Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da Üniversite ve Girişimcilik
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da Üniversite ve Girişimcilik

Amerika’da Üniversite ve Girişimcilik

Amerika'da üniversite eğitimi almak doğal olarak tüm dünyadan yüz binlerce öğrencinin hayallerini süslüyor. Prestijli bir eğitim alıp, geleceğe güvenle bakmak için Amerika'da üniversite eğitimi almak tabi ki iyi bir fikir. Amerika'da üniversite eğitimi almak, profesyonel danışmanlar desteğinde iyi planlanması gereken bir süreçtir. Amerika’da girişimcilik fikiri, Amerika’nın uluslar arası sermayeye ve uluslar arası girişimcilik ekosistemine açtığı kapılar sonucu, ülke bir girişimcilik kıtası oldu ve her ülkeden Amerika’ya girişimcilik alanında yüksek bir katılım var. Lakin; uluslar arası şirketlerin ya da girişim ekosisteminin dikkat ettiği ve bir insanda aradığı en önemli özelliği; yurtdışında eğitim tecrübesi. Daha önce yurtdışında eğitim ile girişimcilik alanında etkin olan kişiler, ekonomi, bilişim, internet ve tasarım sektörlerinde inovasyonun çıtasını yükseltiyor. Yurtdışında eğitim, Amerika’da üniversite ver ardından iyi bir girişimci. Peki nelerin yapılması gerekiyor?

Amerika'da Üniversite Eğitimi ile Girişimcilik

Amerika'da lisans eğitimi almak için basit olarak izleyebileceğiniz iki yöntem vardır. Ya doğrudan dört yıllık bir üniversiteye başvuru yapabilirsiniz, ya da iki yıllık Yüksek Okul (Community College) kaydı yaptırdıktan sonra, 3.ve 4. yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans tamamlayabilirsiniz. Her iki tercihte de sonuç olarak 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını alırsınız. Yüksek okullar (Community College) Amerika'da yüksek öğrenim için en çok tercih edilen başlangıç biçimidir. Bunun 3 temel sebebi vardır. Birincisi, Yüksek okullara kayıt yaptırmak ve kabul almak , 4 yıllık üniversitelere göre çok daha kolay ve zahmetsizdir.

 Çoğu zaman yüksek bir TOEFL derecesine ya da SAT sınavına girmek zorunda kalmaksızın eğitime kabul edilirsiniz. İkincisi, yüksek okullar (Community College), dört yıllık üniversitelere kıyasla çok daha ekonomiktir. İlk yılınızı bu okullarda geçirerek çok önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz. Üçüncüsü ise, 2 yıllık yüksek okullardan mezun olan öğrenciler, Amerika'daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edilirler ve eğitimlerine hiçbir aksama olmadan rahatlıkla devam edebilirler, ve bitirdikleri üniversitenin de diplomasını aldıkları için 2 diplomaya birden sahip olurlar.

Girişimcilik Eğitimi Veren Amerikan Üniversiteleri                                        

Amerika’da üniversite eğitimi artık pek çok alanda, pekçok sektöre yönelik girişimcilik dersleri ve girişimcilik hakkında müfredat uyguluyorlar. Girişimcilik ile ilgili eğitim veren Amerika üniversiteleri, kategorimizde yer alıyor. Amerika’da girişimcilik ile üniversite eğitimi almayı hedefleyen öğrenciler, öncelikle üniversitenin son 1 yılda çıkardığı girişimci ve girişim sayısına dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, Amerika’da üniversite eğitimi veren Michigan Üniversitesi, son yıllarda 172 girişimi hayata geçirilmesini sağlamış.

Özellikle yurtdışı eğitim arayışında olanlar, girişimcilik üzerinden eğitim alabilecekleri bölümleri de iyi araştırmaları gerekir. Örneklendirmek gerekirse; bilişim alanında girişim çıkarmak isteyen kişiler 1 aylık bir dönem içerisinde oryantasyon ve gerekli İngilizce eğitimlerini aldıktan sonra projeleri üzerinden çalışarak, projeleri üzerinden notlandırma alacaklar. Yani, Türkiye’deki gibi ‘nasıl girişimci olunur?” gibi bir müfredat ile değil tamamiyle projenize ya da çalışmanıza yoğunlaşabileceğiniz bir yurtdışı eğitim programı izlenir.

Öncelikle; Amerika’da üniversite eğitimi almadan önce kendi girişimciliğinize bir isim koymanızda fayda var; ‘yeni doğan girişimci’ ya da ‘olgunlaşmış girişimci’ olarak. Yani, yurtdışında daha önce eğitim almış olmanız ya da herhangi bir girişim projenizin daha önceden bulunması sizlerin daha faydasına olacaktır.  

Bir diğer taraftan, New York’taki Syracuse Üniversitesi yurtdışı eğitim katılımcılarına girişimcilik eğitimleri verebiliyor. Üstelik, bu programlar doğrultusunda üniversite son sınıf eğitimi alarak; Amerika’da diploma desteğine kavuşabilirsiniz.  New York Syracuse Üniversitesi’nin girişimcilik programı ile toplam 1,420 öğrenci eğitim alıyor, toplam 90 girişimcilik fikri çalışmaya başladı ve öğrenciler toplamında 243 bin dolarlık bir ödül kazandılar.

Silikon Vadisi’nden Destek Alan Üniversite

Los Angeles, California’daki Üniversitesi, girişimcilik alanında en iyi üniversitelerden ve adı çıkan üniversitelerden bir tanesi oldu. Şu an, Silikon Vadisi’nden en çok destek alan üniversitelerden bir tanesi ve girişimcilik alanında etkin olmak isteyenler, Los Angeles’taki Marshall’dan eğitim alabilirler.

Üniversite Başvuru Şartları ve Sınavlar

Eğer tercihiniz 4 yıllık bir üniversiteye doğrudan kabul edilmek ise, o halde iki sınava girmeniz gerekiyor. TOEFL ve SAT. Bu sınavlardan alacak olduğunuz puanlar ile, lise not ortalamanız, başvurduğunuz üniversiteye kabul için çok önemlidir. Eğer İngilizce seviyeniz TOEFL ve SAT sınavlarını geçmek için yeterli değilse, ozaman öncelikle bir üniversiteye hazırlık programına katılarak bu eksiklerinizi gidermeniz gerekir. York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı, bu aşamada size Amerikanın en iyi üniversiteleri ile mükemmel bir destek veriyor.

Amerika’da Üniversite Fiyatları

Girişimcilik alanında Amerika’da eğitim fiyatları, eyaletten eyalete değişen farklı varyasyonlar gösteriyor. Amerika’da en iyi üniversite eğitimi programlarını sunan eyalet; Texas, zirveyi oynuyor! Austin Texas’taki Texas Üniversitesi, yurtdışı eğitim programlarıyla katılım sağlayanlara yaklaşık 51,804 dolarlık ücretlendirme veriyor.  Bir diğer taraftan, New York’ta; Boston’da eğitim sağlayan Syracuse Üniversitesi, 38,544 gibi bir ücretlendirme uyguluyor.

Eklenme Tarihi: 2018-07-23 14:58:15

2018-07-23 12:15:11