Lütfen bekleyiniz...

Amerika'da Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi ve Üniversite
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika'da Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi ve Üniversite

Amerika'da Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi ve Üniversite

Bilgisayar mühendisliği eğitimi, Amerika'da üniversitelerin sağladığı yaygın ve popüler v eğitim alanlarından biridir. Hem üniversite eğitimi hem de dil okulu nezninde, Amerika’da bilgisayar mühendisliği eğitimi alınabiliyor.  Bu nedenle, mühendislik eğitimi almak için Amerika’da üniversite eğitimi kadar iyi bir alan yoktur muhtemelen.

Amerika’da Hangi Üniversite Bilgisayar Mühendisliği Alanında Eğitim Veriyor?

Amerika’da bilgisayar mühendisliği; bilgi işlem donanımının ve yazılımın, tasarım ve prototipi ile ilgilidir. Bilgisayar mühendisliği genel olarak; bilgisayar grafikleri, yazılım, programlama, algoritma, bilgisayar ağları, veri tabanları, iletişim sistemleri, yapay zeka, kullanıcı arayüzleri gibi konuları ve çalışma alanlarını içerir. Amerika’da akademik yıl başlangıcı 3 dönemden oluşur. Güz dönemi Ağustos ayında, bahar dönemi Ocak ayında ve yaz dönemi ise Mayıs ayında başlar. Bazı üniversitelerde Eylül ayında başlayan akademik yıl tıpkı Türkiye’deki gibi, haziran ayında genellikle son bulur. Bilgisayar mühendisliği bölümü toplamda 4 yıl sürerken, sınavlar her dönemin sonunda yapılıyor. Amerika’da üniversite eğitimi ile genel olarak akademik araştırmalar, ödevler ve stajlarla tamamlanan 4 yılın sonunda, mezun olabilmek için bir proje ya da tez hazırlanmanız istenebilir.  

Temel Olarak, Amerika’da Üniversite ile Bilgisayar Mühendisliği ile Hangi Eğitimler Verilir?

Bilgisayar mühendisleri, bilgisayar sistemlerini kurmak, networking sistemlerin bakımını yapmak, işletmek, yazılım programlamak, ağ yönetimi ve dijital tasarım gibi konularda Amerika’da üniversite eğitimi ile birlikte uzmanlaşabiliyorlar. Amerika’da bu alanda bir üniversitede eğitim almak diğer ülkelerden hem yaşam, hem de eğitim masrafları açısından biraz pahalı olsa da, geleceğinize yapacağınız bu yatırımın ülkedeki iş fırsatlarını düşündüğünüzde size olumlu yönde geri dönüşler kazandıracağını unutmamanızı şimdiden belirtelim. Üstelik, Amerika’da üniversitede bilgisayar mühendisliği okuyacak olan kişiler, yeni nesil teknolojilerden olan data mining gibi alanlara yönelik de tekil eğitimler alabilecekler!

Amerika’da mühendislik fakültesinde okumak, ve bu bölümle ilgili Amerika’da üniversite eğitimi almak, size öncelikle özgeçmişinizde göz dolduracak bir eğitim referansı ve İngilizce bilgisi kazandıracaktır. Hal böyle olunca dünyanın istediğiniz her ülkesinde çalışabilecek becerilere ve donanıma sahip olursunuz. Ülkedeki üniversiteler hem modern kampüs ve araştırma merkezleri, hem de kütüphaneleri ve teknolojik ekipmanlarıyla ile göz doldurur. Amerika’da üniversite eğitimi ile birlikte, kişilerin analitik düşünme, problem çözme, yeni nesil projelere ve girişimlere imza atma, uluslar arası şirketlerde çalışma fırsatı yakalayacağınız bu eğitim sayesinde siz de hayranı olduğunuz incelik ve hızıyla dünyanın en iyi teknolojilerini kullanmanın yanısıra kullandığınız teknolileri üretecek hale gelebilirsiniz.

Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve Üniversite İçin Başvuru Detayları 

Amerika’da bilgisayar mühendisliği eğitimi almayı düşünen öğrencilerin en çok dikkat etmesi gerekenlerden biri başvuruya hazırlandıkları üniversitelerin istedikleri giriş şartlarını iyi anlamaları ve en az 6 ay önceden başvuru hazırlıklarına başlamalarıdır. Zira Amerika’da üniversite veren popüler üniversiteler,  özellikle MIT, Stanford, Harvard, Caltech, Wentworth gibi prestijli ve ulusl ararası geçerliliği olan dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak istiyorsanız gerekli şartlar konusunda kendinizi hem sınav bazında hem de psikolojik açıdan hazırlamanız gerekir.

Amerika'da üniversiteler, öğrenime Ağustos sonlarında veya Eylül'ün ilk yarısında başlarlar. Ders yılı Mayıs’ta veya en geç Haziran başlarında biter. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı mecburidir. Birçok üniversitede ders yılı sömester denen iki eşit kısma bölünmüştür. Ayrıca yaz dönemi vardır. Bir kısım üniversite de ise takvim yılı dört eşit kısma ayrılmıştır. Öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakta serbesttirler.  Amerikan üniversitelerine giriş şartları içinde en önemlileri, öğrencinin bilgi düzeyi, akademik durumu, bilgi ve yetenek testlerinde aldığı sonuçlar, referans mektupları ve Amerika'da öğrenim ve geçim masraflarını karşılayabilmektir.

 Amerikan üniversitelerinde okumanın temel şartlarından bir tanesi, İngilizce dilini, dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmektir. Çok iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin, Amerika'daki herhangi bir lisans, yüksek lisans ya da doktora programına katılabilmesi mümkün değildir. İngilizce düzeyi TOEFL testi ile ölçülür.

 Üniversiteye Kabul Olmak İçin Genel Şartlar Neler?

Öğrencinin herhangi bir üniversiteye kabul edilebilmesi için daha önceki öğrenimi süresince başarılı olması gerekir. Örneğin, lisans öğrenimi için başvuran öğrenciden lise, yüksek lisans için başvuran öğrenciden üniversite derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Birçok üniversite, kabul şartı olarak en az B, yani 10 üzerinden 7.5 ya da 4 üzerinden 3 genel not ortalaması gibi bir puanlama ister. Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden başka birçok üniversite de vardır. Dereceye girmek de Amerika’da üniversite eğitimi için kabulde önemli rol oynar.Amerikan üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin aşağıda belirtilen testlere girmeleri istenebilir.

 Amerikan üniversitelerine başvuran öğrencilerden istenen, genellikle öğrencinin hocaları tarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu vb. belirten ve öğrenciyi üniversiteye tavsiye eden belgeleri içeriyor.

Öğrenci, Amerika’da üniversite eğitimi almak için ve aynı zamanda ülkede kendini geçindirebileceği ile ilgili yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka mektubu ile ya da bir burs belgesi ile kanıtlamalıdır. Banka mektubu, bankadan alınan ve öğrencinin veya ailesinin çalıştığı bankada belirli miktarda parası olduğunu belirten bir yazıdan ibarettir.

 

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-06-19 16:47:26