Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da Lise Son Okumak Fikri? Bilmeniz Gereken Her Şey!
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da Lise Son Okumak Fikri? Bilmeniz Gereken Her Şey!

Amerika’da Lise Son Okumak Fikri? Bilmeniz Gereken Her Şey!

Amerika'daki liseler dünyadaki tüm lise eğitimleri içersinde sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında en iyi müfredatı sunmaktadır. Amerika’da lise eğitimi eğitim, spor, sanat ve sosyal açıdan yoğun bir eğitim göreceksiniz.

Amerika’da Lise eğitimi, diğer ülkelerde de olduğu gibi 4 yıllık orta öğretim eğitimi için kullanılır. Ardından, öğrenciler 2 yıllık community üniversiteleri ve 4 yıllık eyalet üniversitelerine katılabiliyorlar.

Amerika’da lise son okumakla ilgili asıl bilmeniz gereken detay, Amerikan vatandaşı olmayan öğrenciler için lise eğitimleri süre açısından bir sömestr dönemi ya da 1 eğitim yılı arasında değişebiliyor. Lise programlarına katılan öğrenciler genellikle masraflarını kendileri karşılarlar ve burs olanağı, spor ve başarı burslarının yanısıra biraz azdır. Ancak bazı kuruluşlar çok az seviyede burslu lise değişim programları sunmaktadırlar. Amerika’da lise son okumak ile ilgili fikirleriniz varsa, danışmanlarımız aracılığı ile sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ancak Amerika’da lise son okumak gibi bir düşüncenizi daha da ısıtmak amacıyla bu yazı sizler için iyi gelebilir.

 Amerika'da Lise Son Okumak, Yüksek Öğrenim Benzerliği Taşıyor

Amerika`da lise son müfredatı, 4 yıl devam ediyor  ve 12. sınıfta tamamlanıyor. Aslında son iki yıl, junior ve senior olarak ayrılırsınız. Bu durumu, şimdiki üniversite sistemini örnekvererek örnek verebiliriz. Türkiye’de. 3.sınıf bir üniversite öğrencisi, 2. sınıftan veya 4. sınıftan ders alabildiği gibi, Amerika’da da lise okuyan kişiler gerekli şartları yerine getirdiğinde yukarıdan veya aşağı sınıflardan ders alabiliyorlar.

Avantajlardan biri, muhtemelen en çok sorularn sorulardan bir tanesi... Orada devam etme durumu... Hemen her eyalette çok sayıda özel ve yatılı okullar ile devlet liseleri gibi yüksek eğitim standartlarına sahip kurumlar bulunmaktadır. Bu liselerden mezun olan öğrenciler dünyanın hemen hemen her ülkesinde üniversite okuyabilmeye sahip oluyorlar.

Amerika’da Lise Okumak ve Bitirmek, Büyük Olasılıkla Üniversitenin Kapılarını Açacak

 

Amerika`da lise eğitimi içeriğinde, bulunan eyalete göre istenilen bölüm veya bölümlere göre alan tercihi yapabiliyorlar.  Amerika`da lise eğitimi ögrencilerin hem akademik hem de mesleki alanda eğitimlerini rahatça devam etmeleri amacıyla tasarlanması, Amerika’da lise okumak detayını, daha da önemli kılıyor. Böylece teorik eğitimlere dayalı bir sistem değil, uygulamaya dayalı bir lise eğitim sistemi olduğunu belirtmeliyiz. Eğitimlerine lise sonrasında yine Amerika’da devam etmeyi düşünen öğrenciler, lise derslerini üniversitede okumak istedikleri bölümlere ve bu bölümlerin üniversite yönetimlerince belirlenmiş kabul şartlarına uygun olarak elbette seçebiliyorlar.

Şöyle bir örnek verelim;  üniversite seviyesinde mühendislik okumak isteyen bir öğrencinin lisedeyken fizik, kimya ve matematik derslerini almış olması gerekebiliyor. Liselerde bulunan üniversite rehberleri öğrencilere ders seçimi ve kariyer danışmanlığı gibi alanlarda rehberlik servisi verebilir. İstatistiklere bakarsak, Amerika’da lise son okumak fikri, direkt olarak üniversite okumakla ilgili bir durum. Yani, Amerika’da eğitime giden kişiler, mutlaka eğitim kariyerlerine orada devam etmek istiyorlar.

 

Amerika’da Üniversite okuma hedefinize liseden başlamanın başka bir faydası da üniversite seçimi ve başvuru süreci sırasında okumayı planladığınız okulları fiilen ziyaret etme ve hatta üniversite kayıt görevlileri ile birebir görüşme imkanı bulma fırsatı. Okulları internet üzerinden incelemek yerine, her üniversitenin gerçekleştirdiği ‘okul gezileri’ gibi programlara katılabiliyorlar.direk ziyaret ederek yerinde görmek, kampüslerini ziyaret etmek, size çok daha iyi seçim yapma fırsatı vereceği gibi, okul yetkililerinin de sizi çok daha sağlıklı tanımasına olanak sağlayabilir. Elbette bu konuyla ilgili eyalet seçimlerinizi yaparken eyaletleri iyice araştırmanız, üstelik internetten o eyaletlerdeki kişilerle tanışmanız oldukça faydalı olabilir.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-20 17:16:48