Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da Eğitim İçin Hangi Sınavlardan Geçilmesi Gerekiyor?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da Eğitim İçin Hangi Sınavlardan Geçilmesi Gerekiyor?

Amerika’da Eğitim İçin Hangi Sınavlardan Geçilmesi Gerekiyor?

Gelecek dönemin Amerika’da üniversite eğitimi amacıyla yapılacak girişimler için biraz geç oldu fakat, gelecek sezon değil, bir sonraki sezonda Amerika’da okumak gibi, eğitim almak gibi bir önceliğiniz varsa şimdiden harekete geçmeniz gerekiyor.

Amerika’da üniversite eğitimi için çeşitli sınavlar uygulanıyor. Yurtdışı eğitim programı kapsamında Amerika’da üniversite okumaya katılım sağlamak isteyen öğrenciler, ağırlıklı olarak TOEFL sınavını tercih etse de elinizin altında SAT, IELTS gibi farklı seçenekler var. ABD’de öğrenim görmek için başvuru yapmadan evel dikkat etmeniz gereken pek çok detay var. Vize başvuru süreci beraberinde çok sayıda zorunluluğu getirse de söz konusu girmeniz gereken dil ve kabul sınavları olduğunda biraz daha farklı opsiyonlarla tercih hakkınız olabilir. Hangi sınava girmeniz gerektiğini, hangilerini tercih edebileceğinizi ve bunların sonucunda neler yapabileceğinizi iyice ölçün, tartın ve sonuca ulaşın.

Amerika’da Üniversite Eğitimi İçin Hangi Sınava Girmeli?, TOEFL mı IELTS mi?

 Öncelikle, her üniversitenin kendine has sınav kabul şartları bulunuyor. Yani, hedefinizdeki Amerika üniversitesi, IELTS ile kabul ediyor ve siz TOEFL sınavını verdiyseniz burada bir problem olabilir. Dolayısıyla seçtiğiniz üniversitenin programa kabul için hangi sınavı şart olarak koyduğunu kontrol etmeniz, geleceğiniz açısından çok daha olumlu olacaktır. Akıllara, TOEFL, SAT ve IELTS sınavı geliyor ancak bugüne kadar bize en çok yöneltilen soru ve istekler TOEFL ve IELTS üzerinden oldu. TOEFL ve IELTS sınavları arasında fark olsa da siyahla beyaz dedirtebilecek kadar farklardan oluşan detaylar değil. Elbette en çok tercih edilen sınav;  TOEFL daha çok Amerikan İngilizcesine dayalıdır, dolayısıyla ABD’de öğrenim görmeyi planlıyorsanız bu sınava girmeniz daha mantıklı olabilir. Bu sınav, öğrenim görürken karşı karşıya kalacağınız dil ile ilgili konulara daha çok ağırlık veriyor olabilir. Ayrıca sınavın formatı da oldukça önemli. Her durumda, öncelikle üniversitenizin hangisini kabul ettiğini teyit etmeniz gerekiyor.

Amerika’da Eğitim Kapılarını İki Farklı Sınav Gereksinimi: SAT ve ACT

Tüm lisans programları için ya SAT ya da ACT sınavına girmeniz ve başarılı olmanız gerekiyor. Kendi başarılı olduğunuz alanlara ve başvuru yaptığınız üniversiteye göre, bunlardan biri sizin için daha uygun olabilir. Daha sık tercih edilen ve üst sıralarda yer alan üniversiteler ise öğrencilerinin birkaç SAT alan sınavına veya ACT Yazma sınavına ek olarak, SAT Reasoning Test, yani sebep ve sonuç mantık yürütme üzerinden giden sınava girmelerini isteyebilirler.

SAT Sınavı ile Amerika’da Üniversite Eğitimi

SAT sınav varyasyonlarının her biri 1 saat sürer ve çoktan seçmeli sorulardan oluşur. İyi olduğunuz konu alanına, şu an  hangi alanda öğrenim gördüğünüze veya başvuru yapacağınız programl bağlantılı olanlara göre 10 civarında konu arasından tercih yapabilirsiniz. Aynı zamanda Fransızca, Çince, İtalyanca ve Almanca dilleri dahil olmak üzere iki farklı dil testi de mevcuttur.

