Lütfen bekleyiniz...

Avrupa’da Havacılık İngilizcesi İçin Dil Okulları: Malta, İrlanda ve İngiltere
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Avrupa’da Havacılık İngilizcesi İçin Dil Okulları: Malta, İrlanda ve İngiltere

Avrupa’da Havacılık İngilizcesi İçin Dil Okulları: Malta, İrlanda ve İngiltere

Türkiye’de ve uluslar arası düzeydeki havayolu firmalarının hemen hemen tamamı personel alımında TOEFL ya da PROFICIENCY seviyesinde İngilizce bilgisini personellerinden istiyorlar. Elbette Türkiye’de havacılık sektörü komple olarak yükselmekte olan bir meslek grubu. Böylece havacılık şirketleri havacılık İngilizcesi ekseninde personellerine veya personel adaylarına uygulanan yazılı ve sözlü İngilizce sınavlarında havacılıkla ilgili terimsel anlamları ve kelime bilgisini de içeren sorular soruyorlar. Bu test aşamaları sadecec yazılı ortamlarda değil aynı zamanda sözlü ortamlarda da sağlanıyor. Sizlerden, havacılık İngilizcesi adı altında, havacılıkla ilgili terminolojiye bağlı bir dil bilgisi isteniyor kısaca. Böylece havacılık İngilizcesi teriminde tam olarak hakim olmayan personel adayları, ileri seviyede İngilizce bilseler bile, bu sınavlarda başarısız oluyorlar.

Havacılık İngilizcesi, Sektörel Sınavlarla Sınanıyor. Hangi Ülke Havacılık İngilizcesi Eğitiminde Daha İyi?

 

Anlaşılıyor ki, avrupa, ABD ve Kanada, dil okulları müfredatlarına havacılık İngilizcesi eğitimlerini de ekledi. Sadece havacılık değil, tüm konuşma İngilizcesi genel iş İngilizcesi gibi derslerin de sağlandığı ‘Aviation English’ yani, havacılık İngilizce eğitim programlarında katılımcılara genel İngilizce bilgisi tüm boyutlarıyla öğretilirken aynı zamanda havacılıkla ilgili kelime, ifade dağarcığı ve pratik de kazandırılıyor. Havacılık İngilizcesi eğitimler, ABD Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı bir kuruluş olan Federal Havacılık Kurulu (bkz: FAA - Federal Aviation Administration) gibi çeşitli müfredatlar tarafından sunuluyor.

Havacılık İngilizcesi eğitimleri sonrasında kişiler,  işe alım sürecindeki sınavlarda ve meslek hayatlarında ihtiyaç duyacakları İngilizce birikimine sahip olabiliyorlar. Kabin amirliği ve benzeri sınavlara hazır hale gelen öğrenciler, meslek sahibi kişiler ve adaylar, meslek hayatlarında ihtiyaç duyacakları İngilizce pratik bilgisini de kazanıyorlar.

Havacılık İngilizcesi temel olarak pilotlara ve hava trafik kontrolörlerine İngilizce iletişim becerileri kazandırmak için oluşturulmuş bir sistem olduğunu söylemek gerekiyor. Gerekli olmasının nedeni ise, istatistiklerde, havacılık kazalarında ve teknik problemlerde yaşanan iletişim bozuklukları. İstatistikler şunu söylüyor; herhangi bir şekilde havacılık İngilizcesi eğitimi almamış, havacılıkla ilgili literatüre karşı bilgi eksiklikleri daha fazla havacılık kazasına, daha fazla iletişim problemine ve teknik aksaklıklara yol açıyor.

Havacılık İngilizcesi vs Genel İngilizce: Genel İngilice, Havacılık Sektöründe Yeterli Mi?

