüm derslerinin altında uygulamaya konuldu. Pasta büyük, dilimler büyük ve insan gücü ve insan beyni ihtiyacı, sektörün kapasitesinin çok altında. Amerikan üniversiteleri veya Kanada üniversiteleri ile iyi bir yurt dışı eğitim ile Gaming ekosisteminin içerisinde yerinizi alabilirsiniz

Eklenme Tarihi: 2018-04-17 14:55:18