Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da Staj Programları ile Kariyeriniz Emin Ellerde!
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da Staj Programları ile Kariyeriniz Emin Ellerde!

Amerika’da Staj Programları ile Kariyeriniz Emin Ellerde!

Hayatımızın en önemli parçasını oluşturan iş hayatı ve kariyer hedefleri konusunda başarılı bir portföye sahip olmak vazgeçilmez bir unsurdur. Güçlü bir eğitim geçmişimiz olsa bile kariyerimiz adına iş tecrübesine sahip olmak oldukça önemli. Yurt dışında iş deneyimi, son zamanlarda sıkça tercih edilmekte ve pek çok olumlu kriteri beraberinde getirmektedir. Siz de Amerika’da staj programına katılmak ve kariyerinizde fark yaratmak istiyorsanız, yazımızı okuyarak başlangıç yapabilirsiniz.

Neden Amerika’da Staj?Yurt dışında eğitim ve kariyer adına pek çok olanağa sahip önemli ülkelerden biri olan Amerika, sunduğu staj programları ile belli kriterlere sahip insanları hayallerine bir adım daha yaklaştırıyor. Çünkü Amerika’da staj deneyimi mezuniyet sonrasında CV’nizde kullanabileceğiniz değerli bir tecrübe niteliği taşıyor. Uluslararası iş tecrübesine sahip olmak sizin, iş hayatınızdaki rakipleriniz arasında fark edilmenize olanak tanır. Farklı kültürleri tanıma ve İngilizce’ye neredeyse ana diliniz gibi hakim olma fırsatı bulursunuz. İş hayatına sağlam bir adım ile giriş yapmanın yanı sıra, uluslararası platformda iş disiplini elde etme şansını yakalarsınız. Ayrıca alacağınız sertifikalar ve referanslar geleceğinizi garantilemeniz anlamında önemli rol oynar. Maaşlı, maaşsız ya da kısa süreli seçeneklere sahip olan programlardan size uygun olanı seçmek için vakit kaybetmeyin!

Amerika’da Staj (Maaşlı ve Maaşsız)Öncelikle Amerika’da staj yapmaktan ve staj seçeneklerinden kısaca bahsedelim. Maaşlı staj seçeneği kapsamında okuduğunuz ve kariyer yapmayı hedeflediğiniz alanda yurt dışı iş tecrübesi edinmek ve CV’nizi etkileyici hale getirmek mümkün. Maaşlı staja katılım yurt dışında staj yaptığınız sürede giderlerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılamanız konusunda size yardımcı olur. Maaşlı staj kapsamında her alana yönelik staj seçeneği bulunmaz. Genellikle, Turizm, İşletme, Muhasebe ve Otelcilik gibi bölümleri kapsar. İş tecrübesi edinebileceğiniz şirketler kurumsal ve köklü şirketlerdir. İntel, Starbucks, Vision Holiday gibi şirketler maaşlı staj kapsamında uluslararası katılım kabul eder. Amerika’da maaşlı staj kapsamında maksimum 18 aya kadar çalışma izni verilir. Saat başı ödemelerde 7- 12 USD, aylık ödemelerde ise minimum 1100 USD civarında gelir elde edersiniz. Haftalık çalışma programı 40 saattir ve 40 saati aştığınız takdirde ‘overtime payment’ kuralı kapsamında mesai ücreti alırsınız. İlk 3-4 aylık süreçte çok fazla iş sorumluluğu almaz ve adapte sürecini rahat geçirirsiniz. İngilizcenizi hızla geliştirir ve işe çabucak adapte olursanız iş sorumluluğunuz artar ve kıdem kazanabilirsiniz.

Peki gelelim bir diğer seçenek olan Amerika’da maaşsız staj detaylarına; bu program kapsamında hem yurt dışı dil eğitimi hem de iş tecrübesi kazanma imkanınız vardır. İş İngilizceniz yeterli değilse ve iş tecrübesine de ihtiyacınız varsa, maaşsız staj seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Kısacası maaşsız staj seçeneği size hem eğitim alma hem de çalışma imkanı sunar. Maaşlı stajdan farklı olarak bu programda hemen hemen tüm bölümlerde staj şansınız bulunur. 4 hafta ile 48 haftaya kadar katılım mümkündür. Bir dil okulunda staj ve sertifika programına katıldığınız takdirde işe yerleştirme garantisine sahip olursunuz. İlk 8 hafta dil eğitimine geri kalan zamanda ise staja katılırsınız. Çalışma süreciniz part time ve full time olabilir. Çalışacağınız şirketler ve çalışma koşullarınız maaşlı staj ile aynıdır. Uluslararası stajyer kabul eden köklü şirketlerde iş deneyimi şansınız vardır.

