Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da Marketing Alanında Üniversiteler ve Yurtdışı Eğitim Programları
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da Marketing Alanında Üniversiteler ve Yurtdışı Eğitim Programları

Amerika’da Marketing Alanında Üniversiteler ve Yurtdışı Eğitim Programları

Yurtdışında eğitim ile birlikte bir diploma programına dahil olmayı düşündüğünüzde aklınıza ilk gelen ülkelerin başında kuşkusuz Amerika gelecektir. Amerika üniversiteleri, pekçok alanda yurtdışı eğitim programlaryla katılımcı olmak isteyen kişilere çeşitli imkanlar sağlıyor. Amerika Birleşik Devletleri, ticari ve ekonomik girişimleriyle birlikte çeşitli bölümler de ön planda oluyor. Amerika’da yurtdışı eğitim alabilecek başlıca bölümler; marketing (pazarlama ve dijital pazarlama) iletişim bilimleri, tıp ve teknoloji alanlarıdır. Dolayısıyla yurtdışında eğitim ile Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler ve katılımcılar çeşitli programlar çerçevcesinde Amerika’da üniversite okuma ve başarılı olma şansını yakalıyor.

Hangi Amerika Üniversiteleri, Marketing Alanında Yurtdışı Eğitim Hizmeti Sağlıyor?

 Amerika’da marketing alanında gerçekleştirilen Amerika üniversite iploma programları dünyanın en iyi eğitim kurumları tarafından sağlanıyor. UCLA, UC Irvine, UC Berkeley, UC Riverside, UC San Diego, San Diego State University, en bilindik üniversitelerin arasında. Yurtdışı eğitim programları arasında en fazla tercih edilen bu üniversiteler, uluslar arası eğitim platformlarıda da kendinden söz ettiriyor.

 Amerika’da üniversiteler çerçevesinde herhangi bir diploma programına katılmak isteyen öğrenciler, gereklilikleri yerine getirdiği takdirde çeşitli varyasyonlarla eğitim hayatını sürdürebilirler. Yurtdışı eğitim ile üniversite okuyan öğrenciler, ilk olarak Amerika’da üniversite sonrası master programlarına ve master programlarının son yıllarında ise vize şartları karşılayabiliyorsa staj programlarına katılabiliyorlar. Marketing alanında, ister dijital alanda ister konvansiyonel alanda marketing alanında yurtdışı eğitim alın Amerika’da üniversite sonrası çeşitli eğitimlerle eğitiminizi tamamlayabilir ve Türkiye’ye döndüğünüzde iyi bir kariyer sizi bekler . Dünyanın en önde gelen üniversitelerinden birinde alabileceğiniz bu programlar sayesinde bu üniversitelerin her türlü olanağından yararlanma imkanına kavuşabilirsiniz. Bu harika kampüslerde sosyal ve kültürel etkinliklere katılarak, arkadaşlıklar, dostluklar ve gelecekte ki iş yaşamınız için bağlantılar kurmanız kuvvetle çok muhtemel.

Amerika’da yurtdışı eğitim programlarıyla üniversite eğitimi aldığınız takdirde üniversiteleriniz iki farklı bölümde eğitimler sağlayacak. İlk olarak öğrencilere hiç de basic alanda olmayan teorik derslerin eğitimlerinin sağlanması. Ardından, öğrenciler kendi gelecek planlarına göre ders seçimleri yaparak hem kariyer odaklı yurtdışı eğitim hem de eğer master gibi bir planı varsa master programlarına dair çeşitli eğitimler alabilir. Bu programlarla ilgili danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

Yurtdışı Eğitim ile Amerika’da PhD Eğitim Programları

Amerika’da yurtdışı eğitim almak isteyen kişilerinn bir diğer farklı seçeneklerinden. Aslında en yaygın tercih edilen yurtdışı eğitim programlarından sadece bir tanesi olan PhD programları, yani doctor of Philosophy programları da, yurtdışı eğitim için Amerika’da tercih edilebilir.

Şehir tercihi yapılırken Amerika’da  toplu taşımanın bir çok şehirde yaygın olmadığını göz ardı etmemekte fayda bulunuyor. Ulaşımın kolay olmayacağı şehirlerde özellikle yurt konaklama tercihi genel olarak tercih ediliyor. Böylece okula ulaşım daha kolay olacaktır. Okullar konaklama imkanlarının toplu taşıma ile ulaşılabilecek mesafe ve bölgelerde olmasına dikkat ederler.  Lakin, buna karşın yurtdışı eğitim ile birlikte Amerika’da üniversite veya bir başka diploma programına katılan öğrenciler, aile yanı konaklama tercihlerini de kullanabilirler. Uzun dönem programlara katılacakların bazı şehirlerde araba almaları da tavsiye ediliyor. Lisansüstü eğitimine devam etmek isteyenlerin tercih ettiği PhD-Doktora eğitimi yüksek lisansın üzerine ortalama 3 ve 4 yıllık bir öğrenim ve araştırma sürecidir. Bu süreç öğrencinin araştırma yapacağı alanlara bağlı olarak uzayabilir. Doktora eğitimine devam etmek isteyenler daha önce çalışılmamış bir alanda doktora tezi hazırlamak zorundadır.

