Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da VR Oyun Geliştirebileceğiniz Kurslar
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da VR Oyun Geliştirebileceğiniz Kurslar

Amerika’da VR Oyun Geliştirebileceğiniz Kurslar

Amerika’daki dijital medya ve oyun kurslarından, tasarım okullarından ve müzik okullarından söz etmiştik. Bir diğer konu ise, Amerika’daki oyun tasarım kursları. Bu oyun tasarım ve oyun geliştirme kurslarıyla geleceğinizi şekillendirebilirsiniz. Mobil oyunlar, masaüstü oyun tasarımı, konsol oyun tasarımı gibi kategorileri içerisinde barındıran Amerika’daki oyun geliştirme kursları, çocuklarınıza VR oyun, yani sanal gerçeklik tabanlı oyunları geliştirebileceğiniz bir ortam sağlıyor. Öncelikle VR oyun geliştirme nedir, yurtdışı eğitim ile VR oyun geliştirme nasıl yapılır bir göz atalım.

VR Oyun Geliştirme Kursları Nasıl Çalışır? Nedir?

Öncelikle Google, Nvidia, HTC gibi şirketlerin ürünleriyle sık sık duyduğumuz VR gözlükler, kullanıcıara sanal ortam içerisinde 4 boyutlu bir oyun deneyimi sağlar. Sanal gerçeklik ile hissedilen herşey bilgisayar tarafından yaratılmış üç boyutlu dünyadır. Yapay olarak ortam oluşturulduğunda kullanıcı gerçek dünyanın devredışı kaldığına tüm duyularıyla ikna olur. Aslında Amerika’daki kurslar ile  tasarlayacağınız oyunlar ve katılım sağlayacağınız oyun geliştirme kursları, tamamiyle sanal bir dünya olacak.

Sanal gerçeklikte 3 boyutlu ortamlar görüntünün yanısıra duyma, hareket gibi başka duyulardan da yararlanır. Sanal gerçeklik yaygın olarak gerçek hayatta var olan ya da olmayan yerlerin en az 3 boyutlu olarak bilgisayar ile yeniden oluşturulması ve gerçek gibi deneyimi sunması için kullanılmaktadır. Sanal gerçeklik, yani virtual reality ile oluşturulan tanımlı uzay içerisinde yaygın olarak eğitim, gözlem, test, eğlence, tedavi faaliyetleri yerine getirebiliyor. Sadece telefonunuzu gözlüğe takarak uyumlu VR uygulamalarını kullanabilir, oyun oynayabilir ve 360 derece videoları seyredebilirsiniz. Ayrıca bluetooth veya farklı bağlantı yöntemleri ile telefona bağlanabilecek joystik ve kontrolcüler kullanarak VR deneyiminizi daha da artırabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik, Yani VR Gözlüklere Yönelik Oyunlar Nasıl Tasarlanır?

Samsung ve Google gibi bazı markalar ise kendi telefonlarına özel olarak kullanılmak üzere VR gözlükler piyasa sürdüler. Bu gözlükler mobil oyun odaklı gözlüklerdir ve dolayısıyla mobil oyun geliştiricilerini kapsar. Sadece bu değil, mobil oyun geliştiricileri geleneksel oyun geliştirme işlemlerinin yanısıra sanal gerçeklik, yani VR’a yönelik yeni prensipler uygularlar. Dolayısıyla bu prensipler de Amerika’daki oyun geliştirme kurslarını etkilemiş durumda. Yine bu markaların kullanımlarına özel uygulamalar ve oyunlar da geliştirebilirsiniz. 

Üst Segment VR Oyun Geliştirme Kursları

Son olarak ise özel donanımı ve (mercek-ekran, algılayıcı sensörler, kablosuz kontrolcüler gibi input&output içerir), yazılımı olan ve bilgisayarla birlikte kullanılan yüksek teknolojili VR Sanal Gözlük sistemlerine yönelik oyunlar da Amerika’daki bu yaz okulları çerçevesinde oyun geliştiricilerine eğitimleri sağlanır. Örnek olarak da; Oculus, HTC Vive, PlayStationVR gibi aygıtları gösterebiliriz. Bahsini ettiğimiz bu tarz VR Sanal Gözlük Sistemleri, sanal gerçeklik deneyimi gerçek olarak yaşatan üst düzey kaliteye sahip ancak oldukça pahalı sistemlerdir. Dolayısıyla Amerika’daki oyun geliştirme kursları çerçevesinde öğreneceğiniz bilgilerle sonradan tasarlayacağınız oyunlar, bu yüksek segment platformlarda kullanılması üzerine tasarlanacak.HP, Lenovo, Asus gibi başka markaların da Windows platformu VR gözlük sistemlerini piyasaya yakında zaman sürdüler.

Amerika’daki Oyun Geliştirme Kursları, Hangi Eğitmleri Veriyor?

Dediğimiz gibi, VR oyun geliştirme durumu, oldukça spesifik ve ayrıcalıklı ve ayrı bir standartı olan bir konu.  Lakin, Amerika’daki oyun geliştirme kursları, oldukça temel seviyede ve temel yaş seviyesine geliştiricilik dersleri veriyor. 8 yaş ile 17 yaş aralığının katılım sağlayabileceği oyun geliştirme kursları, DMA studyoları oyun geliştirme derslerini kapsıyor. Unity’i kullanarak temel eğitim, potensiyel müşterilerin beklentilerine göre oyun tasarımını öğretir.

Kız öğrencilerin de eğitimini alabilecceği Unity ile oyun tasarımı dersleri, 12 yaş ile 17 yaş aralığı tarafından tercih ediliyor. Bu platformda 2D ya da 3D dersler verilir ve bu kurslarda VR oyunlara yönelik de geliştirme ve tasarım yapabilirsiniz.  Unity’nin sonrasında, oyun geliştirme kursları çerçevesinde katılımcıar, VR oyunların da tasarlanabileceği Roblox platformunu da öğrenecekler. Roblox, oyun geliştiricilerinin kullandığı bir tür stüdyodur ve bu platformda modelleme yapabilirler. Elbette bu kadar kapsamlı bir oyun geliştirme kursu, sadece VR oyunlarına yönelik de dersler sağlıyor. VR oyunlar için oyun programa programlarına, 12 yaş ile 17 yaş aralığı katılım sağlayabilirler.  Bu derslerde öğrenciler, mobil oyunları VR uyumlu olarak tasarlama ve geliştirme fırsatı yakalarlar. Bu program çerçevesinde, kurs katılımcıları ya da yaz okulu katılımcıları VR oyun tasarlamak için gerekli araç ve gereçleri öğrenecekler.

Son olarak, Amerika’da alacağınız oyun geliştirme kursları oyun tasarımlarını içeriyor. Bu kurslar çerçevesinde mobil platformlar için çevre tasarımı, arka plan tasarımı ve senaryo üretimi gibi tasarımlar yapabilirsiniz. Yani, bir kısımdan bakıldığında sanal bir dünya tasarlayacaklar. Sıra geldi, oyun geliştiricileri ve oyun geliştirme kurslarının olmazsa olmazlarından olan; Python’a... Hemen hemen her platformda, dünyanın her yanında gerekli olan Python, oyunların yapay zekasını geliştirmenize de faydalı olacak. Savaş oyunu tasarlıyorsanız, düşmanın yapay zekasını Python ile tasarlayabilir ya da dünyaya düşmekte olan bir Astroid’in davranışlarını da Python’da yapabilirsiniz. Elbette, bu bölüm VR oyun geliştirme konusunda da faydalı olacaktır.

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-16 17:10:29