Lütfen bekleyiniz...

Amerika'da Sınavsız Üniversite
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika'da Sınavsız Üniversite

Amerika'da Sınavsız Üniversite

Amerika’da üniversite eğitimini de mümkün kulan pathway programı zorunlu mudur, yararlı mıdır gibi sorular akla gelse de; üniversitelerin söz konusu programlara büyük önem verdiğini ve çok büyük avantajları olduğuna dikkat çektiklerini belirtmekte fayda var. Üniversitelerin bu programlar hakkında en önemli düşüncesi, söz konusu programların hem dil hem de akademik olarak gerçekten hazır ve kaliteli adayları yetiştiriyor olmaları.

 

Amerika’da Sınavsız Bir Şekilde  Üniversiteye Nasıl Girilir? Pathway Nedir?

Bir çok yüksek eğitim kurumu söz konusu programları kendi bünyesinde sunsa da, dışarıdan bir partner ile çalışan, pathway programı sunma işini özel bir kuruma devreden üniversite sayısı da bir oldukça fazla. Aslında pathway olarak adlandırdığımız program, İngilizcesinin yetersiz olan kişilere 1 yıl Amerika’da üniversite hazırlık okunmasını içeriyor. Böylece üniversite, sizleri 1 yıl hazırlanmış ve İngilizce yeterli bir seviyede olduğunu öngörerek lisans programına geçiş yapmanızı sağlar.

Amerika’da üniversite eğitimini sınavsız olarak geçirmek isteyen ğrenci açısından bakacak olursak, en önemli konu pathway programlarına kabul için İngilizce yeterelilik seviyesinin lisans programlarına nazaran daha düşük olması, pathway’i dikkat çekici detayı olarak ön planda tutuyor. Amerika’da üniversite programlarının kabul şartı genel itibari ile IELTS 6-7 aralığında iken pathway olarak adlandrılan programlarının şartı ise 5,2. Üniversite eğitimi için hem dil eğitimi hem de ön akademik hazırlık sunan programlar öğrenci için en azından kaba taslak bir tanımla bir hazırlık ve adaptasyon evresi sunuyor.

Amerika’daki 3500 üniversite arasından bir seçim yapmaya çalışırken bir çok kriter sizin için doğru olanı bulmanızda yol gösterici olacaktır. Üniversitenin bulunduğu yer de bu kriterlerden biridir. Öncelikle kalabalık bir şehirde mi, yoksa sakin bir kasaba da mı okumayı tercih ettiğinize karar verin. İstediğiniz bölgedeki üniversitelere bakarken size sunduğu konaklama imkanlarını da değerlendirmeyi kesinlikle unutmayın. Birçok kişi kendi başına yaşamayı iple çeker. Ancak, bu ilk özgürlük hevesi geçtikten sonra çoğu öğrenci farklı düşünmeye başlar. Yaşam ortamınızın rahat olması ve size uyumlu bir oda arkadaşınızın olması da ortama adaptasyonunuz açısından önemlidir. Okulun yurt ve öğrenci evinden başka konaklama için sunduğu diğer opsiyon ve alternatifleri göz önünde bulundurmanız da gerekiyor.

Bu kriterlerden sonra listenize koyduğunuz okulları değerlendirirken, akademik programları ile ilgili bütün detayları öğrenmeniz çok önemlidir. Tipik olarak bir öğrencinin günde kaç saat çalışmasının iyi olacağının, mezuniyet için hangi derslerin alınması ve kaç kredi toplanması gerektiğini araştırın.Temel dersleri(ilk iki yıl dersleri), entegre eğitim programlarını, en çok öğrenciye sahip olan bölümleri, İngilizce yeterlilik seviyelerini inceleyin.

Özellikle yurtdışı eğitim almak için katılım sağlayan öğrenciler ve ailelerinde her zaman endişe yaratan bu konuyu Amerika’da araştırmak çok kolay aslında. Çünkü Amerikan üniversiteleri, kanunen kampüslerinde cereyan eden bütün suçların kaydını tutmak zorundadır ve bu halka açık bir bilgidir. Bütün aday öğrenciler ve aileleri talep ettiği takdirde bu bilgilerin verilmesi zorunludur. Değerlendirmeye aldığınız bütün okulların kampüsün kriminal oranlarını kıyaslayın.

Son olarak, bir üniversitenin mezunu, sizin için en faydalı kaynaktır. Birçok okul, mezunlarını öğrenci kabul programları için kullanırlar. Eğer okul bu sistemi uygulamıyorsa, öğrenci kabul sorumlusundan,   ülkenizden bir veya iki mezunun ismini vermesini isteyin. Bu öğrencilere okulla ilgili neleri sevip,sevmediklerini ve eğer tekrar seçme şansları olsaydı yine bu okulu mu seçerlerdi diye sorun. Ve bu sorulara aldığınız cevapları birbiriyle kıyaslamayı unutmayın.

Amerikan Üniversitelerine Giriş Şartları Neler?

Amerika'da üniversiteler, öğrenime Ağustos sonlarında veya Eylül'ün ilk yarısında başlarlar. Ders yılı Mayıs’ta veya en geç Haziran başlarında biter. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı mecburidir. Birçok üniversitede ders yılı sömester denen iki eşit kısma bölünmüştür. Ayrıca yaz dönemi vardır. Bir kısım üniversite de ise takvim yılı dört eşit kısma ayrıldı. Öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakla ilgili serbest bir yol haritası belirleyebiliyor.

Amerikan üniversitelerine giriş şartları içinde en önemlileri, öğrencinin bilgi düzeyi, akademik durumu, bilgi ve yetenek testlerinde aldığı sonuçlar, referans mektupları ve Amerika'da öğrenim ve geçim masraflarını karşılayabilmektir.Amerika’da üniversite okumanın temel şartlarından bir tanesi tahmin edebileceğiniz gibi İngilizce dilini, dersleri bir Amerikalı ya da yerel öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmektir. Çok iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin, Amerika'daki herhangi bir lisans, yüksek lisans ya da doktora programına katılabilmesi mümkün değildir. İngilizce düzeyi, sizlerin de bildiği gibi TOEFL testi ile ölçülüyor.

 Üniversiteye Giriş İçin Almanız Gereken Başarı Notları

Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin,  herhangi bir üniversiteye kabul edilebilmesi için daha önceki öğrenimi süresince başarılı olması gerekir. Örneğin, lisans öğrenimi için başvuran öğrenciden lise, yüksek lisans için başvuran öğrenciden üniversite derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Birçok üniversite, kabul şartı olarak en az B (10 üzerinden 7.5 ya da 4 üzerinden 3) genel not ortalaması ister. Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden başka birçok üniversite de vardır. Dereceye girmek de  kabulde önemli rol oynar.

Amerikan üniversitelerine başvuran öğrencilerden istenen, genellikle öğrencinin hocaları tarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu vb. belirten ve öğrenciyi üniversiteye tavsiye eden belgelerdir. Öğrenci yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka mektubu ile ya da bir burs belgesi ile kanıtlamaları gerekiyor. Banka mektubu, bankadan alınan ve öğrencinin veya ailesinin o bankada belirli miktarda parası olduğunu belirten bir yazıdan ibarettir.

Eklenme Tarihi: 2018-06-27 13:58:26