Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da Üniversite: 4 Yıllık Üniversite Geçiş Hakkı Nasıl Alınır?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da Üniversite: 4 Yıllık Üniversite Geçiş Hakkı Nasıl Alınır?

Amerika’da Üniversite: 4 Yıllık Üniversite Geçiş Hakkı Nasıl Alınır?

Amerika’da üniversite okumanın farklı bir yolu ise, 4 yıllık üniversitelerle geçiş yapabilme imkanı. Peki, bu durum hakikaten var mı yok mu incelemeden önce Amerika’da üniversite okumak ile ilgili bazı detaylara bakalım. Amerika üniversiteleri için başvurulara hazırlık aşaması; ülkedeki eğitim kurumlarına, okumak istediğiniz bölümlere hatta eyaletlere göre değişiklik gösterebilmekle birlikte, sık sık seçtiğiniz üniversitelerin internet sitelerinden çeşitli kurumlarla başvuru tarihleri, gerekli belgeler ve koşullar hakkında iletişim kurmanız da oldukça sizler için faydalı olacaktır.

Amerika’da Üniversite Okumak: Adım 1

Amerika’da üniversite, yani  bir lisans ya da lisansüstü programa kayıt olmak isteyen öğrenciler için beş binin üzerinde üniversite ve ön lisans seçenekleri yer alırken, bu üniversite başvurularında erken kayıtlar üniversitelerin takdirini kazanır ve diğerlerine nazaran ön adım atarsınız. Erken başvuruda bulunmanızla ilgili bir  o kadar şansınızın artacağını da söylemekte fayda var. Amerika’da üniversite  okumayı öğrencilerin izlemeleri gereken çeşitli yollar da var. Bunlardan en fazla araştırılan yöntemi, herhangi  bir üniversiteye kayıt olmak, diğeri ise iki yıllık bir Community College’a yani ön lisans programına kayıt yaptırarak 3. ya da 4. yılınızda seçtiğiniz üniversitedeki bölümünüze devam ederek lisans eğitiminizi tamamlamak. Bu durum, uluslar arası öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen yöntem.

Bununla birlikte lisans eğitiminin gerekliliklerinden olan TOEFL/IELTS ya da SAT/ACT gibi gireceğiniz sınavları da düşünerek Community College’lara sınavsız başlanabilme imkanı da sizin için daha imkana açık olabilir. Bununla birlikte, iki yıllık yüksek okul mezunu uluslararası öğrencilerin Amerika’daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edildiklerini ve iki diplomaya sahip olduklarını da göz önünde bulunduralım...

Amerika’da Üniversite Okumak: Adım 2

 

Amerika’da üniversite eğitimine veya programlarına başvurmayı düşünen öğrenciler için akademik yıl ağustos sonu ve eylül ayının ilk yarısında başlarken, mayıs sonu ya da haziran başında son buluyor.  Buradaki farklılıklar, üniversitelere göre değil eyaletlerin eğitim yasalarına bağlı olarak gelişiyor. Genel olarak başvurular için son tarihleri sık sık üniversitelerin web sitelerinden kontrol ederken, aynı zamanda eyalet araştırmaları çerçevesinde eyaletlerin eğitim yasalarına göz gezidirip bir yandan da kaçırmamanız için belgelerinizi hazırladıktan sonra erken başvuruda bulunmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Amerika’da birçok eyalette ve üniversitede ders yılı, bizdeki sisteme benzeyen sömestr adı verilen iki ya da dört eşit kısma bölünür. Başvurularınızı başlangıç dönemlerinden 1 yıl önce yapmanızda fayda var. Zira, Amerika’da üniversite eğitiminin yanısıra, liseler de aynı takvime göre ilerliyor.