Bunlara ek bir de OPT yani ‘optinal practical training’ seçeneği vardır. OPT; Amerika üniversitelerinde minimum 9 aylık sertifika, master vb. bir programa katılan öğrencilere sunulan seçenektir. Program bitimi sonunda öğrenciye eğitim gördüğü alanda 12 ay süreye kadar çalışma izni verilir. Şartları ise programdan başarı ile mezun olmak ve çalışma kartının çıkma süresi olan 2 ay içinde ülkeyi terk etmemeniz gerekmektedir. Bu sürede iş arayabilirsiniz.

CPT ise Curriculum Practical Training anlamına gelir ve yine master ve sertifika programı aldığınız sürede part-time olarak çalışma izni içerir. Okuduğunuz kurumda çalışabilir ya da haftada 20 saati kapsayacak başka bir iş bulabilirsiniz.

Amerika’da Staj Başvuru KriterleriÖncelikle Amerika’da staj programına kabul edilmeniz için upper intermediate seviyede dil bilgisine sahip olmanız gerekir. 18 ve 35 yaş aralığındaki kişiler staj programına kabul edilir. Staj yapacağınız alanda en az 2 yıllık eğitim almış olmanız ve en az 6 aylık iş tecrübesine sahip olmanız beklenmektedir.

Hangi Alanlarda Staj Yapabilirim?

Pek çok alanda staj imkanı bulunur. Eğer istediğiniz şehirde yoksa bile, başka bir şehirde farklı bir alternatif mutlaka yer alır veya tercih ettiğiniz kurumda yoksa bile başka bir kurumda ilgili olduğunuz alana yönelik staj programı mutlaka mevcuttur. Genel olarak tercih edilen alanlar ise;
*Turizm
*İşletme, Satış Pazarlama, Halkla İlişkiler
*Mühendislik
*Bilişim Teknolojileri
*Mimarlık
*Muhasebe, Finans
*Sanat, Moda, Tasarım, Grafik

 

Başvuru Süreci ve Aşamaları Nasıldır?Gereken kriterlere sahip iseniz kolayca Amerika’da staj başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat bu noktada York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak profesyonel bir acenteden başvuru süreci ile ilgili destek almanızı öneririz. Çünkü; Amerika’da staj programına katılmak için izlemeniz gereken yolda pek çok ayrıntı mevcuttur. Staj yapabileceğiniz alanlar, gideceğiniz şehir, katılacağınız program ve tüm bunların bütçenize uygunluğu gibi konularda ufak ayrıntıları gözden kaçırmamak önemlidir. Profesyonel danışmanlar size uygun olan şartları belirleme konusunda hassasiyet gösterirler. Böylece hem süreç sizin için kolaylaşır hem de daha garantili şekilde hareket etmiş olursunuz.

Başvuru sürecinde ön kayıt için sizden istenen belgeler;

*Diploma ve transkript
*İngilizce güncel CV
*Vesikalık fotoğraf
*Öğrenci belgesi (İngilizce)
*Programa uygun Niyet Mektubu (Cover Letter) hazırlanması
*İngilizce Ön Mülakatının tamamlanması (İngilizce yeterliliğiniz test edilir.)
*Program Sözleşmesinin imzalanması
*Ön Kayıt Ücretinin ödenmesi

Başvuru için işe başlamak istediğiniz tarihten en az 6 ay önce başvurmanız gerekmektedir, staj için iş bulma süresi 4 ve 6 ay arasında değişmektedir.

Amerika’da Staj Seçeneklerinin Detayları


Maaşsız ( Dil eğitimi + Staj)Dil Eğitimi + staj programı daha çok yurt dışında staj yapmak isteyen, fakat yeterli dil becerilerine sahip olmayan kişiler için uygun bir programdır. Hemen hemen her bölümden öğrenci kabul eder. O nedenle tercih önceliği yüksektir. Bu program en az 4 hafta dil eğitimine ek 4-12 haftaya kadar staj yapmayı içerir. Dil eğitimi kapsamında; Genel İngilizce ve iş İngilizcesi alanlarında eğitim seçeneğiniz mevcuttur. Programa katılmak için sadece upper intermediate seviyede İngilizce bilmeniz yeterlidir.