Doktora programları ders çalışmaktan ziyade araştırma ve tez geliştirme yapmaya yöneliktir. Öğrenci 1.5-2 sene boyunca sorumlu olduğu derslere girer ve bu derslere ilişkin uzmanlık sınavlarını verir. Sonrasında ise doktora tezini hazırlayacağı aşama başlar. Yurtdışı eğitim ile gerçekeşen süreç oldukça zorlu bir süreçtir, öğrenci ‘PhD Supervisor’uyla birlikte çalışmak zorunda ve her ilerlemesini, PhD danışmanıyla sürdürür.. Bu süre içerisinde binlerce kaynak, kitap ve tez inceleyen aday yaklaşık 80.000-100.000 kelimelik tamamiyle özgür  bir tez yazarak ve sunumunu gerçekleştirerek PhD’sini tamamlar.

Yurtdışı Eğitim Çerçevesinde Amerika’da Marketing Alanında Diploma Programlarına Dahil Olacaklar Neye Dikkat Etmeli?

Yurtdışında, marketing alanında üniversite son sınıf programlarının dışında, master ve doktora programlarına başvurmanın ilk şartlarından biri lisans veya yüksek lisans diplomasına sahip olmak zorunlu. Bazı özel durumlarda üniversiteler çok başarılı öğrencileri lisans eğitimi sonrası doktora programlarına kabul edilebilirler.

 

 PhD programlarına başvurmaya hazırlanan kişiler, öncellikle danışman eğitmen, yani PhD Supervisor bulmak zorundalar. Pekçok Amerika üniversitesi, PhD öğrencilerini kabul ederken ilk baktıkları şey, akademik kadrolarında öğrenciye “doktora hocası” olabilecek danışman olup olmadığıdır. Pekçok başarılı doktora başvurusu, sadece uygun “doktora eğitmeni” olmadığı için geri çevrilebiliyor. Doktora hocasını bulmak çok zor değil, lakin çok iyi bir ön araştırma yapılması lazım. Yurtdışı eğitim ile  Üniversitelerin ilgili bölümü ve akademisyenleri ile bire bir irtibata geçilebilir ve doktora danışmanı olup olmayacakları sorulmalıdır. Pek çok üniversiteye doktora başvurusu resmi olarak yapılmadan önce “PhD Supervisor”ı mutlaka bulunmalı ve kendisinden research proposal, yani araştırma teklifi için onay alınması gerekli.

 Yurtdışı eğitim çerçevesinde, Amerika’da marketing alanında doktora başvurusu yapan adayların iyi bir eğitim geçmişine sahip olması beklenmektedir. Doktora başvurusu yapan öğrencinin not ortalaması en az 4 üzerinden 3 olması gerekiyor. İyi bir İngilizce seviyesi birinci seviye zorunlulukta. Öğrenci İngilizce yeterliliğini TOEFL, IELTS, GRE veya GMAT gibi sınavlarla ispatlamak zorunda. Öğrencinin eğitim boyunca aktif bir akademik ve sosyal yaşantıya sahip olması dikkat çekmektedir. Öğrenci kendi alanın da gösterdiği faaliyetleri, sunumlarını, ödevlerini, konferans/seminer katılımlarını, yarışmalarda kazandığı ödülleri, yaptığı stajları başvurusunda sunduğu takdirde artı puan kazanacaktır.

 Doktora başvurunuzu yaparken okula kendinizi tanıtabilmek için ‘Statement of Purpose’ veya ‘Personal Statement’ yazmanız zorunlu. Yazılan bu kompozisyonda öğrencinin başvurduğu alanı  neden seçtiği, bu alana nasıl hazırlandığı, gelecekte bu alanda nasıl bir yol izlemek istediği gibi konuları anlatması bekleniyor. Yani kısaca alan bilginizle ilgili kendi görüşlerinizi, ne şekilde başarı sağlayacağınızı gösteren bir yazı istenir. Başvurusu yapan kişinin lisans ve yüksek lisans not ortalaması önemlidir, ancak not ortalamasından daha önemli olan kriter araştırma teklifidir (Research Proposal).  PhD öğrenci adayı, üniversite seçimi yaparken kesinlikle başvurmak istediği üniversitenin uzmanlık alanı ile kendi  “research proposal”  konusunun uyumlu olmasına dikkat etmeliler.PhD eğitimi için burs olanakları, genelde üniversiteler tarafından sağlanır. Bu burslar genelde doğrudan mali yardım veya “teaching assistanship” yani asistanlık şeklinde olur. Ancak, dünyanın en iyi 200 üniversitesinden PhD bursu almak için olağanüstü başarılı olmak gerekir. Bu nedenle burs veya asistanlık isteyen PhD öğrenci adayları, mutlaka diğer üniversitelere de başvuru yapmaları gerekebilir. 

 

 

Bu içerik, güncel kaynaklardan çevirilerek hazırlandı.

Eklenme Tarihi: 2018-05-03 11:38:47

2018-05-03 08:38:47