Lütfen bekleyiniz...

2017 ’nin Modası; İrlanda Dil Okuluna Gideceklere Tavsiyeler!
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

2017 ’nin Modası; İrlanda Dil Okuluna Gideceklere Tavsiyeler!

2017 ’nin Modası; İrlanda Dil Okuluna Gideceklere Tavsiyeler!

York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak bünyemizde dil eğitimi adına pek çok ülkeye yer veriyoruz. İrlanda dil okullarının ise genel olarak göz ardı edildiğini görüyoruz. Hâlbuki İrlanda’da dil eğitimi almanın diğer ülkelerden farklı olarak sağladığı pek çok avantaj var. Bu yazımızda hem İrlanda’nın güzelliklerine yer vermek hem de Dublin dil okulları ile ilgili çeşitli tavsiyelerde bulunmak istedik.

Öncelikle Kısaca İrlanda’dan Söz Edelimİrlanda’ nın nüfusu yaklaşık 4.100.000 civarında ve başkenti Dublin, halen Birleşik Krallıklara bağlı bulunan Kuzey İrlanda’nın nüfusu ise 1.700.000 civarında ve başkenti Belfast. İrlanda Hükümeti’nin son yıllarda yaptığı araştırmalara göre tahmini olarak her yıl 100,000’den fazla uluslararası öğrenci İrlanda’ya İngilizce öğrenmek için gidiyor. Bu öğrencilerin çoğu okumak için hem başkent hem de İrlanda’nın en büyük şehri olan Dublin’i tercih ediyor. Ortalama olarak Dublin’de 25 dil okulu bulunuyor. Amerika dil okulu, İngiltere dil okulu ve Malta dil okulunda ki Türk öğrenci yoğunluğu ile İrlanda dil okullarını kıyasladığımız takdirde İrlanda’yı daha az Türk öğrencinin ziyaret ettiğini görüyoruz. Bunun aslında bir avantaj olabileceğini düşünüyoruz. Çünkü bir sınıfta farklı milletten öğrencilerin yoğunluğu ne kadar fazla olursa sizin de İngilizceyi sürekli kullanma ihtimaliniz o kadar artar. Ayrıca İrlanda; 'İnsani Gelişmişlik Listesinde' 7. sırada, yani suç oranı en düşük olan ülkeler sıralamasında 7. sırada yer alıyor. Buna paralel olarak, istatistikler de İrlanda’nın gayet güvenli bir ülke olduğu gösteriyor.

İrlanda’da Dil Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar!İrlanda’da dil okulu için tercih edebileceğiniz şehirlerin başında Dublin yer alıyor. Öncelikle mutlaka ACELS gibi kurumlar tarafından onaylı ve akredite okulların tercih edilmesi gerekiyor. ACELS, İrlanda Hükümeti’ne bağlı bir organizasyon olup İrlanda’daki İngilizce eğitim veren okulları belirli eğitim standartlarına göre puanlıyor. Aynı zamanda bireysel araştırma yaparak Dublin’deki hangi okulunun sizin için en iyi eğitimi sunacağına karar verebilirsiniz. Bunu yapmanın en popüler yollarından biri listenizdeki İrlanda dil okullarını sosyal medyada araştırmaktır. Geçmişte bu okullarda eğitim alan öğrencilerin yorumlarını araştırabilir, okulun videolarına göz atabilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise sınıflardaki uluslararası öğrenci çeşitliliğidir. Örneğin, sınıflardaki öğrencilerin birçoğunun Türk olduğunu düşünürsek, muhtemelen böyle bir ortamda eğitim almak pek faydalı olmayabilir.  Eğer farklı ülkelerden gelen bir grup uluslararası öğrenciyle beraber eğitim alırsanız bu sizi İngilizceyi kullanmaya teşvik eder. Dolayısıyla Dublin’deki İngilizce eğitim veren okulları araştırırken, okulun ağırlıklı olarak hangi ülkelerden gelen öğrencileri ağırladığını ve ulusal çeşitlilik yüzdelerini araştırmanız da önemlidir. Bunlar en uygun okulu seçmenize yardımcı olabilir. İrlanda’ da dil okullarının birçoğu eğitim sektöründe tecrübeli kuruluşlardır ve de kapasiteleri en fazla 200- 225 öğrenci ile sınırlıdır. Dikkat edilecek diğer önemli noktalardan biri ise Dublin’deki dil okullarının sınıf kapasitesi ve sınıf seviyeleridir. Şüphesiz ki en iyi eğitim, az kişilik gruplarla çalışabileceğiniz ferah sınıf ortamlarında mümkündür. Bu nedenle maksimum 12 kişilik sınıflarda eğitim alabileceğiniz okul tercihlerine öncelik vermelisiniz. Bu sayede her öğrenci, sınıftaki öğretmeniyle daha fazla konuşma, soru sorma imkânı bularak daha faydalı bir eğitim süreci geçirebilir. Okullarda dil eğitimine ek akşam aktivite ve etkinlikleri dışında haftasonu gezileri yer almaktadır. Okul seçerken gezi ve etkinlik listesine göz atmanızda fayda var. Çünkü yapacağınız etkinlik ve geziler dil becerilerinize kuvvetlendirmeniz adına büyük rol oynarken, ülkeyi keşfetmeniz ve keyifli vakit geçirmeniz adına da önem arz eder.

