York Eğitim Danışmanlığı
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Avrupa Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

Avrupa Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

Avrupa Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

Avrupa’da Yurtdışı üniversite eğitimi, Almanya, Hollanda, Polonya, İtalya’yı kapsıyor. Almanya’da üniversite eğitimi, ağırlıklı olarak tıp fakültesi, mühendislik ve IT bölümlerinden öğrenci kabul ederken İtalya’da yurtdışı üniversite eğitimi genellikle moda ve tekstil tasarımı, mimarlık ve iç mimarlık bölümlerinden öğrenci alabiliyorlar. Bununla birlikte, İtalya’da üniversite eğitimi alacak olan kişilerin sanat fakültelerini de tercih ettiği görüldü.  Polonya’da üniversite eğitimi içeriklerine d...

Avrupa’da Yurtdışı üniversite eğitimi, Almanya, Hollanda, Polonya, İtalya’yı kapsıyor. Almanya’da üniversite eğitimi, ağırlıklı olarak tıp fakültesi, mühendislik ve IT bölümlerinden öğrenci kabul ederken İtalya’da yurtdışı üniversite eğitimi genellikle moda ve tekstil tasarımı, mimarlık ve iç mimarlık bölümlerinden öğrenci alabiliyorlar. Bununla birlikte, İtalya’da üniversite eğitimi alacak olan kişilerin sanat fakültelerini de tercih ettiği görüldü.  Polonya’da üniversite eğitimi içeriklerine de değinirsek; hemen hemen Türkiye’deki fiyatlarla eş değer olan Polonya üniversiteleri, hemen hemen her bölümden katılımcı alırken eğitim sistemi bir taraftan da Almanya eğitim sistemine de benzerliği var.

Almanya’da Üniversite Eğitimi İçin Gerekli Şartlar Neler?

Öncelikle, Almanca eğitim sağlayan bir lise mezuniyeti, Almanya’da üniversite eğitimi için öncelikli kriter. Hemen hemen hiç denklik sorunu yaşatmayan Almanya üniversiteleri, ÖSYM puanının yanısıra testdaf ya da DSH olarak isimlendirilen sınav skoruna dikkatlice bakar. Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin araştırmalarına ilk önce hangi bölümde ve nasıl bir üniversitede okumak istediklerine karar vererek başlamaları gerekir. Türkiye’den farklı olarak belli sayıda okula başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenci dilediği sayıda üniversiteye başvuru yapabilir. Alman üniversitelerinin her birinin kabul şartları ayrı olabileceğinden, üniversitelere tek tek başvurmak önemlidir. Almanya’da üniversite eğitimi ile ilgili önemli bir bilgi: Almanya’da üniversite okumak isteyen bir öğrencinin Türkiye’de üniversite kazanmış olması önemlidir

Almanya’da üniversite eğitimi alacak olan insanlar dünya genelinde tanınan ve prestijli çok sayıda eyalet üniversitesi ve özel üniversiteden faydalanabiliyorlar. Almanya’daki üniversitelerin ve  okullarının pek çoğu yabancı öğrencilere özel olarak geliştirilmiş fiyat listelerinden euro cinsi üzerinden ücretlendiriyorlar.

Almanya dünyanın anadili İngilizce olmayan ülkeleri arasındaki en popüler ülkesidir ve ABD, İngiltere ve Kanada’dan sonra en fazla yabancı öğrenci çeken ülkelerden bir tanesi olduğu bilinir.

Almanya’da üniveriste eğitim dili bazı özel üniversiteler dışında genelde Almanca’dır ve öğrencilerin direk üniversiteye başlayabilmeleri için daha da önce belirttiğimiz gibi; Test Daf sınavını geçmeleri gerekir. Eğitim süresi pek çok eyalet ve üniversite için 3 yıl olarak belirlenmiş. Test Daf sınavından geçecek Almanca bilgisine sahip olmayan öğrencilerin ekstra 1 yıl Almanya’da foundation eğitimi almaları gerekir. Bu eğitim için istenen Almanca düzeyi pre-intermediate düzeyine eşit.

İtalya’da Lisans: İtalya’da Üniversite Eğitimine Nasıl Girilir?

