Lütfen bekleyiniz...

Bambaşka Bir Dünya; Yurt Dışı Eğitimde Aile Yanı Konaklama
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Bambaşka Bir Dünya; Yurt Dışı Eğitimde Aile Yanı Konaklama

Bambaşka Bir Dünya; Yurt Dışı Eğitimde Aile Yanı Konaklama

Yurt dışında eğitime gitmeye karar verdik. Ülke, şehir, okul, program hepsini seçtik. Halimizden memnunuz. Peki, nerede konaklayacağız? Her ülkenin ve kurumun kendine göre alternatifleri var. Fakat biz bu alternatiflerden hiç değişmeyeni kaleme aldık; Aile yanı konaklama. Belki 1 ay belki de 6 ay kalacağınız geçici evinizde sizi neler bekliyor?

Aslında her şey sizin elinizde!Yurt mu aile yanı mı? Bu konudaki kesin yanıtınıza karar vermeden önce bilmeniz gereken şeyler var. Öncelikle aile yanı genelde daha ekonomiktir. Tıpkı yurt gibi tek kişilik ya da çift kişilik opsiyonların yanında yarım pansiyon ve full pansiyon seçenekleri bulunur. Yanında kalacağımız aileyi ne yazık ki seçemiyoruz. Fakat şunu bilmenizde yarar var ki, yurt dışı eğitim süresince vakit geçireceğiniz aileler devlet ve okullar tarafından belli kriterlere göre özenle seçiliyor. Hatta bazı psikolojik testlere bile tabii tutuluyorlar. Seçme şansımızın olmaması onları gizemli kılmıyor. Aslında her şey sizin elinizde, kriterleri belirleyen sizsiniz. Okula yakın olması, çocuklu olması, evcil hayvan olup olmaması hatta yemek menüsünde dahi söz hakkınız var. Yani kısacası hiç bir şey sürpriz değil. Bu avantajlar sayesinde kedisiz yapamayanların, bahçesiz olmaz diyenlerin, yalnız ben vejetaryenim diye endişe edenlerin sorun yaşama ihtimali epey azalıyor.

Siz yine de çok heyecanlanmayın…Yanında kalacağınız aileye ait bazı kurallar ne yazık ki sizin içinde geçerli olacaktır. Fakat unutmayın ki, farklı bir ülkede ve farklı bir kültüre sahip insanlarla bir araya geliyorsunuz. Tüm bunları deneyip keşfederken beraberinde gelen bazı kurallara da hoşgörü ile yaklaşabiliriz. Ne kadar sıcakkanlı davranır ve iletişim kurarsak o kadar avantaj sağlarız. Samimiyet kurmaktan korkmayın! Giderken bir ufak hediye ile gitmek 1-0 galibiyet sağlar. Yurt dışında aile yanı konaklamalarda genellikle evler müstakil ve bahçeli olur. Bahçede geçireceğiniz vakit ve BBQ partileri için şimdiden heyecanlanmaya başlayabilirsiniz. Fakat her öğünde aradığınızı bulacağınıza ya da kıyafetlerinizin istediğiniz zaman yıkanıp ütülenerek dolabınıza yerleştirileceğine dair umutlar beslemeyin. Size kibar davranacak ve sorumluluklarını eksiksiz yapacaklarından şüpheniz olmasın yeter. Aile yanı konaklamada genellikle ev kurallarına aile ile birlikte karar verebilirsiniz. Bunlar yemek saati, çamaşır günü gibi ufak tefek şeylerdir. Eve girme saati, yatma saati ya da evde serbestçe dolaşma ile ilgili kısıtlamalar asla olmaz. Kişisel özgürlüğünüz ve kararlarınız bütünü ile size ait olacaktır.