Amerika’da üniversite okumak istiyorsanız SAT ya da ACT sınavlarından birine girmeniz gerekiyor. Çünkü akademik olarak yetkinlik seviyenizi başvuru yapacağınız okula göstermeniz ve Türkiye’deki eğitiminizin sizi yeterince geliştirdiğine dair onları ikna etmeniz gerekiyor. Dil sınavlarında olduğu gibi, bu aşamada da öncelikli olarak yapmanız gereken başvuracağınız okulun ve bölümün belirlediği sınav şartlarına göz atmak olacak. Karar size kalmışsa, bilgi seviyenizi kanıtlamak üzere başarılı olacağınıza inandığınız alanlardaki sınavlara girin. SAT’nin yanı sıra SAT Subject Tests arasından okumak istediğiniz bölümle ilgili sınavlara da girmeniz avantaj sağlayacak.

Önceden, aksi karar çıkmasından önce tüm lisansüstü programlar için, öğrencilerin GRE yani Graduate Record Examinations olarak bildiğiniz sınavına girmesi gerekiyordu. Diğer taraftan sadece işletme master programı için GMAT sınavı da gerekliydi. Ancak son yıllarda, tek başına GRE sınavını yeterli bulan işletme okullarının sayısı gittikçe artıyor.

Amerika’da Üniversite Eğitimi Öncesi Hangi Detaylara Dikkat Etmeli. Sınavlardan Sonra Neler Olacak?

Amerika’da üniversiteler, Ağustos sonlarında veya Eylül’ün ilk yarısında eğitim hayatlarına başlıyor. Ders yılı Mayıs’ta veya en geç Haziran başlarında biter. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı mecburidir. Birçok üniversitede ders yılı sömestır denen iki eşit kısma bölünmüştür.

Ayrıca, hem yaz okullarından da faydalanabileceğiniz yaz dönemleri de bulunuyor. Bir kısım üniversite de ise takvim yılı dört eşit kısma ayrıldı ve böylece öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakta serbest tutuluyorlar. Amerikan üniversitelerinde okumanın temel şartlarından bir tanesi, İngilizce dilini, dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmeniz gerekiyor. Konuşma ve iletişim kurma açısından geçer seviyede ve aksamadan, iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin, Amerika’daki herhangi bir lisans, yüksek lisans ya da doktora programına katılabilmesi mümkün olmuyor.

Amerika’da Üniversite Eğitimi İçin Türkiye Eğitim Geçmişi

Bununla birlikte öğrencinin herhangi bir üniversiteye kabul edilebilmesi için daha önceki öğrenimi süresince başarılı olması gerekir. Örneğin, lisans öğrenimi için başvuran öğrenciden lise, yüksek lisans için başvuran öğrenciden üniversite derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Birçok üniversite, kabul şartı olarak en az B genel not ortalaması istiyorlar.

Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden başka birçok üniversite de vardır. Dereceye girmek de (örneğin 57 öğrenci içinde 4′üncü olmak) kabulde önemli rol oynar. Bunun dışında Amerikan üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin bazı testlere girmeleri de istenebilir. Ayrıca Amerikan üniversitelerine başvuran öğrencilerden genellikle öğrencinin eğitmenleri tarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, İngilizce eğitimlere verdiği etki tepkiyi, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu gibi kişisel detayları belirten ve öğrenciyi üniversiteye tavsiye eden belgeler istenir.

 Son olarak, öğrenci yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka mektubu ile ya da bir burs belgesi ile kanıtlamalıdır. Banka mektubu, bankadan alınan ve öğrencinin veya ailesinin o bankada belirli miktarda parası olduğunu belirten bir yazıdan ibarettir. Başvuru sürecini başlatmak için öncelikleseçtiğiniz okullara yazarak bilgi ve başvuru formu isteyiniz. Normal şartlarda, başvurularınızı bir yıl öncesinden gerçekleştirmeniz gerekir. Üniversitelerden gelen bilgi ve başvuru formlarında okulu tanıtan ve giriş şartlarını belirten en son ve detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Zira, seçtiğiniz üniversitelerin şart koştuğu testler var ise bu sınavlara girerek, sonuçlarını da başvuru dosyanıza koymayı ihmal etmemeniz tavsiye edilir.

Başvuru dosyanızı içindeki diğer evraklar ile birlikte okulun başvuru ücretini ödediğinizi gösterir belge ile beraber üniversitenin ilgili birimine ulaştırın. Gönderdiğiniz dosyaların ulaşıp ulaşmadığının takibini mutlaka yapın. İyi bir sonuç almak isityorsanız en az 3 ya da 4 üniversiteye kesin başvuru yapmalısınız.

Eklenme Tarihi: 2018-05-08 10:59:08