İtalya’da üniversite okumak isteyen adaylar, ağırlıklı olarak moda, mimarlık ve tasarım ile ilgili bölümleri seçiyorlar. Öncelikli gereklilik elbette, bir İtalyanca dilinin yanısıra konuşacak kadar da İngilizce bilgisi bekleniyor.  İtalya’da üniversite eğitimi alacak olan insanlar oldukça geniş yelpazede eğitim imkanı sunuyor. Moleküler biyoteknolojilerden tutun da ekonomi ve politikaya; üstelik endüstriyel kimya bölümlerine kadar detaylı bölümlerden eğitim alabilecekler. Elbette, İtalya’da üniversite eğitimi için en popler üniversitelerden bir tanesi; Milan’daki Milano üniversitesidir. Milano üniversitesi ile İtalya’da eğitim alacak olan kişiler; hukuk, eczacılık, sanat, siyasi bilimler, fen fakültesi gibi alanlarda eğitim alabilecekler.

Polonya’da Üniversite Eğitimi Hakkında Her Şey!

olonya üniversitelerinde hem İngilizce hem de Lehçe olarak eğitimler sunulmaktadır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler ilk yıl hazırlık sınıfında (Varşova'da bulunan anlaşmalı dil okulumuz bünyesinde) okuyarak dil seviyelerini geliştirip, eğitimlerine başlayabilmektedirler. Polonya'da lisans eğitimi genel olarak 3 yıl sürmektedir. Mimarlık ve bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıl olup, eczacılık, diş hekimliği, psikoloji bölümleri 5 yıl, tıp bölümleri ise 6 yıl sürüyor.

Polonya'da üniversitelerin bir çoğuna Türkiye'de liseyi bitiren öğrenciler doğrudan kabul edilmektedirler. Ancak bazı üniversiteler ve bazı bölümler için özel giriş koşulları (Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi derslerden belirli bir not ortalaması yada portfolyo hazırlanması gibi) sözkonusu olabilmektedir. Bunlarla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için bizimle iletişime geçiniz. Polonya'da üniversiteler ile  istediğiniz bölümlerden eğitim alabilir, okuyabilirsiniz. Türkiye'de hangi liseden yada bölümden mezun olduğunuzun önemi olmaksızın Polonya'da istediğiniz bölümü seçerek, eğitim alabilirsiniz.

Polonya’da Hangi Üniversite Bölümleri ile Eğitim Alabilirim ?

Polonya'daki lisans programlarının ücretleri genel olarak 1.500 Euro - 4.000 Euro arasında değişmektedir. Ancak Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Film ve Televizyon prodüksiyon gibi bazı bölümlerde program ücretleri daha yüksek olma ihtimalleri vr.  Polonya'da üniversite eğitimleri genellikle Eylül-Ekim aylarında başlar. Bunun yanısıra bazı üniversitelerde ve bazı bölümlerde ara dönem olan Şubat ayında da başlangıçları bulunmaktadır.

Hollanda’da Lisans Eğitimi Nasıl?

Geniş yelpazede üniversite eğitimi programlarına sahip olan Hollanda üniversitelerinde, eğer araştırma üniversitesinde gözünüz varsa Araştırma Üniversiteleri’nde lisans programları 3 yılda tamamlanırken, Bachelor of Science (BSc) ve Bachelor Of Arts (BA) olarak iki programdan oluşur. Master programları ise Master of Science (MSc) ve Master of Arts (MA) olarak ikiye ayrılır ve eğitim alacağınız bölüme göre bir ya da iki yıl sürer. Doktora programlarının süresi ise 4 yıldır. Sosyal bilimler, doğa bilimleri, hukuk, mühendislik ve tıp alanlarında lisans eğitimi alırken, akademik ve bilimsel becerileriniz artırır, bir yandan da mezun olduktan sonra kariyer becerilerinizi geliştirmeye yönelik eğitimler alırsınız.

