Lütfen bekleyiniz...

Boston Dynamics’te Mühendis Olmak İster Misiniz?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Boston Dynamics’te Mühendis Olmak İster Misiniz?

Boston Dynamics’te Mühendis Olmak İster Misiniz?

Boston Dynamics, geliştirdiği robotlarla her zaman teknoloji gündeminde kalmayı başarıyor. Google’ın şirketlerinden bir tanesi olan Boston Dynamics, mühendis kadrosunu üniversitelerden sağlıyor. Şirketin veri analisti ve mühendis departmanları, 19 yaş altı üniversite öğrencileriyle doldurulup, üniversitelilere açılan imkanlarla bir yazılımcı veya veri analisti yılda yaklaşık 10 bin dolar kazanabilir. Geliştirilen son Boston Dynamics robotu SpotMini,  üniversite sınıflarından sağlanan öğrenci gücünden faydalanarak ortaya çıktı. Elbette tek bir robot için 4’ten fazla bilim dalının kullanıldığını düşünürsek, sadece bir robot için Boston Dynamics’in düzinelerce üniversite bölümlerinden faydalanması hiç şaşırtıcı değil.

Farklı bir açıdan bakacak olursak; Amerikan üniversitelerinde okumak için en büyük şartlardan bir tanesi temel düzeyde cebir matematiği bilgisinin bulunması. Resmi rakamlara göre, SAT veya TOEFL sınavları ile Amerikan üniversitelerinde okumaya fırsat kazanan öğrenciler, Amerikan üniversite yelpazesinin yarısından fazlasını kapsıyor. Yani yurt dışından üniversite okumaya gelen öğrenciler, okul nüfuslarının yarısı kadar.  Hal böyle olunca, Boston Dynamics gibi uluslar arası şirketlerin genç kadrosunda Türkiye, Hindistan, Yunanistan, Polonya gibi çeşitli uluslardan genç mühendisler görebilirsiniz.

Dünya’da Robotik Bilimler, Veri Analistliği ve Oyun Motoru Yazılımları Tarihte Hiç Almadığı Kadar Yatırım Alıyor.

Öncelikle Amerika’da üniversite okumak gibi bir planınız varsa, dünya ekonomisinin %52’sini oluşturduğu bir ülkede üniversite okumaya gidiyorsunuz demektir. Yani, dünya ekonomisinin yarısından fazlasını oluşturan bir ülkede başarıyla mezun olabildiğinizde, nasıl bir hayatın sizleri beklediğini tahmin edebiliyor musunuz?

 Bir diğer taraftan, büyük veri, yapay zeka, robotik teknolojiler hız kazanmasıyla birlikte bu bilimlere ağırlık veren ülkeler son 6 yılda %120 seviyesine kadar büyüme sağladılar.

Belirttiğimiz dalların, daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyduğunu gerek iş arama platformlarından gerekse Google, Microsoft, Apple gibi popüler şirketlerin demeçlerinden anlayabilirsiniz. Buna ek olarak, Boston Dynamics gibi bir şirket, kadrosunu kendi ar-ge takımından yetiştirdiği insanlardan oluşturuyor. Demek oluyor ki, alt kadrolarda diğer şirketlerden gelen mühendis transferlerinden karşılaşılmıyor. Tıpkı bir spor kulübü gibi; üniversite yıllarında keşfettikleri yetenekleri ar-ge laboratuvarlarında yetiştirirler.

 

 

Elbette bu detaylar için üniversitenin etiket isiminden önce eyalet seçiminiz daha önemli. Amerika’da dil okulu okumak veya üniversite okumak amacında olsanız da, Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan Kaliforniya’da, New York’ta, Washington DC’de ve Colorado eyaletlerinde şansınız artabilir. Şunu da hatırlatmak gerekir; Amerika üniversiteleri, başarı puanlarınızı teorik derslerinizden daha çok uygulama kısmında neler koyabileceğinize göre belirler. Bunun sonucunda, cebir matematiği sonuçları değil, veri madenciliği konusunda veya C# bununla birlikte ERP konularında ne kadar başarılı olduğunuz daha önemli.

Amerika’da Hangi Alanlarda Şansınız Artabilir? Eğitime Gidenler Hangi Alanlara Yönelmeli?

Akademik eğitimi, dolayısıyla sektörleri tamamiyle değiştiren çeşitli iş kolları henüz yeşermesiyle sessizce yükseliyor. Pek de duyulmadan fakat istihdam düzeyinin üst düzey olduğu çeşitli bölümler, ülke ödeneklerinin büyük bir kısımını kapsıyor.

İstatistiklere bakarsak, dünya çapında oyun geliştiriciliği ve e-spor sektörü, ABD’de ve Güney Kore’de bütçesiyle NBA gibi pahalı sektörlere yaklaşık, önümüzdeki 5 yıl içerisinde NBA gibi bir basketbol alanını sollamayı planlıyor.

Veri madenciliği, özellikle Blockchain teknolojilerinin yükselmeye başlamasıyla ve ayrıca Nesnelerin İnterneti gibi farklı teknoloji alanları oluştukça insan gücü konusunda oldukça aç.

Oyun geliştiriciliği, oyun motoru üzerinde çalışanlar, 3D modelleme üzerine eğitim görenler, sektörün merceği altında.

Bugün, her gün çeşitli aramalarda kullandığımız Google dahi, gazetecilerden de, internet işinde olan herkesin analitik zekaya sahip olup bilgisayar teknolojilerine hükmetmemizi bekliyor. Dolayısıyla Amerika’da üniversite okumak veya teknoloji alanında bir kariyer yapmak istiyorsanız,  burada sıraladığımız alanları takip etmeniz ve yurt dışı üniversite okuma planlarınızı somutlaştırdıkça bu hedeflere bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Eklenme Tarihi: 2018-04-15 21:56:42

2018-04-15 18:56:42