Dil eğitimine ek staj programları sunan Amerika dil okullarından bazılarına göz atalım;

EC English Dil Okulu

 

EC Amerika dil okulu kapsamında sunulan 2 farklı içerikte program vardır. Bunlardan ilki;

UCSC Silicon Valley ProgramıEC dil okulunun Kaliforniya’daki Santa Cruz üniversitesi ile ortak yürüttüğü bir programdır. Eğitimler University of California Santa Cruz’un ünlü Silicon Valley kampüsünde gerçekleşir. Her yıl yaklaşık 10.000 öğrenciye ev sahipliği yapan kurumda sunulan profesyonel sertifika programları, uluslararası öğrencilere açıktır. Yaklaşık 10.000 öğrenciye ev sahipliği yapan kampüste her yıl özellikle;  İşletme, Teknoloji ve Biyosistemler alanlarında beceri geliştirme şansı sunulur. Bu programda uluslararası öğrenciler öğrenci nüfusunun yaklaşık % 5 ini oluşturur. UCSC dünyanın en saygın kamu eğitim kurumları arasında ilk onda yer alır. Buradan alacağınız sertifika University of California mührüne sahip olur.

* Program yıllık ve dönemlik olarak gerçekleştirilir. Sadece sertifika programı ya da dil eğitimi + sertifika programı içeren seçenekler vardır.

* Bu program kapsamında eğitiminizin ilk çeyrek sürecinde minimum 90 saat staj yapma zorunluluğunuz bulunur. 90 saatten fazla staj yapabilirsiniz.

* UCSC’nin dünya çapında bilinirliğe sahip şirketler ile anlaşması bulunur. Stajınızı bu şirketler kapsamında gündüz çalışarak tamamlarsınız.

* Alan derslerinizi ise akşamları Silicon Valley kampüste alırsınız.

* Bu programa; Bi̇yoteknoloji̇, İş İdaresi̇, Bi̇lgi̇sayar Programlama,Veri̇ Tabanı ve Veri̇ Anali̇zi̇, Bi̇lgi̇ Teknoloji̇si̇, Pazarlama Yöneti̇mi̇, Proje Ve Program Yöneti̇mi̇, Ölçekli̇ Entegrasyon (Vlsi) Mühendi̇sli̇ği̇, Yazılım Mühendi̇sli̇ği̇ ve Kali̇te, Web ve İnterakti̇f Medya Tasarımı alanlarında katılabilirsiniz.

* Program boyunca konaklamalarınız Silicon Valley kampüsünde gerçekleşir.

* Ocak, Nisan, Haziran ve Eylül aylarında öğrenci alımı yapılır.

*  Yıllık Eğitim ücreti ise (İngilizce eğitim hariç); 8500 USD ile 19.000 USD arasındadır.

İkicisi ise;

English for Work

 

EC English kapsamında ‘English for Work’ adı altında sunulan program, Boston, New York, San Francisco, San Diego, Los Angeles, Miami ve Washington şehirlerinde gerçekleştirilmektedir. Yıl boyunca devam eden ve uluslararası katılım alan program, günümüzün global iş platformunda başarılı olmak isteyenler için tasarlanmıştır. Bu yoğun İş İngilizcesi kursu, seçtiğiniz kariyerde güvenle ilerlemek için gereken akıcı ve özgül iletişim becerilerini geliştirir.

 • Haftada 30 dersten oluşan programda; 20 ders Genel İngilizce ve 10 ders iş İngilizcesi görürsünüz.
  *  Amerika dil okulunun bu programı kapsamında katılımcılardan iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmaları beklenir.
  * İş İngilizcesi olarak sunulan dersin içeriğinde; Ticari toplantıların dili, sunum yapma, eleştirel düşünme ve problem çözme, müzakereleri yürütme ve raporlama gibi konulara odaklanılır. Anahtar mesleki meseleleri anlamanıza ve kariyer merdivenlerini tırmanırken pek çok avantaj elde etmenize olanak tanır.
  * EC English bünyesindeki yurtlarda ya da aile yanı konaklama seçeneği mevcuttur.
  * Maksimum 24 haftaya kadar eğitim olanağınız bulunur.
  * Katılacağınız şehre göre farklılık göstermekle beraber Amerika dil okulunun haftalık ücreti 400 USD ile 500 USD arasında seyretmektedir. Uzun süreli katıldığınız takdirde haftalık ücretler daha ekonomik olur. Program sonunda sertifika verilir.
 • Rennert Amerika Staj Programı  Rennert dil okulu, yurt dışında dil eğitimi konusunda yıllardan beri süre gelen tecrübe ile hizmet sunmaktadır. Pek çok ülkede ve lokasyonda merkezleri bulunan Rennert, onlarca alana yönelik dil eğitim programı düzenler. Bünyesinde İntership’e de yer veren kurum bu programı Amerika’da New York ve Miami şehirlerinde gerçekleştirmektedir. ‘Vacation and Volunteer’ konsepti ile sunulan programa F1 vizesi ile katılabilirsiniz. İyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmanız beklenir. Pazarlama, Halkla İlişkiler, Mimarlık, Moda, BT, Otelcilik, Tasarım, Reklamcılık ve Sanat alanları dışındaki tüm bölümler bulunur. Program kısa süreli ve uzun süreli olarak sunulur.

