Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da Üniversite Eğitimi ve Yandal
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da Üniversite Eğitimi ve Yandal

Amerika’da Üniversite Eğitimi ve Yandal

Amerika’da üniversite eğitimi alacak olan kişiler,  detaylıca araştırmalardan sonra hayatlarının dönüm noktası olan adımı atarak, Amerika’da üniversite hayatlarını özellikle yandal, ek ders ve staj gibi imkanlarla taçlandırmak istiyorlar. Amerika’da üniversite eğitimi esnasında yandal konusuyla ilgili pek fazla bilgi olmamasına karşın; Amerika’daki üniversiteler kendi resmi sayfalarında detaylı bilgileri paylaşıyorlar. Amerika'da üniversiteler eğitimi Ağustos sonlarında ya da Eylül'ün ilk çeyreğinde başlıyorlar . Ders yılı ise Mayıs’ta veya akademik yoğunluluğa göre Ağustos ayında bitebilir. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı, tıpkı Türkiye’deki gibi saat üzerinden hesaplanıyor ve özellikle yurt dışından üniversite eğitimi alacak kişilerin devamsızlıkları daha fazla dikkat çekiyor. Amerika’da üniversite eğitimi iki farklı sömestr dönemini içeriyor.

Sadece üniversiteler değil liseler de yılın iki döneminde sömestr tatili alıyorlar. Bu dilimde de Amerika’da üniversite eğitimi alan öğrenciler eksiklerini bu tarih çerçevesinde tamamlayabiliyorlar. Buna ek olarak yaz dönemi de çeşitli takviyelerle ve yaz okulları ile canlanıyor. Bir kısım üniversite de ise takvim yılı dört eşit kısma ayrıldı. Öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakta serbesttirler.

Amerika’da Üniversite İçin Başvuru Şartları, Sınavları ve Toplanması Gereken Belgeler

Amerikan üniversitelerine giriş şartları içinde en önemlileri, öğrencinin İngilizce bilgi seviyesi, akademik durumu, yani ders notları ve kalıp kalmadığı dersler,  bilgi ve yetenek testlerinde aldığı sonuçlar, referans mektupları ve Amerika'da üniversite okumaya elverişli bir birey olup olmamasıyla ilgili gereklilikler var. Eğer Amerika’da üniversite eğitimi esnasında yandal amacınız varsa, sadece Amerika’daki üniversite notlarınız değil, aynı zamanda Amerika’dan önceki notlarınıza ve geçtiğiniz derslerin içerikleri de oldukça önemli.

Amerikan üniversitelerinde okumanın temel şartlarından bir tanesi, İngilizce dilini, hem konuşması hem de yazışmasıyla ve derslerde bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde sahip olabilmek. Amerika’da üniversite için katılım sağlayan öğrenciler, TOEFL veya SAT sınavlarından önce, Türkiye’de pekçok çeşitte uygulama sınavı, test sınavı vb sınavlarla, Amerika’da üniversite okumak için yeterli olabileceklerini dest ediyorlar. Eğer yeterli bir İngilizce seviyesi yoksa, Amerika üniversiteleri, okul notları ne seviyede olursa olsun öğrenciyi kabul edemeyebilirler.

 

Öğrencinin herhangi bir üniversiteye kabul edilebilmesi için daha önceki öğrenimi süresince başarılı olması gerekir. Örneğin, lisans öğrenimi için başvuran öğrenciden lise, yüksek lisans için başvuran öğrenciden üniversite derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Birçok üniversite, kabul şartı olarak en az B genel not ortalaması istiyor. Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden başka birçok üniversite de bulunabilir, dolayısıyla dereceye girmek de (örneğin 57 öğrenci içinde 4'üncü olmak) kabulde önemli rol oynar.

 

Amerikan üniversitelerinde okumak isteyen öğrenciler, ilk başta önceden okuduğu okul veya üniversite tarafından notlandırılıyor. Eğitmenler ve akademik kadrotarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu raporlayarak belirten ve öğrenciyi üniversiteye tavsiye eden belgeler hem yandal için hem de Amerika’da üniversite okuyabilmek adına gerekli tutuluyor.

Amerika’da Yandal Nasıl Yapılır? Amerika’da Üniversite Okurken Başka Bölüm Okumak Mümkün Mü?

Öncelikle Amerika’da nasıl bir üniversite eğitimi görmek istediğinizi belirlemeniz isteniyor. TOEFL sonuçları çerçevesinde, Amerika’da üniversite eğitimi,Community College gibi iki yıllık üniversite kurumları da kapılarını açarken, çoğunluk gibi Amerika’da üniversite son sınıf okuyarak Amerikan diploması ile birlikte master programlarına yazılmak da tercihlerinizin arasında olabilr. Community College’larda, herhangi bir yandal mümkün değilken, başarı ortalamanıza ve transkriptlerinize bağlı olarak kendi alanlarınızda yandal yapabiliyorsunuz. Sadece o değil master hayallerinizi de bu seçimleriniz etkiler.

Amerika’da Üniversite Okumak, Community College’larla Taçlandırılabilir

Yandalın yanısıra; Amerika’da 2 yıllık üniversiteler, ağırlıklı olarak ön lisans eğitimi sağlıyorlar. Bu okullar, bizdeki meslek liseleri gibi çalışıyor ve bu durum da yandal, master, ve diğer yükek öğrenim puanlarını, başarılarını ve kabul sürecini etkiler.

Okulların başvurunu değerlendirmesi aylar sürebilir. Bu süre boyunca eksik olabilecek sınav sonuçları referans mektupları gibi dökümanları tamamlayabilirsin. Ek döküman gerektiği takdirde seninle iletişime geçilecektir. Bazı okulların ise belirlemiş oldukları cevap tarihleri vardır ve sonuçları öğrenmek için o tarihi beklemen gerekir. Bazı okullarda ise böyle bir uygulama yoktur, dosyan tamamen eksiksiz olarak hazır hale geldikten sonra, başvuru yoğunluğuna göre, öğrenci alımından sorumlu komisyonlar kararlarını verecek ve sana iletecektir.

 

Amerika’da Üniversite Başvurusu İçin Süreç Biraz Uzun

 

Hazırlık sürecinde, biraz daha Amerika’da üniversite okumaya yaklaştığınız dönemlerde olağan bir seçim sürecine gireceksiniz. Amerika’da üniversitelere başvurulardan 7-10 okul arasından birden fazla okul sizi kabul edebiliyor. Bu durumda kabul aldığın okullardan birini seçmek biraz sıkıntılı olabilir. Üstelik kafa karıştırıcı şöyle bir detay var; birden fazla üniversite sizleri kabul edebiliyor. Kabul edildiğin okullara gelip gelmeyeceğini belirtmek için belli bir süre verilecek; bu süre geçirildiği veya atlandığı takdirde fırsat kaçmış olabilir. Kabul edildiğin okuldan kabul mektubu ve öğrenci vizenizi alabilmen için gereken belgeler eline geçer geçmez de vize işlemlerine başlamak oldu

Eklenme Tarihi: 2018-04-24 12:11:49