 

Yurt dışı dil okulları programlarına katılacak olan kişiler, dil okulları seçimlerinde önccelikle “Pilot olmak için zaten yeterli derecede İngilizce biliyor olmak gerekmiyor mu, ayrıca İngilizce kursuna ne gerek var?” sorusunu yöneltiyorlar. Lakin, İngilizce bilgisi ile iş İngilizcesi ekosistemi, üzerine bir de havacılık İngilizcesi eklendiğinde, İngilizce biliyor olmak uçuş operasyonlarını yönetmek için her zaman yeterli olmadığı anlaşıldı. Havacılık İngilizcesi’ne hakim olmak ve bunu telsiz telefon üzerinden farklı aksanlara sahip uluslararası görevlilerle etkili bir biçimde kullanabiliyor olmak öncelikli ihtiyaç olduğunu söylemek gerekiyor.

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tüm dünyada son yıllarda gerçekleşen uçak kazaları üzerine yapılan araştırmalarda bu kazaların sebebinin çoğunlukla iletişim yetersizliğinden kaynaklandığı belirlendi. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ( bkz:ICAO) ise bunun önüne geçebilmek için uluslararası geçerliliği olacak İngilizce Dil Yeterlilik Şartları belirledi. Dolayısıyla artık tüm pilot ve trafik kontrolörlerinin ICAO’nun İngilizce Dil Yeterlilik Şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. TEAP Sınavı pilotlar ve pilot adayları, profesyonel ve öğrenci kontrolörler, uçuş bilgi hizmetleri çalışanları ve radyo operatörleri için hazırlanmıştır. Dolayısıyla İrlanda’da, İngiltere’de ve ABD’de tercih edeceğiniz dil okulları, bu müfredata göre eğitim sağlayacak. Yoğun İngilizce programı adı altında, haftalık 30 saatlik bir İngilizce kursunu kapsıyor.

Havacılık İngilizcesi için Tabi Olan Sınav Nedir? Ne Tür Sorular Soruluyor?

Uluslar arası düzeyde gerçekleştirilen ve tek bir formata bağlı olan bu sınav yüz yüze mülakat şeklinde gerçekleştirilir ve 4 bölümden oluşuyor. 30 dakika süren sınav adayların İngilizce iletişim kabiliyetlerini ölçmeyi amaçlıyor. Buna göre adayların telsiz telefonla sağlanan iletişimlerde konuşma ve anlama yeteneklerinin üst düzeyde olması sizlerden, adaylardan beklenilen önemli başlıklardan. Havacılık  sektörü çalışanlarının geçmesi gereken bu sınav için verilen Havacılık İngilizcesi kursları pilotların, hava kontrolörlerinin ihtiyacı olan dil yeterliliğini kazandırmak üzere tasarlanmıştır. Öğrencilere Havacılık ile ilgili senaryolar üzerinden kelime bilgisi ve iletişim becerileri kazandırılıyor.

 

Hangi Ülkeler Havacılık İngilizcesi Eğitiminde İyi?

Tercih edebileceğiniz ülkeler ise, güçlü bir sertifika programına sahip olan İngiltere başta olmak üzre; ABD, İsviçre, İrlanda gibi ülkeler profesyonel olarak havacılık İngilizcesi sektörüne kaliteli eğitimler sağlıyor.

Kurslarda çeşitli durum canlandırmalarıyla ve simülasyonlar ile birlikte  pilot/kontrolör, pilot/pilot, kontrolör/kontrolör iletişimi üzerine çalışmalar, rutin ve rutin dışı operasyonlarda gerçekleştirilen konuşmalar, acil durumlarda doğabilecek yanlış anlaşılmalar üzerine etkili konuşma yöntemleri gibi özellikle konuşmaya yönelik İngilizce dil eğitimi veriliyor. Yurt dışı havacılık İngilizcesi kursları ve dil okulları, havacılık sektörü çalışanlarının yeterli vakte sahip olamamaları durumunda çeşitli çözümler sunan okullar kişiye özel havacılık kurslarının oluşmasına zemin hazırlıyor.

 

 

Havacılık İngilizcesi programlarını yurt dışında bire bir ders ya da grup kursları şeklinde nasıl alabileceğinizi ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı’nı arayarak detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-23 19:03:18