*Kısa süreli program kapsamında ilk 4 hafta iş İngilizcesi alanında yoğun dil eğitimi, geri kalan zamanda ise 4- 8 hafta süre ile seçtiğiniz alanda full time staj yaparsınız.

* Miami ve New York’ta da eylül ayında başlayan program, New York’ta; 4-10 hafta arası haftalık 1120 USD ‘dir.

* Miami’de ise; 4-10 hafta arası haftalık 620 USD’dir. Maksimum 14 hafta süre ile katılabilirsiniz. 10 hafta üstünde ekstra ücret ödenir.

 • Amerika dil okulu staj programı boyunca Rennert bünyesindeki yurtlarda konaklama yapabilirsiniz.
  Program sonunda sertifika verilmektedir.

   

 • Stafford Kariyer Sertifikası ve Staj Programı  Stafford House dil okulu kapsamında Amerika’nın Boston, Chicago, San Diego ve San Francisco şehirlerinde düzenlenen program, ‘Career Preperation’ adı altında sunulur. Stafford House, ‘Kariyer Hazırlama Etkinliği’ ile küresel ve profesyonel bir deneyim sunar. Bir Amerikan şirketinde vakit geçirerek özgeçmişinizi ve röportaj becerilerinizi geliştirme şansına sahip olursunuz. Bu da kariyer hedeflerinize güvenle ilerlemenize yardımcı olur.

* Upper intermedite seviyede dil bilgisine sahipseniz Amerika dil okuluna F1 (öğrenci vizesi) ile 12-48 hafta arasında katılabilirsiniz.

* İş İngilizcesi üzerine sunulan dersler haftada 25 saati kapsar. Kursun ilk 4 haftalık kısmında; genel İngilizce ve iş İngilizcesi alanlarında dersler işlenerek yavaş yavaş iş hayatına giriş için atılımlar yapılır.

* Business Administration, Marketing, Sales, Social Services (NGO) ve Hospitality alanlarında katılım sağlanabilir.

* 4 haftalık süreçten sonra dersler eşliğinde şirketlere yerleştirme başlar. Amerika’da staj programının sonunda ise; Stafford House Kariyere Hazırlık Faaliyet Belgesi, çalıştığınız Amerikan şirketinden referans mektubu ve CV’niz için uluslar arası deneyim kazanmış olursunuz.

* Katılacağınız şehre göre değişiklik göstermekle beraber Stafford House dil okulu Career Preparation programının haftalık ücreti; 200 USD ile 300 USD civarındadır.

 • Uzun süreli katılımlarda fiyat düşmektedir. Amerika dil okulunda konaklamalar Stafford House yurdunda yapılmaktadır.

  **York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‘Work and Study’ programı sunan Amerika dil okulları için danışmanlık ve destek sunmaktadır. Sertifika ve staj programlarının detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Maaşlı Staj  Genel İşletme başlıkları altında sunulan bu program sadece; İşletme, Finans, Pazarlama/Satış, Muhasebe gibi alanlarda seçenek sunar. Yani; Turizm Otelcilik, Turim İşletme, Yiyecek İçecek gibi alanlardan mezun olanların katılabileceği bir programdır. Bu program kapsamında staj yapan öğrenci aylık 1100 USD civarında maaş alabilir. Başvuru için yukarıda belirttiğimiz kriterlere sahip olmanız gerekir. Başvurudan sonra yerleştirilme süre minimum 2 ay maksimum 6 aydır. Amerika’da maaşlı staj için J1 vizesi gerekir bu vize 18 aya kadar çalışma izni içerir.

  **York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı yurt dışında eğitim odaklı bir firma olduğu için ‘maaşlı staj’ alanında danışmanlık sunmamaktadır.

 

 

  

Eklenme Tarihi: 2017-12-05 17:25:51

2017-12-05 14:25:51