İrlanda Dil Okulunda Program Seçenekleri Nasıl?Seçtiğiniz okulun her seviyeye uygun eğitim vermesi önemlidir. En azından 5 temel seviyeye (A1 Elementary; A2 Pre-Intermediate; B1 Intermediate; B2 Upper Intermediate; C1 Advanced) sahip sınıflar olmalıdır. ‘Ben İngilizce seviyemden emin değilim beni orada neye göre bir sınıfa koyacaklar?’ sorusunu soruyorsanız. Sınıflara yerleştirme yapılmadan önce basit bir seviye tespit sınavına tabi tutuluyorsunuz. Sınav sonucu size uygun sınıf ve program belirleniyor. Yurt dışında 2 ila 12 hafta arası genel, yoğun, iş İngilizcesi, akademik veya TOEFL/IELTS gibi sınavlara hazırlık programlarına başvurabiliyorsunuz. Dublin’deki 25 dil okulunda da bu alanlara yönelik eğitim programları mevcuttur. Peki, profesyoneller için sertifikasyon programları var mıdır? Tabi ki var. Okullara göre farklılık gösteriyor olmasına rağmen genel olarak bu programlar mevcut. Ayrıca yurt dışı dil okullarında alınan akademik sınavlara hazırlık kursları TOEFL ve IELTS gibi sınav sonuçlarında başarı oranlarının Türkiye’ye kıyasla daha yüksek olmasını sağlıyor.

İrlanda Dil Okulunda Konaklama Seçenekleri Neler? Ulaşım Kolay Mı?İrlanda dil okulunda yurt ve aile yanında konaklama seçenekleri bulunur. Peki, aile yanı konaklama mı yurt mu tavsiye edersiniz? diye soran çok sayıda öğrencimiz var. Aile yanı konaklama yurda oranla daha uyguna denk gelmektedir ve fiyatlara kahvaltı ve akşam yemeği dahildir. İrlanda’da aile yanı konaklama diğer ülkelere oranla daha çok tercih edilmektedir. Çünkü Dublin’deki dil okulları aileleri çoğunlukla okula yürüme mesafesinde seçmektedir. Bu da öğrencilere avantaj sağlamaktadır. Yurtlarda aynı şekilde paylaşımlı odalarda ya da tek kişilik özel odalarda konaklama seçenekleri mevcuttur. Yurtlar aile yanı konaklamaya göre bir tık daha pahalıdır. Fakat yurt binaları yine aynı şekilde genellikle İrlanda dil okuluna yürüme mesafesinde yer alır. Yarım pansiyon ve tam pansiyon seçenekleri bulunur. Yürüme mesafesi dışında kalan yerler ise daha ekonomiktir. İrlanda dil okuluna ulaşımı nasıl sağlarsınız? Dublin’de ulaşım oldukça basittir. Şehiriçi otobüsler ve tramvay ile şehir merkezine tek vesait ile kısa sürede ulaşabilirsiniz. Aslında genel olarak bakıldığında, özellikle de ekonomik olarak İrlanda bir Avrupa ülkesine kıyasla çok daha uygun eğitim ve konaklama imkânları sağlamaktadır. Bir diğer husus ise; Yurtlarda giriş çıkış saatleri var mı? Yanında kaldığım aileyi değiştirebilir miyim? Yurtlarda 7/24 güvenlik olması ile birlikte giriş-çıkış saatleri ile ilgili bir sınırlama yoktur. Yanında kaldığınız aileden memnun kalmamanız halinde aracı olan acente ya da okul yetkilileri ile görüşerek gerekli değişimi kısa sürede sağlayabilirsiniz.

