Lütfen bekleyiniz...

Avrupa’da Eğitim Sonrasında Kalma İzni Veriliyor mu?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Avrupa’da Eğitim Sonrasında Kalma İzni Veriliyor mu?

Avrupa’da Eğitim Sonrasında Kalma İzni Veriliyor mu?

Avrupa’da eğitim gördükten sonra o ülkede kalma izni verilip verilmediği en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Yurtdışına eğitim için ziyaretin en fazla tercih edildiği bugünlerde, kişilerin yurtdışı ülkelerde yakaladığı çeşitli iş fırsatları, o ülkede kalma fikirlerini tazelemesine neden olabiliyor. Zira avrupa’da eğitim dolayısıyla başarı kazanmak, uluslar arası şirketlerin radarına girilmesi için yeterli sebeplerden ilkidir.

Avrupa’da eğitim görmek için en çok tercih edilen ülke olan İngiltere, köklü kültürel mirası ve kozmopolit yapısı ile yurtdışı eğitim için en gözde kariyer ülkesi arasında yer alıyor. İngiltere’nin yüksek eğitim kalitesi, kariyer hedeflerinizi genişletmeye yönelik yeni fırsatlar önünüze sunmakla kalmıyor, iyi bir özgeçmişe de sahip olabiliyorsunuz.. Dünyadaki en eski ve deneyimli üniversite sistemine ev sahipliği yapmasının yanı sıra modern ve interaktif kaynakları ile gurur duyan ülke, her yıl yurtdışından gelen binlerce öğrenciye yani  yaklaşık 250.000 gibi bir rakam söz konusu, öğrenciye kapılarını açıyor.

Avrupa’da eğitim ekosistemi Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde çok sayıda programlar bulunduruyor. Öğrencilere sunulan 4.000’den fazla öğretim kurumu, her yıl binlerce öğrenciyi kabul edebiliyor. Her geçen gün daha fazla kurumun, en azından bazı programlarda, eğitim dili olarak İngilizceyi seçtiği Avrupa üniversiteleri, uluslararası öğrencilere sıcak bir karşılama ve günümüz küresel piyasalarında onların kariyer ihtiyaçlarına cevap veren bir müfredat programı sunmada daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir noktada olduğunu söyleyebiliriz. Bu hal dolayısıyla, özellikle lisans üstü düzeyde dikkat çekiyor: Avrupa ana karasında İngilizce öğretilen Yüksek Lisans program sayısı bugün, yani 2018 yılında bugün 5.000’i geçmiş bulunuyor. Ticaret ve Ekonomiden (Avrupa’da İngilizce sunulan Yüksek Lisans programların (% 28 ini oluşturur ve en popüler programdır kaynak: Cambridge) Mühendisliğe, Tıp, yaşam bilimleri, cerrahi Sosyal Bilimlere ve teknolojiye kadar birçok disiplinde İngilizce eğitim verilen diploma programları bulunuyor. Şimdi de, avrupa’da eğitim sonrasında verilebilecek yaşama-kalma izinlerine değinelim...

Avrupa’da Eğitim Sonrası ‘Kalıcı’ Olmak?

Öncelikle belirtmekte fayda var; İngiltere’de eğitim almak isteyen kişiler, İngiltere nüfusunun 18%’ini kapsıyor. Yani uluslar arası misafir öğrencileri de İngiltere nüfusuna dahil ettğimizde; karşımıza İngiltere’nin 18%inin ülkede kalmak istediği ortaya çıkıyor.  Mezuniyet süresince, yani eğitim süresince vizeniz, öğrenci vizesi prensibiyle çalışacak, mezuniyetiniz ardından biraz daha ülkede kalabilir ancak mutlaka ülkenize geri dönüş yapmanız gerekiyor. Avrupa’da eğitim sonrası ülkede kalmak veya İngiltere’de üniversite-lise sonrası İngiltere’de kalmak gibi pek fazla fırsat yok lakin; çeşitli vize programları çerçevesinde ülkede çalışma izini alabilir ve kendi alanınızda çalışıyor, aynı zamanda iyi seviyede maaş alıyorsanız elbette eğitim sonrası ülkede kalıcı olmak için kapıların da açılma fırsatı var. Yurtdışı eğitim alanların bir çoğu hem yaşam kalitesine hem de mezuniyet sonrası çalışma durumunu göz önünde bulunduruyor.