 

Amerika’da Üniversite Okumak: Adım 3

 

Amerika’da üniversite okumak ile ilgili planlar yapan öğrenciler için uluslar arası üne kavuşmuş üniversiteleri  dikkat çeken ülke, aynı zamanda ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan dünyada hatırı sayılır bir konuma sahip olduğu biliniyor. Amerika bugün; 150’den fazla kanaat önderi üniversite, bir milyona yakın uluslararası öğrenci ile California ve New York gibi popüler eğitim bölgelerinde mühendislik, işletme ve yönetim, matematik ve bilgisayar bilimleri gibi konularda eğitim veriyorlar. Daha doğrusu, Amerika’da üniversite söz konusu ise, bu bölümler başı çeker.  Dünyanın en uzak noktalarından dahi kendine öğrenci çekmeyi başaran Amerika Birleşik Devletleri’nin öğrenci kabulu ile ilgili çeşitli adımları var elbette.

Adım 4: “Paperworks!”

 

 Amerika’da üniversite okumak için gerekli adımların 3. sü ve en mühimi belki de... Olmazsa olmaz adımlardan olan evrak toparlama adımınızda şunları toparlamanız gerekiyor; lise diplomanalarının aslı, transkript, not ortalamasını teyit eden belge, isans programları için ACT, SAT sınavları sonucu, Amerika'da master, yani yüksek lisans için de GRE ya da GMAT test sonuçları, TOEFL ya da IELTS testlerinden birinde yeterli puanı almak öğretmenlerinizden alacağınız referans mektupları, Amerika’da başvuracağınız üniversiteye yazılacak niyet mektubu ve essay, özgeçmiş ve son olarak güzel sanatlar bölümlerine başvuracak kişilerin portfoyo veya showreel hazırlaması gerekiyor.

 

 

Amerika’da Üniversite Okumak, Yatay Geçişle veya Transferle Olabiliyor Mu?

İşte en çetrefilli, en detaylı ve en kafa karıştırıcı süreç... Aslında Amerika’da üniversite okumak isteyenlerin ve başarıya ulaşan kişilerin yaygın olduğu bir gruptan söz ediyoruz. Yani, iç karartmaya fazla yer yok! Ancak örneklere baklırsa bu durum Amerika’da zaten üniversite okuyan kişiler için daha elverişli olduğu görülüyor. Amerika’da üniversite okuyan kişiler üniversitelerden memnun değilse, transfer için şart koşulan asgari not ortalamasını tutturmak kaydıyla başka bir üniversiteye geçebiliyorlar. Bunun yanısıra, üniversitenin şartları sizlere ağır geliyorsa, daha hesaplı başka bir okula başvurabilirsiniz. Bulunduğunuz üniversitede zorlanıyorsanız, notlarınızın çok düşük olmaması kaydıyla, size daha kolay gelebilecek bir okula, veya size daha uygun bir dala da kayabilirsiniz. Şunu tekrar hatırlatmakta fayda var; notlarınızın düşük olmaması...

Şöyle bir senaryo çizelim; Amerika’da üniversite okumak için gerekli sınavları kazandınız, transkript kabul oldu, not ortalamanız beğenildi ve Amerika’da herhangi bir üniversiteye kabul edildiniz zira, bu üniversitenin şartlarından memnun değilsiniz. Böylece sizlere, Amerika’da yatay geçiş yapabilirsiniz.

Türkiye’de Üniversite Okuyorken Amerika’da Üniversite Okumak Mümkün mü? Yani, Transfer Mümkün Mü?

Evet, mümkün. Zira Türkiye’de üniversitede 3.veya 2.sınıfta olmanız gerekiyor. Türkiye’de bir, iki, veya üç yıl okuduktan sonra öğrenimi yarıda kesmiş şahıslar da transfer için başvurabilirler. Türkiye’den doğrudan başvurulabilir ya da Amerika’da üniversite öğrenimine devam niyetiyle gidilecekse, okunmuş yıllarla ilgili transkriptleri yanınızda götürmek tavsiye olunur. Yine de iyi not alınmış derslerin bir kısmını Amerika’da saydırarak öğrenimi daha kısa sürede tamamlamak oldukça mümkün.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-26 12:24:55

2018-04-26 09:24:55