İrlanda Dil Okulu Fiyatları Ne Kadardır? Fiyatlara Neler Dahildir?İrlanda’da dil okulu fiyatları seçeceğiniz okul, program ve lokasyona göre farklılıklar göstermektedir. Diğer Avrupa ülkelerine oranla daha ekonomik olduğu söylenebilir. Her bütçeye uygun seçenekler mevcuttur. Peki Dublin’de dil okulu fiyatlarına neler dahildir? Okula ödediğiniz ücret dahilinde konaklama ve yeme içme yer alır. Bazı okullarda ekstra olarak kayıt ve evrak ücretleri için ödeme yapmanız gerekir. Bir de konaklama bulma ve rezervasyon için ücret alan okullarda var ne yazık ki. Fakat bu ücreti kayıt yaptırırken sadece bir seferliğe mahsus ödersiniz ve pahalı değildir. Yine öğrenciler genellikle; ‘İrlanda dil okulunda 1 ayda ne kadar harcarım?’ ya da ‘Dublin için yanıma ne kadar cep harçlığı almalıyım?’ diye soruyorlar. Gittiğiniz süreye endeksle harcayacağınız tutar değişiklik gösterirken aile yanı ya da yurtta, yarım ya da tam pansiyon kalmanızın da etkileri bulunur. Tüm bunları göz önüne aldığımızda 1 ay için 600 € rahat rahat yeterli olacaktır. Hatta daha azını harcamanız mümkün olabilir. Yurt dışında kredi kartı kullanabilir miyim? diye merak ediyorsanız. Kredi kartlarının hemen hemen hepsi kullanıma uygundur. Gitmeden bankanızı arayarak emin olabilirsiniz. Ayrıca banka kartları ile ATM’lerden ufak bir işlem ücreti karşılığında para çekmenizde mümkün.
İrlanda’da dil okulu seçenekleri ve ücretleri için detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İrlanda dil okulu ve konaklama fiyatları için tıklayınız.


Son Olarak; İrlanda Vizesi Nasıl Alınır? Sağlık Sigortası Şart Mıdır?İrlanda’ya gidiş sürenizi göz önüne alarak turist vizesi ve öğrenci vizesi için başvurabilirsiniz. Önceki yıllarda İrlanda vizesi almak Türk öğrenciler için oldukça zorlu bir aşamaydı aslında şu an için de çok kolay olduğunu söyleyemeyiz ama kapılarını Türk öğrencilere açmak isteyen İrlanda’ da dil okullarının ortaklaşa çabaları ile kısa dönem dil programlarına başvurmak ve burada eğitim almak isteyenlerin Türkiye’ de öğrenci olduklarını veya resmi olarak çalıştıklarını belgeledikleri takdirde en fazla bir hafta gibi kısa bir sürede maksimum 90 güne kadar öğrenci vizeleri onaylanmaktadır. Biz York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak bize başvuran öğrencilerimizin vize işlem sürecini kendimiz yönetiyoruz. Vize için gerekli olan başvuru evrakları ile vize ücretini bize iletmeniz halinde operasyon ekibimiz sizin adınıza başvuruda bulunuyor ve randevu alıyor.  Tüm bunlara ek olarak yurt dışına çıkarken sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Gideceğiniz süre ve ülkeye göre farklılık gösteriyor. ‘Sağlık sigortası neleri kapsıyor?’ İrlanda için seyahat süresini kapsayan 30.000 € teminatlı sağlık sigortası isteniyor. Bu sigortayı yaptırmanız halinde İrlanda’da 30.000 €’ya kadar sağlık hizmetiniz sigorta kapsamında karşılanıyor. Sigortanız hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde geçerli oluyor.

İrlanda dil okulu ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemiz üzerinden form bırakabilir ya da Nişantaşı’nda ki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.
 

 

Eklenme Tarihi: 2017-12-06 22:32:30

2017-12-06 19:32:30