Lütfen bekleyiniz...

Bir SpaceX Kariyeri İçin Hangi Uzmanlık Alanları Gerekiyor? SpaceX’in Ardında Yatan Bilim Dalları
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Bir SpaceX Kariyeri İçin Hangi Uzmanlık Alanları Gerekiyor? SpaceX’in Ardında Yatan Bilim Dalları

Bir SpaceX Kariyeri İçin Hangi Uzmanlık Alanları Gerekiyor? SpaceX’in Ardında Yatan Bilim Dalları

Falcon, Falcon Heavy, Dragon gibi görevlerle SpaceX 2002 yılından bu yana adından söz etirmeyi başardı. Hayallerinde Mars’ta kolonileşebilmek yatıyor ve asıl amaçları heri dönüşümü olabilen roketlerdir. Daha farklı bir yakıt teknolojisi, daha farklı roket materyalleriyle tam bir ivovasyon örneği. SpaceX, son günlerde Dragon Heavy projesi çerçevesinde bir Tesla Roadster modeli fırlattı ve  Musk’a göre, geri dönüştürülebilir roketler sayesinde, yeni bir projeye aşırı bütçeler gerekmeyecek. Dragon’un ilk ‘reflight’ deneyimi ise 30 Mart tarihinde oldu. Yani, daha önce başka bir görevde kullanılan Dragon aracı, bir sonraki görevde de kullanılacak. Dragon, basitçe düşünecek olursak bir tür kargo aracıdır.

SpaceX’in ne olduğunu ve ne olmadığını anlatmaktan çok, SpaceX gibi bir kuruluşta nasıl kariyer geliştirebilirsiniz, buna değineceğiz.  Bir bilim kuruluşu olmasının yanısıra belki de sık sık elinizin altında olan bilim dalları, SpaceX’i asıl büyüten ve o geri dönüştürülebilir roketleri uzaya fırlatmasını sağlayan unsurları sağlıyor olabilir. Son günlerde sık sık ismini duyduğunuz Falcon Heavy ve Starman roketlerinin ardından, şirket tekrar Falcon 9 görevlerine başlayacak ve bu roketler Texas’ta yer alan geliştirme kampüslerinde geliştiriliyor.  Asıl konuya geçmeden önce, son olarak geliştirilen Falcon Heavy’nin rakamlarına bakacak olursak; sadece Falcon Heavy’nin gövdesi 18 adet Boeing 747 jetine eşit.  Bunca büyüklükteki bir roketi havalandırmak, lojistikten yazılıma, yazılımdan test mühedisliğine kadar çeşitli bilim dallarına ihtiyaç doğurdu.

SpaceX Kariyeri Mümkün Mü? Yurt Dışı Eğitim İle Kendi SpaceX Kariyerinizi Yaratabilirsiniz!

SpaceX, bünyesinde barındırdığı mühendis, yazılımcı gibi kadroların genç kadrolardan oluşmasına ve diğer şirketlerden transferler sağlanmamasına dikkat eder. SpaceX, dünya tarafından henüz anlaşılmaya başlandı ve yeni yeni ünlenmesiyle, kurumun çeşitli uzay araçları ve roketler geliştirebilmesi için daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyuyor. 

Şu andan  itibaren, iyi bir yurt dışı eğitimle SpaceX kariyerinize bir şekilde başlayabilirsiniz. İlk olarak Amerika liseleri veya Amerika üniversiteleri, sizlerin SpaceX kariyerinizde bir başlangıç olacaktır. Aslında, Kaliforniya eyaletinde veya Texas’ta yer alan üniversite veya liselere girişiniz, SpaceX’e ilk adımınız olabilir çünkü SpaceX eğitim kurumlarına özel; “SpaceX University Program” veya liseliler ile üniversiteliler için açılan çeşitli çalışma- eğitim programları ve üniversiteliler için çeşitli intern programlar ile SpaceX kariyerinizin bir yanından başlayabilirsiniz.

Amerika’da Lise Eğitimi veya Üniversite Eğitimi, Yurt Dışı Eğitimler ile SpaceX’in Hangi Alanlarına Giriş Yapabilirim?

SpaceX, ağırlıklı olarak development, business operations, hardware, testing and operating ve software development gibi alanlarda iş gücü alıyor. Bir software development pozisyonundan bahsetmemiz, gözünüzü korkutmamalı çünkü SpaceX’in bünyesinde kişisel bilgisayarlarda kullanılan I/O’lar ve varyasyonlar kullanılıyor. Basit bir örnek; eğer orta derecede C# ile Java biliyorsanız, SpaceX Falcon 9 roketinde bulunan LiDAR teknolojisini geliştirebilirsiniz. LiDAR teknolojisi, şu günlerde sürücüsüz otomobillere hayat veren bir çeşit radar ve yön verme teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla altyapısı, Java ile geliştirilmiş bir teknoloji.  Ayrıca tasarım, mimarlık, iç mimarlık gibi alanlarda da çalışan sağlayabiliyorlar. Lakin, üniversitelere açtıkları staj programları elbette teknik dışı konularda oluyor.

İşi biraz daha ciddiyete sürükleyip; SpaceX’te kariyer hedefi için şirketin nasıl bir aday modeli oluşturduğuna bir göz atalım; Amerikan üniversiteleri ile aldığınız notlar sonucunda not ortalamanız 3,5 olması gerekiyor. Takım çalışması, girişimcilik ruhu, Windows işletim sistemleri konusunda uzmanlık, Office programları konusunda uzmanlık, sunum yapabilme teknikleri ve labarotuvar araştırmalarında kabiliyet gibi yetenekler aranıyor.

 

Yurt Dışı’ndan Üniversite Okuyan Kişiler Direkt Olarak SpaceX’e Girebilir Mi?

ABD, uzay programlarında F1 vizesi taşıyanları veya uluslar arası öğrencileri çalıştırmamayı tercih ediyor. Ancak, ABD çeşitli güvenceleri kazanabildiği ve endişelerini giderebildiği takdirde sizlere Amerika’da yaşama iziniyle birlikte SpaceX kariyeri de sağlayabilirler.

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-18 11:06:37