Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da Lise Okumak İçin Gerekli Maliyetler
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da Lise Okumak İçin Gerekli Maliyetler

Amerika’da Lise Okumak İçin Gerekli Maliyetler

Amerika’da lise okumak, yüksek öğretişm öncesi en kritik hamlelerden bir tanesi olabilir.Yurtdışı eğitime orta öğrenimden başlamak; öğrencilerin farklı ülkelerin eğitim sistemi ve akademik atmosferine alışmaları açısından son derece faydalıdır, yüksek öğrenimlerine özellikle aynı ülkede devam etmeyi düşünenler için  bu daha da önem kazanıyor ve iyi bir CV oluşturabiliyorsunuz. Sisteme ve eğitim müfredatına aşina olmakla birlikte, İngilizce dil gelişimini daha erken yaşta halletmek öğrenciye büyük bir avantaj sağlaması nedeniyle, Amerika’da lise okumak oldukça faydalı olabilir. Tüm bunların ortak bir sonucu  olarak öğrenci, kendinde daha çok güven bulacak ve daha başarılı olacaktır.

 ABD’de de çeşitli varyasyonlara ayrılmış çeşitli lise kampüsleri bulunuyor ve bu lise türleri, koaklama, eğitim müfredatı ve verdikleri eğitim kapsamında oldukça değişkenler. Bu kapsamda devlet liseleri, özel liseler, yatılı ya da dönem okulları, yalnız kız yada erkeklere eğitim veren liseler, askeri liseler, mesleki liseler gibi geniş yeplazeye ayrılmış durumda.

Amerika’da Lise Okumanın Fiyatı Nedir? İşte Gerekli Maliyetler

Blog yazılarında bu tarz başlıklar genellikle yazının sonlarında bulunur. Zira, Amerika’da lise okumak için gerekli maliyetler şimdi listelenecek olunursa; ortaya 20 bin dolar ile 30 bin dolar arası bir fiyat çekiyor. Elbette buna öğrencinin cep harçlığı, geziler çerçevesinde yapacağı harcamalar gibi detaylar var. Amerika’da lise okumak için gerekli maliyet içerisinde, konaklama türüne göre de bir hal-tavır izlemeniz gerekli. Bazı öğrenciler, yurtlarda, bazı öğrenciler okullara ait hostellerde kalabiliyorken bazı aileler ise çocuklarını bir başka ABD’li aileye emanet edebiliyorlar. Bu yöntem aracılığı ile çocuklarınız yemek ücretleri ödememekle birlikte aileleriyle haftasonu tatillerine katılabiliyorlar. Bununla birlikte, aileler, Amerika’da lise okuyan öğrencileri kabul ettiklerinde ev içerisinde çeşitli görevlendirmeler yapacaklardır. Bu durum da, sorumluluk açıından oldukça önemli.

Bu paragrafla ilgili bir not düşecek olursak; Amerika’da aile yanı konaklamalı bir şekilde lise eğitimi almak istiyorsanız; öncelikle o aileye Türkiye’den bir paket yaptırmanız nezaketen faydalı olacaktır. Yiyecek veya içecek olmayacak bir şekilde, Türkiye’den çeşitli hediyeler, ABD’deki ailelerin de hoşuna gidecektir.

Konuyla ilgili, Amerika’da lise eğitimi esnasında öğrencilerin ailelerini ve kendi ülkelerini özledikleri ve derslerine motive olamadıklarıyla ilgili pekçok durum okuyabilirsiniz ancak bu durum pek de mümkün değil. Okulların aşırı sosyal bir ortam olması, okul not ortalamaları, öğrencilerin sportif aktiviteleri, sosyal aktivitelerle de fazlasıyla ilgili olacak. Örneğin her lisenin kendine ait bir spor takımı bulunuyor ve bu takımlardaki – Amerikan futbolu, basketbol, voleybol- başarıları da okul başarısına yansıyacak ve ‘evi özlemek’ ile ilgili sorunları da çözecektir.

Amerika’da lise okumak, fiyatları ve gerekli maliyetler bir tarafa; eğitim sistemi göz önünde bulundurulduğunda, ABD’nin ne şekilde ve nasıl yurtdışında lise eğitimi için iyi bir tercih olabildiğini gösteriyor. Amerika’da lise okumak, ezberci bir kişiliğin yerine tamamiyle pratik bir bünye ortaya serecektir.  Her ülkede yabancı öğrencileri kabul eden ya da etmeyen okullar mevcut olduğu gibi, Amerika’da lise programları da kısmen bazı liseler yurt dışından öğrenci almayacaktır. Lakin bununla ilgili gerekli detayları ve bilgilendirmeleri yurtdışı eğitim danışmanlarımız gerçekleştirecektir. Kısaca bahsetmek gerekirse; Amerika’da, yabancı öğrencilerin kabulünde genellikle daha önce almış olduğu eğitim ve not ortalamaları etkilidir.

 Bazı okullar gerekli yeterliklere sahip öğrencileri doğrudan kabul ederken bazıları öğrenimlerine kaldıkları yerden devam etmeleri yerine bir yıllık lise hazırlık programlarına devam etmesini isteyebilirler. Dil yetkinliği de bu hazırlık sürecinin bir parçası olabilir. Konuşma ve yazma konusunda iyi bir öğrenci, Amerika’da lise okumak konusunda daha avantajlı olduğunu söylemek gerek.

Amerika’da Lise Okumak İçin Bir Önemli Detay Daha: Diploma Fırsatı da Var

Birçok ülkede olduğu gibi Amerika genelinde üniversitelere giriş imkanı sunan uluslar arası diploma programları sunan liseler var. Lise öğrenimini tamamladığı halde üniversiteye girecek yeterlilikte olmayan öğrenciler bu programlara devam edebilirler. Amerika’da, ise öğrenciler üniversiteye devam etmek için lise bitirme yada üniversite giriş mahiyetinde sınavları geçmek zorundadır. Amerika’nın genelinde başvuru yapabileceğiniz yüzün üzerinde uluslar arası kategoride lise var. Okul seçiminizi branşınıza veya hobilerinize ve İngilizce bilginize  göre yapmanız bekleniyor. Amerika’da lise eğitimi programına kabul edilme yaşı minimum 15 yaş ile 18 yaş arasında olduğunu unutmadan söyleyelim.

Lise Eğitimi İçin Gerekli Belgeler

Amerika’da lise başvurusu esnasında öğrenciler, kaydolmak istedikleri okulu seçtikten sonra bir başvuru formu doldurmaktadırlar. Başvuruların sona ermesine yakın başvuru yapılan okuldan bir yetkili öğrenci ile uzaktan mülakat da gerçekleştirilme ihtimali var.

İstenecek olan 8 tane vesikalık fotoğrafın yanısıra kişisel niyet mektubu, kendi okulunuzdan alınan bir transkript, dil eğitimi ve dil seviyesini gösteren bir test sonucu, niyet mektupları, Amerika’da lise eğitimi açısından önemli verilerdir. Niyet mektupları konusu oldukça önemli bir detay olduğunu söyleyelim.  Bu konuda York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlarından da yardım isteyebilirsiniz.

 

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-11 17:01:46

2018-05-11 14:01:46