Tabi birkaç hatırlatma yapmakta fayda var.Eve rahatça girip çıkmanız için size bir anahtar verilir. Eve geç kalacaksanız aileye bilgi verin ve sabaha karşı 4’te gürültülü şekilde eve girmemeye özen gösterin. Muhitteki komşular, yan odanızda kalan diğer öğrenci ya da evdeki çocuklar ve hayvanlar aslında birer sosyalleşme aracıdır. Yanında kaldığınız aile ile kahvaltı hazırlamak, köpeği sabah yürüyüşe çıkarıp karşı komşu ile kısa bir sohbet etmek, evdeki diğer öğrenci ile gezi planları yapmak, evdeki ufaklık ya da ufaklıklar ile çizgi film izlemek ya da oyunlar oynamak. İşte bunlar hep sosyalleşmek! Tüm bunları yaparken ağzınız hiç durmasa çok güzel olur. Bol bol iletişim kurun ki, hem sizi tanıyıp sevsinler hem de dil eğitiminizin hakkını vermiş olun. Kültürel farklılıklar ile buluşmak her zaman heyecan vermeyebilir bazı şeyler garip gelebilir fakat bazıları da sevimli. Tüm bunları anlamak ve kabul edip saygı göstermek size bambaşka bir görüş kazandırır. Ufkunuz genişler, olgunlaşırsınız. Sonuçta her şey zamanla olur, eminiz ki kendi ailenizi ve evinizi mutlaka arayacaksınız. Fakat biraz kaynaştıktan sonra sizi okula bırakabilir, akşam en sevdiğiniz yemekle ağırlayabilir ve derslerinizde size yardımcı olabilirler. İşte sonsuz ve paha biçilmez olan dostluğun temelleri böylece atılmış olur. Geri dönerken bir bakmışsınız ki artık iki aileniz olmuş.

Yapıcı çözümler hayat kurtarır...Sonuçta çok sevdiğimiz bir yakınımıza yatıya gitsek bile mutlaka bir memnuniyetsizlik yaşarız. Akrabalarınız daima sizinledir ama yurt dışındaki eğitiminiz bitecek ve yanında kaldığınız aileyi belki bir daha hiç görmeyeceksiniz. O nedenle ‘Carpe Diem’ dostlarım! Yaşayış şekilleri farklı olabilir ama onlar senin geçici ailen, yakında eve döneceksin. Bu süreçte onları tanı ve onlarla anılar biriktir. Onlara sorular sor ve yeni şeyler öğren. Gerçek hayatın içindeki insanlar ders kitaplarından daha fazla bilgi ile doludurlar. Onların eğitimine katkı sağlamasına izin ver. Oldu ki seni çok rahatsız eden durumlar var; onlarla iletişim kurabilir ve çözüm sağlayabilirsin. Bir diğer seçenek olarak eğitim danışmanlığı aracılığı ile oradaysan sana danışmanlık hizmeti sunan kurum ile iletişime geçip durumu anlatabilirsin. Hiç olmadı dil eğitimi aldığın kurumun konaklamayı ayarlayan birimleri ile irtibata geçebilirsin. Bu noktada bazı haklarınıza da değinelim. Beğenmezsen talebin üzerine kaldığın yer kısa sürede değiştirilir. Başka bir aile istemezsen yurda geçiş yapabilirsin. Yani asla karamsarlığa kapılma ve endişelenme! Sadece kendine ve çevrende olup bitenlere biraz zaman ver. Derin nefes al, sabırlı ol, adil davran ve gülümse! :)

Ancak…Unutmayın ki yurt dışına eğitim için gidiyorsunuz. Okul ve ev dışında her an pek çok yeni şey görecek ve öğreneceksiniz. Okulunuzu sevecek, derslerinize özen göstereceksiniz ve aile yanında konaklamanın ayrıcalığını yaşayacaksınız. Bunlar tamam. Peki başka? Bol bol gezin, arkadaşlar edinin hatta izin alarak eve davet edebilirsiniz. Sakın ola ki akşamlara kadar uyumayın. Dil okulu, yaz okulu, üniversite ya da lise fark etmez! İngiltere, Kanada, Amerika, Almanya ya da Malta hangi ülkedeyseniz çıkın ve orayı fethedin. Bir ucundan diğer ucuna gidin. Bir onu bir bunu deneyin. Hayatınız boyunca unutamayacağınız bu deneyimden keyif almaya çalışın. Geri dönerken sevgiyle ve hüzünle vedalaşın. Ayrıca bonus değerindeki şu bilgiyi paylaşmakta da fayda var. İyi kötü sizle zaman geçiren, sabah şiş gözlerinize ve akşam koltukta uyuklamanıza şahit olan ve size her halükarda eşlik eden geçici ailenizi bir yılbaşı kartından ya da doğum günü kutlamasından mahrum bırakmayın. Geri döndüğünüzde onlara kendinizi hatırlatın, teşekkür edin ve iletişimi koparmayın.

York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak yılların tecrübesi ile danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Tecrübeli danışmanlarımız ücretsiz olarak okul, lokasyon seçimi, konaklama, transfer, uçak bileti, başvuru işlemleri ve vize işlemleri için destek sunmaktadır.

Yurt dışı eğitim, aile yanı konaklama ve diğer seçenekler ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışmanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemizden form bırakabilir ya da Nişantaşı’ndaki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.


 

Eklenme Tarihi: 2017-12-05 16:27:42

2017-12-05 13:27:42