Buna karşın, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları mezuniyet sonrası ingiltere’de çalışmak için vize almaları gerekiyor ve daha önce de belirttiğimiz gibi;  bu şartları uyandırabilmek için de iyi bir iş bulmak şart.

Avrupa’da Eğitim Sonrası Ülkede Çalışmak ve Yaşamak İstiyorsanız Okullarda Araştırmalar Yapın

İngiltere’yi baz alıyorsak; İngiltere’deki yasa gereği öğrenciler ve turist vizesi sahipleri, oturum izni konusunda farklı bir programa dahil ediliyorlar. Sürekli eğitim ve 10 yıllık bir İngiltere’de eğitim geçmişi ile, İngiltere oturum izni sağlayabiliyor.

Turist ve ziyaretçi vizelerinde bir yıl içinde en fazla 6 ay kalış hakkı olduğu için, süresiz oturum iznine başvuru yapılamaz. Yani dolayısıyla, öğrencilerin; İngiltere’de eğitim alan öğrencilerin, eğitim sonrasında ülkede kalıcı olabilmeleri için fazlasıyla çalışmaları ve sabretmeleri gerekiyor. Öncelikle yıllara dayanan bir eğitim geçmişinin yanısıra İngiltere’de eğitim sonrası iş imkanlarının da sunulması gerekiyor. Üstelik, unutmayın oldukça iyi bir maaş beklentisi var, İngiltere yasalarına göre.

Süresiz oturum iznine ise sadece İngiltere'de fiziken bulunanlar başvurabiliyor.

Önceliğiniz, eğitim için alacağınız vize olmalı. Okuma iznine ve eğitim için başvuru yaparken, İngiltere'de kaçak olarak veya öğrenciliğiniz esnasında herhangi bir kalıcı aktivitede yer almamanız oldukça önemli. Yani sadece okuma niyetini ve İngiltere’de eğitim sonrası kendi ülkenizde tekrar yaşama niyetini ispatlamak gerekir. Elbette bu durum, girişimciler veya direkt olarak oturum izni almak isteyen kişiler için daha farklı, daha ters bir şekilde işliyor.

İngiltere Konsolosluğuna göre çeşitli vize veriliş türlerine bakarsak;

Ancestry: 5 yıldan sonra.

HSMP (: 3 Nisan 2006'dan önce İngiltere'ye giriş yapanlar için 4 yıl, diğerleri için 5 yıl

Work Permit (Çalışma İzni): 5 yıl

TIER 1 Girişimci (Entrepreneur): 5 yıl.

TIER 1 Yatırımcı (Investor): 10 milyon sterlin yatırım yapanlarda 2 yıl, 5 milyon sterlin yatırım yapanlarda 3 yıl, diğerlerinde 5 yıl

TIER 2 : 5 yıl

Evlilik - Partner Vizesi: 5 yıl

AB Vatandaşları ve aile bireyleri: 5 yıl

Sınırlı çalışma izni ile yasal olarak İngiltere'de yaşayanlar (Örneğin TIER 4 öğrenci vizesi sahipleri): 10 yıl sonunda

Ankara Anlaşması İşveren Vizesi (ECAA2 - Turkish Businessperson): 4 yıl

Ankara Anlaşması İşçi Vizesi (ECAA1 - Turkish Employed): 10 yıl

İngiltere'de kaçak durumda olanlar: 20 yıl sonunda

Eklenme Tarihi: 2018-04-26 15:21:11