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri’nde ise ön lisans programları 2 yıl, lisans programları 4 yıl ve master programları ise bir ya da iki yıl sürerken, Uygulamalı Bilimler’de doktora derecesi verilmez. Uluslararası ticaret, güzel sanatlar, finans, bankacılık, işletme gibi alanlarda yeterlilik kazanılır. Hollanda’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için eğitim alabilecekleri 2000’den fazla lisans ve lisansüstü program bulunurken, eğitim dilinin büyük ölçüde İngilizce olması ülkeyi tercih eden yabancı öğrenciler için önemli bir faktördür.

Başvuru İçin Gerekli ve Önemli Belgeler Hangileri?

Hollanda'da üniversite okumak demek, uluslararası geçerli bir diplomaya sahip olmak, İngilizce dışında ikinci bir yabancı dil öğrenme şansı bulmak ve mezun olduktan sonra hem ülkede hem de Avrupa’da iş imkanlarından faydalanmak anlamına gelir. Lisans eğitimine başvuracak öğrencilerin hazırlamaları gereken belgeler, eğitim alacakları üniversitelere ve programlara göre değişirken, genel olarak kurumun sizden isteyeceği belgeler arasında en önemlisi yabancı dil yeterlilik sertifikasıdır. Diğer dökümanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 Lise veya dengi okul diploması ya da mezun olmayanlar için öğrenci belgeleri gerekiyor, öncelikle.

Notlarınızın dökümünün olduğu transkript.

IELTS puanınızın 6.0 ya da TOEFL test sonucunuzun 550 olması da çok önemli

Eğitim için alacağınız öğrenci vizesi. Bu vizeler ile çalışmaya izin verilmiyor.

Üniversiteden temin edeceğiniz kabul belgesi.

Seçtiğiniz üniversiteye ve programa neden katılmak istediğinizi ve geleceğe yönelik planlarınızı anlattığınız niyet mektubu.

Öğretmenlerinizden alacağınız 2-3 adet referans mektubu.

Yaratıcı sanatlar ve tasarım alanlarına başvuracak öğrenciler için resume ya da portfolyo gerekiyor. Eğer bu gereklilikler ile ilgili başka sorularınız varsa, York Education Solutions’a sormanız yeterli!

Hollanda’da Üniversite Eğitimi İçin Ne Zaman Başvurmalıyım?

Hollanda'da üniversite eğitimi ya da üniversite içerisinde diğer eğitim programları i için akademik yıl güz dönemi Eylül ayında belirlendi, bahar dönemi ise Şubat ayından Haziran ayına kadar devam eder. Bu nedenle eğitim almak istediğiniz Hollanda’da üniversite ile ilgili karar verdikten sonra başvurularınızı bir an önce yapmanızı ve gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamanızı öneririz. Hollanda'da eğitim almak isteyen öğrencilerin, özellikle okulların son başvuru tarihlerini sık sık üniversitelerin sitelerinden kontrol etmeleri, istenilen belgeleri ve okuyacakları programları iyi araştırmaları gerekir. Lakin Hollanda’da üniversite için son başvuru tarihlerinin kaçırılması bazı lisans ve lisansüstü programlarda ve üniversitelerde 6 ay ile 12 ay gibi bir süreyi kapsayabiliyor.

 Ücretler ve Burs Seçenekleri Nasıl? Hollanda’da Burs Alabilir Miyim?

Hollanda’da üniversite ve lisans eğitimi almayı planlayan öğrenciler için Hollanda; diğer ülkelere nazaran  daha düşük öğrenim ücretleri ve yaşam masrafları ile dikkat çeker. Ülkede eğitim almayı düşünen Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları için eğitim ücretleri yıllık ortalama 4 bin euro 5 bin euro  arasında iken, Avrupa Birliği üyesi olmayan öğrenciler için bu miktar 15 bin euro’ya kadar çıkabiliyor. Bu fiyatlar arasında değişmekle birlikte uluslararası bir çok üniversiteye göre daha düşk oluğunu kolayca tespit edebilirsiniz.. Bunun yanında Hollanda; yaşam giderlerinin çok pahalı olmaması, ulaşım aracı olarak genellikle bisikletin kullanılması ve hükümetin sağladığı destekler ile dikkat çeker.

 

 

Hepsi bu kadar

Hepsi bu kadar