Lütfen bekleyiniz...

Amerika’da Çift Diploma: Lisans Tamamlama
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika’da Çift Diploma: Lisans Tamamlama

Amerika’da Çift Diploma: Lisans Tamamlama

Yurtdışı eğitim ile en çok içli dışlı olan ülke; Amerika, farklı farklı eğitim programlarıyla dikkat çekiyor. Bilişim çağıyla birlikte insanlar daha fazla bilinçlendi ve yeni nesil yurtdışında eğitim prensiplerinden daha çabuk bir şekilde haberimiz oluyor. Bir yeni Amerika’da eğitim programlarından diğeri ise Amerika’da çift diploma olanakları. Yani, Türkiye’de 2 yıllık üniversite okuyup, diploma alan kişiler Amerika’da üniversite planlarını kurarak 2. üniversite diplomalarını almak istiyorlar. Daha doğrusu, Amerika’da eğitim söz konusu olduğunda, bu detay internette daha çok araştırılıyor. Peki, Amerika’da eğitim çerçevesinde çift diploma ne kadar mümkün?

Türkiye'de Ön Lisans yada Meslek Yüksek Okulu(MYO) mezunu iseniz Amerika’da lisans tamamlama programlarına katılabilir 2 yada 3 yıl eğitim alarak bir yurtdışı üniversite diplomasına sahip olabilirsiniz.

Amerika’da Eğitim İle Lisans Tamamlama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de bazı öğrenciler, öncelikle iki yıllık ön Lisans eğitimi veren meslek yüksek okullarından mezun olduktan sonra, eğitimlerini yurtdışında sürdürerek hem yurt içi hem de yurt dışı diploma hak etmek istiyorlar. Oldukça zor olan bu süreç için, öncelikle Amerika’da eğitim alacağınız üniversitenin müfredatına uygun eğitimlerden geçmiş olmanızla birlikte bu denklik konusunda da sıkıntı yaşamamanız lazım.

Amerika’da eğitim görmek isteyen öğrenciler,  bu tercihlerinde de sınava tabi olacaktır ancak Amerika’da eğitim için alacağınız sınavlar, Türkiye’ye oranla biraz daha sade ve anlaşılabilir. Türkiye’de ise, eğitim görenlerin çok az bir kısmı Türkiye’de eğitim veren 4 yıllık üniversitelere geçiş yapmayı göz önünde bulunduruluyor. Sebepleri ise elbette dikey geçiş sınavlarının zorluk seviyesi, kısıtlı kontenjanlara çok kişinin başvuru yapması gibi nedenlerden dolayı çeşitli MYO mezunu öğrenciler, eğitimini 4 yıla tamamlayabiliyorlar. Buna karşın; Amerika’da eğitim sistemi içerisinde bulunan pek çok üniversite; 2 yıllık ön lisans eğitimini gerçekleştiren uluslar arası öğrencilere de  lisans diploması elde etme hakkı veriyorlar.

Lisans Tamamlamanın Şartları Neler?

2 yıllık ön lisans mezunlarının yurtdışı üniversitelere lisans tamamlama başvuru prosedürü, lisans programına veya transfer sistemine başvuru ile aynıdır. Öğrenci, 2 yıllık ön lisans eğitiminde almış olduğu derslerin not dökümünü yani transkript, 2 adet referans, mezuniyet diploması ve varsa İngilizce yeterlilik belgesini sunmak zorundadır. Bu belgeleri sunan öğrencilerin lisans tamamlama başvuru prosedürü, aylarca sürebilen bir işlem olduğunu belirtmek gerekiyor. Belge toparlama işleminizi, evrak tamamlama işlemlerinizi Amerika’da üniversite eğitimine resmi olarak başvurmadan, 6 veya 5 ay öncesinde tamamlamanızı tavsiye ediyoruz.

Öğrenci İngilizce yeterlilik seviyesini TOEFL/IELTS üniversite giriş sınavları ile kanıtlayamayanlar ve böylece Amerika’da herhangi bir üniversiteye kayıt olamayanlar ise önceden yurtdışı dil okulu eğitimine katılım sağlayarak veya foundation programlarıyla Amerika’da üniversite programlarına katılabilirler.

Amerika’da Üniversite Sistemi Nasıl? Kredi Sistemi Mi Uygulanıyor?

Eğitim kurumlarının standartları, eyaletten eyalete değişebiliyor. Amerika’da üniversite okumadan önce, eyaletlerin, ilkokuldan üniversitelere kadar uyguladığı değişik standartları enine boyuna incelemeniz gerekiyor. Eğitim kurumlarının kurulması, eğitim sistemlerini düzenler. Bundan dolayı Amerika’da üniversite eğitimi standartları ve akademik programlar, değişiklikler gösterir. Bunun dışında ABD’de akreditasyon kurumları bulunmakta olup eğitim kurumları, bu üniversite akreditasyon kurumlarına başvurarak akreditasyon kurumunun gereklerini, yasalarını ve şartlarını yerine getirerek üye olabiliyorlar. Ancak Amerika’da bazı üniversiteler ise, akredite olmakta serbest olup çoğunluğu akredite değildir. Amerika Üniversiteleri, Türkiye’deki Bologna sürecine benzer bir şekilde 120 kredilik ders başarısını zorunlu tutuyor. Yani, Amerika’da üniversite programlarından mezun olmanız için, daha önce tamamladığınız 60 krediyi tamamlamanız gerektiğini şimdiden söylemek gerekiyor.

Çift diploma için  Amerika üniversiteleri araştırılırken eğitim kalitesi muhakkak göz önünde bulundurulması gerekiyor. Elbette bu konuyla ilgili, York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı, muhakkak en kaliteli üniversiteleri sizlere sağlayacaktır.

Amerika’da 2 Yıllık Eğitim  Sonrası Dört Yıllık Lisans Düzeyinde Üniversite ve Amerika’da Kredi Sistemi

Amerika  üniversiteleri için şekillendirilen eğitim sistemi, dokuz alana ayrılmış olup her  alanın farklı farklı dalları bulunuyor. Okutulan derslerin bir kısmı, öğrencilerin seçtiği mesleğe hazırlayan konuları içerir. İlk iki yıl genelde tarih, İngilizce, fen bilgisi, matematik gibi genel eğitim dersleri ve dal derslerinin temelleri verilmesi gerekiyor. Zira, Amerika’da üniversite öğrenimi açısından başarı sağlanması isteniyorsa, bu tip ana derslerin muhakkak minimum B- notlarla geçilmesi gerekli. Amerika üniversiteleri eğitim sisteminde diploma alabilmek için, tezli ya da tezsiz seçenekleri üniversitelerin müfredatına göre değiştirilir.

Sona yaklaşırken, Amerika üniversiteleri ile öğrenim esnasında alınan derslerden toplanan krediler, diploma almaya sebep olacak. Yani, asıl diplomayı sizlere getirecek olan detay; 2 yıl içerisinde 60 krediyi tamamlamanız gerekli. Genel olarak iki yıllık okuldan, daha önce de belirttiğimiz gibi mezun olmak için 60 kredi, dört yıllık lisans diploması için de 120 kredi alınması gerekiyor.

Eklenme Tarihi: 2018-05-09 15:25:11

2018-05-09 12:25:11