Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da Yüksek Lisans İçin Şartlar ve Başvuru Tarihleri
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da Yüksek Lisans İçin Şartlar ve Başvuru Tarihleri

Amerika’da Yüksek Lisans İçin Şartlar ve Başvuru Tarihleri

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi gün geçtikçe daha fazla tercih edilebilir bir hal alıyor. Amerika’da yüksek lisans eğitimi, son yıllarda Türkiye’de en fazla başvurulan yurtdışı eğitim programlarından bir tanesi. Yüksek lisans için şartlar ve başvuru tarihleri oldukça önemliyken yüksek lisans dolayısıyla tarih, sınav notları ve şartların da bilinmesi oldukça önemli. Amerika’da yüksek lisans öncesinde en fazla göz önünde bulundurulan detaylar; ücretler olsa da aslında adayların daha çok yüksek lisans için şartlara ve başvuru tarihleri detaylarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Amerika’da resmi rakamlara göre 10 binden fazla yüksek lisans yapabileceğiniz eğitim platformu bulunuyor. Çokluğu ve niteliği dolayısıyla sadeceTürk öğrenciler için değil dünyadaki birçok öğrenci için yurtdışı yüksek lisans eğitiminde ağırlıklı olarak Amerika yüksek lisans programları tercih ediliyor.Böylece, her yıl yüzbinlerce öğrenci Amerika’ya lisans ve yüksek lisans konusunda eğitim almaya gidiyor.

Amerika’da Yüksek Lisans Öncesi Önemli Kararlar: Yüksek Lisans Ücretleri

Amerika’da yüksek lisans gibi bir planınız varsa; öncelikle üniversite sayısının bu kadar fazla olması sebebiyle Amerika’da yüksek lisans programlarına dahil olmaya karar verdiğinizde en önemli konulardan biri elbette bütçeniz ve beklentileriniz doğrultusunda en uygun üniversiteyi bulmak olacaktır. Doğru yüksek lisans için üniversiteyi bulmak aslında çok da kolay olmayan iyi araştırılması ve planlanması gereken bir süreçtir. Yazımızda,  bu süreçlerle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.                                                                                                              

Yüksek Lisans İçin Beklenen Ücretler ve Bütçe

Amerika’da yüksek lisans fiyatları çokoldukça geniş bir yelpazede yer alıyor. Yani aslında ‘Amerika’da yüksek lisans için maliyet şu kadardır’ gibi bir ifade kullanabilmek, en azından şimdilik bizler için oldukça zor. Siz öncelikle yurtdışında yüksek lisans  eğitiminiz için ayırabileceğiniz bütçenizi belirlemeniz, başlangıç için daha mantıklı olacaktır. Zira, şimdilik en mantıklı kısım; İngilizce yeterliliğiniz, okuldaki not ortalamanız ve bölüme yatkınlığınız. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce eğitim boyunca tüm masraflarınız için ne kadar ayırabilirsiniz ya da ayırabileceksiniz, bu net bir şekilde belirlenmiş olmalı. Eğer başarılı ve İngilizcesi  iyi bir öğrenci olduğunuzu düşünüyorsanız Amerika’da yüksek lisans programı bulma ihtimaliniz de oldukça yüksektir.

Amerika’da Yüksek Lisans İçin Nasıl Bir İngilizce Yeterliliği Bekleniyor?

İngilizce seviyeniz öğretim dili İngilizce olan bir üniversitede yüksek lisans yapmak için yeterli mi? Fiyat detaylarından önce düşünmeniz gereken detay budur. TOEFL sınavından önce hangi hazırlık programlarına katıldınız, hangi hazırlık notlarını aldınız veya girmeniz durumunda örneğin IBT’den 90 gibi bir puanlamaya ulaşarak başarı puanı alabilmeniz hangi ihtimalde?

Eğer İngilizce konusunda şüpheleriniz ve korkularınız varsa Amerika Birleşik Devletleri’ndeki TOEFL kurlarına veya IBT kurlarına katılmanız oldukça mantıklı olabilir. Yani, sadece TOEFL sınavı için geliştirilen hazırlık kurslarıyla, Amerika’da yüksek lisans için yeterliliğinizi ölçebileceksiniz.

Başta da belirttiğimiz gibi en zorlu ve en önemli kısım TOEFL vs gibi hazırlık süreci. Amerika’nın birçok eyaletinin üniversite genişliğinin Türkiye’den büyük olduğunu ve üniversite sayısının, yani Amerika’da yüksek lisans için eğitim sağlayan 10 bin’in üzerinde olduğunu düşünürseniz bu seçimin ne kadar zor olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu aşamada eğer sizinle benzer süreçlerden geçmiş ve Amerika’da yurtdışı eğitim almış veya Amerika’da yaşamakta olan herhangi biri varsa o size önemli derecede bilgi alma konusunda yardımı olabilir. Lakin; eğer bilgi ve tecrübesine başvurabileceğiniz kimse yoksa profesyonel danışmanlık ofislerinden yardım almak ve yurtdışı eğitim fuarlarına katılmak faydalı olacaktır.

Amerika’da eğitim, yani yüksek lisans eğitim tarihleri Türkiye ile paralellik gösteriyor. Amerika akademik yıl başlangıcı Ağustos sonu Eylül başı bitişi Mayıs sonudur ve bu tarihler her üniversitede farklılık gösterebilir. Genel olarak Amerika’daki üniversiteler akademik yılı 2 yarıyıl olarak işlerken bazı üniversite 4 çeyrek yıl olarak ta işlenebiliyor. Bu detayları üniversitelerin web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Amerika’da Yüksek Lisans İçin Başvuru Tarihleri ve En Önemli Dönemler

Amerika’da yüksek lisans ile ilgili ilgilendiğiniz bölümle ilgili okul araştırma, gerekli belgeleri toplama, okula başvuru yapma, Amerika öğrenci vizesi başvuru yapma gibi çok fazla prosedür gerektiren bir süreç olduğundan genellikle 6 7 aylık gibi bir süre öncesinde, Amerika’da yüksek lisans için başvuru hazırlıklarına girişmeniz gerekiyor. Sıraladığımız diğer başlıklar netlik kazandıktan sonraki bir diğer önemli konu başvuru konusudur. Amerika’daki üniversitelere başvuru konusu da başlı başına bir uzmanlık gerektirebilir. Günümüzde internetin sağladığı kolaylıklarla başvurularla ilgili araştırmalar yapmak eskiye nazaran çok daha kolay. İstediğiniz üniversiteye karar verdikten sonra web sitelerinde uzun uzun araştırmalar yapmalısınız ve başvuru için işinize yarayabilecek tüm bilgileri toplayın. Başvuru için dikkat etmeniz gereken en önemli konu erken davranmanız gerektiğidir. Yani başvurunuzu mümkünse aylar öncesinden hatta 1 yıl önceden planlamaya ve üniversite ile iletişim içinde olmaya çalışın.

Başvurmayı düşündüğünüz üniversitelerden Application Package olarak adlandırılan başvuru paketlerini talep edebilirsiniz.  Application Package ile ilgili tüm detaylar, ABD’nin resmi internet sayfasında yer alıyor. Bu paketin size ulaşması bazen 1 ay bazen daha fazla sürebilir. Başvuru paketlerini nasıl istemeniz gerektiği üniversitelerin sitelerinde detaylıca anlatılıyor.

Eklenme Tarihi: 2018-05-07 12:23:08